Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 3 din 15 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 31 la 45 din 214
    Banned
    Data inscrierii
    05 aug, 09
    Varsta
    29
    Posturi
    72

Implicit

Mesaj sters.
    Marilena.B

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Chiar crede cineva ca inveti sa toaletezi dintr-o carte....? De toaletat inveti pe caini, multi caini.
    De tuns la piele nu e greu..iti trebuie o mashina si doua cutite...si o foarfeca si gata "salonu"...
    Insa ala nu e toaletat...
    Asa ca sa ai ce face, gaseti pe net zeci de siteuri cu poze, instructiuni, filmulete...dar mana ti-o faci pe caini...
    Ma rog fiecare da banii pe ce vrea...Insa sa zici ca " faci bani"..se duce omu la un toaletator facut pe net si isi ia cainele in fel si chip...
    Nu zic ca nu o fi o carte buna...dar pana la afacere ......

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    24 mai, 07
    Posturi
    270

Implicit

Citat Postat de bulina Vezi post
    Chiar crede cineva ca inveti sa toaletezi dintr-o carte....? De toaletat inveti pe caini, multi caini.
    De tuns la piele nu e greu..iti trebuie o mashina si doua cutite...si o foarfeca si gata "salonu"...
    Asa ca sa ai ce face, gaseti pe net zeci de siteuri cu poze, instructiuni, filmulete...dar mana ti-o faci pe caini...
    Ma rog fiecare da banii pe ce vrea...Insa sa zici ca " faci bani"..se duce omu la un toaletator facut pe net si isi ia cainele in fel si chip...
    Bulina.... sunt afaceri si afaceri ...unele(afaceri) dau bani imprumut altele ...iau...
    o masina , ,,doi'' cutite o foarfeca ...si multe tunsori la piele ... este chiar o afacere.
    Omu' nu se refera la ceea ce crezi tu ...adica toaletaj pt show ... aia nu'i afacere e hoby ...si e nevoie de multe alte cunostinte pana ajungi sa-n cepi sa-ti faci mana ...pentru inceput anatomie ..asta daca nu cumva ,tu aspirantule, crezi ca, precum ouale si canii sunt la fel...

Banned
    Data inscrierii
    05 aug, 09
    Varsta
    29
    Posturi
    72

Implicit curs de toaletare

Buna. Sunt in curs de autorizare al unui curs de toaletare animalute. Desi dureaza mult procedura, sper ca prin ian-feb sa reusesc sa il autorizez.

Cursul va avea loc in diverse orase ale tarii in functie de cerintele cursantilor. Primul curs va avea loc la Cluj-Napoca.

Cat despre catei, nu va faceti griji, ca avem la dispozitie destule animalute rabdatoare.
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 oct, 09
    Varsta
    16
    Posturi
    15

Implicit salon de cosmetica si gradinita canina Baia Mare

Cursuri de cosmeticizare vor fi tinute la ................

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    18 oct, 09
    Locație
    Sibiu
    Varsta
    27
    Posturi
    132

Implicit

Buna! Am si eu o intrebare...am un schnauzer pitic de 5 luni si vreau sa intreb daca il pot duce de pe acum la un salon de tuns catei??? Sau e prea devreme?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    17 mar, 09
    Posturi
    59

Implicit

ioana_mary sa stii ca pot sa te ajut cu intrebari referitoare la tot ce tine de aceasta rasa
    am si eu 2 exemplare din aceasta rasa
    daca ai intrebari astept sa te ajut cu raspunsuri

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    25 apr, 08
    Locație
    Paradis
    Posturi
    1,329

Implicit

Citat Postat de bulina Vezi post
    Ma uitam pe site-ul lor........m-a luat rasul.......cand te gandesti ca isi spun toaletatori profesionisti ) ) ) ) si mai vor sa mai si predea la altii........oare ce au de invatzat cursantii de la ei?????? ........poate doar afacerea , ca la toaletaj nu au ce invatza cu sigurantza

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    10 feb, 09
    Locație
    Sibiu
    Varsta
    6
    Posturi
    196

Implicit

Citat Postat de Edis_L.M.D. Vezi post
    Ma uitam pe site-ul lor........m-a luat rasul.......cand te gandesti ca isi spun toaletatori profesionisti ) ) ) ) si mai vor sa mai si predea la altii........oare ce au de invatzat cursantii de la ei?????? ........poate doar afacerea , ca la toaletaj nu au ce invatza cu sigurantza
    nu ai ce invata de la ei.eu le-am cerut un curs (credeam eu la nivel profi) despre airedale terrier.cursul m-a costat 40 de lei.poate ca nu e vreo avere dar supriza a venit in mom. in care am deschis cursul. Toaletajul la airedale era foarte foarte subtire , 17 randuri mai exact.
    atentie mare ! cine nu casca ochii casca punga...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    27 iun, 03
    Posturi
    2,345

Implicit

Citat Postat de xtreme_ba Vezi post
    nu ai ce invata de la ei.eu le-am cerut un curs (credeam eu la nivel profi) despre airedale terrier.cursul m-a costat 40 de lei.poate ca nu e vreo avere dar supriza a venit in mom. in care am deschis cursul. Toaletajul la airedale era foarte foarte subtire , 17 randuri mai exact.
    atentie mare ! cine nu casca ochii casca punga...
    Daca sint doar 17 rinduri, te rog impartaseste-le cu noi, pentru amuzamentul de duminica.
    "Great spirits have always encountered violent opposition from mediocre minds." (A, Einstein)

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    30 dec, 06
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    24
    Posturi
    2,341

Implicit

Citat Postat de lucianbraila Vezi post
    ioana_mary sa stii ca pot sa te ajut cu intrebari referitoare la tot ce tine de aceasta rasa
    numai..fara sfaturi despre educatie si ingrijire

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    10 feb, 09
    Locație
    Sibiu
    Varsta
    6
    Posturi
    196

Implicit

[QUOTE=toaletare.catei;2937583]
    cum poti mintii in halul asta? nu ai pic de rusine ? "cursurile" tale sunt de toata jena ! Ai bunul simt si termina cu reclama . Ti-am dat pm in urma primirii cursului . nu ai avut bunul simt sa rasunzi nici pana in ziua de azi!

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    10 feb, 09
    Locație
    Sibiu
    Varsta
    6
    Posturi
    196

Implicit

Citat Postat de auslander Vezi post
    Daca sint doar 17 rinduri, te rog impartaseste-le cu noi, pentru amuzamentul de duminica.
    Acest catel necesita o ingrijire minima, avand blana sarmoasa. Nu naparleaste aproape deloc.
    Blana sa este de obicei aspra, tepoasa, sarmoasa. Dar datorita ingrijirii deficitare poate deveni moale si pufoasa si atunci nu se mai poate stripa.
    Invatati stapanul sa perieze regulat catelul.
    Cand primiti un astfel de catel la toaletare, trebuie in primul rand sa vedeti in ce stare este blana. Daca este sarmoasa, in buna stare, catelul se descalceste, apoi se stripeaza si in final se spala, se usuca si se finiseaza.
    Este foarte important sa NU stripati par UD. Stripati numai par uscat. Daca este ud se va rupe, iar intregul proces al stripatului se bazeaza pe smulgerea parului, nu pe ruperea sa.
    Daca parul catelului este moale si pufos, intrebati stapanul ce doreste sa faceti. Daca doreste sa il tundeti cu masina uniform este ok, dar transmiteti-i ca blana nu va redeveni sarmoasa as acum ar trebui sa fie.
    Daca stapanul doreste sa duca animalutul la expozitie, atunci este obligatoriu ca acesta sa aiba o blana sarmoasa. Incercati sa stripati parul care cade, fara a forta daca acesta este bine prins. Periati bine catelul, spalati-l cu sampon pentru par sarmos si apoi uscati si periati. Peste cateva saptamani catelul trebuie sa vina din nou. Se repeta procedura pana cand parul isi revine la calitatea buna.
    ATENTIE: Acest catel este predispus la probleme oculare datorita cresterii parului. De fiecare data cand primiti un astfel de catel la salon verificati stadiul parului de langa ochi.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 aug, 06
    Locație
    timisoara
    Posturi
    1,923

Implicit

ingrijire minima???uau....i l.as da pe Sparki sa vedem daca cu acel "minim" s.ar mai putea prezenta omorabil in expo.
    Hai LAVINIA!!!poate tu poti sa.ti toaletezi welshii dupa cursul asta....

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    10 feb, 09
    Locație
    Sibiu
    Varsta
    6
    Posturi
    196

Implicit

+ bonus

Frizura pentru expozitie este foarte similara cu cea de Schnauzer, singura diferenta fiind ca sprancenele sunt mai scurte. Acest catel nu se tunde cu masina decat in zonele in care si Schnauzerul este tuns foarte scurt ( lama 30), respectiv pe gat, partea interioara a pulpelor si pe obraji. Spatele, gatul, labele si zona coastelor se stripeaza. Se lasa o fusta ca cea a Schnauzer-ului. Se aranjeaza cu foarfeca fata si picoarele catelului pentru a lua o forma frumoasa. Atentie sa nu luam prea mult din par.

Pagina 3 din 15 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top