Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Rezultate 1 la 6 din 6
    Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    25 mai, 08
    Varsta
    48
    Posturi
    383

Implicit Asociatie de protectie animale

Sunt din Orastie. Aici nu e nici o asociatie de protectie animale. Sunt adunati caini de pe drum si nu se mai stie nimic de ei apoi. SUnt persoane care au fost a doua zi sa revendice un anumit caine si nu l-au mai gasit. Sunt diverse zvonuri, de ex ca i-ar baga in masina de tocat gunoi! Ce ar presupune infiintarea unui ONG de protectie animale? Mentionez ca suntem un grup care am putea da ajutor financiar eventual chiar adapostului primariei. SI cred ca daca ar fi un astfel de ong mai mute persoane ar dona bani!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 sep, 07
    Posturi
    1,378

Implicit

Eu personal nu stiu sa spun foarte multe, dar sunt convinsa ca fetele de la GIA(www.gia.org.ro) vor sti sa-ti spuna care ar fi drumul de urmat. Mult succes.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    23 oct, 05
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,286

Implicit

Poti sa imi dai un mail si iti pot trimite informatii. Dar cum am mai spus cuiva de pe forum, poti sa incerci sa gasesti un ONG cu care sa poti colabora, intr-o localitate apropiata de Orastie si in prima faza sa mergi acolo ca reprezentant al asociatiei respective. Asa scutesti niste timp, pentru ca dureaza cam 1-2 luni (pana redactezi toate actele si primesti toate documentele si aprobarile) pana devii persoana juridica.
    It is the greatest of all mistakes to do nothing because you can only do little: do what you can!

~Sydney Smith

www.orasulanimalelor.ro/

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    25 mai, 08
    Varsta
    48
    Posturi
    383

Implicit

adresa mea de e-mail birmina2007@yahoo.com
    Va rog sa-mi dati sfaturi ce as putea face. De fapt suntem un grup de vreo 6 persoane care dorim sa ne implicam cumva. Nu avem spatiu sa deschidem noi un adapost dr vrem sa ajutam cum putem, inclusiv adapostul primariei la care am inteles ca sa intampla lucruri inimaginabile.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    17 oct, 08
    Varsta
    30
    Posturi
    51

Implicit acte necesare pt infiintare ong

daca tot vreti sa infiintati un ong (rsimion are dreptate- cu birocratia din romania, cam dureaza... ) , intra pe linkul asta - aici o sa gasesti documentatie despre acte necesare, sponsorizari etc. : http://www.altermedia.ro/resurse.php (ff bine realizata documentatia, sigur o sa-ti foloseasca! )
    ca sa-ti faci o idee despre ce ar tb sa scrii in statut, ai putea sa te uiti la alte org - cum au alcatuit ele statutul ; de ex. asociatia maimultverde - intra la ei pe site si descarca statutul - o sa te ajute sa completezi, pt org ta, rubricile de 'scop', 'activitati' ... In orice caz, cu cat ai mai multe informatii si cu cat faci statutul ala mai serios, cu atat mai bine. Poate n-o sa-ti deschida el 1000 de usi, dar oricum e o idee buna sa bagi in statut cam tot ce vrei sa realizezi cu org ta - asta ca sa nu aiba 'binevoitorii' cum sa te atace.

multa bafta!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    25 mai, 08
    Varsta
    48
    Posturi
    383

Question

Am primit rezervare de denumire pt a infiinta o Asociatie de protectie a animalelor. Stie cineva daca o astfel de asociatie poate tine "Contabilitate in partida simpla"? Intreb asta deoarece am gasit pe net Ordinul 1969/2007:
    "1. Categoriile de persoane juridice fără scop patrimonial care pot organiza şi conduce contabilitatea în partidă simplă, sunt următoarele:
    a) unităţile de cult;
    b) asociaţiile de proprietari.
    2. Au obligaţia de a organiza şi conduce contabilitatea în partidă simplă persoanele juridice fără scop patrimonial în al căror act normativ de înfiinţare există prevederi exprese în acest sens."

Daca am prevedea in actul constitutiv ca vot tine "Contabilitate in partida simpla" ne-am incadra la 2?
    "Mila pentru animale este in mod esential legata de bunatatea caracterului. Oricine e crud cu ele, nu poate fi bun fata de oameni." Arthur Schopenhauer

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */