Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 13 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 190
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    17 sep, 08
    Varsta
    5
    Posturi
    96

Implicit Cum salvati un caine de jigodie sau parvoviroza

Sunt super fericita si vreau sa va impartasesc si voua bucuria mea.
    In fata blocului meu a fost abandonata o catelusa metis de ciobanesc si din pacate nu i-am facut vaccinurile. Bineinteles ca s-a pricopsit cu p jigodie de toata frumusetea. Am mers cu ea la vet cam trei saptamani si nu am avut niciun rezultat. Cautand disperata pe net o solutie salvatoare am dat de niste anunturi care spuneau ca pentru tratarea jigodiei si a parvovirozei se folosesc vaccinurile de urgenta canglob si stanglob. Sunt vaccinuri care au menirea de a forta organismul sa produca anticorpi impotriva virusului ce produce boala.
    Din pacate stanglob era prea scump pentru mine asa ca am mers pe canglob. Se administreaza 0.4 ml/1kg ( 1 ml / 2,5kg ). Tratamentul se face intramuscular sau intravenos si dureaza intre 3 si 5 zile.
    Ieri am facut prima doza si la 6 ore de la administrare se simtea cu mult mai bine. A mancat ca sparta iar azi dimineata se gudura pe langa mine avand aceeasi pofta de mancare.
    Scriu acest mesaj in speranta ca cei interesati de tratarea cainelui de jigodie sau parvoviroza vor citi mesajul si asa isi vor salva catelusul. Canglobul este de doua feluri si anume unul pentru jigodie si unul pentru parvoviroza. Asa ca sa specificati cand il cautati pe la vet. pentru ca sunt diferite .O doza de canglob are 6 ml si m-a costat 60 lei. Am consumat-o la o singura administrare pt ca catelusa are 15 Kg. Catelusei i-a fost administrat canglob-ul imtramuscular pt ca doctorul mi-a spus ca desi este mai eficient intravenos risca sa-i fie rau de la el.
    Daca doriti sa faceti rost de acest medicament intrebati la cbinetele veterinare de cartier care chiar daca nu au in stoc fac comanda si aduc. Nu mergeti la cabinetele mari pt ca aia pun adaos mare si va duce mai scump. Precizez ca canglob-ul se tine la rece in frigider. Daca cei de la cabinet nu-l scot din frigider si il scot din dulap sau il iau de pe masa sa nu-l cumparati pt. ca daca nu este tinut in frigider anticorpii din flacon nu-si mai fac efectul sau pot face chiar mai rau.
    In speranta ca acest mesaj va salva mai multi catelusi de la moarte va doresc succes.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 sep, 08
    Varsta
    27
    Posturi
    1

Implicit bubu

am avut si eu un catelus bolnav de parvo...si timp de 6 zile sau mai bine de atat a fost foarte rau.abia in ziua a treia i-am schimbat medicul ca nu ne-a placut cum a avut grija de el.citisem de canglob dar medicul lui ne-a zis ca nu stie de el si ca nici nu ne recomanda asa ceva.intr-o noapte s-a simtit ffff rau am crezut ca-l pierdem si am intrat p net in speranta ca vom gasi o clinica non-stop si am gasit numarul de telefon al unui crescator din bacau care ne-a spus ca el a folosit canglob si ca-l salveaza sigur dar ca se gaseste la tecuci.a doua zi am mers la o alta clinica UNIVET unde l-a consultat dl dr Oslobanu si care ne-a spus din start ca fara canglob sansele sunt de 20 la suta iar cu,cresc la 50.i-am facut si canglob dar in continuare s-a simtit rau.eram disperati nu dormeam noaptea stateam si-l pazeam sa nu moara in a 3 a zi de tratament cu canglob noaptea a facut o criza epileptica...am crezut ca moare si deja vroiam sa-l eutanasiem sa nu mai sufere.am mers dimineata cu el la tratament si iar a facut o criza.dar seara a inceput sa se simta mai bine si sa manance...nu a mai vomat s-a jucat...a fost prima seara in care a dormit linistit...si de atunci a mers numai spre bine....se joaca mananca ca spartul.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 iun, 09
    Varsta
    23
    Posturi
    79

Implicit ai avut noroc

buna,si eu am trecut din nefericire prin asta dar nu am avut norocul tau..aveam un shar pei de 1an vacinat tot si intr o zi a inceput sa vomite o spuma iar a doua zi sange iar scaunul la fel..5zile a durat era din ce in ce mai rau..la fel eu eram la un doctor safta sunt din craiovA>>iar dupaia am mutat o la un alt docxtor care isi dadea interesul mult mai mult...de canglob tot asa mi sa spus si mie sa nu cumpar pt k nu este adevarat ce se zice..raisha facuse si ulcer perforant din pacate pt ea nu sa mai putut face nimic urla de dureri ii dadeam apa si ceai cu siringa ma duceam de 3ori pe zi la perfuzi nu manca nimic de 4zile traia doar cu gliucoza din perfuzi..am eutanasiat o...se chinuia ingrozitor...nu mai avea nici o sansa cat de mica..am descoperit boala prea tarziua dar ciudat este k pana in ziua aia nu avea nici macar o simtoma sa imi dau seama k este bolnava..cum A Vomitat spuma accea am si plekt la vet cu eA..am sunat la bucuresti si mi sa spus k a aparut o nouo tu;lpina a virusului paravo si nu exzista tratament aparea abi peste o luna iar cel mai grav este k il luau si catei vaccinati..raisa te iubesc si nu o sa te uite mami tau niciodata..succesc in continuare cu catelul tau

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    16 iul, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,027

Implicit Vindecare Jigodie

Mai este un topic despre Jigodie deschis la http://www.animale.ro/forum/showthread.php?t=34497

Include si un caz recent de caine vindecat de Jigodie. Sper sa ajute cat mai multa lume!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 nov, 09
    Posturi
    19

Unhappy Ajuta-ma

Catelul meu, este bolnav de Jigodie de 1 saptamana (mai precis de prin 14-15 Noiembrie)
    Poate umbla,mai poate inca latra dar nu prea mai mananca,asta stiu ca inca nu a ajuns la TREAPTA NERVOASA.
    L-am rugat pe tatal meu sa-l arda pe bot (Mentionez ca toti caini mei care au avut Jigodie,mi-au spus bunicii ca la fel le-au facut si si-au revenit,astazi la scoala am intrebat clasa ce a facut cand au avut cateii bolnavi si miau raspuns >Ori mergi la veterinar cu el,Ori il arzi pe bot cu un fier incins<
    Mereu si mereu asa,am intrebat si Pe Messenger,toti la fel mi-au spus "Ardel pe bot",AM CITIT PE INTERNET si se pare ca acest lucru cu arsul pe bot nu este o barbarie,este pentru a omora "nervul" care se afla deasupra botului.).
    Azi Dimineata Luni,23 Noiembrie pe la 11 Dimineata tata a plecat si l-a ars pe BOT de 3 ori.
    M-a sunat acum,la ora 5:00 Seara si mi-a spus ca nu e prea bine si crede ca nu va trai.
    Intrebarea mea este,oare dupa ce este ars,i trece in cateva minute sau peste ore/zile?
    Cei care spun ca este o barbarie sa arzi cainele pe bot sa spuna si de ce...pentru ca eu zic mai bine incins si teafar decat sa fie intepat cu acul de fiecare data cand i se administreaza vaccinul.
    DA-TI-MI UN RASPUNS RAPID VA ROG,Eu am sa stau si am sa ma uit daca ma puteti ajuta.
    Ajutati-ma Va Rog,
    Multumesc.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    28 ian, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    409

Implicit

sper ca dupa intamplarea asta ti-ai dat si tu seama ca arsul pe bot este o prostie. Tu cand esti bolnav mergi la medic sau faci ce zice bunica sau prietenii de pe messenger? daca te gandesti putin o sa vezi ca nu are nici o legatura arsul pe bot cu virusul din corpul cainelui. Si chiar daca ar fi cum zici, ca distrugi nu stiu ce nerv din nas, tot nu vad legatura nervului cu boala si virusul.
    prin urmare iti recomand sa mergi cu cainele la un medic sau daca e prea tarziu sa ai grija de cine asculti data viitoare.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 nov, 09
    Posturi
    19

Exclamation Pai...

Citat Postat de raduteribilu Vezi post
    sper ca dupa intamplarea asta ti-ai dat si tu seama ca arsul pe bot este o prostie. Tu cand esti bolnav mergi la medic sau faci ce zice bunica sau prietenii de pe messenger? daca te gandesti putin o sa vezi ca nu are nici o legatura arsul pe bot cu virusul din corpul cainelui. Si chiar daca ar fi cum zici, ca distrugi nu stiu ce nerv din nas, tot nu vad legatura nervului cu boala si virusul.
    prin urmare iti recomand sa mergi cu cainele la un medic sau daca e prea tarziu sa ai grija de cine asculti data viitoare.
    Voi nu intelegeti,daca peste tot se spune despre acest leac,inseamna ca are efect.
    Am avut 5 Caini,care au fost la fel arsi si toti au murit de BATRANETE la 14-17 ani.
    2 Dintre fostii caini au murit de moarte naturala,asta e ceva normal,si nu au fost vaccinati.
    Voi imediat,aflati de arsura "Vaaaai Cum sa-i faci asa?"
    Este un leac de mult acesta,nu e de mirare ca-l stie toata Romania,numai unii care nu cred in astea.
    Ganditi-va,ca mai demult nu erau aceste Cangloburi si tot felul de vaccinuri,si daca intra Jigodia intr-un caine,intrau in toti si mureau toti...nu va ganditi?
    Eu vroiam sa va intreb cat timp dupa arsura ar trebui sa-si revina.
    Voi chestia aceasta cu arsul o luati ca si cum as lua un cui incins si l-as infige in cap la caine,chiar asa credeti...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    24 mar, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    5,877

Implicit

Citat Postat de Dani_Steptu Vezi post
    ....Dimineata tata a plecat si l-a ars pe BOT de 3 ori.
    M-a sunat acum,la ora 5:00 Seara si mi-a spus ca nu e prea bine si crede ca nu va trai.
    Intrebarea mea este,oare dupa ce este ars,i trece in cateva minute sau peste ore/zile?
    ....
    mamaaaaa, dar in ce an din Evul Mediu traiti fratilor?
    Cum sa arzi pe bot ca sa-l scapi de jigodie???

Si va mai intrebati acolo in familie daca isi mai revine? dupa asa tampenie? Dupa ce o sa moara, o sa-l aruncati la gunoi? ca sa fie complet meniul macar. Ars si pus la gunoi.
    Ia sa va ardeti si voi pe nas cand va doare capul! cam asa e chestia asa pe care o practicati ca pe timpul Inchizitiei!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    07 dec, 08
    Varsta
    39
    Posturi
    269

Implicit

Voi nu intelegeti,daca peste tot se spune despre acest leac,inseamna ca are efect.
    Am avut 5 Caini,care au fost la fel arsi si toti au murit de BATRANETE la 14-17 ani.
    2 Dintre fostii caini au murit de moarte naturala,asta e ceva normal,si nu au fost vaccinati.
    Este un leac de mult acesta,nu e de mirare ca-l stie toata Romania,numai unii care nu cred in astea.
    Ganditi-va,ca mai demult nu erau aceste Cangloburi si tot felul de vaccinuri,si daca intra Jigodia intr-un caine,intrau in toti si mureau toti...nu va ganditi?
    Voi chestia aceasta cu arsul o luati ca si cum as lua un cui incins si l-as infige in cap la caine,chiar asa credeti...
    Dar nu crezi ca e mai simplu sa vaccinezi cateii, chiar daca acestia sunt la tara, decat sa astepti sa se imbolnaveasca de jigodie si sa vezi daca arsul pe bot are efect?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    24 mar, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    5,877

Implicit

...
    hai ca iar ca ia durerea de cap!

Eu vad ca tu nu intelegi si sustii prostiile astea, si insisti in... problema.
    Daca este asa de eficace metoda asta, atunci de ce nu o practica si veterinarii? ca ar scuti cheltuieli cu vaccinurile care sunt mult mai banale si mai inofensive!
    Ar invata-o la facultate si gata tratamentul: cu bara de fier inrosit!
    Zau, lasa-ne! si du-te si traieste in padure, dar fara caini!

Banned
    Data inscrierii
    26 aug, 07
    Locație
    TIMISOARA
    Posturi
    2,743

Implicit

Doaamne Fereste!!!!.In anul 2010.....inca mai crede lumea asa ceva?Gizas!

Dani_Steptu...........cum iti poti lasa cainele sa se chinuie cu boala si sa crezi ca se poate vindeca cu arsul pe bot? Trebuie sa te duci cu el la veterinar,pentru un tratamet corespunzator daca vrei sa iti scape....nu sa te bazezi pe un fier incins Dacanu ar fi existat tratament pentru aceasta boala.....poate as mai fi inteles,dar din moment ce exista.....nu ai nici o scuza.Pentru binele catelului tau.....du-te la veterinar!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    28 ian, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    409

Implicit

dupa ce se vindeca toarna benzina pe el si da-i foc. In felul asta o sa il imunizezi pt toate bolile posibile. Ce oameni...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    23 ian, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    410

Implicit dosar penal!

Tatal trebuie sa raspunda pentru maltratarea unui animal si pentru ca i-a refuzat dreptul la tratament, conform legilor 205/2004 si 9/2008.

Banned
    Data inscrierii
    23 iul, 06
    Posturi
    1,930

Implicit

functzioneaza perfect, e cel mai bun tratament. data viitoare cand te imbolnaveshti, roaga-tzi tatal (alt deshtept) sa te arda shi pe tine pe bot DE MINIM 3 ORI. nu vindeca prostia, dar macar o sa te doara shi pe tine cat l-a durut shi pe cainele ala (ca deja era suferind, un shoc fizic de gen il va face sigur mai sanatos).

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 nov, 09
    Posturi
    19

Implicit Bine mai.

Citat Postat de ccris Vezi post
    hai ca iar ca ia durerea de cap!

Eu vad ca tu nu intelegi si sustii prostiile astea, si insisti in... problema.
    Daca este asa de eficace metoda asta, atunci de ce nu o practica si veterinarii? ca ar scuti cheltuieli cu vaccinurile care sunt mult mai banale si mai inofensive!
    Ar invata-o la facultate si gata tratamentul: cu bara de fier inrosit!
    Zau, lasa-ne! si du-te si traieste in padure, dar fara caini!
    Sa sti ca am un doctor bun care mi-a spus,de langa casa noastra.
    DE CE NU NE SPUN DESPRE ARSURA PE BOT? PENTRU CA LOR NU LE MAI IASA NIMIC.

Apropo,cainele si-a revenit,ia revenit pofta de mancare,a inceput sa latre,si e ars doar de 2 zile pe bot.
    Metoda e totusi buna.
    Aproape ia trecut Fotofobia.
    E aproape gata,umbla,fuge,latra,mananca orice paine,oase,orez,etc.
    Ceea ce Sambata Nu putea face.
    Luni dimineata fusese ARS iar Marti seara am plecat la el si era cu mult mai bine,v-am spus.
    Sambata bolnav,nu manca,avea fotofobie,ulcer la ochi,abatut.
    DUPA ARSURA -->
    Marti =14:20 > A mancat,a latrat dupa alti catei,a fost mai energic.

Pagina 1 din 13 12311 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 9 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */