Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 23
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 ian, 09
    Posturi
    24

Implicit mancare pentru cateii mici

maine amei o sa-mi aduca un pui de bichon maltez, de 6 saptamani. am tot citit pe siteuri dar nu m-am lamurit..... m-ar interesa ce fel de mancare gatita sa-i dau?stiu de alimente nu sunt bune si ce sunt bune dar ce i-ash putea da sa manance avand in vedere ca acuma ii cresc dintisorii..... si inca ceva, ce-i care au avut bichoni de la 6 saptamani..... au fost greu de invatat sa-si faca afara?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Citat Postat de brunetzycka Vezi post
    maine amei o sa-mi aduca un pui de bichon maltez, de 6 saptamani. am tot citit pe siteuri dar nu m-am lamurit..... m-ar interesa ce fel de mancare gatita sa-i dau?stiu de alimente nu sunt bune si ce sunt bune dar ce i-ash putea da sa manance avand in vedere ca acuma ii cresc dintisorii..... si inca ceva, ce-i care au avut bichoni de la 6 saptamani..... au fost greu de invatat sa-si faca afara?
    La 6 sapt e cam micut...ar fi trebuit sa mai stea macar 2 sapt langa mamica lui. In primul rand intereseaza-te ce i-a dat crescatorul, astfel incat tu sa ii poti continua dieta si eventual sa o inlocuiesti treptat.
    Iti recomand sa ii dai mancare uscata ( Royal Canin starter, Happy Dog baby mini , in principiu orice mancare petru baby mini)
    Daca insa vrei sa ii dai mancare gatita, orez cu carnita de vita /pui cu legume, branzica de vaci, galbenush de ou, iaurt natur ar merge la varsta lui. Lapte nu stiu ce sa zic, unii catei fac diaree de la el
    Pentru pipi cumpara niste covorase absorbante de la pet shop sau de la farmacia umana (SENI) si ai rabdare sa il inveti ca acolo trebuie sa faca.
    Dat fiind faptul ca are 6 sapt, banuiesc ca nu are nici un vaccin , iar voi trebuie sa mergeti la vet sa inceapa imediat schema de vacinare, bineinteles daca puiul este sanatos. Asa ca...va avea de facut cam 3...4 vaccinuri, asta inseamna ca abia pe la 3 luni jumate il vei putea scoate afara din casa, la 2 sapt de la ultimul vaccin.
    Pana atunci sa aveti grija sa nu lasati incaltarile de afara la indemana puiului, sa nu aduceti de afara diverse pe talpi!
    Uite aici un topic cu si despre bichonei, unde sigur va fi placut sa pui nsite poze cu pufosul!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 ian, 09
    Posturi
    24

Implicit

am cautat sa fie si la preturi mai accesibile si la 250 euro,pui de 2 luni nu aveau nici un vaccin, am gasit la 7 mil, si puiu avea 4 sapt...am tratat cu amei si stapana (puiul fiind din buc iar eu din bn) si am stabilit ca maine va merge tatal meu dupa el (maine implineste 6 sapt). stapana mi-a zis ca ii da iaurt,piept de pui,galbenush fiert ....dar orice fel de iaurt?

nu mai vreau sa ast inca 2 sapt pt ca sunt sigur ca no sa`l mai tina atata, si sar putea sa se razgandeasca si amei pt ca iam convins foarte greu sa ma lase sa-mi iau un caine, doar eu stiu ce promisiuni am facut )

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 ian, 09
    Posturi
    24

Implicit

apropo ..... vreau sa ii cumpar o perie pt bichonu meu.... da nu stiu de care ..... am fost la un pet-shop aproape de mine si aveau ... cu dinti ca din fier sau din plastic(cred)

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

http://www.animale.ro/forum/showthre...46217&page=110
    Uite un topic cu si despre bichonei...intreaba acolo

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 ian, 09
    Varsta
    16
    Posturi
    17

Implicit Ce mancare sa ii dau ?

Pretty , bischonitza mea havanesa , are 1 luna si 23 de zile . Pana acum iam dat doar lapte dar am luat de curand si bobite Pedigree ( nu stiu daca am scris bine ) si nu mananca aproape deloc . Cand iam luat am fost atenta si pe punguta scria "Junior" si ca putem sa ii dam de la o luna . Ce mancare uscata ar trebui sa ii dau ca sa nu mai bea lapte pentru ca bea mult ?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    08 iul, 06
    Locație
    Alba Iulia
    Varsta
    30
    Posturi
    14,736

Implicit

Citat Postat de Pretty*Scumpika*Mea Vezi post
    Pretty , bischonitza mea havanesa , are 1 luna si 23 de zile . Pana acum iam dat doar lapte dar am luat de curand si bobite Pedigree ( nu stiu daca am scris bine ) si nu mananca aproape deloc . Cand iam luat am fost atenta si pe punguta scria "Junior" si ca putem sa ii dam de la o luna . Ce mancare uscata ar trebui sa ii dau ca sa nu mai bea lapte pentru ca bea mult ?
    e prea mica pentru boabe. la varsta asta trebuia inca sa mai stea cu mamica ei.
    iar laptele nu e bun. ii dai bobite inmuiate cu apa. si spune-le parintilor tai ca pedigree e cea mai de proasta calitate, nu e buna. citeste la topicul de hrana ce e bun si ce nu pentru catelusi

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 ian, 09
    Varsta
    16
    Posturi
    17

Smile

Multumesc , lilith !

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    08 iul, 06
    Locație
    Alba Iulia
    Varsta
    30
    Posturi
    14,736

Implicit

sa cresti mare

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 apr, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    89

Implicit

la 2 luni cand am adus-o pe Lili acasa, era mai plinuta dupa 3 lun am inceput sa ii fac program de masa, 3 mese pe zi cu apa cu tot si mi se pare ca a slabit. burtica ei nu mai este asa rotunjoara, si i se vad coastele, de jucat se joaca, apa bea, mancare mananca mai mult cranturi de la royal canin, mai rar ii dau si de la natural. cand mananca, mananca ca o vrabiuta.. ia 2 cranturi vine dupa mine, se mai duce si mai ia 2 cranturi , se duce si se joaca, mai ia inca 2 iar pleaca, e ca un copil care nu sta la masa sa manance normal. dimineata daca vad ca nu prea mananca ii las bolul pana la ora 13 cand i-l ridic.timp in care mananca pe fuga si putin. de la ora 13 si pana seara la ora 22 nu mai mananca nimic. atunci ii dau si mancare si apa. seara cand venim acasa atunci mai mananca ceva mai bine dar tot pe fuga. i-am schimbat si mancarea de la junior am trecut la mediu , niste bobite mai mari sa le poata mesteca. cele de la junior erau prea mici si nici nu le mai mesteca, le inghitea direct.
    aveti un sfat si ptr mine sau e normal sa fie asa slaba.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 apr, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    89

Implicit

acum are 3 luni jumatate

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    17 apr, 09
    Locație
    Deva
    Posturi
    98

Implicit

Cam cate kg are si cat timp are acum?
    La catelusa mea ii dau bpabe royal canin si merge foarte bine,insa cum spui si tu,numereu mananca cu mare pofta.I le mai combin cu putina branzica sau iaurtel,uneori chiar cu pilaf.
    Daisy mea are 3 luni si are aproape 5 kg,nu mi se pare deloc grasa la aspect.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 dec, 06
    Posturi
    1,159

Implicit

Ea ar trebui sa manace cantitatea recomadata pe punga de bobite . In general pt varsta ei se recomanda cam 200 gr/zi. In primul rand verifica cam cat ,in gr ,mananca ea pe zi , sa nu manace prea putin si atunci e logic sa slabeasca . Daca manaca prea putin ori e prea energica si e bine sa stai langa ea pana termina portia , eventual sa o mangai usor ca sa o asiguri ca nu pleci , ori este mofturoasa si atunci iti uram bun venit in clubul mofturosilor... Pt ei sunt alte sfaturi......care de obicei nu dau roade...
    Pupici de la Sonia pentru toata lumea...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 apr, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    89

Implicit

Citat Postat de lovesugus Vezi post
    Cam cate kg are si cat timp are acum?
    La catelusa mea ii dau bpabe royal canin si merge foarte bine,insa cum spui si tu,numereu mananca cu mare pofta.I le mai combin cu putina branzica sau iaurtel,uneori chiar cu pilaf.
    Daisy mea are 3 luni si are aproape 5 kg,nu mi se pare deloc grasa la aspect.
    are 3 luni jumatate , are 4 kg, e un cocker cu pechinez, foarte energica si daca nu o ajut sa isi consume energia, si-o consuma ea pe mobila si tapiterie.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 dec, 09
    Varsta
    19
    Posturi
    74

Implicit

Citat Postat de d_ana_mihaela Vezi post
    are 3 luni jumatate , are 4 kg, e un cocker cu pechinez, foarte energica si daca nu o ajut sa isi consume energia, si-o consuma ea pe mobila si tapiterie.
    asa este de rea?:|

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 4 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top