Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 17 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 251
    clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 sep, 08
    Locație
    Portsmouth, U.K.
    Varsta
    21
    Posturi
    1,401

Implicit Pisicile Birmaneze

Salut! Am si eu o intrebare! Am o pisica, cica birmaneza, dar cu labutele maro si cu comportament ciudat...musca,sare chiar daca incerc sa o mangai...dupa ce m-am interesat pe net, am inteles ca nu e birmaneza...o fi ceva corcitura...
    Am mai avut o birmaneza, de rasa pura, dar mi-a murit...
    Cea care mi-a murit avea labutele albe, si corespundea perfect cu rasa pura birmaneza... dar asta care o am acum parca e nebuna! am si dus-o la tara...
    Ma poate ajuta si pe mine cineva ...sa-mi gasesc un motanel birmanez de rasa pura...? locuiesc in zalau, salaj... Daca e cineva de pe aici(care frecventeaza acest site)...va rog sa-mi spuneti si mie... vreau un motanel birmanez de rasa pura... unul de care sa ma atasez asa cum au facut-o toti cei care au animale... prima birmaneza de rasa pura mi-a murit, apoi am avut-o pe nebuna asta...
    imi pare bine ca nu m-am atasat asa bine de prima...pt ca sufeream si eu la fel ca o pritena de-a mea(asta a fost in oradea),care are o birmaneza, la 4 ani a facut o gripa sau ceva de genul, si a tinut-o numai in perfuzii si prin clinici, era sa moara... n-am mai vazut-o niciodata atat de distrusa ca atunci cand si-a vazut pisica pe moarte... a venit intr-o seara la mine, ca ii e pisica pe moarte si nu mai avea putere sa mearga singura la clinica s-o vada....m-am dus cu ea dar, atat cat de grav era, medicii au reusit s-o salveze...
    m-am bucurat pentru pisica si pentru ea...
    Dar, totusi nu intelegeam de ce a suferit atat...e doar o pisica...
    asta pana am avut si eu...atunci am inteles ce inseamna sa te atasezi de un animal,si sa i se intample ceva... doar ca eu nu am prea apucat sa ma atasez de ea, ca mi-a si murit...am suferit mult...chiar daca nu m-am prea atasat de ea,dar era prima pisica,stiti cum e...
    intr-o noapte a iesit afara, si nu s-a mai intors...mu mai spun cum am gasit-o dimineata...si avea doar 5 luni... a atacat-o un caine probabil...nu mai vreau sa trec prin asta...

dar vreau un motanel...de care jur ca o sa am grija ca de ochii din cap... mai ales ca acum stau la bloc.
    Mai am o intrebare: stau la bloc,si cunosc multa lume care are pisici la bloc! nu stiu cum procedeaza ei,(o sa-i intreb) dar, ce sa fac cu el daca o sa-l am? nu pot sa-l tin inchis...la asta nu prea ma pricep...de aceea va cer o parere...trebuie sa se si miste...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    12 apr, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,697

Implicit

Rasa Birmaneza nu exista.Exista Sacra de Birmania,dar este cu totul alta poveste.Asa ca gandeste-te ce vrei pisica de rasa pura,cu pedigree(care nu poate fi birmaneza..)sau o pisica care nu este de rasa,dar care are mare nevoie de afectiune si care va fi recunoscatoare daca o adopti.
    Incearca sa nu cazi in capcana samsarilor care au mii de anunturi pe net si care vand "birmaneze de rasa pura" cu cateva milioane.
    In ceea ce priveste libertatea motanului,nu este indicat sa-l lasi sa iasa pe afara.Riscurile sunt foarte mari.Poate fi otravit/calcat de masina/sfasiat de caini sau pur si simplu poate lua boli de la alte pisici.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 sep, 08
    Locație
    Portsmouth, U.K.
    Varsta
    21
    Posturi
    1,401

Implicit Am priceput

Deci exista sacra de birmania... pai atunci cea care mi-a murit, era defapt sacra de birmania...nu stiam,credeam ca birmaneza e o rasa ...ok am inteles merci!
    Atunci inseamna ca birmaneza , se spune "popular". stiam si eu de sacra de birmania.
    Dar care e povestea cu ele? ziceai de alta poveste... sacra de birmania ii "rasa pura"(ca sa zic asa)?
    Sa sii ca sacra de birmania scria peste tot unde m-am uitat pt trasaturi... adica eu le-am scris cum arata si ei mi-au raspuns sacra de birmania nu birmaneza...
    ok merci pt ajutor!

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    02 iul, 08
    Locație
    Alba Iulia
    Posturi
    975

Implicit

pisica nebuna?Daca TOTUSI iti iubeai cat de cat pisica nu ar fi trebuit sa incerci sa-i schimbi comportamentul, ai dus-o pur si simplu la tara?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 sep, 08
    Locație
    Portsmouth, U.K.
    Varsta
    21
    Posturi
    1,401

Implicit

Uite cam cum stau lucrurile! acea pisica era o corcitura, si era foarte agresiva! Eu iubesc foarte mult animalele,dar nu pot sa-mi risc sanatatea! cunosc pe cineva care avea o siameza, si a sarit din senin pe el,si l-a desfigurat... pisica aceea nu mai merita decat sa fie omorata... pt ca la urmatorul atac,cine stie ce se intmapla ...
    Si asa-zisa "birmaneza" asta care o am eu, cam are comportament de siameza... de aceea am luat-o si pur si simplu am dus-o la tara!

Uite cum se caracterizeaza o sacra de birmania(sau "birmaneza" popular vorbind):

Pisica de talie mijlocie-mare, musculoasa, bine proportionate. Capul este rotund si robust, barbia bine dezvoltata si obrajii plini, cu bot rotund si maxilare puternice. Nasul este scurt, cu nari coborate si linia nasului lunga si bine conturata. Ochii sunt mari, usor oblici, rotunzi si bine distantati, de culoare albastru intens. Urechile, de dimensiuni medii, sunt usor inclinate in fata si situate lateral. Parul, scurt in jurul nasului, este lung si matasos pe restul corpului si deosebit de des in jurul gatului. Coada este de lungime medie, groasa si puternica. Detaliul characteristic este dat de “manusile” de culoare alba de la toate labele. Conform standardului, culoarea alba trebuie sa se termine cu o linie dreapta si simetrica situate mai jos de articulatia carp-metacarp sau de pernita metacarpiana. Nu sunt admise strabismul si coada aplecata in jos sau cu noduli. Animalul,deasemenea nu este recunoscut daca are capul asemanator cu cel al siamezei sau persanei.
    Numele rasei birmane este defapt "Sacra De Birmania" iar "birmanezele" care nu au acele "Manusi" albe la toate labele, NU SUNT SACRE DE BIRMANIA SAU "RASA PURA",acesta fiind cel mai important detaliu de recunoastere a unei Sacre de Birmania.Deasemenea, daca are fire albe pe zonele marcate,nu e rasa pura.

Si din cate stiu eu, le place si muzica!
    Eu caut un motanel, dupa specificatiile de mai sus!
    Iubesc enorm animalele, dar trebuie sa ma uit si de ce animale vreau sa ma atases...
    Nu pot ca orice pisica pe care o vad, gata! o ador si o iau si pe asta
    Inteleg daca e cazut in canal sau ranita sau un pui sau ceva, intotdeauna am ajutat animalele... dar nu le-am luata acasa...
    Pe asta, am luat-o pt ca, cel de la care am luat-o, mi-a garantat ca e Sacra de Birmania, Rasa pura... si nu era asa....

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 sep, 08
    Locație
    Portsmouth, U.K.
    Varsta
    21
    Posturi
    1,401

Implicit

Iar asta pe care am avut-o eu, nu avea labele albe, ci maro, si semana mai mult cu o siameza,cu liniatura de birmaneza, si aspect de persana... + comportamentul iesit din comun...
    ciudat nu? si totusi ala de la care am luat-o mi-o zis ca-i rasa pura... si ce mi-o dat el, numa rasa pura nu era...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 sep, 08
    Locație
    Portsmouth, U.K.
    Varsta
    21
    Posturi
    1,401

Implicit

in plus, nu m-am atasat de loc de ea... nu-mi placea si de asta m-am descotorosit de ea...
    Nu cred ca-i trebe la nimeni o matza ca asta... si o pisica de strada ii mai normala...

O data am mangaiat-o pe una si s-o luat dupa mine...o trebuit s-o iau cu mine, am dus-o acasa si am spalat-o antipurici, pe urma am dus-o la veterinar,si am dus-o la bunica-mea... cred ca are vreo 3 ani... acuma ii bine, si ii si frumoasa pe deasupra! are blanita semi-lunga.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 sep, 08
    Locație
    Portsmouth, U.K.
    Varsta
    21
    Posturi
    1,401

Implicit

Am uitat sa spun ca pisu asta de la bunica-mea, o fost o exceptzie... era foarte frumoasa,de aia am luat-o acasa...ca altfel, as fi dus-o la un centru din asta de adoptii...(da nu as fi lasat-o in drum... chiar daca nu e stilul meu)

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    06 iun, 04
    Varsta
    29
    Posturi
    1,298

Implicit

Citat Postat de maddspit Vezi post
    cunosc pe cineva care avea o siameza, si a sarit din senin pe el,si l-a desfigurat...
    Mă îndoiesc că era siameză adevărată pisica respectivă. Eu cresc pisici siameze şi pot să îţi spun foarte sigur că poţi număra pe degete câte exemplare de siameze adevărate există în România. Iar comportamentul pe care îl descri tu, nu este deloc specific rasei. Siamezele sunt cele mai afectuoase pisici. Se ataşează extrem de tare de proprietar, exact ca şi un câine, şi sunt foarte sociabile.
    Dogs come when you call. Cats have answering machines.
    http://barzoi.wordpress.com/

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    08 feb, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    175

Implicit

eu am luat acum cateva luni inca o pisica
    birmaneza ii ziceam si eu, dar cand am vazut-o, birmaneza, nebirmaneza, sacra, nesacra, rasa, ne-rasa, am luat-o.
    n-are sosetute albe
    nu-i place muzica in mod deosebit (in schimb se uita cu interes la tv)
    nu-si foloseste dintisorii numai ca sa pape
    nu-si foloseste gherutele doar la joaca
    n-are aspect de persana
    n-are urechi inclinate lateral
    dar stii ce?
    asa cum e, o iubesc din tot sufletul. ca musca, sare, da jos, miorlaie - doar nu o fi bibelou.
    mi se pare ca ai cam multe pretentii. poti lucra cu o pisica.
    unii iubesc toate animalele, indiferent ca-s de rasa sau nu si nu le doresc moartea. poate numai in cazuri 100% disperate.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    02 iul, 08
    Locație
    Alba Iulia
    Posturi
    975

Angry

Bbbbbaaaaiii frate!!!!Cum poti sa spui ca merita moartea???Nu-ti placea si te-ai "descotorosit" de ea?CUM SA-TI SARA PISICA IN CAP SA TE DESFIGUREZE?Am mai vazut faze asa in filme....sau poate o fi iubit-o asa de mult incat a turbat si i-a sarit in cap.Si dupa ce-ai aflat ca nu e Sacra de Birmania ai descoperit ca de fapt e agresiva si te musca?"in plus, nu m-am atasat de loc de ea... nu-mi placea si de asta m-am descotorosit de ea..."Te atasezi numai de animalele de rasa, sau care-ti plac?Sau le ajuti numai pe cele "frumoase"?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    12 apr, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,697

Implicit

Ma indoiesc ca ai avut o sacra de Birmania.Nici nu stiu daca detine cineva la noi in tara aceasta rasa..Daca nu ai acte de origine,nu poti zice ca o pisica e de rasa.La fel si in cazul "siamezei".
    Cred ca nu ar trebui sa-ti mai iei o alta pisica daca de cealalta te-ai descotorisit asa...
    Vad ca ai o parere f proasta de pisicile care nu sunt de rasa,dar asta ai avut si tu pana acum.
    Nu ai cum sa iubesti animalele cu gandirea asta.O pisica sanataoasa,indiferent daca e de rasa sau nu,nu-ti va afecta sanatatea.
    Asta e snobism si atat.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 sep, 08
    Locație
    Portsmouth, U.K.
    Varsta
    21
    Posturi
    1,401

Angry Ce Tot Vorbiti Oameni Buni?

Mah fratilor! daca nu stiti, macar nu vorbiti.!!!
    ce naiba! daca imi sare in cap si ma musca , s-o duc la masaj si s-o iubesc? mai cunosc un caz pe care l-am vazut acuma cativa cu ochii mei cand eram la dentist! o venit un copil desfigurat, cu toata fata bandajata,si fara cativa dinti! o sarit cainele lui "de suflet" pe el!. (se vedea dupa bandaj ca nu mai avea nici nasul!)Ce era sa faca? sa-l iubeasca pe caine pt ce o facut cu saracu` copil,fara nici un motiv(dupa cum zicea taicasau!)!!?
    Voi sunteti obsedati fratilor! FITI MAH REALISTI!!!!
    SI INTELEGETI CA IN CAZURI EXTREME SE APLICA MASURI EXTREME!!!!! EU VORBEAM DE CAZURI EXTREME!!! Care-s mai importanti? Oamenii sau animalele? Stiu ca pt voi,is la fel de importanti ! da faceti totusi diferenta! Pt mine,sincer acuma(mai mult ca sigur n-o sa ma credeti...) erau mai importante animalele decat oamenii la un moment dat... Pana m-i s-o aprins beculetu!
    Poate ca nu prea ma pricep la pisici! da noah... MAI CITITI ODATA CE AM SCRIS!
    Si nu-mi spuneti ca, voi nu aveti pretentii cand vine vorba de animale!
    Voi sunteti culmea! luati saci de purici de pe strada si ii puneti in pat sau ce naiba?!
    Sau daca va intra un caine turbat in casa ce faceti? il invitati la o friptura sau ii dati in cap? sa nu sara la voi??!! SUNTETI RIDICOLI!

Io am trecut prin asta,si am vazut si cazuri extreme! intrati si interesati-va si voi!
    Si nu-mi spuneti mie cum is birmanezele,ca am vazut cu ochii mei Sacra de Birmania! IN ROMANIA! CHIAR DACA NU SUNT CRESCATORI SPECIALIZATI,NU INSEAMNA CA NU ARE NIMENI!
    Io ma gandesc intai la sanatatea si siguranta mea,apoi la animale! ASTA NU INSEAMNA CA NU IUBESC ANIMALELE,chiar daca m-am scapat si am vorbit urat la un moment dat!
    Si voi ar trebui sa ganditi ca mine! Daca nu-i asa, atunci nu-i de binee...
    MMAAAAAMMMAAAAAAA!!!

Si acuma, pun pariu ca daca o sa intreb daca stie cineva de vreun motanel birmanez Sacru de Birmania, Voi ce ganditi?
    Maama ajunge un biet motanel pe mana astuia, si la cea mai mica gresala , il omoara,sau Vai de animalele pe care le are asta! sau cine stie ce.....
    Daca m-am scapat si am vb un pic mai urat, nu inseamna ca-s nebun sau tiran sau macelar sau... IS UN PIC MAI REALIST DECAT VOI ! atata tot...
    Eu am trecut prin mai multe, daca nu ma credeti,bine DA NU VA IMAGINATI CINE STIE CE!

Nici eu nu suport violenta la animale, dar in cazuri extreme,...Fiti seriosi! mai bine nu mai zic nik!

Va rog io! hai sa nu ne certam ca orbii! VA ROG MULT!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 sep, 08
    Locație
    Portsmouth, U.K.
    Varsta
    21
    Posturi
    1,401

Implicit

Si culmea ca la prima, AM 'AVUT' ACTE! si copi dupa actele parintilor si poze! Daca am avut ghinionul,sa scape afara noaptea,si sa mi-o gasesc macelarita dimineata asta e! nu sunt singurul la care-i decedeaza animalul preferat! si am si caini si am avut si pesti! deci am un pic de experienta cu animalele... SI MAI EXCLAM O DATA CA AM VAZUT CU OCHII MEI CEEA CE POATE VOI< NU ATI VAZUT! nu cer numaniu sa ma creada, ci va cer,sa mai cititi o data ce am scris,si sa gantiti un pic altfel! chiar daca poate dupa aia o sa uitati!
    Iar asta a doua, are un comportament foarte ciudat si agresiv! SINCER M-AM TEMUT DE EA!
    Si cunosc si cele 10 lucruri care fac pisicile agresive! SI NU SE INCADREAZA ACOLO! tot timpul ii asa! Degeaba incercam s-o mangai, sa ma joc cu ea...degeaba! Nu am avut cu cine!
    Normal ca am dus-o la tara! Acolo macar are curtea, si are cu ce se juca toata ziua! dar comportamentul, tot acelasi e... daca o iau in brate ma musca,si sa nu va imaginati ca se joaca! Nu are cum sa para toata lumea inamic pentru ea! Daca ii la tara, is mai linistit ! si pentru ea,si pt mine! ciar asa mare crima am facut daca am dus-o la tara?

Si sa stiti ca nu am lovit niciodata un animal! Indiferent ce era! un vecin si-o batut cainele cu un par, ca nushtiuce o facut(cred ca o mancat din farfuria lui sau ceva) Daca nu interveneam eu, cred ca il omora!

VOI NU ATI VAZUT CE INSEAMNA VIOLENTA CU ANIMALELE! asta e problema, eu am vazut ! Si credeti-ma ca e un cosmar! Habarn-aveti ce inseamna! Habar n-aveti ce inseamna sa ia un caine sau o pisica bataie calumea! (asta e parerea mea dupa felul in care ati vorbit)
    Intro seara mi-o venit taicameu cu un puiut de pisi acasa! ca l-o gasit pe drum! ce credeti ca am facut? la-am omorat? l-am aruncat pe geam?
    NU! l-am ajutat si asa as face in cazul tuturor celor neajutorati! Inatotdeauna am ajutat animalele! Dupa ce am vazut ce am vazut, si am trecut prin ce am trecut, Nu cred ca voi aveti respect mai mare pentru animale, decat am eu! Sincer (poate gresesc...!)

Si, nu doresc nimanui dintre voi, sa vada ce am vazut eu! NIMANIUI!
    Ultima modificare făcută de maddspit; 29/09/2008 la 19:10.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 sep, 08
    Locație
    Portsmouth, U.K.
    Varsta
    21
    Posturi
    1,401

Implicit

Va rrog din suflet sa citit ce am scris, si sa va spunei parerile acum...
    Daca tot asa tiran si nebun ma credeti, atunci renunt !

Pagina 1 din 17 12311 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */