Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 62
    Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    01 feb, 09
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    26
    Posturi
    889

Implicit Cum invat un pui sa nu mai scheaune?!

Un prieten de-al meu tocmai si-a luat un catel, primul lui catel si m-a intrebat cum il invata sa nu mai planga cand ramane singur acasa, in camera sau noaptea cand se plictiseste...Si culmea eu care numai despre caini vb toata ziua n-am stiut ce sa-i spun. Eu am o catea de 13 ani, adica aveam vreo 8 ani cand am luat-o si ea avea vreo 6 luni si nu s-a pus problema sa o invat sa nu mai planga ci s-o invat sa traiasca ptr ca nu era deloc socializata , traise mizerabil si era aproape moarta....Celalat caine e de fapt al meu prin alianta de vreo 4 ani (e al prietenului meu )......
    In fine, aveti vreun sfat?

Mentionez ca faza cu ziarul am incercat-o si e ok daca esti acasa dar cand e singur? Si in plus zilele astea a stat la mine deci era mereu cu ceilalti 2 caini si tot urla ca nebuna...
    “The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated”
    http://picasaweb.google.com/thepink13butterfly
    http://eva-loveanimals.blogspot.com/

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    09 sep, 08
    Locație
    Brasov
    Varsta
    31
    Posturi
    1,225

Implicit

catelul trebuie obisnuit in mod progresiv cu statul singur....2 min, 5 min, 10 min 15.....si tot asa....daca il lasa dintr-o data 5 ore singur...e normal sa planga....
    ...principala tentatie la care trebuie sa reziste este aceea de a se duce sa il mangaie cand plange....va invata foarte repede sa cerseasca atentie in felul asta....plange...ignora-l...tace...mangaie-l

www.sentinelspirit.go.ro

Cele cinci porunci ale vietii:
    - Sa nu gandesti.
    - Daca gandesti, sa nu spui.
    - Daca spui, sa nu scrii.
    - Daca scrii, sa nu semnezi.
    - Daca semnezi, sa nu te miri...

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    01 feb, 09
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    26
    Posturi
    889

Smile Mersi mult

Sper sa mearga
    “The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated”
    http://picasaweb.google.com/thepink13butterfly
    http://eva-loveanimals.blogspot.com/

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 apr, 09
    Posturi
    75

Implicit Catel mic care plange

am si eu o problema cu un puiut de caine pe care l-am luat acum 2 saptamani...plange cand e singur in camera...si cand ma duc la toaleta face scandal de trezeste toti vecinii...am incercat sa il las in fiecare zi cate putin singur dar tot aia e...nu tace...nu stiu ce sa ii mai fac...vreun sfat?ca am disperat eu...m-a terminat nervos la cata vorba are in el
    Ultima modificare făcută de Moderator2; 08/05/2009 la 08:07.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 apr, 09
    Posturi
    75

Red face

si am uitat sa mentionez ca are un fix sa faca shushu la mine in pat de cate ori are ocazia.......cum pot sa il dezobisnuiesc de nebuniile astea

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    17 apr, 09
    Locație
    Deva
    Posturi
    98

Implicit

Nu il mai pune in pat pana va intelege ca motivul pe care nu il mai pui in pat este ca face acolo pipi.
    Si catelusa meaplange cand pelc de acasa,dar dupe 2-3 minute nu mai plange.
    La fel a patit si prietenul meu cu catelusul lui si la inceput ii lasa tv-u aprins,sa auda niste voci,apoi s-a obisnuit singur cand era el plecat.
    Incearca asta!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    30 oct, 06
    Posturi
    20,957

Implicit

1. puiul fiind mic, probabil distanta pana jos e mare.....nu-l lasa in pat cand tu nu esti acolo. Daca obisnuiesti sa-l tii cu tine in pat, asteapta-te ca pana pe la 6-7 luni sa faca oriunde apuca daca nu il obisnuiesti cu covorase absorbante. Acestea se gasesc la pet-shop. Pui acolo unde consideri ca are voie sa se afle. In pat, acolo unde a facut, dai cu Ecocid S, dilutie 50 gr la 5 l de apa calduta. Poti folosi, dupa cat de cat uscare, un sac gros de plastic sau folie de plastic, astfel incat sa nu-i mai miroasa, dai pe asternut cu spray repelent Reppers Outdoor. Ai grija sa aerisesti ca miroase puternic.
    orice pui face in casa pana la varsta de 7-8 luni orice ai face. Sunt rare situatiile in care se intampla altfel.
    2. ca sa-l obisnuiesti cu plecarea ta, paraseste casa cate 5 apoi 7 apoi 10 aoi 15 minute, obisnuindu-l ca te intorci de fiecare data. El este acum ca un copil, trezit intr-o lume straina, fara mama. E nevoie de multa rabdare.
    e ca si cand tu, nou aparut pe lume, te trezesti orfan, intr-o lume straina.
    3. ca sa-i ocupi timpul, mai ales daca este in perioada de schimbare a dentitiei, poti folosi urechi, vana si burta din gama Proline. Mai ales vana este folosita cu succes la puiutzi.
    rabdare si multa dragoste, niciunul dintre noi nu s-a nascut invatat, om sau caine....

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 apr, 09
    Posturi
    75

Talking

merci mult pentru raspunsuri...si chiar daca pare cam ilogic...SE URCA SINGURA IN PAT...si nu e foarte mare ca dimensiuni...doar ca sare ca un iepuras:P....si faza cu 10,15,20 de minute o incerc de 2 saptamani...am incercat si mai mult...si de fiecare data urla pana ma duc la ea sa o linistesc ca ma suna vecinii in disperare sa "dau volumul mai incet la caine" =)) deci a terorizat tot vitanul piticania asta )...
    P.s..eu nu o las in pat dar ea se urca chiar daca eu ii zic din 5 in 5 minute ca nu e voie...cat nu sunt eu in pat se urca repede chiar daca sunt in camera...parca vrea sa imi faca in ciuda )

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 apr, 09
    Posturi
    75

Talking

ah si inca ceva...referitor la umplutul timpului cred ca are deja zeci de jucarioare de lemn,plus,guma etc etc..ea prefera sa roada un mar sau un papuc =))

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 apr, 09
    Posturi
    12

Implicit

cateva sfaturi:
    - nu ii da toate jucariile deodata, se va plictisi de ele si va cauta mereu ceva nou.
    - tine o jucarie noua pe care i-o dai doar cand pleci de acasa si nu i-o lasi cat esti acasa. noutatea o va tine ocupata atunci cand pleci.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    21 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    40
    Posturi
    178

Implicit

Citat Postat de teckel Vezi post
    orice pui face in casa pana la varsta de 7-8 luni orice ai face. Sunt rare situatiile in care se intampla altfel.
    Oauuu...chiar asa probleme aveti cu baietii?
    Ce bine de mine ca am crescut numai fete

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 apr, 09
    Posturi
    75

Talking

pai tot fetita e si a mea...dar e foarte incapatanata si cu vocatie de sefa :P

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    21 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    40
    Posturi
    178

Implicit

Citat Postat de cute_mayoush91 Vezi post
    pai tot fetita e si a mea...dar e foarte incapatanata si cu vocatie de sefa :P
    din fericire, inca nu a ajuns la 7-8 luni sa mai faca inca in casa

din experienta mea stiu ca fetitele sunt mult mai cuminti si daca o inveti, cu rabdare bineinteles, nu va mai face dupa 2-2,5 luni cel mult;

Sasha, care e cea mai mica (6 luni), si oricare dintre catelele mele, poti sa le uiti in casa 24 ore si nu ar face...

cand e mica insa, nu prea intelege...

iti urez succes si...rabdare

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 dec, 06
    Posturi
    1,159

Implicit

[quote=ame_li;2796127]din fericire, inca nu a ajuns la 7-8 luni sa mai faca inca in casa

din experienta mea stiu ca fetitele sunt mult mai cuminti si daca o inveti, cu rabdare bineinteles, nu va mai face dupa 2-2,5 luni cel mult;

Pai cum dupa 2,5 luni..ca abia pe la 3 luni si ceva se termina schema de vaccinare si au voieprima oara afara.......?
    Pupici de la Sonia pentru toata lumea...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    05 feb, 03
    Posturi
    3,043

Implicit

Citat Postat de cute_mayoush91 Vezi post
    faza cu 10,15,20 de minute o incerc de 2 saptamani...am incercat si mai mult...si de fiecare data urla pana ma duc la ea sa o linistesc
    Aici gresesti un pic. Daca te duci la ea cat timp urla, in capsorul ei va ajunge sa creada ca daca plange, tu te intorci. Gresit! Te intorci la ea atunci cand e linistita, recompensa (=intoarcerea ta) nu vine decat daca e liniste. Daca plange, nu.
    Incearca sa lipsesti mai putin timp si sa te intorci inainte de a incepe ea sa planga, chiar daca asta inseamna 30s. Cand va pricepe ca linistea e urmata de recompensa intoarcerii, vei putea mari perioada in care lipsesti din camera.
    In plus, nu e bine sa faci mare caz atunci cand te intorci in camera pentru ca e liniste. Ideal ar fi sa o ignori total la intoarcere pana isi mai potoleste entuziasmul 'regasirii', abia apoi o chemi la tine pentru joaca si felicitari.
    Daca asociezi asta cu sfaturile care ti-au fost date deja, vei avea succes.
    Iti tinem pumnii, si asteptam sa auzim de progresele voastre.

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */