Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 4 din 4
    Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    01 iun, 08
    Locație
    Bucuresti,Aviatiei
    Posturi
    331

Implicit cum se manifesta insuficienta renala la caini?

buna ziua toata lumea. revin cu o intrebare care ma framanta rau de tot,in speranta de a afla de ce a murit saracul "sam" ,un labrador de 11 ani .

in primul rand trebuie sa va zic ca avea probleme cu inima, nu putea sa faca efort mare ca incepea sa resprie greu (ca si cum ar muri de cald,cum e vara) si mai avea si probleme cu picioarele din spate ,ca la majoritatea raselor de caini mari.cu toate astea,iesea afara de aprox 5 ori pe zi ,isi facea nevoie ,se plimnba,dupa care urca cele 4 etaje bine mersi(mai incet dar le urca)

la un mom dat l-am pipait pe spate (voriam sa ii fac masaj) si am observat ca era foarte slab(nu se vedea din cauza blanii dar cand il mangaiai se simtea)
    intro-o seara am observat ca i se umflase burta rau de tot,dintr-o data .a 2a zi am fost cu el la vet ia facut analize si mia zis ca are isuficienta renala

drept urmare la pus pe perfuzii de 2 ori pe zi timp de o saptamana.saptamana asta a fost groaznica ,si pentru mine ,dar si pentru el,mergea din ce in ce mai greu, nu mai putea sa urce scarile, nu mai facea pipi mai deloc....

avand in vedere ca era slabit rau (de mai multa vreme) si brusc i sa umflat burta eu cred ca avea cancer...pentru ca dupa o saptamana de tratament ,saracul sam nu sa mai ridicat de jos analizele erau la fel ca inainte de tratament si a trebuit eutanasiat.

doctorita o tine pe a ei ca era insuficienta renala....dar inca nu cred....
    sper sa afluu.....

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    08 dec, 09
    Posturi
    1

Unhappy insuficenta renala

catelusa mea are 1 an jumate, la ea primele simptome au fost stari de voma.. si inainte cu o zi sa faca febra 41.1 i-a paralizat piciorul din spate, nu mai putea sa calce pe el.
    acuma o tin in perfuzii si medicii nu mi-au dat sanse ca o pot scapa. de 2 saptamani saracutza sta in perfuzii si vomita:| sincer ma gandeam la varianta cu eutanasierea pentru ca mi-e foarte mila de ea.. dar m-am gandit ca poate-si revine printr-o minune si nu vreau sa ii i-au viata eu:|
    Diagnostic: Sindrom Hepato-Encefalic, Insuficenta renala cronica, Nefropatie cu pierdere de proteina (Glomerulonefrita), Gastroenterita
    Ecografie abdomen general (superior + pelvis) (1) Enterita: Rinichi stang atrofiat cu lungimea de 2.5cm: Rinichi drept - contur neregulat, modificare raport corticala-medulara. corticala hipercogena. Stomac staza; Limfadenopatie gen.
    la prima analiza a sangelui creatinina a iesit 18,8.. la a doua analiza a sangelui creatinina a iesit 19.5, am sunat mai multi medici si mi-au spus ca la analizele astea trebuia sa fie moarta.. si am fost pe urma la alt cabinet veterinar si la fel au spus ca nu mai sunt sanse ptr ea:| dar nu ma pot impaca cu ideea eutanasierii
    Ultima modificare făcută de Flaviusl2; 08/12/2009 la 10:45. Motiv: corectie text

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    31 mar, 12
    Posturi
    1

Implicit

AJUTOR!!! Catelului meu i s-a dat verdictul:nici o sansa de supravietuire. Nu mai inteleg nimic.Avea uree 300 creatinina 8,71.Mi s-a spus ca daca creatinina ar fi undeva in jur de 3, are sanse de a supravietui.Dupa tratament perfuzabil si alte injectii ureea a ramas dar creatinina a scazut la 3.06. Prognosticul a ramas acelasi. Azi catelul a urinat doar o singura data chiar daca a primit perfuzii si ii este sete mereu. Ce sa mai cred? Sunt terminata psihic. Nu stiu ce as putea face pentru a-l ajuta.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,611

Implicit

Citat Postat de roza43gab Vezi post
    AJUTOR!!! Catelului meu i s-a dat verdictul:nici o sansa de supravietuire. Nu mai inteleg nimic.Avea uree 300 creatinina 8,71.Mi s-a spus ca daca creatinina ar fi undeva in jur de 3, are sanse de a supravietui.Dupa tratament perfuzabil si alte injectii ureea a ramas dar creatinina a scazut la 3.06. Prognosticul a ramas acelasi. Azi catelul a urinat doar o singura data chiar daca a primit perfuzii si ii este sete mereu. Ce sa mai cred? Sunt terminata psihic. Nu stiu ce as putea face pentru a-l ajuta.
    Exista vet-i care "stapanesc" mai bine problema insuficientei renale.
    Faptul ca a scazut creatinina de la 8,71 la 3,06 ar trebui sa dea mai multe sperante... CARE e cauza insuficientei renale? O otravire? Vreo problema organica a rinichilor (malformatii, chisturi, etc.)?
    CE varsta are catelul? CUM ti-ai dat seama ca ceva nu e bine? In CE rastimp a scazut creatinina astfel (de la 8 la 3)? I se face si dializa peritoneala? I s-a recomandat vreo ecografie? Are, cumva, vreun diabet?

Lasa-l sa bea oricata apa are nevoie, dar da-i apa plata, chiar cu argila, adica dupa ce a fost "filtrata" in argila ALGO/cumparata de la farmacia umana (scrie pe prospect CUM se prepara)!
    Ultima modificare făcută de Neguta; 02/04/2012 la 11:34.

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */