Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 16 la 28 din 28
    Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    07 oct, 06
    Posturi
    279

Implicit Re: Cumpar/Infiez Westie

Citat Postat de hysa
    te-ai documentat pe net in ceea ce priveste ingrijirea acestor caini !??! pai,du-te la un cabinet veterinar si vezi ce preturi au,la o singura vizita lasi 100 de roni,si asta la un cabinet cu preturi modice.cred ca vorbesti "din carti".
    Bai nene, da' de unde le scoateti frate??
    Nu spune nimeni ca veterinarul face treaba moka...dar de aici pana a arunca sume din astea e cale lunga - vrei sa ii dai repere din domeniu, explica-i cat costa vaccinurile, deparazitarile, explica-i eventual cat costa suplimentele si mancarea...extraordinar de victimizati suntem noi proprietarii de caini , toata lumea asta rea, producatorii de mancare, veterinarii stau geana pe noi sa ne ia banii: noroc ca suntem multi nababi, altfel nu stiu cum am scoate camasa!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,682

Implicit

Pt Mihai Fara nici un fel de ironie, o sa incerc sa iti dau cateva repere
    Vaccinuri, de la Parvo pana la cel anual, preturile pleaca de la 35 de ron si ajung la 85 de ron, plus deparazitarea la fiecare vaccin 5 ron . Ai de facut cam 4 vaccinuri ( parvo, DP, DHP+L, DHPPI-LR...asta e ceea ce le fac eu la cateii mei. , + ne-obligatoriu Corona. ) cam 250 de ron cu totul... intr-un cabinet cu preturi rezonabile. Apoi mancarea uscata este intre 10 si 17 ron, excluzand ca vrei sa cresca cu pilaf, ciorba sau cu boabe de 5 sau 7 lei /kg . Mananca cam un kg pe saptamana ( la inceput...depinde si la ce luna il iei, indicatiile de pe caci fiind destul de reale)=60 ron medie pe luna. Vitaminele intre 1 lei si 3 lei pe zi, in perioada de crestere. Mai vin diverse oase, bete, jucarii....Obligatoriu cosulet, care nu trebui sa fie de rachita ( catelul poate sa roada acele nuiele si poate avea mari pb gastro-intestinale ), castronele (2,3), perie, piepten, lesa si zgarda.
    La asta trebuie sa ai in vedere cheltuielile accidentale...care se intampla, nu ca ar fi de dorit...Si daca dai o geana intr-un cabinet... poate iti faci o idee.
    IN rest...eu as pune asa groso modo, fara nici un lux , in primele 4 luni, cand ai vaccinuri de facut, cam 200ron / luna. Apoi, catelul creste, apar portii mai mari de hrana, sampon (care in general, unul bunicel, e pe la 10 ron. Mai vine deparazitantul extern de pe la 4 luni, cand incepe si iesitul afara....Fronline lunar din martie pana in octombrie...de la 55 de ron, in functie de unde il cumperi. Deci scapi de vaccinuri, dai de deparazitant.
    Apoi toaletatul...care pleaca si el de la minim 50 ron...pana la 85 ron, in functie de ce preferi ( tuns cu mashina...sau tuns profesionist) asta o data cam la doua luni, max trei.
    Deci, daca parintii tai pot aloca un minim de 200-250 de ron lunar pentru catel...este ok...daca insa plecati de la premisa ca nu va avea nevoie de atatea vaccinuri, va putea manca si ciorba, o sa il speli cu sapun de maini, deparazitare...ei lasa ca nu ia tocmai el purici...si asa mai departe...poate inca nu e vremea sa luati un animal.

PS Gilly...cand ai fost ultima oara intr-un cabinet veterinar?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    18 iul, 05
    Locație
    constanta
    Varsta
    33
    Posturi
    1,525

Implicit

intreaba-le pe fetele din buc.cat costa consultatia la ortovet ( un cabinet cu preturi decente ) ! intreaba-le cat costa o zi de internare ( fara tratamentul aferent ) ! intreaba-le cat costa un test de jigodie/parvo !
    intreaba-le cat costa o pensiune !
    vaccinurile/mancarea/deparazitarile sunt "rutina ". ia o cartea de patologie canina si vezi care sunt nenumaratele boli ce-ti pot lovi "jivina".
    poti avea norocu sa nu se imblonaveasca niciodata si sa crape de batranete.si dc nu ai norocu asta ?
    sincer vorbind,si io sunt socata de preturile cabinetelor din bucuresti.
    "-te referi cumva la un salon psihiatric?intreba ignatius,fierband de manie.crezi ca sunt nebun?iti inchipui ca vreun cretin de psihiatru va putea vreodata sonda adancimile psihicului meu?(.....)ar incerca sa ma transforme intr-un tampit caruia ii place televiziunea,masinile noi si mancarea congelata.nu pricepi?psihiatria e mai rea decat comunismul.refuz sa fiu indoctrinat.nu vreau sa fiu un robot." ( j.k.toole,conjuratia imbecililor)

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    07 oct, 06
    Posturi
    279

Implicit

Citat Postat de bulina
    Gilly...cand ai fost ultima oara intr-un cabinet veterinar?
    Noi suntem mai panicosi...mergem saptamanal....de ce?

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    07 oct, 06
    Posturi
    279

Implicit

Citat Postat de hysa
    intreaba-le pe fetele din buc.cat costa consultatia la ortovet ( un cabinet cu preturi decente ) ! intreaba-le cat costa o zi de internare ( fara tratamentul aferent ) ! intreaba-le cat costa un test de jigodie/parvo !
    intreaba-le cat costa o pensiune !
    vaccinurile/mancarea/deparazitarile sunt "rutina ". ia o cartea de patologie canina si vezi care sunt nenumaratele boli ce-ti pot lovi "jivina".
    poti avea norocu sa nu se imblonaveasca niciodata si sa crape de batranete.si dc nu ai norocu asta ?
    sincer vorbind,si io sunt socata de preturile cabinetelor din bucuresti.
    O dam deja in tango-uri...te intinzi exact cat iti este patura!
    Sunt clinici exclusiviste, unde preturile sunt nejustificat de mari si da, din punctul meu de vedere nu e musai ca daca e scump sa fie si bun vet-ul respectiv. Nu dau nume, nu e cazul nici de reclama nici de antireclama, dar....nevoia te invata, si nu e musai ca daca nu esti "centaur" iti moare cainele cu zile.
    Este adevarat ca de voi de nevoie am invatat sa ii facem noi diverse manopere...si a dreq nevoie stii ce te invata??? am facut cand a fost cazul si intravenoase(saracii cainii, cum de ne-or suporta)...
    Internari? Cand ni s-a propus asta am preferat sa caram cateaua in brate(of, si era Rott)...cum am spus, altceva e mai important decat banii...pensiuni?...nu a fost cazul, pentru ca ne-am organizat modul de viata tinand cont si de faptul ca avem caini...
    Pana acum ne-au murit 3 caini: doi de batranete(un ciobanesc german la 14 ani, o metisa la 18 ani) si Rottweileritza la 8 ani de cancer - nu ne putem reprosa absolut nimik din acest punct de vedere, toti cainii au primit cand a fost cazul tratamente optime....si asa cum am spus, nu ne consideram nici nababi si nici martiri....
    Bah, ce chestie, nu iti lua caine ca te jupoaie veterinarii...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    18 iul, 05
    Locație
    constanta
    Varsta
    33
    Posturi
    1,525

Implicit

cred ca s-a creat o confuzie .replica mea legata de costurile intertinerii unui catel a fost provocata de postarile celui care solicita catelul : fratele lui de 5 ani vrea un westie ,el e perfect documentat de pe internet in ce priveste cresterea catelului,ne asigura ca va fi perfect ingrijt,sau : dc el nu-l va putea ingriji o va face mama lui ,etc,etc,etc.persoana are 18 ani ( sau cel putin asa sustine).

poate nu ai citit multe anunturi in care se solicita donarea unui caine de rasa,io am citit si mi-e lehamite de ele.
    "faceti un act caritabil si donati-mi si mie un catel de rasa X,il voi ingriji exemplar,dar nu am bani sa-mi cumpar " ( seamana cumva cu acesta ?)
    persoana care a deschis topicu e dispusa sa dea 150 de euro,la pretu asta sigur gaseste un caine,dar el vrea musai westie si dc se poate si cu pedigree........
    "-te referi cumva la un salon psihiatric?intreba ignatius,fierband de manie.crezi ca sunt nebun?iti inchipui ca vreun cretin de psihiatru va putea vreodata sonda adancimile psihicului meu?(.....)ar incerca sa ma transforme intr-un tampit caruia ii place televiziunea,masinile noi si mancarea congelata.nu pricepi?psihiatria e mai rea decat comunismul.refuz sa fiu indoctrinat.nu vreau sa fiu un robot." ( j.k.toole,conjuratia imbecililor)

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,682

Implicit

Nu zic ca te jupoaie...dar intr-o familie cu un copil mic si unul de 18 ani (bac, facultate, meditatii...) banii sunt dramuiti. Eu mi-am permis sa dau 500 ron in doua zile pentru investigatii si operatie la o catelusa cu pietre la rinichi, imi permit sa le iau mancare buna, dar nu toate familiile au venituri mai ...mari...E mai bine zic eu sa stie din start ce ii asteapta decat mai tarziu sa regrete ca nu au facut un vaccin, nu au dat o mancare buna sau nu au mers la vet din timp pentru o otita sau pentru o diaree...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    05 apr, 08
    Posturi
    32

Implicit

Ok, gata , rog un moderator sa inchida topicul pentru ca au mers prea departe cu offtopicul !
    Ma voi descurca singur si va multumesc oricum !

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    30 apr, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,016

Implicit

am si eu o curiozitate....cat costa un westy fara pretentii de show, asa incat o oferta de 150 euro sa para neserioasa si sa semene a "cersit"?

Banned
    Data inscrierii
    26 aug, 07
    Locație
    TIMISOARA
    Posturi
    2,743

Implicit

Deci e absolut incredibil cum s-a ajuns de la "sunt dispus sa dau pana la 150 euro pe un westie" la " ai venit sa cersesti un caine". Mihai1 nu a venit la cersit ci a spus clar ca e dispus sa plateasca si 150 euro pentru un westie.Si eu nu cred ca el isi doreste un caine de show ci unul pentru companie. Vaccinurile costa destul de mult si cu tot cu mancare ajunge cam la 150-200 ron pe luna,dar mie nu mi se pare mult pentru cresterea unui caine. Credeti-ma ca am vazut oameni care si-au cumparat caine/pisica cu 350-400 euro si care la prima "miscare gresita" i-au dat cu piciorul in fund uitand de suma care au dat-o pe el. Si am mai vazut in supermarketuri bogatani cu o gramada de bani in portofel care cumparau mancare pentru caini Darling la sac si pensionari care isi dadeau si ultimul leut din pensie pentru mancare de calitate pentru animalutzul lor.
    NU il judecati pentru ca de multe ori oamenii care nu isi permit sa dea bani pentru un animal stiu sa il pretuiasca mai mult decat o face unul care a dat sute de euro.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    05 apr, 08
    Posturi
    32

Implicit

Iti multumesc andre22 ...
    Cat despre ioanamanea , numele topicul este Cumpar/Infiez ... NU am pus conditi de genul , sa fie ingrijit , sa fie pui , sa fie de rasa , sa fie dresat sau orice altceva ...
    Nu il cumpar pentru a concura cu el la diverse competitii sau orice alt fel de show ...
    Doresc un Westie , pentru companie si am de gand sa cumpar unul atunci cand bugetul imi va permite ... pana atunci va rog sa incetati cu aluziile si cu offtopicul caci nu am cersit un caine , am incercat sa gasesc un loc unde pot primi sfaturi de la oameni competenti !
    Va multumesc tuturor celor care m-ati ajutat cu informatii de care stiam mai mult sau mai putin !

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,682

Implicit

Citat Postat de Mihai1
    Iti multumesc andre22 ...
    Cat despre ioanamanea , numele topicul este Cumpar/Infiez ... NU am pus conditi de genul , sa fie ingrijit , sa fie pui , sa fie de rasa , sa fie dresat sau orice altceva ...Nu il cumpar pentru a concura cu el la diverse competitii sau orice alt fel de show ...
    Doresc un Westie , pentru companie si am de gand sa cumpar unul atunci cand bugetul imi va permite ... pana atunci va rog sa incetati cu aluziile si cu offtopicul caci nu am cersit un caine , am incercat sa gasesc un loc unde pot primi sfaturi de la oameni competenti !
    Va multumesc tuturor celor care m-ati ajutat cu informatii de care stiam mai mult sau mai putin !
    Poate nu am vazut eu bine, dar odata de spui ca vrei westie...clar vrei caine de rasa (iar la 150 de euro...sincer...la cat de bine se vinde westie... rar gasesti si poate doar de la prieteni ), iar faptul ca il vrei pui a fost iarasi zic io destul de clar... Cat despre conditia de a fi ingrijit ...asta chiar trebuia sa existe...

Iti doresc sa iti vezi visul cu ochii si sa nu uiti de sfaturile primite, de ele depinde viata unui sufletel si a voastra

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    30 apr, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,016

Implicit

@Mihai1, imi pare rau, dar ai intrepretat fix pe dos mesajul meu; in fine, nu conteaza.. ... Succes in gasirea catelului si sa fii un stapan bun !

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */