Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 10 din 10
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    04 oct, 07
    Posturi
    6

Smile Adapost de caini Timisoara

Pentru cei ce nu stiu ca avem in Timisoara adaposturi de caini... Casa cainelui ne asteapta cu prieteni
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    17 mar, 09
    Varsta
    54
    Posturi
    1

Implicit

Citat Postat de tsitsi Vezi post
    Pentru cei ce nu stiu ca avem in Timisoara adaposturi de caini... Casa cainelui ne asteapta cu prieteni
    ceau
    ne-am facut si noi cont

acc

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    17 iul, 04
    Locație
    arad
    Varsta
    58
    Posturi
    1,090

Thumbs up Bine Ati Venit!!!

Va doresc succes in munca grea pe care o faceti si voi ,sa aveti cati mai multi admiratori va dorim din suflet.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    04 oct, 07
    Posturi
    6

Implicit :)

Multumim de urari, sa speram ca incet incet lumea va pune si ea pret pe animalute. Sper sa nu visez doar... Orice ajutor e bine venit pentru Asociatia Casa Cainelui, cine poate ajuta cu donatii, idei de raspandire a vorbei, idei de a gasi donatori, idei de adoptie a cateilor... Va rog anuntati.
    Va multumesc mult!!! Si spor tuturor

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 aug, 09
    Posturi
    57

Implicit

Mda... am fost la asa-zisul "adapost"/organizatzie/asociatie sau cum mai vrea sa se numeasca "Casa cainelui", nimerind in trecere si pe la "Coltz alb" ca sunt una langa cealalta...

Doresc sa adopt un caine asa ca am inceput sa caut pe internet detalii si am gasit pe multe site-uri info despre "Casa cainelui" in special, ca dau caini spre adoptie etc. Am gasit si explicatzii extensive despre cum se ajunge la catzei. M-am gandit sa trec pe acolo si sa aflu care ar fi conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc EU, pentru a putea sa adopt un caine de la ei. Ma gandeam ca e o asociatzie responsabila cum ar trebui sa fie cele conduse de iubitorii de animale. Acum sa nu credeti ca m-am uitat prea mult la TV si ma asteptam ca acei catzei selectatzi pentru a fi adoptatzi sa fie si evaluatzi temperamental etc, dar ma asteptam sa gasesc cateva standarde clare de genul, clarificarea conditiilor pe care le pot oferi eu pentru intretzinerea cainelui, starea de sanatate a cainelui sa fie clar specificata etc.

Am ajuns la locatzia respectiva care este doar o adunatura de caini pe un camp deschis, fara suficiente casutze de catzei, fara garduri, fara nimic, dar care intr-adevar sunt hranitzi... si atat ...din cate am vazut. Cainii nici macar nu sunt sterilizati pentru ca am vazut femele cu sanii lasati si pui jucaushi... Cele doua "asociatii" sunt pozitionate la o distanta de 300 m, prin "asociatzii" ma refer la "un loc" intr-un camp de pe marginea drumului unde sunt foarte, foarte multi caini... hranitzi... Am vorbit cu asa zishii ingrijitori, care probabil sunt oameni ai strazii aciuatzi acolo, la "Casa cainelui" erau doua persoane incredibil de murdare ce locuiesc intr-o rulota incredibil de jegoasa pe care le-am intreabat daca dau caini spre adoptzie. Mi-au dat un nr de tel unde sa sun la "doamna" ce conduce treburile pe-acolo. Am sunat si mi-a zis ca nu da caini spre adoptzie... Nu inteleg motivul... poate imi explicatzi voi.

Dincolo la cealalta "asociatzie" am vbit cu o batrana si cu ajutorul ei, amandoi oameni intr-o stare deplorabila, si i-am intrebat care e situatia cu catzeii si daca dau spre adoptie. Mi-a zis ca nu...

Nu mai inteleg nimic, parca as fi dat peste colectzionarii aia de caini, care numa stiu sa-i stranga si atata... ce se intampla... va rog, daca stiti mai multe, poate ma ajutati sa inteleg...

Voi merge la ecarisaj, acolo am inteles ca au veterniar, cainii sunt evaluati medical, deparazitatzi si se DAU spre adoptie... va trebui probabil sa platesc echivalentul vaccinelor, li se pune microcip, mi se iau datele din buletin si apoi pot lua cainele... Asa am inteles de la ei la telefon, cum va fi voi vedea la fatza locului pentru ca nu prea mai am incredere... ma gandesc ca daca la asociatziile special create pt caini am gasit ce am gasit... la ce sa ma astept la ecarisaj... mi-e groaza de povestile cu cainii care se mananca intre ei de foame si de paznicii betzi iresponsabili care ii omoara cu ranga dupa 2 saptamani, dar din cate am inteles, o data cu legea din ianuarie 2008 de protectie a animalelor, cainii nu se mai omoara daca sunt sanatoshi. Voi merge si voi vedea care e situatia...

As dori, daca activeaza cineva pe acest forum si are legatura cu "asociatiile" mai sus amintite, sa imi explice si mie care e situatia, poate ma inshel, sper ca acei caini sunt mult mai ingrijiti decat mi-au lasat mie impresia... si sa inteleg de ce nu se dau spre adoptie, de ce este mai bine pentru caini sa stea in conditiile alea?

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    01 feb, 09
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    26
    Posturi
    889

Implicit

Nici eu nu inteleg care e treaba cu "asociatiile" astea din Timisoara. Pe site la "Casa Cainelui" nu gasesti si tu poze cu cainii care sunt ptr adoptie, cateava cuvinte despre fiecare, cum e normal, nu? Site-ul de la Ecovet nu mai e actualizat din 2006-2007, nici nu stiu ,mai exista?
    Pe mine m-ar interesa sa fac voluntariat dar sunt in ceata....
    “The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated”
    http://picasaweb.google.com/thepink13butterfly
    http://eva-loveanimals.blogspot.com/

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 aug, 09
    Posturi
    1

Implicit

Draga Melcutza,

Sper ca nu scriu prea tarziu, cu urmatorul mesaj: am gasit o catelusa pe care am salvat-o de la moarte insa acum, dupa ce am intremat-o, suntem nevoiti sa-i cautam stapan, avem deja 4 caini, nu mai avem unde sa-i tinem pe toti. E jucausa, vesela, carnet de sanatate la zi! Te rog da-mi o adresa de mail sa-ti pot trimite poze cu ea. Suntem din Timisoara, e nevoie urgent sa-i gasim pe cineva care iubeste animalele!

Multumim din suflet!
    Paul (0720555116), avantemp@gmail.com

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    17 mar, 11
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    27
    Posturi
    63

Implicit

Vreau doar sa confirm ce a spus melcutza, despre Casa Cainelui, a trecut si o prietena de-a mea printr-o experienta similara... plus ca asa-zisul ingrijitor a zis ca daca nu pleaca mai repede pune cainii pe ea.

Ce asociatii sunt astea si cu ce scop functioneaza?... pentru a aduna donatii folosite de administratorii asociatiilor?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 sep, 11
    Posturi
    1

Implicit

eu am apelat la cei de lacasa cainelui si m-au ajutat. cainii sunt hraniti au custi, au libertate, sunt vaccinati, sunt dati spre adoptie. ce vreti mai mult. e cel mai bun loc pt ei din cate exista. sau faceti voi mai mult pt ei. nu mai sariti cu vorbe, doar asa aiurea sau de invidie. mai bine puneti mana si ajutati, si cu un sac de mancare. sa va fie rusine, ei chiar ajuta animalele, le trimit spre adoptie in germania, ca noi romanii nu suntem demni sa detinem un animalut domnul care conduce afacerea este un impatimit al animalelor, salveaza bietele suflete de la danyflor, de pe strada, de unde poate, hraneste caini prin oras. voi stiti astra? voi ce faceti? rusine

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 sep, 12
    Posturi
    3

Implicit

"Fetita", pt ca asa o chiama este o catelusa extrem de afectuasa si jucausa care a intrat pe mana unor nenorociti de hingheri in acesta dimineata. Inca am intiparita imaginea hingherilor care au incoltit-o si i-au pus latul de gat, lovind-o cu picioarele. Pana si atunci cauta cu privirea spre mine. mi s-a rupt sufletul. Urland la ei sa o lase-npace , nici macar nu au intors capul, ba mai mult, au tarat-o pana la masina si au plecat cat de repede au putut aruncand tot felul de injuraturi. E o catelusa cu parul roscat-galben, adulta, careia nu-i trebuie decat un bol cu mancare si multa afectiune. E foarte protectiva cu copiii si te insoteste la tot pasul, facand salturi si invaluindu-te cu afectiunea ei. Eu sunt locatar in blocul de unde a fost ridicata dupa o perioada de aproape un an de zile, timp in care a fost prietena tuturor. Nu-i inteleg pe nenorocitii care au vazut aceasta catea, si cat de devotata si afectuoasa cu oamenii a fost, cum de au putut sa reclame prezenta ei hingherilor.
    Revin insa la solicitarea mea si va implor in masura in care puteti sa oferiti un adapost acestei cateluse, sa luati legatura cu mine. Ma ofer sa asigur fara nici un fel de pretentie financiara, scoaterea catelusei din infectul ala de adapost unde cainii sunt maltratati si lasati sa moara de foame si de sete ( e vorba de adapostul Danyflor unde se dezlantuie iadul pe pamant)
    Aceeasi rugaminte o adresez si ong-urilor care pot adaposti astfel de caini in vederea unei adoptari ulterioare.
    Va rog din toata inima sa ma ajutati sa pot salva acest suflet!

Ma gasiti pe adresa: marius.alexandru19@yahoo.com

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top