Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 106 din 113 PrimulPrimul ... 96104105106107108 ... UltimulUltimul
Rezultate 1,576 la 1,590 din 1694
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 ian, 09
    Locație
    dr tr severin
    Varsta
    33
    Posturi
    26

Implicit

are 3 luni si mi se rupe sufletu de el . maine il opereaza sa ii puna tija , la piciorul drept din spate. Va rog sa imi spuneti ce sa ii fac dupa operatie ce sa ii dau sa manance medicamente etc... VA MULTUMESC MULT o mai am si pe masa si inca o sora si un frate al lui da cei doi au ramas la curte si pe el l-am luat la blocnu am mai patit niciodata asemenea problema si nu stiu ce sa fac va fi tot asa plin de viata dupa operatie cum era ? MULTUMESC.
    Ultima modificare făcută de Moderator1; 06/01/2009 la 23:35.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    18 dec, 07
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    6,679

Implicit

Citat Postat de simi73xxx Vezi post
    . Va rog sa imi spuneti ce sa ii fac dupa operatie ce sa ii dau sa manance medicamente etc.
    Pai sfaturile astea le vei primi,cu siguranta,de la medicul vet.care-ti opereaza catelul-medicamentatie post operator,hrana,etc.

Sanatate piticului si mai multa grija pe viitor!
    "Some people are alive simply because it's against the law to kill them"

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,611

Implicit

Citat Postat de simi73xxx Vezi post
    are 3 luni si mi se rupe sufletu de el . maine il opereaza sa ii puna tija , la piciorul drept din spate. Va rog sa imi spuneti ce sa ii fac dupa operatie ce sa ii dau sa manance medicamente etc... VA MULTUMESC MULT o mai am si pe masa si inca o sora si un frate al lui da cei doi au ramas la curte si pe el l-am luat la blocnu am mai patit niciodata asemenea problema si nu stiu ce sa fac va fi tot asa plin de viata dupa operatie cum era ? MULTUMESC.

Depinde si CINE si UNDE il opereaza...
    Sunt unii vet-i de la care nici "cu clestele" nu scoti instructiuni explicite, sfaturi - sau, ca sa epateze, vorbesc "parintelui de pacient" in termeni atat de pretiosi incat il zapacesc si mai tare!!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 oct, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    58

Exclamation Ajutor!!!! Microsporum!!!

Buna ziua
    Am si eu o problema "cat casa" cu o boxerita de peste 10 ani care a capatat o exema cu microsporum si este extrem de contagioasa. Locuim intr-un apartament de bloc si nu am educat-o bine, in sensul ca i s-a permis sa se aseze oriunde a dorit (pat, canapele, fotolii, covoare). Viondecarea este lenta. O tratam cu spalaturi cu solutie de Imaverol si o ungem cu Fluocinolon N pt. ca i-a mers bine in acest fel. Totusi, mai are portiuni cu bubite active pe piept si labute. Speram sa rezolvam. Dar asi dori sa stiu daca mai exzista si alt medicament eficient in acest caz, care sa nu ii faca rau la inima.
    De asemenea, mai avem o problema: vrem sa stim cum sa dezinfectam apartamentul, lucrurile cu care intra in contact. Microsporumul ne-a afectat si pe noi si inca 3 persoane care ne-au vizitat. Noi am inceput sa ne tratam cu Nistatin, Biazol si Nizoral. A mai avut cineva problema asta si cum a scapat?
    Astept cu nerabdare raspunsul. Va multumesc.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,611

Implicit

Citat Postat de valeria m Vezi post
    Buna ziua
    Am si eu o problema "cat casa" cu o boxerita de peste 10 ani care a capatat o exema cu microsporum si este extrem de contagioasa. Locuim intr-un apartament de bloc si nu am educat-o bine, in sensul ca i s-a permis sa se aseze oriunde a dorit (pat, canapele, fotolii, covoare). Viondecarea este lenta. O tratam cu spalaturi cu solutie de Imaverol si o ungem cu Fluocinolon N pt. ca i-a mers bine in acest fel. Totusi, mai are portiuni cu bubite active pe piept si labute. Speram sa rezolvam. Dar asi dori sa stiu daca mai exzista si alt medicament eficient in acest caz, care sa nu ii faca rau la inima.
    De asemenea, mai avem o problema: vrem sa stim cum sa dezinfectam apartamentul, lucrurile cu care intra in contact. Microsporumul ne-a afectat si pe noi si inca 3 persoane care ne-au vizitat. Noi am inceput sa ne tratam cu Nistatin, Biazol si Nizoral. A mai avut cineva problema asta si cum a scapat?
    Astept cu nerabdare raspunsul. Va multumesc.
    DE CE nu va tratati cu ketoconazol, unguent? Dar e sigur ca v-ati infestat si voi cu Mycrosporum? Spun asta, intrucat am avut si eu un "grup" de pisoi infestati cu Mycrosporum (in comunitatea de acasa). La un moment dat, pe perioada tratamentului, mi-au aparut doua leziuni. Dermatologul mi-a spus ca e vorba de trycophiton (deci ALT TIP de ciuperci)... Si mi-a recomandat tratament cu unguentul Medacter, local, timp de 3-4 saptamani... Eram SI eu in acea perioada cu imunitatea scazuta. M-am vindecat.
    Parte din pisoi erau foarte necooperanti, nu le-am putut administra unguentul lor de tratament, ketoconazolul. Pur si simplu nu-i puteam prinde sau nu-i puteam stapani. In schimb a avut un efect spectaculos vaccinarea cu Biocan M: trei transe - a doua transa la 2 saptamani de la primul vaccin, iar a treia transa la trei saptamani de la cea de-a doua. La acestia, vindecarea s-a realizat in mod miraculos, doar pe seama vaccinarii. (Vet-ul mi-a spus ca vaccinul NU are acest efect la toate animalutele, deci nu e general valabil ca ar fi solutia totala, definitiva, exclusiva!)

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    08 iun, 08
    Locație
    Lugoj City
    Varsta
    6
    Posturi
    1,024

Implicit rog raspuns cat mai urgent

am un metis in varsta de 10 ani care are anusul foarte inflamat , curge puroi din el si nu poate sa faca treaba mare.cand se pune in pozitia de a face treaba mare urla.am fost la mai multi doctori si fiecare are alte opinii....unii ca e o hernie provenita de la prostata care apasa pe colon...altu ca e o tumora....altul ca e o infecti provenita de la o intepatura interna sau externa provocata de....un os sau ceva de genu.i-a dat injectii....tinctura de iod si pastile....pana ieri s-a mai dezumflat dar azi s-a umflat la loc....ce e de facut....dati-mi va rog un sfat......sper doar sa nu se ajunga la eutanasiere deoarece ar distruge-o pe mama.....multumesc frumos....rog raspuns

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Citat Postat de ArkanTheBull Vezi post
    am un metis in varsta de 10 ani care are anusul foarte inflamat , curge puroi din el si nu poate sa faca treaba mare.cand se pune in pozitia de a face treaba mare urla.am fost la mai multi doctori si fiecare are alte opinii....unii ca e o hernie provenita de la prostata care apasa pe colon...altu ca e o tumora....altul ca e o infecti provenita de la o intepatura interna sau externa provocata de....un os sau ceva de genu.i-a dat injectii....tinctura de iod si pastile....pana ieri s-a mai dezumflat dar azi s-a umflat la loc....ce e de facut....dati-mi va rog un sfat......sper doar sa nu se ajunga la eutanasiere deoarece ar distruge-o pe mama.....multumesc frumos....rog raspuns
    Mi se par putin contradictorii diagnosticele enumerate de tine.Hernia perineala este sau nu este,nu poate fi niciun dubiu in acest sens,se vede la o examinare simpla insotita de un tuseu rectal.O infectie la nivelul anusului deasemeni este evidenta,nu are legatura nici cu hernia,nici cu o eventuala tumora,a carei prezenta nu avea cum sa nu fie observata...

Din ceea ce descrii tu,si fara sa vad macar o poza,poate fi o proctita,adica strict o infectie a anusului,poate o plaga care s a infectat si care nu mai este vizibila din cauza inflamatiei locale.Pana ii faci investigatii suplimentare si ai un diagnostic cert,toaleteaza i foarte bine zona,cu rivanol sau apa oxigenata sau betadina diluata si foloseste alternativ unguente cicatrizante si spray cu antibiotic.Tuseu rectal i a facut cineva?Si un fecalom foarte dur cu fragmente de oase,care a ramas blocat la nivelul rectului poate determina astfel de leziuni la nivelul anusului.

I STEP BACK AND REMEMBER MY PURPOSE AND MY PRIORITIES.I ALWAYS REMIND MYSELF WHY I AM HERE AND WHY I PRACTICE VETERINARY MEDICINE...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    08 iun, 08
    Locație
    Lugoj City
    Varsta
    6
    Posturi
    1,024

Implicit

Acum am venit de la doctor care l-a tranchilizat si s-a putut uita atent la el deoarece e foarte rau......i-a pus diagnosticul de hernie perianala si m-a trimis la timisoara la veterinar....spune ca aceasta hernie a fost provocata de prostata deoarece e foarte umflat in jurul vezicii care si ea....citez "e deplasata".doctorul ami spune si ca operatia de hernie poate fi facuta cu succes dar nu se stie de vezica care nu e(si acum folosesc termenii mei lipsiti de experienta) la locul ei si a fost presata din cauza ca s-a fortat sa faca lipsa mare....lui de aia ii este frica......sper sa ma poti sfatui cumva.....adica sa-mi mai alini din durere....daca se poate.....sa-mi spui la ce sa ma astept maine....

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    08 iun, 08
    Locație
    Lugoj City
    Varsta
    6
    Posturi
    1,024

Implicit

scz...din cate am inteles eu canalele de la vezica au fost "turtite".....intelegi tu....sper.multumesc anticipat

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Acum am venit de la doctor care l-a tranchilizat si s-a putut uita atent la el deoarece e foarte rau......i-a pus diagnosticul de hernie perianala si m-a trimis la timisoara la veterinar....spune ca aceasta hernie a fost provocata de prostata deoarece e foarte umflat in jurul vezicii care si ea....citez "e deplasata".doctorul ami spune si ca operatia de hernie poate fi facuta cu succes dar nu se stie de vezica care nu e(si acum folosesc termenii mei lipsiti de experienta) la locul ei si a fost presata din cauza ca s-a fortat sa faca lipsa mare....lui de aia ii este frica......sper sa ma poti sfatui cumva.....adica sa-mi mai alini din durere....daca se poate.....sa-mi spui la ce sa ma astept maine....
    Daca hernia e mare,vezica urinara e al doilea organ care prolabeaza,dupa rect.Normal ca ligamentele care o tin in pozitia ei fiziologica se lasa,uneori chiar se rup...Interventia chirurgicala de maine ar trebui sa vizeze inchiderea spatiului in care musculatura perineala s a desirat sau rupt,repunerea vezicii in poz normala(lucru care nu e dificil deloc) si castrarea.Hiperplazia de prostata,daca e hiperplazie si nu o tumora maligna,se va reduce mult dupa castrare.Dupa operatie trebuie sa l supravegheati foarte atent circa 10 zile,va fi o perioada destul de dificila,va trebui sa tina regim,va trebui sa mergeti des la control...

Hernia e bilaterala sua unilaterala?

I STEP BACK AND REMEMBER MY PURPOSE AND MY PRIORITIES.I ALWAYS REMIND MYSELF WHY I AM HERE AND WHY I PRACTICE VETERINARY MEDICINE...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    08 iun, 08
    Locație
    Lugoj City
    Varsta
    6
    Posturi
    1,024

Implicit

multumesc....din cate ai zis inseamna ca nu trebuie eutanasiat....sau?oricum....scriu maine cand ma intorc.....tata fiind medic uman spune ca dupa discutia cu medicul veterinar a reiesit ca hernia e uni dar nu bag mana in foc...a zis ceva de partea stanga......dar daca tu zicei...sper sa fie asa usor operabil tot....

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

multumesc....din cate ai zis inseamna ca nu trebuie eutanasiat....sau?oricum....scriu maine cand ma intorc.....tata fiind medic uman spune ca dupa discutia cu medicul veterinar a reiesit ca hernia e uni dar nu bag mana in foc...a zis ceva de partea stanga......dar daca tu zicei...sper sa fie asa usor operabil tot....
    Daca e unilaterala,e mult mai bine.Pe mine mai tare ma ingrijoreaza prostata decat vezica sau hernia...acolo e de vazut ce e si cum reactioneaza dupa castrare.Si puroiul de unde era pana la urma?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    08 iun, 08
    Locație
    Lugoj City
    Varsta
    6
    Posturi
    1,024

Implicit

nu stiu exact dar cred ca din anus deoarece.....e foarte complicat......intestinul parca s-a strans in punctul terminus al anusului si cand facea treaba mare totul se strangea acolo si de aceea era asa umflat anusul......si nu stiu sigur daca era puroi....era ceva de genu....cand l-a pus pe spate la eco....am vazut ca si in partea stanga a vezicii si in dreapat era umflat...peste limitele normale....si doctorul de aici dinlugoj a spus ca e mai mult ingrijorat dn cauza prostatei.....dar ca profesorul de maine va sti mai bine ce si cum....profesorul in cauza este cela de la facultatea de medicina veterinara timisoara...are in jur de 50 ani omu...stiu ca nu te prea ajut dar atat stiu si eu.....eu eram mai mult preocupat sa il tin ca e rau la medic.....(pana si-au facut efect tranchilizantele)i-au pus si sonda in vezica sa se uite mai bine la eco...dar cca nu era foarte clar din cauza gazelor cumulate acolo....vorbea ceva la un moment data ca s-ar putea ca din cauza prsiunii sa se fi spart.....intestinul sau ceva de genu...repet...asta am auzit din conversatia celor 2 medici......a....umflatura din jurul vezicii nu e tumora...e ceva grasime si nu mai stiu ce

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Sper ca nu are si hernie ingvinala...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    08 iun, 08
    Locație
    Lugoj City
    Varsta
    6
    Posturi
    1,024

Implicit

doctorul a spus ca e numa perianala...acuma....maine vedem.......sper doar sa fie "reparabila"

Pagina 106 din 113 PrimulPrimul ... 96104105106107108 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 4 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */