Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 38
    Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    20 feb, 09
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    149

Implicit targ animale bucuresti

buna ziua,
    as dori si eu o informatie(nu stiu sigur daca am ales sectiunea potrivita, dar macar incerc-imi cer scuze de pe acum daca deranjez pe cineva).unde se mai tine targul de animale in bucuresti?m-am horarat.....maine imi iau o pisica fie ea si de pe strada, daca nu voi gasi targul!m-am uitat la toate anunturile de pe aici, si as fi infiat un exemplar, numai ca eu imi doresc sa aiba 1.5-2 luni maxim......adica sa o invat eu la litiera, sa-i fac eu deparazitarile si vaccinurie si asa ai departe.nu vreau sa aiba pedigree(animalele de rasa mi se par mai greu de intretinut,mai fitoase si mai putin iubitoare-nici aici nu vreau sa supar pe nimeni.......este strict parerea mea, si consider ca fiecare are dreptul sa si-o exprime......nimeni nu e obligat sa o asculte sau sa o creada)pe de alta parte....imi plac extrem de mult albastrele de rusia, pentru care as face o exceptie, daca nu ar costa cat salariul meu pe o luna!(n-am sa inteleg niciodata acest aspect.....sunt convinsa ca exista oameni care si-ar dori un astfel de exemplar sau un alt sufletel de rasa, pe are nu si-l permit si pe care l-ar iubi de 10 oi mai mult decat unul care si-l permite.ciudata perceptie au crescatorii asupra iubitorilor de animale:ai bani il iei.....n-ai bani.....te uiti.......si daca ai bani ffff multi il iei direct de pe umeras-TRIST, REVOLTATOR.......omenii care imbraca chinchilla ar trebui sa poarte haine facute din propria piele.....sa vada cum e!)hai ca nu va mai bat campii!scuze!inca o data! stie cineva unde se tine targul, de unde pot lua o albastra de rusia sau o felina colorata frumos?multumesc![-o<
    ,,Doua lucruri sunt infinite in lumea aceasta:Universul si Prostia.De primul nu sunt asa sigur!''-Albert Einstein

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 sep, 08
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    229

Implicit

Acceseaza linkurile organizatiilor de protectie a animalelor. Imposibil sa nu gasesti acolo.
    "Inteligenta unui individ se masoara în cantitatea de incertitudini pe care e capabil sa le suporte." Immanuel Kant
    “Adevarul este rareori pur şi niciodată simplu.” Oscar Wilde

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    20 feb, 09
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    149

Implicit

Citat Postat de komati Vezi post
    Acceseaza linkurile organizatiilor de protectie a animalelor. Imposibil sa nu gasesti acolo.
    mi-ar fi de un real folos daca mi-ai spune in ce sectiune gasesc aceste linkuri, sau poate un site..........eu sunt mai ,,baby'' decat tine......d'abia ce mi-am facut cont.....pe care sper sa-l uitilizez mult timp de acum inainte.........ptr. pispisu' pe care o sa-l detin!
    ,,Doua lucruri sunt infinite in lumea aceasta:Universul si Prostia.De primul nu sunt asa sigur!''-Albert Einstein

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    2,927

Implicit

daca te referi la targul de la obor, al fetelor de la Robi, incepe abia in martie din cate am inteles...

de alt targ, de unde sa poti adopta, eu nu stiu....daca vroiai un cutu era mai usor, dar pt piscuta, cred ca mai repede urmaresti sectiunea de publicitate de aici, sa vezi daca apare ceva

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    20 feb, 09
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    149

Implicit

Citat Postat de blublu Vezi post
    daca te referi la targul de la obor, al fetelor de la Robi, incepe abia in martie din cate am inteles...

de alt targ, de unde sa poti adopta, eu nu stiu....daca vroiai un cutu era mai usor, dar pt piscuta, cred ca mai repede urmaresti sectiunea de publicitate de aici, sa vezi daca apare ceva
    multumesc!auzisem ca a fost pe 5 ianuarie in spate la piata Rahova.....si ca de atunci se tine acolo, dar era o dicutie pe un forum al columbofililor.....si tare mi-e teama ca am sa ma duc si am sa vad numai porumbei!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    2,927

Implicit

chiar nu stiu ce sa zic....asa mai stiu un mini targ de animale, se tine duminica pana la 13.30 parca la piata la salajan, dar am vazut mai mult catei, iepuri, pasari....pisici nu

vezi ca iti dau mesaj privat cu un nr de tel unde sa suni

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

Citat Postat de hello-kitty Vezi post
    buna ziua,
    as dori si eu o informatie(nu stiu sigur daca am ales sectiunea potrivita, dar macar incerc-imi cer scuze de pe acum daca deranjez pe cineva).unde se mai tine targul de animale in bucuresti?m-am horarat.....maine imi iau o pisica fie ea si de pe strada, daca nu voi gasi targul!m-am uitat la toate anunturile de pe aici, si as fi infiat un exemplar, numai ca eu imi doresc sa aiba 1.5-2 luni maxim......adica sa o invat eu la litiera, sa-i fac eu deparazitarile si vaccinurie si asa ai departe.nu vreau sa aiba pedigree(animalele de rasa mi se par mai greu de intretinut,mai fitoase si mai putin iubitoare-nici aici nu vreau sa supar pe nimeni.......este strict parerea mea, si consider ca fiecare are dreptul sa si-o exprime......nimeni nu e obligat sa o asculte sau sa o creada)pe de alta parte....imi plac extrem de mult albastrele de rusia, pentru care as face o exceptie, daca nu ar costa cat salariul meu pe o luna!(n-am sa inteleg niciodata acest aspect.....sunt convinsa ca exista oameni care si-ar dori un astfel de exemplar sau un alt sufletel de rasa, pe are nu si-l permit si pe care l-ar iubi de 10 oi mai mult decat unul care si-l permite.ciudata perceptie au crescatorii asupra iubitorilor de animale:ai bani il iei.....n-ai bani.....te uiti.......si daca ai bani ffff multi il iei direct de pe umeras-TRIST, REVOLTATOR.......omenii care imbraca chinchilla ar trebui sa poarte haine facute din propria piele.....sa vada cum e!)hai ca nu va mai bat campii!scuze!inca o data! stie cineva unde se tine targul, de unde pot lua o albastra de rusia sau o felina colorata frumos?multumesc![-o<
    Desigur ca este parerea ta,fiecare isi exprima parerea,dar multe din cele afirmate de tine cu privire la dorinta ta de a avea un pui de o anumita rasa(dorinta exprimata si pe alt topic) intra in contradictie cu regulile dupa care un crescator inregistrat(nu cred ca te-ai referit la orice inmultitor de duzina sau intermediar al acestuia)isi creste si da puii nascuti in mainile sale si care au petrecut primele luni de viata sub ochii lor.
    Sa detaliez:
    -un crescator inregistrat nu ti-ar da pui nevaccinati,nedeparazitati,nesocializati,fara alimentatie diversificata corect ,fara acte(pedigree si transfer) etc,pentru ca acestea ar contraveni cu regulamentul de crestere a puilor ,regulament in primul rand in favoarea puilor.
    In plus,un pisoi nu se da de langa mama lui ,pisica si din felisa pana dupa al doilea vaccin polivalent,adica la varsta de 3 luni.Daca spre binele pisoiului(de la caz la caz) este necesar sa fie tinut mai mult in felisa,se tine.
    Primele 3-4 luni de viata ale pisoiului echivaleaza intr-un anume sens cu cei sapte ani de acasa ai copilului,in care se pun in mod corect bazele micului organism(de catre stie cum sa faca asta si o face de ani),in care pisoiul este educat de mama pisica si socializat corect de crescator.
    Puii care cresc in casa,langa mama-pisica ,bine supravegheati de catre crescator,fac la litiera inca de la 3-4 saptamani .

Primul scop al unui crescator este sa aduca din felise cu traditie si sa obtina in felisa sa prin monte foarte bune si prin selectie exemplare din ce in ce mai valoroase din punct de vedere al fenotipului si al genotipului(adica apropierea de perfectiune ca aspect si din punct de vedere comportamental,dar si din linii verificate de-a lungul generatiilor ).
    Intrucat nu poate opri toti puii si nici nu ar fi corect,multora din puii disponibili asteapta stapani,dar dupa criteriil;e stabilite de crescator(are tot dreptul sa isi asigure partial macar autofinantarea felisei din vanzarea puilor,are tot dreptul sa aleaga oamenii pe mana carora da puii ca sa aiba o viata frumoasa ,sa fie intretinuti corect si sa le fie asigurata asistenta medicala profilactica sau/si in caz de boala,are tot dreptul sa ii aleaga din solicitanti pe cei care sunt de acord cu masurile de protectie a puiului si a liniilor din care el provine ,masuri puse in vedere de fiecare crescator,are tot dreptul sa aleaga dintre solicitanti pe cei cu adevarat pasionati de rasa respectiva etc).

Mentionez ca am avut cazuri in care oameni inscrisi pe lista de asteptare au economisit bani si au platit in timp si in rate puiul dorit.
    Din aceste eforturi de apreciat(pe care si noi crescatorii le cunoastem atunci cand cumparam din alte tari pui de 1000-2000 euro,plus costul drumului sa ii aducem la noi) se vede cat de mult isi doreste acea persoana un pui.
    Din aceste eforturi se vede ca nu este vorba de un moft,de o graba nejustificata in a-ti indeplini un vis ,se vede ca indiferent de conditiile materiale prin comparatie cu cei mai avantajati,pentru pui se vor face eforturi de a-l hrani,ingriji,trata la nevoie cu ce este indicat de crescator,spre binele puiului.

Pentru un crescator primeaza binele puiului,viitorul lui,fericirea materiala a stapanilor puiului respectiv nu este primul obiectiv al unui crescator.
    Ultima modificare făcută de ocean; 20/02/2009 la 12:42.
    Daca vrei sa cunosti un om,da-i putere de decizie asupra altora...

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    20 feb, 09
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    149

Implicit

Citat Postat de ocean Vezi post
    Desigur ca este parerea ta,fiecare isi exprima parerea,dar multe din cele afirmate de tine cu privire la dorinta ta de a avea un pui de o anumita rasa(dorinta exprimata si pe alt topic) intra in contradictie cu regulile dupa care un crescator inregistrat(nu cred ca te-ai referit la orice inmultitor de duzina sau intermediar al acestuia)isi creste si da puii nascuti in mainile sale si care au petrecut primele luni de viata sub ochii lor.
    Sa detaliez:
    -un crescator inregistrat nu ti-ar da pui nevaccinati,nedeparazitati,nesocializati,fara alimentatie diversificata corect ,fara acte(pedigree si transfer) etc,pentru ca acestea ar contraveni cu regulamentul de crestere a puilor ,regulament in primul rand in favoarea puilor.
    In plus,un pisoi nu se da de langa mama lui ,pisica si din felisa pana dupa al doilea vaccin polivalent,adica la varsta de 3 luni.Daca spre binele pisoiului(de la caz la caz) este necesar sa fie tinut mai mult in felisa,se tine.
    Primele 3-4 luni de viata ale pisoiului echivaleaza intr-un anume sens cu cei sapte ani de acasa ai copilului,in care se pun in mod corect bazele micului organism(de catre stie cum sa faca asta si o face de ani),in care pisoiul este educat de mama pisica si socializat corect de crescator.
    Puii care cresc in casa,langa mama-pisica ,bine supravegheati de catre crescator,fac la litiera inca de la 3-4 saptamani .

Primul scop al unui crescator este sa aduca din felise cu traditie si sa obtina in felisa sa prin monte foarte bune si prin selectie exemplare din ce in ce mai valoroase din punct de vedere al fenotipului si al genotipului(adica apropierea de perfectiune ca aspect si din punct de vedere comportamental,dar si din linii verificate de-a lungul generatiilor ).
    Intrucat nu poate opri toti puii si nici nu ar fi corect,multora din puii disponibili asteapta stapani,dar dupa criteriil;e stabilite de crescator(are tot dreptul sa isi asigure partial macar autofinantarea felisei din vanzarea puilor,are tot dreptul sa aleaga oamenii pe mana carora da puii ca sa aiba o viata frumoasa ,sa fie intretinuti corect si sa le fie asigurata asistenta medicala profilactica sau/si in caz de boala,are tot dreptul sa ii aleaga din solicitanti pe cei care sunt de acord cu masurile de protectie a puiului si a liniilor din care el provine ,masuri puse in vedere de fiecare crescator,are tot dreptul sa aleaga dintre solicitanti pe cei cu adevarat pasionati de rasa respectiva etc).

Mentionez ca am avut cazuri in care oameni inscrisi pe lista de asteptare au economisit bani si au platit in timp si in rate puiul dorit.
    Din aceste eforturi de apreciat(pe care si noi crescatorii le cunoastem atunci cand cumparam din alte tari pui de 1000-2000 euro,plus costul drumului sa ii aducem la noi) se vede cat de mult isi doreste acea persoana un pui.
    Din aceste eforturi se vede ca nu este vorba de un moft,de o graba nejustificata in a-ti indeplini un vis ,se vede ca indiferent de conditiile materiale prin comparatie cu cei mai avantajati,pentru pui se vor face eforturi de a-l hrani,ingriji,trata la nevoie cu ce este indicat de crescator,spre binele puiului.

Pentru un crescator primeaza binele puiului,viitorul lui,fericirea materiala a stapanilor puiului respectiv nu este primul obiectiv al unui crescator.
    cred ca m-a inteles gresit......spuneam ca parerea mea este ca animalutele de rasa sunt mai fitoase, mai greu de intretinut si mai putin iubitoare!
    referitor la crescatorii de animale......doamne fereste.....nu am nik cu ei.......pentru ca nu cunosc nici unul......as vrea.......poate mi se va face o reducere......daca puii cu pedigree nu au ,,iesit'' exact cum si-a propus ci doar seamana.e un pic exagerata si treaba cu pedigree-ul....adik este un pic de ,,laborator'' sa zic asa!eu as vrea sa ,,adopt'' un animalut pe care sa-l iubesc, nu care sa aiba pedigree.........daca maine as gasi pe strada o pisica gri complet as lua-o fara sa ma mai uit inapoi.........ma intreb daca si la adoptii se cere pedigree.......in fond aceia sunt oameni care cauta o familie, un camin.....nemaicontand grupa sanguina......asa ar trebui sa fie si aici.....si promit ca daca vreodata o a am posibilitatea sa-mi iau o albastra de rusia(de la mama ei, cu certificat de inmatriculare cu tot, numar de inregistrare, si tot ce-i mai trebuie ) am sa dau puiutii pe un leu( se zice ca asa e bine) persoanelor care indragesc animalele!cred ca exista si un pic de afacere in toata treaba asta......ca in orice fel de comert.......si unde este comert nu pot fi prea multe sentimente......decat lauda ca tu ai cea mai buna casa de feline, sau detii pedigree de mai multi ani......sau......sau......sau(discut la modul general)
    eu nu spun ca crescatorii de animale nu iubesc animalele, dar cred ca si mercedes-benz a vazut din masina lui si o afacere, nu numai pe fiica-sa si clientela selectionata in functie de venituri......ca de-aia sunt si mai scumpe si mai ieftine.........ma rog.......poate comparatia nu este dintre cele mai fericite, dar ideea este ca: de unde ies bani.........nu poate fii prea multa iubire.........sau ma insel?

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    20 feb, 09
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    149

Implicit

inca ceva......am spus ca singura rasa pentru care as face o exceptie si aslua-o cu pedigree ar fii albastru de rusia.......imi place extrem de mult culoarea lor.......in schimb nu stiu mare lucru despre ele......promit sa ma documentez!

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    20 feb, 09
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    149

Implicit

defapt .....sunt si eu putin curioasa?ce anume justifica mia de euro care costa o pisicuta sau un catel?(sau 200 sau 500)garantie a afectiunii noului ,,stapan''?ce urat suna ,,stapan'' si cu toate estea l-am intalnit foarte des pana si pe aici.....unde se presupune ca oamenii nu se considera stapanii animalelor, ci doar ingrijitorii lor!

User exclus
    Data inscrierii
    19 feb, 08
    Locație
    iasi
    Varsta
    4
    Posturi
    4,363

Implicit

la un pisic de genul asta te referi?

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    20 feb, 09
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    149

Implicit

e foarte frumooooooooooooos!

User exclus
    Data inscrierii
    19 feb, 08
    Locație
    iasi
    Varsta
    4
    Posturi
    4,363

Implicit

si e graaaaatiiiisss, doar ca n-are 2 luni...

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    20 feb, 09
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    149

Implicit

Citat Postat de mayofield Vezi post
    si e graaaaatiiiisss, doar ca n-are 2 luni...
    pai da, dar tu stai pe la iasi ......nu?!cat are?
    ce este.....eu as dori un mascul......datorita caldurilor.......ce momente dificile!

User exclus
    Data inscrierii
    19 feb, 08
    Locație
    iasi
    Varsta
    4
    Posturi
    4,363

Implicit

Acum, dincolo de faptul ca am incercat marea cu degetul, sa-ti spun care e situatia...pisa din poza nu stiu ce sex are, eu am fotografiat-o pe ca mi s-au lipit ochii de ea la adapostul la care am fost in vizita si la care a fost cazat temporar un motan care a facut naveta Bucuresti-Iasi-Bucuresti, poveste lunga, si aventuroasa care s-a sfarsit cu happy end, ca-n povestile cu zane
    Mie mi s-a parut foarte tanar griuliul din poza...daca te-ar interesa, te pun in legatura cu cei care se ocupa de pisuline si-ti dau toate detaliile....
    Na, ca acum imi pare rau ca nu l-am pozat din spate!

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */