Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 11 din 11
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 ian, 09
    Locație
    C-ta
    Varsta
    23
    Posturi
    3

Question Rahitism la catei!!!

buna ziua!am o femela de amstaff de 2 luni ji 2 sapt.,care sufera de rahitism...pana cum o sapt nu am avut probleme cu ea,dar de o sapt, a inceput sa schioapete cu laba dreapta din fata si nu mai avea stabilitate[dupa cum puteti sa vedeti si in poza],am fost la vet,mi'a dat sa'i dau cate o pastila de calciu pe zi,am revenit la control cu ea dupa 4 zile dupa cum mi'a spus vet`ul pt un control,dar starea ei nu se imbunatatise deloc..!! mai rau a inceput sa schioapete si de laba stanga din fata,vet'ul i'a facut o injectie cu hormoni anabolizanti,si i'a marit doza de calciu,2 pastile/zi,urmeaza sa merg cu ea la control peste 2 zile dar starea ei este la fel!! va rog frumos sa ma ajutati!!! isi va mai reveni?! mai am vre'o sperantza?! va multumesc anticipat!
    Imagini atașate Imagini atașate
    Ultima modificare făcută de Mitzu.zara; 25/01/2009 la 11:23.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 iun, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    4,239

Implicit

Nu sunt vet, dar cainele meu a avut un inceput de rahitism deoarece nu asimileaza bine. O sa bagi multe suplimente in ea, o sa dureze mult, dar ai nevoie de un vet bun. Daca esti din Bucuresti, ti-o recomand pe Cristina Fernoaga de la Facultatea de Medicina Veterinara, e zilnic acolo incepand cam cu ora 9.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 ian, 09
    Locație
    C-ta
    Varsta
    23
    Posturi
    3

Implicit

Citat Postat de patataj Vezi post
    Nu sunt vet, dar cainele meu a avut un inceput de rahitism deoarece nu asimileaza bine. O sa bagi multe suplimente in ea, o sa dureze mult, dar ai nevoie de un vet bun. Daca esti din Bucuresti, ti-o recomand pe Cristina Fernoaga de la Facultatea de Medicina Veterinara, e zilnic acolo incepand cam cu ora 9.

nu e nici'o problema daca dureaza mult, macar sa stiu ca o sa se faca bine!
    ai avut probleme la picioare cu ea?! sau nu a ajuns asa departe boala?!
    app. ms de recomandare da nu's din buc

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    30 aug, 08
    Locație
    Braila/Cluj-Napoca
    Varsta
    23
    Posturi
    427

Implicit

mitzu.zara din ce oras esti? poate iti recomanda cineva un medic bun de la tine din oras.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 ian, 09
    Locație
    C-ta
    Varsta
    23
    Posturi
    3

Implicit

Citat Postat de alice:) Vezi post
    mitzu.zara din ce oras esti? poate iti recomanda cineva un medic bun de la tine din oras.
    constanta

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 iun, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    4,239

Implicit

Am luat-o tare de la inceput, dar a durat putin pana am ajuns la tratamentul cel mai potrivit.

O sa rog pe cineva sa iti recomande un vet bun din Cta.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    25 apr, 07
    Locație
    Bichonland
    Varsta
    46
    Posturi
    2,395

Implicit

Citat Postat de patataj Vezi post
    Am luat-o tare de la inceput, dar a durat putin pana am ajuns la tratamentul cel mai potrivit.

O sa rog pe cineva sa iti recomande un vet bun din Cta.
    mitzu.zara, activeaza-ti mesageria privata....

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 mar, 08
    Posturi
    9

Implicit

stai linistita si ciobanescul meu mioritic era la fel. dupa 2 sapt. de tratament a avut labuta perfect dreapta.sa ai incredere in medicul tau. va trebui sa-i dai mancare compusa din branza dulce, oua fierte, orez cu lapte, carne fiarta si alte chestii. cam asta a mancat catelul meu vreo 6 luni(reteta de la doctor) iar acum este o superbitate de caine. rabdare si incredere.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 apr, 11
    Posturi
    1

Implicit

Citat Postat de Mitzu.zara Vezi post
    buna ziua!am o femela de amstaff de 2 luni ji 2 sapt.,care sufera de rahitism...pana cum o sapt nu am avut probleme cu ea,dar de o sapt, a inceput sa schioapete cu laba dreapta din fata si nu mai avea stabilitate[dupa cum puteti sa vedeti si in poza],am fost la vet,mi'a dat sa'i dau cate o pastila de calciu pe zi,am revenit la control cu ea dupa 4 zile dupa cum mi'a spus vet`ul pt un control,dar starea ei nu se imbunatatise deloc..!! mai rau a inceput sa schioapete si de laba stanga din fata,vet'ul i'a facut o injectie cu hormoni anabolizanti,si i'a marit doza de calciu,2 pastile/zi,urmeaza sa merg cu ea la control peste 2 zile dar starea ei este la fel!! va rog frumos sa ma ajutati!!! isi va mai reveni?! mai am vre'o sperantza?! va multumesc anticipat!
    am luat si eu o catelusa de amstaff (se pare ca la ei problema asta e des intalnita) si pe la 8 saptamani am patit acelasi lucru....am mers 10 zile pe injectabil Calciu D3 B1 B6 nici un rezultat...dupa care saracuta incepuse sa faca hematomi de la atatea injectii...si nu iam mai facut injectabil.Chiar vroiam sa se faca bine si mam gandit la o metoda (mai putin recomandata sau chiar deloc am aflat ulterior) si am luat o fasa de gips 8 lei un tifon 1 leu am facut niste atele si iam pus labutele in gips botnita ca sa nu sil roada + procal(vitamine) si regim branza lapte ou mai putin ca mititica nare voie decat 1 pe saptamana....si dupa 3 saptamani de chin pentru amn2 sa o vedeti cum paseste ca o balerina ... nu va zic ca asa e bine sa procedati dar va zic ca eu asa am reusit au trecut 3 saptamani continuu tratament cu vitamine iar boala nu sa mai intors ... vreau sa specific ca era in ultimul stagiu amn2 labutele din fata erau incovoiate mergea cu capul pe jos...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 dec, 13
    Posturi
    1

Angry Salut am si eu o intrebare

am un catel amstaff de 3 luni si am fost la veterinar si mi so zis ca are rahitism si iam dat calciu vitamine timp de 1 luna si parca i mai rau la inceput schiopata cu picioru drept si acuma cu ambele dupa 4 sap de calciu si vitamine nu mai stiu ce sa fac si am citit pe site si am vazut ca este des intalnita si cineva io pus ghips pe ambele labe din fata si sio revenit dupa vro 3 saptamani si sunt nelamurit sa procedez si eu la fel nu mai stiu ce sa fac astept sfaturi multumesc

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    28 sep, 12
    Locație
    Timisoara
    Posturi
    401

Implicit

Citat Postat de leotm Vezi post
    am un catel amstaff de 3 luni si am fost la veterinar si mi so zis ca are rahitism si iam dat calciu vitamine timp de 1 luna si parca i mai rau la inceput schiopata cu picioru drept si acuma cu ambele dupa 4 sap de calciu si vitamine nu mai stiu ce sa fac si am citit pe site si am vazut ca este des intalnita si cineva io pus ghips pe ambele labe din fata si sio revenit dupa vro 3 saptamani si sunt nelamurit sa procedez si eu la fel nu mai stiu ce sa fac astept sfaturi multumesc
    Nici nu meriti sa ti se raspunda.
    Mamica de mopsuletz "lingacios" (^_^)

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top