Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 124
    clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    2,926

Implicit noua lege cu punguta pt caini

buna, stie cineva cum suna exact minunata noua lege care prevede sa iesim cu punguta dupa noi atunci cand mergem afara cu catelul? azi tocmai m-am certat cu unii care mi-au zis ca " nu am voie cu cainele pe spatiul public"?!?!?!!? referindu-se se pare la spatiul verde....si ca trebuie obligatoriu ca animalutul meu sa-si faca nevoile NUMAI pe trotuar, nu pe iarba, pentru ca altfel iau amenda....
    daca are cineva textul legii, mi-o dati si mie va rog?

multumes frumos

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    2,926

Implicit

hm, cred ca am gasit-o...si nu e asa noua cum credeam spre rusinea mea, e din 2005.....exista si una de anul asta? oricum, din ceea ce am citit, clar nu aveau cum sa dea amenda pt ca a facut pipi pe iarba.....e normal sa-mi interzica sa las catelul pe asa zisul "spatiul verde" (nu gradina, ca aia e imprejmuita cu gard si nu se poate intra) din fata blocului daca am punguta si lesa?!

"HOTARIRE 243 din 20/10/2005
    PRIVIND PASTRAREA CURATENIEI MUNICIPIULUI BUCURESTI DE CATRE POSESORII DE ANIMALE DE COMPANIE
    EMITENT : C.G.M.B.
    CONSILIUL GENERAL AL MUNICIPIULUI
    BUCURESTI

HOTARARE
    privind pastrarea curateniei Municipiului Bucuresti de catre posesorii de animale de companie

Avand in vedere expunerea de motive a Primarului General precum si raportul de specialitate al Directiei Protectiei Mediului si Educatie Eco – Civica;

Vazand avizele comisiilor de specialitate ale Consiliului General al Municipiului Bucuresti;

Tinand seama de art. 4 pct. 2 alin. ( b ) din anexa la Legea nr. 60/2004 privind ratificarea Conventiei europene pentru protectia animalelor de companie, semnata la Strasbourg la 23 iunie 2003 ;

In temeiul art. 38 alin. ( 3 ) si art. 46 alin. ( 1 ) din Legea 215 / 2001 a administratiei publice locale, cu modificarile si completarile ulterioare ;

CONSILIUL GENERAL AL MINICIPIULUI BUCURESTI
    H OT A R E S T E :

Art. 1 Se interzice plimbarea pe domeniul public (alei asfaltate, trotuare) a cainilor de companie, fara ca proprietarul acestuia sa dispuna de materiale necesare pentru curatirea locului si evacuarea dejectelor fiziologice, respectiv excrementele. Art. 2 Administratia Lacuri, Parcuri si Agrement Bucuresti are obligatia de a pune la dispozitie, in parcurile pe care le are in administratie, spatii bine dimensionate, amenajate corespunzator (dale de beton sau gazon, pentru a evita producerea noroiului in zilele ploioase) unde proprietarii de animale de companie sa aiba posibilitatea de a-si plimba animalele.
    2. Aceeasi obligatie revine si administratiilor domeniului public din sectoarele 1 – 6 pentru parcurile aflate in administrarea lor.
    3. De asemenea trebuie efectuata dezinfectia si spalarea spatiilor amenajate in cadrul parcurilor, cel putin o data pe luna de catre personalul din cadrul Administratiei Lacuri, Parcuri si Agrement Bucuresti .

Art. 3- Se interzice plimbarea cainilor de companie prin parcuri si gradini fara lesa, iar cei din categoria cainilor agresivi fara botnita, unde proprietarul animalului de companie trebuie sa pastreze curatenia.
    Art. 4- Prin materiale necesare pastrarii curateniei, in temeiul art.1, se intelege fie ca proprietarul sa aiba asupra sa matura, faras si punga de unica folosinta, fie manusi si pungi de unica folosinta .
    (2) Administratia publica are obligatia de a aduce la cunostinta populatiei si de a promova aceasta actiune de a pastra curatenia domeniului public, prin mijloace de informare in masa si prin orice alte mijloace de care dispune (afise, pliante, s.a.m.d.).
    Art.5- Nerespectarea prevederilor prezentei hotarari, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1 milion la 5 milioane ROL (100 – 500 lei RON).
    Art. 6- Constatarea si sanctionarea contraventiilor se va face de catre Primarul General, prin imputernicitii acestuia si Politia Comunitara.
    Art. 7- Sumele provenite din amenzile aplicate se fac venit la bugetul local al Municipiului Bucuresti.

Aceasta hotarare a fost adoptata in sedinta ordinara a Consiliului General al Municipiului Bucuresti din data de 20.10.2005."

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    18 dec, 07
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    6,676

Implicit

As fi si eu interesata de cum stau lucrurile cu treaba asta.

Mi s-a spus ca in parculetul in care mai merg cu cateii s-au dat amenzi pt ca pers.respective erau acolo cu ei.M-am revoltat pt ca am spus ca atata vreme cat nu scrie nicaieri treaba asta,eu de unde sa o deduc?!
    Si chiar daca ar exista o lege,noi de unde sa o stim?!N-ar trebui mediatizata?
    "Some people are alive simply because it's against the law to kill them"

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    14 iul, 04
    Locație
    Busteni/Brasov
    Varsta
    33
    Posturi
    1,621

Implicit

Mie mi se pare normal sa existe o lege in sensul asta,acum nu stiu cat de bine este facuta.
    Ar trebui amplasate in parcuri,ca si in alte tari civilizate,niste dispozitive speciale cu pungi si cosuri de gunoi,prin care proprietarii de caini sa poata curata deseurile lasate de cateii lor.

"When the Earth is sick, the animals will begin to disappear, when that happens, The
    Warriors of the Rainbow will come to save them."
    ~Chief Seattle ~

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 iun, 06
    Locație
    Arad
    Posturi
    1,296

Implicit

Persoanele care se presupune ca au primit amenzi probabil ca erau oameni obisnuiti. Pentru oamenii mai putin obisnuiti se demonteaza temporar indicatoarele care interzic accesul cainilor intr-o zona, pentru ca ei sa-si poate plimba cainii.
    In Romania unii sunt mai egali in drepturi decat altii, fie ei oameni sau caini. Banuiesc ca nu s-au aplicat amenzi si cainilor fara stapan.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    11 ian, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    4,039

Implicit

Chiar daca mi se pare normal sa strang de pe jos ce a produs propriul meu patruped si chiar o fac, nu mi se pare nici o branza atata timp cat e plin de rahatii maidanezilor! Asa ca....legea e facuta doar asa, de amorul artei, practic nu se rezolva nimic!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    2,926

Angry

da, deissima23....si eu sunt revoltata....cum adica trebuie sa plimbam cainii doar pe beton, pe iarba nu au voie?! de unde au scos asta?.....si din legea de mai sus ("Art. 3- Se interzice plimbarea cainilor de companie prin parcuri si gradini fara lesa, iar cei din categoria cainilor agresivi fara botnita, unde proprietarul animalului de companie trebuie sa pastreze curatenia. ") eu inteleg ca ai voie, cu conditia sa fie in lesa.....
    cu toate ca "domnul" respectiv de dimineata, mi-a interzis sa intru cu el pe spatiul ala mic de pamant si putina iarba uscata dintre trotuar si parcarea de masini.....din pacate eu dimineata nu stiam ce zice legea de mai sus, si am presupus ca asa o fi....de acum inainte le voi cere sa-mi arate unde scrie ce am voie si ce nu.....cu toate ca nu prea ai cu cine te intelege... cand am intrebat de dimineata de ce e mai bine sa il las sa faca pipi pe trotuar unde trece toata lumea decat in iarba, care este logica?! mi s-a raspuns :"domnisoara, tu vrei sa negociezi cu mine?! nu conteaza logica, eu iti spun care e legea si ca tre sa te amendez pt asta"......deci, no comment

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    12 iun, 08
    Posturi
    1,537

Implicit

eu am luat o astfel de amenda acum mai bine de o luna ,in parcul Verdi....da nemernicul de Ontanu e pus pe jumuleala...mai ales ca s-a vazut reales,....si aveti grija unde parcati masina in sect. lui Ontanu...ca le ridica la greu...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    2,926

Implicit

pai ca se dau amenzi inteleg, dar eu as vrea sa vad legea conform careia se aplica amenzile...ca asa oricand merg pe strada cu cainele, se poate gasi unul sa-mi dea o amenda ca asa vrea el....adica as vrea sa fiu in cunostinta de cauza ca sa ma pot apara de eventuale abuzuri.....unde sa caut legile privind animalele de companie?.....ca si pe cea de sus, am gasit-o pe un forum la intamplare, nu pe un site oficial.....
    nu stie nimeni ?!

sper ca toata porcaria asta iscata acum, si toata valva care se face, si fie doar pe perioada alegerilor....ca asa se procedeaza vad....cum sunt alegeri, cum fac ei pe smecherii sa aplice toate legile idioate ca sa faca impresie
    Ultima modificare făcută de blublu; 14/11/2008 la 13:02.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    18 dec, 07
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    6,676

Implicit

Cu adunatul dupa ei sunt perfect de acord si o fac pt ca mi se pare de bun simt(stiu cati draci am eu cand calc in vreun "noroc") Dar,cand ma aplec si vad ca mai sunt inca 5 pe langa,atunci chiar ca ma gandesc ca e "de amorul artei",cum spunea alexmaya.

In sectoru' lu'Ontanu,unde stau si eu,adica in 2,au facut un parculet pe un teren "virgin".Au pus multa iarba,au facut alei,au adus pomi,ce sa zic,foarte frumos.Insa,romanul e roman.Pe iarba e plin de peturi,mamale si bunicile isi duc plozii sa-si faca nevoile in iarba(),bancile au inceput sa fie vandalizate.
    O alta portiune de iarba pe care au pus-o a fost facuta ferfelita de masini care au parcat chiar in ziua aceea pe ea.S-au facut ditai santurile.

Deci,in conditiile astea,cum sa indrazneasca sa-mi spuna mie cineva sa nu-mi las catelul pe iarba??? Adica masinile de-o tona au voie,golanilor care stau noaptea acolo si fac mizerie le este permis si mie nu? u must be kiddin'!

apropo,CO,indicatoare de gen n-au fost puse de la bun inceput.

In concluzie,mi se poate da amenda in lipsa unor astfel de indicatoare?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    2,926

Implicit

pe site-ul de la "animaux sans frontieres" am gasit mai multe legi...nu stiu daca le stiti deja, dar le postez.....ar trebui sa fi si noi informati, ca sa nu ne mai pacaleasca orice gardian public
    http://www.aniweb.org/servlet/asf.us...atie&Version=R

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    2,926

Implicit

si inca ceva valabil pt bucuresti
    http://acteinterne.pmb.ro/legis/acte...sint.php?f=493

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    18 dec, 07
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    6,676

Implicit

Eu am voie pe spatiul verde,atata vreme cat nu exista nici un panou care sa-mi interzica asta?

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    17 mar, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    42
    Posturi
    646

Implicit

NU, nu ai voie, daca e vorba de parcuri, gradinile din jurul blocurilor etc.
    Cainii in parc au voie doar pe aleea de access catre locurile de joaca si atat. Asta in cazul in care nu sunt maidanezi, ca aia au 3 oua si le e permis peste tot.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    18 dec, 07
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    6,676

Implicit

Citat Postat de rhunder Vezi post
    NU, nu ai voie, daca e vorba de parcuri, gradinile din jurul blocurilor etc.
    Cainii in parc au voie doar pe aleea de access catre locurile de joaca si atat. Asta in cazul in care nu sunt maidanezi, ca aia au 3 oua si le e permis peste tot.
    Unde scrie asta?
    (da'masinile au voie sa parcheze pe acelasi spatiu verde?)

Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top