Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Rezultate 1 la 15 din 15

Subiect: hernia la caini

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Posturi
    7

Implicit hernia la caini

Am un chihuahua in varsta de 11 luni. Acum aprox. o luna, am fost cu el la vet, ca are probleme la glandele perianale, si i-am aratat si o "incretitura" pe care o avea pe burta, inca de cand l-am luat (de la 4 luni), si de care am auzit ca ar fi anormala...la un caine. s-a uitat la ea, si a zis ca are un inceput de hernie, dar deocamdata nu se pune problema vreunei operatii, doar in caz ca se mareste. Acum, mie nu mie se pare ca s-a marit, dar imi puteti spune mai multe, va rog, despre aceasta boala, despre operatie si despre urmarile pe care aceasta le va avea... pe mine ma ingrozeste gandul de a-l opera...

PS: comportamentul caainelui este total normal, este foarte jucaus si are pofta de alergat si de latrat toata ziua... aceasta "boala" ii modifica in vreun fel comportamentul, sau in cazul in care se agraveaza....cum se comporta...mie imi este tare teama si de perioada dupa operatie...se reface repede? Va multumesc!

User exclus
    Data inscrierii
    17 nov, 05
    Posturi
    4,978

Implicit

Hernia la caini poate fi dobandita in varii situatii: incepand de la o catea (mama) care a smuls prea tare cordonul ombilical, pana la un efort mai mare in perioada de crestere...

Nu este o situatie grava, de regula...de-obicei la 6 luni hernia se retrage. Din cate inteleg, catelusa ta este mai in varsta.

Cata vreme nu este o bucata mare de intestin prinsa (astfel incat sa obstructioneze tranzitul), nu exista motive de ingrijorare. La catele, de-obicei, cand se face operatia de castrare, se rezolva si aceasta problema de-obicei minora.

Nu are operatia de ce sa te sperie...sufera catelusa si de altceva?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,682

Implicit

Eu inteleg ca e mascul...la masculi nu cred ca este o mare pb... Daca nu se mareste...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Posturi
    7

Implicit

Catelul este mascul...are 11 luni.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Posturi
    7

Implicit

Pai are probleme cu glandele perianale si merg la vet periodic pentru a i le vida. Atat.

User exclus
    Data inscrierii
    17 nov, 05
    Posturi
    4,978

Implicit

Citat Postat de bulina
    Eu inteleg ca e mascul...la masculi nu cred ca este o mare pb... Daca nu se mareste...
    Ai dreptate! Cand am revenit ca sa vad daca era mascul/femela am ochit doar asta:
    s-a uitat la ea
    .

Scuze pentru confuzie.

User exclus
    Data inscrierii
    17 nov, 05
    Posturi
    4,978

Implicit

Citat Postat de cutzu
    Pai are probleme cu glandele perianale si merg la vet periodic pentru a i le vida. Atat.
    De-obicei o dieta mai bogata in fibre rezolva aceasta problema...cu cat este mai consistent scaunul, cu atat sansele ca glandele sa se videze singure se maresc...de fapt, acesta este mecanismul normal...

Cred ca la un pui nu e indicat sa faci regulat vidajul - poti obisnui organismul cu aceasta metoda...nu e de dorit.

Personal, nu mi-as face griji privind hernia...dar operatia este una f. simpla, chiar nu vad de ce te-ai teme de ea...atata doar, ai grija sa alegi un vet bun, nu un macelar.

Succes!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Posturi
    7

Implicit

Nu-i nimic, ms mult pt raspunsuri. Deci, deocamdata nu am de ce sa ma ingrijorez, iar operatia este una simpla...M-am mai linistit! Ms mult!

User exclus
    Data inscrierii
    17 nov, 05
    Posturi
    4,978

Implicit

Cu cea mai mare placere. Dupa asa o incizie simpla, iti garantez ca in "no time" catelul ar fi in mare forma...

Doar urmareste cum evolueaza situatia...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Posturi
    7

Implicit

As mai avea acum o ultima intrebare, va rog mult, cam care ar fi, cu aproximatie, costurile unei astfel e operatii?

User exclus
    Data inscrierii
    17 nov, 05
    Posturi
    4,978

Implicit

Asta nici Mama Omida nu poate sa iti spuna...cati veterinari, atatea preturi. Dar, oriunde mergi, trebuie sa fie printre cele mai ieftine operatii.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    02 iun, 09
    Posturi
    1

Implicit hernia la caini

am un bison in varsta de 8 luni si a fost operat de hernie.(a avut o umflatura pe burtica).Este operat de 3 zile si s-a umflat operatia in interior, iar dr. a spus ca trebuie sa-l taie din nou. ne-a spus ca organismul respinge firele.Ce ma sfatuiti sa fac?
    exista cineva care s-a mai confruntat cu aceasta problema?

teoretic trebuia sa fie o operatie usoara.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    02 apr, 11
    Posturi
    1

Implicit buna

am un pincher de 3 luni si medicul veterinar mi-a spus ca are hernie inghinala... ar trebui sa il operez cat mai curand... as dori sa stiu ce riscuri sunt sau daca a mai fost cineva in cazul meu... va multumesc

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    13 apr, 11
    Posturi
    1

Implicit Aceeasi problema

Am un catel Brac German in varsta de 2 luni si 4 zile. Azi am fost la veterinar sa-i fac vaccinul . Profitand de acceasta ocazie i-am aratat veterinarului buricul care era un pic umflat si mi-a spus ca are hernie si ca trebuie sa-l opereze... Pe 28 a hotarat.
    E prea mic pentru a fi operat ?
    Exista riscuri ?
    Cam cat timp o sa-i ia pentru a se vindeca total(complet) dupa operatie?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iul, 08
    Posturi
    4,036

Implicit

Eu am asteptat ca fraiera ani de zile pana sa am "curajul" sa imi operez catelusa de hernie ombilicala si am constatat ca este o operatie foarte usoara, nu are urmari decat pozitive si in acelasi timp am si sterilizat-o. Nu stiu nici acum de ce am asteptat atat de mult timp. Nu stiu daca la 2 luni nu e devreme, insa de operat nu va fie frica sa va operati cateii de hernie (si sa ii si sterilizati cu ocazia asta) caci le veti face un mare bine.

Catelusei mele i se umflas buricutul foarte tare cand am luat decizia si imi pare rau si acum ca nu am facut-o de la inceput...

Succes.

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */