Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 7 din 7
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    05 sep, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    17

Implicit ce sa fac sa nu ii mai cada parul

salut,

stiu ca este normal sa isi mai schimbe si ea blanita, dar cand o mangai ii zboara perii intr-o veselie. ce sa fac? vitaminele nu prea ii plac, nici ascunse in mancare nici altfel. atunci?

merci

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    24 mar, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    5,877

Implicit

atunci ar trebui sa rezolvi problema caderii parului, din alimentatie.
    uite aici un link spre un articol care contine cateve retete cu o alimentatie corecta si sanatoasa pentru pisici
    http://www.animalutze.com/articole/r...ana-pisici.php
    sa nu uitam ca pisicile sunt animale de prada si daca le oferim un regim alimentar apropiat de caracterul lor, va fi OK.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Mai intai...ne poti spune ce mananca pisicutza?

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    28 aug, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    644

Implicit

Daca problema pisicutei este din cauza alimentatiei atunci ar fi bine sa ii cumperi o mancare superpremium . Si eu am o pisicuta cu blanita mai lunga si cu toate astea aproape ca nu am probleme deloc cu caderea parului ( e firesc sa ii mai cada asa cum ne cade si noua de altfel )

Dar mai intai dupa cum zice si bulina, sa ne spui ce mancare ii dai

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 feb, 07
    Locație
    Bucureºti
    Posturi
    5,757

Implicit

Alexandru, este firesc sã-i cadã blãniþa primãvara, dar trebuie zilnic periatã, rebuie sã-i dai vitamine (nici pisica mea nu le vrea, dar gura mare ºi zboarã pastila de Pet-Phos feline pt blanã (sunt ff eficiente, uºor de luat cã-s tablete micuþe, le-au luat fãrã probleme ºi maidaneze), dã-i hranã specialã pt blanã (Royal Canin, Hill*s, or fi ºi altele) ºi dacã tot cade blana consultã un medic, poate-i faci niºte analize (de ex poate fi de la o afecþiune a ficatului)
    Raton

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    05 sep, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    17

Implicit

mananca numai pernite cu gust de iepure si whiskas.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 feb, 07
    Locație
    Bucureºti
    Posturi
    5,757

Implicit

Alexandru, din pãcate hrana Whiskas (oricare ar fi ) nu protejeazã nici rinichii (ºi pisicuþele nu numai motanii pot avea probleme renale), nici ficatul nici nu asigurã substanþele necesare pentru o blanã sãnãtoasã (nu spun frumoasã!) Este cea mai proastã alegere! Citeºte la topicul Hrana pt pisici (ca sã nu spui cã e doar o singurã pãrere!)

http://www.animale.ro/forum/viewtopi...=502219#502219

Þi-aº recomanda mâncare Hill*s sau Royal Canin pentru blãniþã (acum, altã datã altã varietate). Pisicile mele aratã fb cu aceastã hranã+uneori vitamine Pet Phos feline pt blanã (Când nãpârlesc)
    Raton

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */