Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 59
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 ian, 08
    Posturi
    7

Implicit Cu ce agentie de avion pot sa duc un caine in anglia?

In iulie trebuie sa plec in Anglia...si inca nu stiu cu ce agentie voi calatori.Am cautat pe site-uri sa vad care accepta caini...dar nu am gasit nici o informatie.Poate ma ajuta si pe mine cineva

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    21 oct, 07
    Posturi
    66

Implicit

Pai, de unde vrei sa pleci?
    Trebuie sa te interesezi la agentiile companiilor care au zboruri intre....si Anglia. Ei îti vor da mai multe informatii, daca au serviciul cargo, pentru transport animale, sau nu.
    Depinde de dimensiunile cainelui tau, daca e mic poti sa-l transporti ca si "bagaj de mana", daca nu, la cala. Blue Air stiu ca nu transporta animale.
    Trebuie sa te informezi din timp, s-ar putea sa si fie cam tirziu acum, daca zici ca pleci in iulie. Anglia este foarte stricta in ceea ce priveste aducerea animalelor pe teritoriul ei sau chiar tranzitarea lor.
    Nu stiu exact, dar cainele trebuie sa stea o perioada in carantina sau cam asa ceva, au niste reguli destul de dure!

Intra pe internet, pe Google, in engleza, si incearca sa te documentezi bine si sa nu ai surprize.

Mult, mult succes!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    19 dec, 06
    Locație
    buzau
    Posturi
    4,137

Implicit

ca sa intrii in uk trebuie sa ai titru de anticorpi antirabie facut cu minim 6 luni inainte la un institut agreeat. si daca a trecut mai mult de un an de la vaccinul ce a generat titru corespunzator, sa aiba catelul inca o vaccinare cu acelasi vaccin inainte de implinirea a 12 luni de la data vaccinarii anterioare.
    cat despre companii. anul trecut faceau serviciu cargo cainidoar british airways . dar poate ca intretimp au mai abilitat si pe altii, ca la ei era scump tare.
    HAMMERSTAFF KENNEL

IMPORTANT!!!
    http://www.animale.ro/articole/bolil...e-bull-terrier

"I will rue the day one of my Staffords gets whipped by a freakin' Schnauzer."

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    21 oct, 07
    Posturi
    66

Implicit

Iti dau un link http://www.defra.gov.uk/animalh/quar...es/owners.htmu

hai ca m-am uitat si eu de curioasa; vesti bune! Nu mai e nevoie de carantina dar sint interzise 4 rase si e nevoie de vaccinuri, deparazitare, chip, etc.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    06 iun, 04
    Varsta
    29
    Posturi
    1,298

Implicit

unde ai citit tu ca nu mai e nevoie de carantina?
    din cate stiu eu exista 2 optiuni:
    - fie trimiti animalul imediat dupa ce i-ai facut testul acela de sange (in cazul in care acesta a iesit bine) si sta 6 luni in carantina acolo;
    - fie ii faci testul de sange, tii animalul intr-o tara membra UE pt o perioada de 6 luni, dupa care poate intra in UK fara sa mai trebuiasca sa stea in carantina
    Dogs come when you call. Cats have answering machines.
    http://barzoi.wordpress.com/

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    21 oct, 07
    Posturi
    66

Implicit

Eu nu locuiesc in Ro...aici sint obligatorii, ma rog, nu obligatorii dar recomandate de vet aceste teste de singe din 6 in 6 luni... si cam toata lumea le face, am crezut ca asa este si-n Ro...
    Deci, de aceea au spus ( m-am uitat pe Regulamentul transportului de animale) cei de aici ca nu mai e nevoie de carantina...
    ce spun ei:
    - chip- in prima faza
    -vaccinurile, care sa contina toate informatiile, inclusiv ale fabricantului si pe acestea sa fie incadrat nr. de chip
    -antirabicul - cu aceleasi info si sa fie specificat si nr. de chip
    - dupa 30 de zile de la antirabic, testul de singe, care trebuie sa fie trimis la un laborator oficial si asta dureaza iar cam o luna
    - testul trebuie sa fie in original si sa contina nr. chip
    - deparazitarile
    - certficatul de sanatate, intocmit de medicul veterinar
    Si apoi, foaia de transport, documentele si taxele vamale.

Deci, Sphynx, ai dreptate, acest test de singe trebuie sa fie facut cu 6 luni inainte de a se trece granita.

Ce se spune aici este ca daca antirabicul are termenul de 3 ani, acum Anglia accepta lucrul asta. Inainte nu era posibil dar au mai indulcit si ei regula.
    Si mai spun clar ca nu mai e nevoie de carantina de 6 luni dar...sigur se refera la faptul ca aici, aproape toata lumea, face testul asta de 2 ori pe an. De fapt, la deparazitari se ia putin singe, fara pardon ( si spun asta pentru ca este destul de scump, cam 100 de euro) si fara sa intrebe proprietarul animalului daca doreste sau nu, e procedura de rutina.

Ma si bucurasem s-o anunt pe Melitta ca uite, nu mai e nevoie!
    Din pacate, m-am inselat

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 ian, 08
    Posturi
    7

Implicit

Deci am rezolvat tot pt Anglia acte, vaccinuri tot...mai putin inca nu stiu cu ce companie o sa mergem.Sunt din Oradea, dar nu e nici o problema daca iau avionu din Buc. Multumesc tuturor care mi-au raspuns

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 ian, 08
    Posturi
    7

Implicit

Carantina inseamna sa stai 6 luni in tara, de la vaccinarea antirabica. Dupa aceea ii pui cipu` si ii faci pasaportu, pe urma cu o zi doua inainte sa pleci trebuie sa mergi la veterinarul-sef din oras unde trebuie sa iti dea un aviz, si nu in ultimul rand sa aiba deparazitarile facute recente.De 7 luni ma interesez si am uitat complet de transport. Acuma sunt disperata ca nu mai este mult...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 ian, 08
    Posturi
    7

Implicit

Credeti-ma ca pt Anglia acestea sunt demersurile. Cat am umblat numai eu stiu, ca sa aflu toate astea...Si socrul meu a fost crescator de caini, este arbitru, a fost presedinte la asociatia de caini...am intrebat peste tot unde se putea si nu va luati dupa site-uri...cand eu am vb cu cineva care chiar si-a dus cainele recent in Anglia, si totul a fost ok...doar ca ea a plecat cu masina.
    Am sunat la cateva agentii zilele astea sa vad de avion...si nimic...daca mai auziti ceva anuntati-ma si pe mine plsssss.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    21 oct, 07
    Posturi
    66

Implicit

KLM ai incercat? Stiu sigur ca transporta animale, au conditii super dar nu stiu daca au zboruri Bucuresti - London.
    Mult succes in continuare, bine ca dupa 7 luni de alergatura, ai totul in regula...mai putin biletul Oricum, ce a fost greu a trecut! Felicitari!

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

KLM iti accepta cainele, insa pentru Anglia doar cargo!
    Esti sigura ca nu iti trebuie titrare antirabica?

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    18 ian, 04
    Locație
    Danemarca, Copenhaga
    Posturi
    838

Implicit

Compania Blue Air (zboara la Londra):

.7 ANIMALE VII

8.7.1 In cabina de pasageri se accepta transportul animalelor vii de mici
    dimensiuni din clasa PET (animale de companie cu greutate maxima de 6kg.)
    ciini sau pisici, in custi speciale, cu obligatia proprietarului de a tine
    cusca in brate sau sub scaunul din fata pe durata zborului. In acest caz
    transportul se face contra unei taxe de 35 EUR/segment.

8.7.2 In cala de bagaje pot fi transportate animale vii de talie medie,
    ciini sau pisici, in custi standardizate in comformitate cu reglementarile
    IATA, dar nu mai mult de trei pe un zbor. Transportul se poate face contra
    cost, la tariful de 5 EU/kg/segment aplicabil la greutatea bruta (cusca plus
    animal).

8.7.3 Pentru a calatori cu animalul de companie intr-un stat membru al UE, animalele vii trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
    - sa aiba un microcip implantat sub piele;
    - sa aiba carnet de sanatate;
    - vaccinul antirabic sa fie valabil;
    - sa aiba pasaport pentru animale, eliberat de medicul veterinar

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 ian, 08
    Posturi
    7

Implicit

royalbird si bossman mii de multumiri pt ajutor.Acuma sa vedem daca rezolv si asta...daca da as fi cea mai fericita din lume...Inca o data va multumesc mult

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    21 oct, 07
    Posturi
    66

Implicit

Sa ne dai vesti din Anglia!

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    04 ian, 08
    Locație
    Belgium
    Posturi
    169

Implicit

Eu lucrez la check-in in aeroport; in mod normal toate companiile aeriane transporta caini, in avion (petincabin) sau in cala (avih). pentru transport fiecare companie percepe anumite taxe si cere anumite conditii. transportul animalelor vii este o practica comuna in lumea aviatica, nu are de ce sa iti fie frica. Ce trebuie tu sa faci este ca la sumpararea biletului de avion sa specifici ca vei calatori cu animal si sa specifici daca va fi in cabina sau in hold (in functie de kilograme). Cu 24 de ore inaintea zborului trebuie sa suni sa reconfirmi. in ziua zborului catzeulu trebuie sa fie in cusca speciala (aprobata Iata) BINE INCHISA. in conditiile in care catzelul vine cu tine in cabia cusca trebuie sa fdie mica cat sa intre sub scaunul din fatza ta pe timpul aterizarii si decolarii. Pe parcusrul zborului poti tine cusca in poala. daca il lasi la hold, specifica celei care iti va face check-in sa nu uite sa scrie PSM cu 'animal vivid in hold'(desi sunt obligate sa faca asta unele mai uita..) Psm-ul asta ajunge la pilot care va sti ca are animal in hold si va da drumul la oxigen, lumina si caldura. In mod normal nu este nici o problema, eu am calatorit cu al meu catzel si in cabina si in hold (in hold cu multe emotii, recunosc..)dar totul a fost ok!!!!
    daca te duci in Anglia ei au anumite reguli de carantina ce trebuiesc respectate cu strictetze!Bafta!!

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 3 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */