Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 4 din 13 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul
Rezultate 46 la 60 din 194
    clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    29
    Posturi
    1,093

Implicit

Citat Postat de isis Vezi post
    "Si a meu astazi trebuie eutanasiat,
    inteleg prin ce treci,chiar inteleg,
    sunt pregatit si eu de plans si suspin."
    Postat de Dani in urma cu cateva ore...
    De acum sa tii minte ca animalele stresate (din adaposturi improprii, de pe strazi, mutilate de stapani cu fierul inrosit) dezvolta aproape intotdeauna forma nervoasa a jigodiei. Din pcate, aceasta este unica legatura dintre arsura si boala.

Ne pare rau de catel... si il rugam pe Dani sa se intoarca la la ce o sti el sa faca mai bine si sa lase medicina veterinara deoparte. De asta exista MEDICI aidca oameni care au studiat domeniul, nu care isi dau cu parerea si folosesc ciocanul si surubelnita pentru a trata boli MORTALE.

Am primit o mostra de inconstienta si teribilism al unui pusti cu mucii la nas care crede ca rezolutioneaza stiinta cu idioteniile lui. Si din toata povestea asta ajunge sa sufere un catel care nu a primit tratament deloc.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 ian, 10
    Posturi
    4

Unhappy catel bolnav

Buna imi puteti da si mie niste sfaturi va rog cat mai urgente in legatura cu alimentatia in caz de parvoviroza...Acu 1 saptamana am cumparat un catel de 7 sapt de la un tip pentru o verisoara de-a mea de la tara,catelul foarte dragutz cu burtica cam mare banuiam ca are viermisori.Catelul nu avea absolut nimic facut,vaccin nu,deparazitare nu.Si varamea ia luat vaccin si pastile de la farmacie si le-a facut acasa amandoua,ei avand ferma si tratand mai multe animale stiu sa dea un vaccin iar pastila iau dato cum le-a recomandat de la farmacie.S-a dovedit ca am avut dreptate si-a fost plin de viermisori saracu,a scapat de ei si era totul ok pana cand aseara a avut diaree iar astazi tot ce a mancat a vomat,inclusiv apa care-a bauto.
    L-au dus la medicul veterinar care i-a dat cateva injectii si a spus ca e posibil ca sa aiba parvoviroza si ca e prea mic si nu prea are ce sa-i faca pentru ca perfuzii nu-i pot pune ca nu are nici vene.Catelu e fox terrier si are mai putin de 2 kg..le-a zis sa-i dea orez fiert si zeama de la orez,altceva ce-i mai pot da?

va rog din suflet sa-mi raspundeti..e prima lui zi de azi dim vomita,ei stau la tara si doctorii veterinari din zona sunt retardati cand vine vorba de caini,nu stiu numai vaci si porci sa trateze,pentru ca asta-i romania,oamenilor de la tara nu le pasa de caini....

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    09 sep, 07
    Posturi
    44

Implicit

http://www.animalutze.com/articole/p...oza-canina.php

sper sa fie de folos ,de eliminat antiobioticele pt varsta lui, asta pana raspunde vre-un medic veterinar, daca exista vre unul.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 ian, 10
    Posturi
    4

Angry mda

pai doctorul i-a dat ceva injectii,vreo 4..si-a zis ca ar trebui dupa injectiile alea sa se simta mai bine, asta in cazul in care rezista.Era cam singurul doctor care are cabinet din zona,restu sunt deastia care vin de-acasa direct...si si ala mi se pare ca era cam dezinteresat,din cate am inteles cam atata putea el sa faca,in rest a lasat-o la "daca are zile traieste,daca nu nu."

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 feb, 09
    Posturi
    42

Implicit Parvoviroza

Buna, cum e catelul? Mai traieste? Chiar daca nu are vene catelul, ar fi fost bine sa i se administreze niste solutii poliionice si glucoza subcutanat. Si daca este intr-adevar parvoviroza, fara ser hiperimun (Canglob, Stanglob, Salvacan) nu prea are sanse.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 ian, 10
    Posturi
    1

Implicit apropos de jigodie

Va rog, indicati-mi de unde sa fac rost de CANGLOB la pret de distribuitor. Ingrijesc un caine din strada de jigodie (pe care l-am gasit tarandu-se in zapada si ger) cu antibiotic Ronaxan, vitamine si CANGLOB, dar tratamentul la cabinetul veterinar este de 200 lei pe zi. I-am facut 3 zile de tratament. Mai are nevoie de cel putin 4 administrari. Starea generala este buna , doar ca are deja manifestari neurologice: tremura si nu se ridica pe picioare. Eu sper sa-l ridic. Dar am nevoie de medicamente la un pret rezonabil adica mai scazut.
    Veterinarii cu "cabinetele lor minunte" au luat-o razna intr-o tara plina de caini fara stapan, loviti, bolnavi si chinuiti!
    Domnilor medici veterinari incercati sa nu mai fiti atat de hrapareti! Si animalele din strada au nevoie de ajutor, iar DVS castigati destul de pe urma celor cu stapan. Implicati-va , pentru Dumnezeu, in campaniile de sterilizare la nivelul intregii tari. Pentru a salva si ingriji animalele ati facut facultatea de medicina . Nu sa speculati sensibilitatea oamenilor cu mila fata de animalele abandonate.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    23 ian, 09
    Posturi
    822

Implicit

Posteaza si la Urgente.
    Cabinetele veterinare practica preturi diferite. Unii intr-adevar nu au nici o limita...
    Bafta si sanatate multa catelusului! E o boala cumplita...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 feb, 09
    Posturi
    42

Implicit Preturi cabinete

Citat Postat de codin Vezi post
    Va rog, indicati-mi de unde sa fac rost de CANGLOB la pret de distribuitor. Ingrijesc un caine din strada de jigodie (pe care l-am gasit tarandu-se in zapada si ger) cu antibiotic Ronaxan, vitamine si CANGLOB, dar tratamentul la cabinetul veterinar este de 200 lei pe zi. I-am facut 3 zile de tratament. Mai are nevoie de cel putin 4 administrari. Starea generala este buna , doar ca are deja manifestari neurologice: tremura si nu se ridica pe picioare. Eu sper sa-l ridic. Dar am nevoie de medicamente la un pret rezonabil adica mai scazut.
    Veterinarii cu "cabinetele lor minunte" au luat-o razna intr-o tara plina de caini fara stapan, loviti, bolnavi si chinuiti!
    Domnilor medici veterinari incercati sa nu mai fiti atat de hrapareti! Si animalele din strada au nevoie de ajutor, iar DVS castigati destul de pe urma celor cu stapan. Implicati-va , pentru Dumnezeu, in campaniile de sterilizare la nivelul intregii tari. Pentru a salva si ingriji animalele ati facut facultatea de medicina . Nu sa speculati sensibilitatea oamenilor cu mila fata de animalele abandonate.

Pretul de 200 RON nu mi se pare exagerat avand in vedere cat costa medicamentele in ultimul timp. Problema este ca in conceptia unor iubitori de animale medicii veterinari ar trebui sa-si exercite meseria doar din hobby si eventual sa sape santuri ca sa-si castige existenta. Sa-mi spui si mie cu cat ai luat Canglob-ul de la distribuitor si daca intr-adevar e asa scump 200 ron/zi luand in calcul si manopera si restul medicatiei administrate zilnic.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    18 iul, 05
    Locație
    constanta
    Varsta
    34
    Posturi
    1,526

Implicit

cauta un cabinet mai mic , de cartier , ca sa zic asa , si incearca sa cumperi canglobul de acolo si sa-l administrezi tu . se face intramuscular sau intravenos ( se poate pune o branula ptr asta ) . eu ultima oara , acum un an am cumparat din cabinet cu pretu de 90 de lei ( oras constanta ) .

ti-am postat anuntul si la urgente . poate primesti acolo un raspuns folositor .

http://www.animale.ro/forum/showthre...76#post3067476
    "-te referi cumva la un salon psihiatric?intreba ignatius,fierband de manie.crezi ca sunt nebun?iti inchipui ca vreun cretin de psihiatru va putea vreodata sonda adancimile psihicului meu?(.....)ar incerca sa ma transforme intr-un tampit caruia ii place televiziunea,masinile noi si mancarea congelata.nu pricepi?psihiatria e mai rea decat comunismul.refuz sa fiu indoctrinat.nu vreau sa fiu un robot." ( j.k.toole,conjuratia imbecililor)

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    18 mai, 08
    Varsta
    27
    Posturi
    478

Implicit

codin nu ai lasat date de contact. Daca inca mai ai nevoie pot sa te ajut cumva. Scrie-mi la ambra20a@yahoo.com

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Lasa un nr de tel de contact ceva....un mail....un id de mess!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 feb, 10
    Posturi
    2

Implicit

Buna,
    Dani_Stepu
    te rog da-mi un mesaj pe mail. Vreau sa te rog ceva
    roxana_cripat@yahoo.com

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 feb, 10
    Posturi
    2

Implicit

Citat Postat de hysa Vezi post
    cauta un cabinet mai mic , de cartier , ca sa zic asa , si incearca sa cumperi canglobul de acolo si sa-l administrezi tu . se face intramuscular sau intravenos ( se poate pune o branula ptr asta ) . eu ultima oara , acum un an am cumparat din cabinet cu pretu de 90 de lei ( oras constanta ) .

ti-am postat anuntul si la urgente . poate primesti acolo un raspuns folositor .

http://www.animale.ro/forum/showthre...76#post3067476
    Citat Postat de bulina Vezi post
    Lasa un nr de tel de contact ceva....un mail....un id de mess!
    Buna
    Si eu tratez un catel al strazii.
    Eu folosesc Salvacan este mult mai bun si mult mai ieftin ca cel pe care-l folosesti tu acum.
    Este un tratament Romanesc si costa 30 de lei fiola.
    se face schema de tratament.
    Daca vrei da-mi un mesaj privat si iti dau mai multe detalii.
    Nu stiu daca pot da nume de cabinete unde gasesti acest tratament.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    28 ian, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    409

Implicit

Daca a ajuns in faza nervoasa sunt slabe sansele de recuperare si chiar daca il recuperezi, e posibil sa ramana cu sechele

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 feb, 09
    Posturi
    42

Implicit Savacan

Citat Postat de rocado Vezi post
    Buna
    Si eu tratez un catel al strazii.
    Eu folosesc Salvacan este mult mai bun si mult mai ieftin ca cel pe care-l folosesti tu acum.
    Este un tratament Romanesc si costa 30 de lei fiola.
    se face schema de tratament.
    Daca vrei da-mi un mesaj privat si iti dau mai multe detalii.
    Nu stiu daca pot da nume de cabinete unde gasesti acest tratament.
    Se mai gaseste "Salvacan D"? UNDE? La mine in oras numai "P" se gaseste.

Pagina 4 din 13 PrimulPrimul ... 23456 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 10 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */