Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 36 din 300 PrimulPrimul ... 26343536373846 ... UltimulUltimul
Rezultate 526 la 540 din 4490
    Banned
    Data inscrierii
    08 ian, 10
    Posturi
    613

Implicit

apropo de plimbari lungi parcurg cu cateaua mea uneori si peste 30 km pe jos evident de aici din plimbarile astea culeg si poze cat despre talia cainilor postati de mine asta e daca nu vrei sa crezi dar nu am de ce sa mint nu sunt cainii mei si nu e vreun concurs mai mult ti-am spus ca pot aproxima foarte usor inaltimea lor pt ca am "etalonul" cu mine cateau mea care are 70 cm si de cele mai multe ori se joaca cu cainii respectivi deci ii vad aproape unul de celalalt si i-mi pot da seama foarte usor de diferenta

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 09
    Locație
    bran-brasov
    Varsta
    37
    Posturi
    3,955

Implicit

Citat Postat de costobocul Vezi post
    apropo de plimbari lungi parcurg cu cateaua mea uneori si peste 30 km pe jos evident de aici din plimbarile astea culeg si poze cat despre talia cainilor postati de mine asta e daca nu vrei sa crezi dar nu am de ce sa mint nu sunt cainii mei si nu e vreun concurs mai mult ti-am spus ca pot aproxima foarte usor inaltimea lor pt ca am "etalonul" cu mine cateau mea care are 70 cm si de cele mai multe ori se joaca cu cainii respectivi deci ii vad aproape unul de celalalt si i-mi pot da seama foarte usor de diferenta
    M-ai inteles gresit nu am spus ca nu te cred , am spus ca nu arata din fotografiile pe care le-ai facut ,referitor la selectie ai dreptate si nu ai dreptate pt ca acel caine de care spuneam nu putea sa se adaposteasca pe unde putea el pt ca era legat deci era nevoit sa stea in mizeria aia ,totodata caini "maidanezi" sant cred cei mai rezistenti la boli si la conditi extreme dar nu stiu daca multi dintre ei ar putea sa se bata cu un vulpoi mai mare darmite cu un lup. Eu zic ca daca vrem sa avem caini puternici in stare sa se lupte cu un animal de prada trebuie sa le oferim o hrana cat de cat echilibrata si bogata in proteine ,vitamine etc.etc. si o ingrijire cat de cat adecvata .
    Asteptam fotografi si cu catelusa ta

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,920

Implicit un Nu si un Da

Citat Postat de herculle Vezi post
    ......................
    referitor la selectie ai dreptate si nu ai dreptate pt ca acel caine de care spuneam nu putea sa se adaposteasca pe unde putea el pt ca era legat deci era nevoit sa stea in mizeria aia ,totodata caini "maidanezi" sant cred cei mai rezistenti la boli si la conditi extreme dar nu stiu daca multi dintre ei ar putea sa se bata cu un vulpoi mai mare darmite cu un lup. Eu zic ca daca vrem sa avem caini puternici in stare sa se lupte cu un animal de prada trebuie sa le oferim o hrana cat de cat echilibrata si bogata in proteine ,vitamine etc.etc. si o ingrijire cat de cat adecvata .
    .................................................. ..
    NU: Nu-s de acord cu tine ca maidanezii ar fi rezistenti la boli si conditii extreme. Noi ii vedem adulti doar pe cei ce scapa, mortii inainte de vreme sunt "anonimi". La cainii nostri vedem insa orice problema mica si ne facem luntre si punte s-o indreptam. Nu stiu care-i speranta medie de viata a comunitarilor dar sigur e cu mult mai mica decat a celor ce au un stapan (nu mai vorbim fata de a cainilor bine ingrijiti de stapani responsabili). Cati vagabonzi mor la nastere, in primul an sau cand incep sa imbatraneasca! Cam asa par lucrurile si cu copilasii aceia de tigani ce vand ghiocei in intersectii desculti desi afara-i rece: multi zic - "Astia-s sanatosi, domnule!". Vai de capul lor insa, nu stiu cati ajung 50 de ani.
    DA: Un caine hranit si ingrijit rezonabil (nu mai vorbesc de unul hranit si ingrijit stiintific + educat) are sanse bune sa-si faca datoria pentru ca nu-l bate vantul de pe picioare si are un comportament adecvat pentru scopul in care e crescut. Referitor la povestea mea cu 5 cani vs. un lup si la obiectia ta ca ar fi trebuit sa-l dovedeasca: sigur e ca daca era unul din aia 5 cam ca Herculle al tau altul ar fi fost scorul (nu remiza sau 1 - 0 pentu lup). Daca unul ar fi avut tupeul sa-i sara lupului de gat si ceilalti ar fi prins curaj.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,920

Lightbulb ma repet, dar poate cu folos

Deschideam acum vreo 4 luni un topic http://www.animale.ro/forum/showthread.php?t=58480 cu care nu am nici un succes (cu exceptia catorva contributii binevenite). Reiau aici pe categorii proverbe si expresii cu unii din principalii protagonisti de la stani: cainii, oile, caprele, lupii si ursii - poate unora o sa le faca placere sa le citeasca.
    1. Caini:
    “Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.”, “Asi veni diseara pe la voi dar mi-e rusine de caini.” (Ion Creanga), “Cainele care latra nu musca.” “Cainii latra, caravana trece.”, “Cine poate oase roade; cine nu, nici carne moale.”, “Sa nu dati canilor lucrurile sfinte si sa nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor ca nu cumva sa le calce in picioare si să se intoarcă sa va rupa.” (Matei, Noul Testament), “Cainele batran nu latra degeaba.”, “Intotdeauna si pentru nimic cainele cel mare il bate pe cel mic, dar, niciodata si nici din intamplare cainele cel mic nu-l bate pe cel mare.”, “Daca nu dai cainilor paine vei da lupului oi.”, “Cainele sfios nu se ingrasa.”, “Cainele flamand nu se teme de bataie.”, “Nu toti cainii au coada scurtata.”, “Cu cat ajung sa cunosc oamenii mai bine cu atat ajung sa iubesc cainii mai mult.”, “Cainele care tine mai mult la om latra mai mult la oameni.”, “Toti sapa iar el duce cainii la apa.”, “Sa nu te duci cu caine surd la vanatoare.”, “Pe omul bun nici cainii nu-l latra.”, “Pentru stapan si pe cainele lui trebuie sa-l mangai.”, “Osul gol nici cainii nu-l rod.”, “Nicidecum sa te temi de cainele ce latra, ci de cel ce tace.”, “Pe ciobanul fara caine lupii-l lasa fara paine.”, “Pentru carnea lupului trebuie dinti de caine.”, “Nu te increde in tot cainele ce da din coada.”, “Nu te speria de cainele ce latra ci de cel care se apropie pe furis.”, “Nu-ti baga coada unde nu-ti fierbe oala.”, “Nu da paine cainilor altuia ca o sa te latre ai tai.”, “Nu toti care latra sunt caini cum nici toti care vorbesc nu sunt oameni.”, “Nu-l ajungi nici cu armasarul nici cu ogarul.”, “Nu mor caii cand vor cainii nici sluga cand vor stapanii.”, “Pe lup multi caini il latra dar putini il incoltesc.”, “De te latra un caine, astupa-i gura cu paine.”, “When one dog barks at something, the rest bark at him.”, “Cainele copiaza caracterul stapanului.”, “La San-Gheorghe se incaieră cainii, iar la San-Medru se sfadesc stapanii.” (primavara, respectiv toamna; e vorba de cainii de la oi), “cainele – cel mai bun prieten al omului”, “credincios ca un caine”, “a avea nas de copoi”, “a ridica coada”, “rea ca o catea”, “slab ca un ogar”, “ca un sat fara caini”, “bolnav ca un caine”, “rau ca un caine”, “a marai”, “a-si arata coltii”, “a fi cainos”, “negru in cerul gurii”, “a tine de ciolan” (foarte actula in politica la noi), “nu te mai gudura pe langa mine!”, “viata de caine”, “presa – cainele de paza al democratiei”, “a incolti pe cineva”, “so pe ei!”, “nu-l mai asmuti impotriva lui!”, “ia-ti coada la plimbare!”, “branza buna in burduf de caine”, “caine de pripas”, “ca un Cerber”, “a-ti face coada colac si a pleca”, “a se codi”, “iti place ...... ca la caine lantul”, “a veni ca un caine la legatura”, “de ce-ti bagi coada unde nu-ti fierbe oala?”, “a da drumul cainilor razboiului”, “latra cateaua” (trage mitraliera), “esti asa de scund ca te musca de cur cainii”, “incuie usa si da drumul la caini”, “parca-r fi o catea in calduri”, “tremuri ca un caine la injectie!”, “vreme cainoasa”, “a se invarti dupa coada”, “ca un caine turbat”, “a turba de durere”, “a scoate limba de un cot”, “a umbla cainii cu covrigii in coada”, “e o vreme sa nu scoti nici un caine afara”, “a taia cainilor frunza”, “a puti ca un caine ud”, “cu coada intre picioare”, “mustacioara lui – coada cainelui”, “vezi ca ma calci pe coada!”, “se inteleg ca pisica cu cainele”, “raining cats and dogs” (cum zicea acum cativa ani o fatuca ce vorbea la stiri despre o furtuna: “ploua cu lopata”), “cu purcel, cu catel”, “asta-i de cand era lupul catel”, “inot cainesc”, “sa ungem scoala cu slanina ca sa o mance cainii”, “si cainele turba de prea mult bine”.
    2. Oi:
    “Mielul bland suge la doua oi.”, “Frate, frate, dar branza-i pe bani.”, “Gluma e ca lana: dac-o intinzi prea mult se rupe.”, “Rumega vorba ca oaia iarba.”, “Plin de noroc ca oaia de scaieti.”, “Schiopatura oilor e bucuria lupilor.”, “Oaia care ramane de turma o mananca lupii.”, “Si cu oile toate si cu lupii prieten nu se poate.”, “Oaia se duce la scai, nu scaiul la oaie.”, “Omul este ca oaia – lesne se ia dupa altul.”, “O oaie raioasa strica toata turma.”, “Eu sunt mic, nu stiu nimic – tata-n pod beleste oaia.” (cred ca prin anii 50’ era interzis sa tai oi la fel cum era prin anii 80’ sa tai vitei – poate de aici vine vorba asta), “Oaia, cat de hoata ar fi, nimeni n-o va banui.”, “Daca nu dai cainilor paine vei da lupului oi.”, “Pe ciobanul fara caine lupii-l lasa fara paine.”, “Nu-i treaba magarului de unde beau oile apa”, “Pentru capra o pateste tot oaia.”, “Lupul cioban si oaia gradinar.”, “Nu lupul cel impuscat a mancat toate oile.”, “Nu inchide lupul in tarla.”, “Ochii de oaie si inima de lup.”, “Si lupul satul si mielul intreg nu se poate.”, “S-a dus vulpea sa ingrijeasca gainaria si lupul sa pazeasca stana.”, “La San-Gheorghe se incaieră cainii, iar la San-Medru se sfadesc stapanii” (primavara, respectiv toamna; e vorba de cainii de la oi), “ca o oaie bolnava”, “ca la tarla”, “oaia neagra a familiei”, “parca ai avea o lana in cap”, “dezlanat”, “sa-ti rup cojocul!”, “ti-ai luat pe tine noua cojoace!”, “ca mielul la taiere”, “bland ca un mielusel”, “oaia ratacita” (pacatosul), “a-ti rumega bine vorbele”, “a avea spirit de turma”, “turma Domnului”, “fiecare cu oile lui”, “cacao cu lapte” (culoare), “istet ca oaia care se k_ca in lapte”, “dar, sa ne intoarcem la oile noastre”, “s-au luat unii dupa altii ca oile”, “branza buna in burduf de caine”, “esti ca magarul intre oi”, “a se repezi ca o lupii-n stana”, “a pune lupul cioban la oi”, “lup in piele de oaie”, “a avea cas la gura” “a fi numai lapte si miere” “a curge lapte si miere”, “parca-r fi Arca lui Noe” “bunul Pastor”, “n-am facut mare branza cu treaba aia”.
    3. Capre:
    “Capra sare masa, iada sare casa.”, “Cu cat e mai raioasa capra cu atat sta cu coada mai sus.”, “Pentru capra o pateste tot oaia.”, “Si capra si varza nu se poate”, “Ce sa-i faci daca n-ai vaci – mulge caprele si taci!”, “sa moara si capra vecinului”, “capra nu-i animal, nu-i pozitie – e o traditie” (foarte tare explicatia asta), “a mirosi ca un tap”, “a fi tapul ispasitor” (din vechiul Testament), “a impaca si capra si varza”, “cornul abundentei” (copil fiind, Zeus, a rupt din greseala cornul caprei ce-l hranea si drept reparatie o blagoslovit ca din cornul respectiv sa nu se termine vreodata roadele pamantului), “tras la fata ca tapul la co_ie”, “drac = (si) tap”.
    4. Lupi:
    “Lupul isi schimba parul dar naravul ba.”, “Forta lupului sta in haita, forta haitei sta in lup.”, “Lupul isi pierde maselele dar nu si obiceiurile.”, “Lupul cioban si oaia gradinar.”, “Nu lupul cel impuscat a mancat toate oile.”, “Pe lup picioarele-l hranesc.”, “Nu inchide lupul in tarla.”, “Ochii de oaie si inima de lup.”, “Si lupul satul si mielul intreg nu se poate.”, “Pe lup multi caini il latra dar putini il incoltesc.”, “Mananca sau vei fi mancat!”, “Daca nu dai cainilor paine vei da lupului oi.”, “Live with wolves and you learn to howl.”, “Pentru carnea lupului trebuie dinti de caine.”, “Pe ciobanul fara caine lupii-l lasa fara paine.”, “Degeaba mai incui grajdul dupa ce ti-au mancat lupii boii.”, “Schiopatura oilor e bucuria lupilor.”, “Oaia care ramane de turma o mananca lupii.”, “Si cu oile toate si cu lupii prieten nu se poate.”, “S-a dus vulpea sa ingrijeasca gainaria si lupul sa pazeasca stana.”, “hamesit ca un lup”, “foame de lup”, “a se repezi ca o lupii-n stana”, “a urla ca lupul la luna”, “a pune lupul cioban la oi”, “uite! vorbesti de lup si lupu-i la usa!”, “parca a mancat lupul iarna”, “a haitui pe cineva”, “lup in piele de oaie”, “a intra direct in gura lupului”, “lupus”, “varcolac = (si) lup”, “nu ne e frica de lupul cel rau!”, “asta-i de cand era lupul catel”, “a inebunit lupul!”, “esti ragusit de parca-i fi strigat toata noaptea la lup”.
    5. Ursi:
    “Nu vinde pielea ursului din padure.”, “Ursul nu joaca de bunavoie.”, “vezi, de aia nu are ursul coada”, “plimba ursul ca rugineste lantul”, “a se baga in barlogul ursului”, “a hiberna”, “vin – Puterea ursului”, “se uita lumea ca la urs”, “se aduna lumea ca la urs”.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 09
    Locație
    bran-brasov
    Varsta
    37
    Posturi
    3,955

Implicit Pt cristidami

Cand am spus ca maidanezi sant mai rezistenti m-am bazat in ceea ce am spus si pe cativa din caini care traiesc in curte la servici la mine intradevar ei sant pe jumatate fara stapan pt ca mai primesc mancare dar doar atat in rest nu au parte de alte ingrijiri, si de cate ori a fatat cate o catea nu i-mi aduc aminte sa fi murit vreun pui din cauza bolilor mureau doar cei aruncati de paznic imediat dupa ce fatau pt a nu ramane prea multi, si mureau frecvent calcati de masini pe strada sau in curte pt ca dormeau pe sub masini
    Ce ai spus despre hercules o iau ca pe un compliment si i-ti multumesc mult, intradevar este un caine puternic si neinfricat

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    16 ian, 09
    Locație
    Tulcea
    Posturi
    1,621

Citat Postat de cristidami Vezi post
    Cu faptul ca un caine bun poate lupta parte in parte cu un lup sunt de acord. Dar (cred, niciodata) nu-l poate omori, si asta din mai multe motive: lupul nu-i "interesat" sa angajeze o lupta care sa-l raneasca grav sau sa-l omoare - fuge si asteapta urmatoarea bresa; cand ataca animalele domestice de multe ori (iarna intotdeauna) lupul vine cu gasca; lupul (in general) este mai mare, mai rapid, mai inteligent decat un caine - la el mai fiecare masa inseamna o lupta fizica planificata tactic foarte bine. Poate un caine antrenat, din linii de lupta - dar din acestia pe la stani nu sunt.
    Acum mai bine de 20 de ani aveau parintii vreo 10 oi si 2 capre date in turma la un cioban. Pe una dintre capre a omorat-o un lup in plina zi pentru ca se indepartase de turma sa manance frunze dintr-un lastaris. Cainii si ciobanii au alungat dihania si tata a adus acasa capul caprei. O chema Codruta. Ciobanul sef de acolo avea vro 5 caini albi semanatori mioriticului si alti 2 de intors oile. Odata ne-a povestit ca era pe punctul de a omori un lup cu cainii: era zi, lupul dadea tarcoale turmei, cainii l-au fugarit si l-au inconjurat intr-o vale ingusta (un fel de albie de parau secat) iar el (ciobanul) s-a apropiat cu maciuca sa-l doboare. Insa pana sa ajunga a vazut ca nici un caine nu indraznea sa sara la gatul lupului ce era in pozitia "sezut" si clampanea fioros cu dintii spre dulaul ce se apropia. Cand a vazut ca vine si ciobanul aproape a facut un efort si a tulit-o printre toti dulaii scapand. Eu cam asa vad pe la stani situatia: in cel mai bun caz lupul e tavalit putin si alungat de caini, nu omorat. Ursul poate fi si el alungat daca e descoperit si vede ca lucrurile se complica.

Situatia e asa cum o vezi tu, dar mai sunt si exceptii ca de ex:
    http://bbs.goumin.com/thread-487609-1-2.html
    http://www.youtube.com/watch?v=TeYC0pbG8Sc

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 09
    Locație
    bran-brasov
    Varsta
    37
    Posturi
    3,955

Implicit

Citat Postat de Jazz Vezi post
    In amandoua cazurile stapanul era de fata cea ce le da cainilor un curaj si o vointa mult mai mare exact ce spuneam eu anterior

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,920

Thumbs up

Citat Postat de Jazz Vezi post
    Ma bucur de exceptiile astea!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 09
    Locație
    bran-brasov
    Varsta
    37
    Posturi
    3,955

Implicit

Vad ca aici nu mai posteaza nimeni mai pun eu ceva

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    25 apr, 09
    Posturi
    108

Talking

salutare! am o intrebare, ce ziceti de catel cu ce ar fi corcit?
    Imagini atașate Imagini atașate

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,920

Implicit

Citat Postat de alixxx Vezi post
    Cam cu multe / multi! Nu trebuie (neaparat) sa cautam in orice caine ascendente "nobile" pentru ca in general cei "de rasa" sunt montati intre ei. Cainele e frumos, atata tot.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 09
    Locație
    bran-brasov
    Varsta
    37
    Posturi
    3,955

Implicit

Citat Postat de alixxx Vezi post
    Daca face servici chiar nu mai are importanta cred eu

Banned
    Data inscrierii
    08 ian, 10
    Posturi
    613

Implicit

herculle ai niste caini foarte frumosi masculul mai ales pot spune chiar ca e unul dintre cei mai buni masculi crb asta pt ca se vede clar ca poate fi functionat pt ca nu e foarte gros are angulatii bune si un cap bun bineinteles e parerea mea nu vreau sa ma contrazic cu nimeni pe tema asta am sa mai pun poze si cu caini de oi si cu ticaloasa mea (ieri a muscat un tigan, daca o pot invata si cu carne de ungur ii fac si statuie in curte dar ma opresc aici pana nu i-au ban) cat despre lupta caine-lup nu cred ca sunt prea multe de zis eu am fost in ultimii ani la peste 30 de stane ba chiar m-am pripasit vreo 8 zile cu cortul anul trecut langa o stana pe muntele avrigelu din pacate nu ne-a vizitat nici ursu nici lupul poate data viitoare voi avea noroc dar nu am auzit niciodata nici un cioban care sa zica ca vreun dulau de-al lui ar fi omorat vreun lup s-au ar fi vreunul in stare de asa ceva in schimb de lupi ucisi de ciobanesti (nu unu ci doi s-au mai multi am auzit) daca va uitati atent la primul video pe la jumatate se muta cadrul i-ar omul cel aproape de actiune nu cel care filmeaza rupe o bata dupa cateva secunde lupul este lesinat de al doilea cel cu sarplaninacul nici nu mai are rost sa comentez doar atat va zic urmariti-l atent si veti vedea ca se repeta acelasi cadru de mai multe ori este o combilatie sunt facaturi toate cainele nu poate invinge lupul va puteti informa despre muscatura lupului sunt suf video si veti vedea ca are muscatura cu apr 30% mai mare ca rotweillerul pitul nu mai vorbesc de caninii lupului care sunt mai mari decat ai oricarei rase canine si dupa cum zic si ciobanii lupul are "pielea tare data dracu" mai tare decat de vaca zic unii cainele nu o poate sfasia pe cand lupul cum face priza si scutura cainele schelancaie de rezistenta si tehnica nu mai vorbesc cred ca anumite ex din cateva rase presa ambul kangal boerbul bandog poate si asiatic pot invinge un lup dar chiar si in cadrul acestor rase sunt cazuri izolate daca participantul canis lupus este american sansele ca acesta sa fie invins de caine scad aproape de zero cunosc pe cineva in apuseni undeva prin mogos sau ponor care si-a vazut pit bull-ul prins de lup si na durat mai mult de 30 de sec din spusele lui efectiv la prins de burta la scuturat apoi la luat de cap si a plecat cu el de fapt cred ca aceasta este de fapt relatia caine-lup lupul vaneaza caini el este vanatorul iar cainele vanatul normal sunt cazuri cand vanatul invinge vanatorul dar acestea sunt exceptii

Banned
    Data inscrierii
    08 ian, 10
    Posturi
    613

Implicit

incercati sa omiteti greselile mele scriu foarte repede si se mai intampla herculle am vrut sa scriu functional chiar cred dupa cum arata ca poate fi un caine bun si de lucru si de show

Banned
    Data inscrierii
    08 ian, 10
    Posturi
    613

Implicit pt cristidami

in legatura cu "iritatile" acelui caine cred ca sunt cicatrici ciobanul mi-a zis ca ii ieseau matele afara cica l-ar fi rupt lupii rau de tot totusi cainele traieste veterinarul l-ar fi operat cusut chiar a doua zi cainele era la vremea respectiva cel mai bun caine al sau si nu si l-ar fi permis sa-l piarda cat despre cainele alb ciobanul respectiv altul nu acelasi nu are nici o scuza ca nu-si ingrijeste cainele mai ales ca este foarte puternic si acum ca e batran nu-i rezista nici un caine nici de la stanele dimprejur pt acel dulau am negociat cu ciobanul dar aproape indiferent de suma nu mi l-ar fi dat pacat chiar mi-as fi dorit cainele acela pt ca desi nu pare din poze este o forta a naturii dulaul ala eu l-am vazut in actiune odata cu un mioritic e un caine care musca puternic prinde si nu mai da drumul nu prea muta priza si scutura din tot corpul ca un pit si cu o viteza neobisnuita pt un ciobanesc pacat si pt caine pt ca ar fi avut o viata mult mai buna si cu siguranta ar fi aratat altfel

Pagina 36 din 300 PrimulPrimul ... 26343536373846 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 7 utilizatori care navighează

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top