Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 3 din 10 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 31 la 45 din 148

Subiect: Vaci

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    19 iun, 08
    Locație
    b-n
    Varsta
    31
    Posturi
    405

Implicit

Scuze.
    Fara caini se poate trai, dar nu merita.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    26 nov, 08
    Varsta
    23
    Posturi
    683

Implicit

Buna tuturor,
    este adevarat ce spune jagoo cu privire la adapost,grajdurile clasice din caramida sau piatra sunt umede si nesanatoase.Iarna in astfel de grajduri vitele sufera din cauza amoniacului degajat in spatiu inchis si plin de condens.Un ger uscat e mai sanatos decat o umezeala rece.
    In plus,in multe astfel de grajduri vitele stau pe jos direct pe ciment,iar acest lucru in combinatie cu umezeala nu este un factor prea sanatos.
    Si eu tin vitele intr-un adapost din lemn invelit in folie ,dar cu un asternut bogat pe jos si gros din paie...se simt bine asa.
    Grajdurile clasice din caramida erau candva multifunctionale: acolo stateau calul,vaca, cate o scroafa cu pui,eventual si pisica cu puii ei.
    In rest,din experienta mea,ce sa mai zic?
    Cine vrea o vaca sa evite sa cumpere (mai ales acum,cand au crescut la pret si paguba poate fi mare) o vaca slaba careia i se vad toate oasele ,o astfel de vaca nu supravietuieste.
    Ierbivorele sunt altfel decat carnivorele.Un caine slab se pune pe picioare,o vaca slaba nu prea,ea este deja epuizata.In orice caz, o vaca buna nu se vinde de obicei,decat in situatii chiar extreme,de ex moare proprietarul.Dar chiar si asa,vaca pe targ nu ajunge, ca o ia primul vecin care aude de ea.
    Problema principala mie asta mi se pare: de unde sa ia omul o vaca buna,cuminte ,sa stea la muls,sa vrea sa mearga la pasune (sunt multe care nu merg).
    Mie nu mi se pare greu de intretinut o vaca ,mai multe da.
    Eu am avut si bivoli candva ,si nu am renuntat inca la visul meu de a creste cativa bivoluti.
    Sunt niste animale grozave,inteligente si iubesc foarte mult stapanul.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    40
    Posturi
    4,827

Smile cows tunning

Va ziceam de unii proprietari de vaci care au timpul si placerea sa se ocupe pe indelete de ele - sa le pasca, sa lucreze cu ele - sa nu le dea in cireada sau sa le lase in tarcuri la pascut. Ca sa-si faca si mai frumoase vacutele la tuneaza , stiu vreo doua "trucuri": 1. dupa ce se spala bine coada se impleteste in trei smocul de par si cand acesta se usuca va fi infoiat si frumos. 2. la unul din coarne se agata un ciucure mare facut din ata groasa rosie. Si inca o optiune de tunare , de data aceasta pentru utilitate: vacile (si boii) ce trag la jug (carul, plugul) sunt potcovite; la fel vacile din zone de munte unde merg mult pe pietre (din acestea am vazut pe la Polovraci, la izvoarele Oltetului).

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    26 nov, 08
    Varsta
    23
    Posturi
    683

Implicit

Extraordinar,eu chiar n-am vazut niciodata vaci potcovite!
    Poate faci o poza cand mai vezi o astfel de vaca(sau bou),ar fi tare de tot!

Pacat ca la noi vaca nu mai e un animal "la moda" ,in strainatate vacile sunt foarte pretuite.
    Vaca e ca o fabrica vie ,un animal minunat.Totusi odata cu reducerea necontrolata a efectivului de vaci ,si pretul lor creste si,astfel,exista sansa ca si la noi cresterea vacilor sa se relanseze cat de curand in urmatorii 10 ani,probabil.

Ps; totusi,vaca potcovita si sa traga la jug eu chiar n-am vazut .
    Neaparat sa faci o poza daca vezi pe undeva!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    40
    Posturi
    4,827

Implicit

Nu stiu daca voi reusi sa fac asa poze dar iti garantez ca am vazut si potcovite si la jug. In cazurile de care vorbeam se potcovesc pentru a avea o "aderenta" mai buna si ca sa nu li se toceasca copitele care sunt mai intens solicitate.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    40
    Posturi
    4,827

Implicit

Pe site-ul "www.rosiamontana.ro/drumulaurului/docs/mestesuguri.htm" am gasit la "Fierarit" cateva randuri despre potcovirea la boi si la vaci: "Comenzile primite la fierarie constau în repararea plugurilor, grapelor si topoarelor, dar activitatea obisnuita o reprezinta potcovitul boilor si cailor. Potcoavele sunt confectionate în atelier, iar pentru potcovit se foloseste "caladaul", jugul situat în apropierea fierariei. Boii se potcovesc de la vârsta de trei ani, durabilitatea unui rând de potcoave fiind de trei luni, în regim de munca intensa. Pentru vitele cu unghii slabe, Constantin Boia executa potcoave speciale, "techeree"." E vorba de zona Muntilor Apuseni.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    40
    Posturi
    4,827

Implicit tot pt. "Tiferet"

Da o cautare "imagini" pe net cu: vaci, boi la jug sau cu car si o sa vezi ce n-ai mai vazut. Live e mai greu in zilele noastre sa prinzi asemenea imagini, mai ales cu boii, pentru ca singura lor utilitate (inainte de sacrificare la batranete) ar fi sa traga poveri si nu mai renteaza. Bunicul imi spunea ca o pereche de boi sunt mai puternici decat una de cai, dar mai putin rezistenti si rapizi. Clopotele de la biserici erau transportate cu ajutorul bovinelor pentru ca erau mai linistite decat caii, iar in Epoca Moderna, la razboi, piesele grele de artilerie erau carate de boi cand drumurile erau desfundate.

MODERATOR
    Data inscrierii
    05 nov, 07
    Locație
    Arad
    Varsta
    27
    Posturi
    4,974

Talking Vitelusa mea

10 zebre australiene, 4 pescarusi japonezi, 30 perusi, 18 cantatori, 8 kakariki, 40 nimfe, 6 micul alexandru, 6 marele alexandru, 14 roselle, 4 penanti, 2 papagali calugari, 2 barrabanzi, 6 turturele diamant,2 papagali rege, 2 papagali berg, 2 papagali cap de pruna, 2 papagali bernard.

www.youtube.com/user/b64lrm
    www.neluturosu.sunphoto.ro

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    19 iun, 08
    Locație
    b-n
    Varsta
    31
    Posturi
    405

Implicit

Da, am vazut si eu vaci potcovite, ba chiar am vazut si cum se potcovesc... potcoavele arata altfel ca la cai, sunt din doua bucati, ptr. fiecare onglon separat. Oricum era mai greu sa le bati potcoavele, ptr. ca ele nu ridica piciorul de bunavoie, si atunci avea fierarul un fel de cusca de contentie, 'scoala' ii zicea, in care era bagata, si cu ajutorul unor curele, era ridicata, si suspendata in aer, cam asa ceva ca si cricul hidraulic la masini, doar varianta primitiva.
    Referitor la utilitatea lor, intotdeauna boii erau considerati mai siguri, la tractiune, decat caii. Erau mai lenti, mai inceti, dar mergeau la sigur, nu erau naravasi ca unii cai. Te puteai baza pe ei in orice conditii. Ca venii vorba si de bivoli, am vazut odata o pereche de boi de bivoli la jug, care trebuiau sa scoata caruta cu struguri pe o panta f. abrupta pana la tractor. Intre timp plouase destul de rau, pamantul era alunecos, iar aceste animale, efectic cand au simtit ca aluneca , si ca ii trage caruta in spate, s-au pus in ghenunchi, si taras, au iesit pana pe coama dealului. Ceva impresionant...Cu bivolii la jug am auzit si o intamplare nefericita, cand pe arsita, cu caruta incarcata cu grau, au navalit intr-un lac, fara ca stapanul sa-i poata opri si s-au inecat, caruta incarcata tragandu-i la fund.
    Ptr. nelutu...frumoasa vitica, e ceva metis cu Belgiana, sau doar culoarea bate acolo?

MODERATOR
    Data inscrierii
    05 nov, 07
    Locație
    Arad
    Varsta
    27
    Posturi
    4,974

Implicit

Citat Postat de jagoo Vezi post
    Ptr. nelutu...frumoasa vitica, e ceva metis cu Belgiana, sau doar culoarea bate acolo?
    Eu asa stiu ca a fost insemantata cu ceva belgian, acuma ce rasa chiar nu stiu. In vreo 2 luni urmeaza sa iasa si restul viteilor.
    10 zebre australiene, 4 pescarusi japonezi, 30 perusi, 18 cantatori, 8 kakariki, 40 nimfe, 6 micul alexandru, 6 marele alexandru, 14 roselle, 4 penanti, 2 papagali calugari, 2 barrabanzi, 6 turturele diamant,2 papagali rege, 2 papagali berg, 2 papagali cap de pruna, 2 papagali bernard.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    19 iun, 08
    Locație
    b-n
    Varsta
    31
    Posturi
    405

Implicit

Citat Postat de nelutu.rosu Vezi post
    Eu asa stiu ca a fost insemantata cu ceva belgian, acuma ce rasa chiar nu stiu. In vreo 2 luni urmeaza sa iasa si restul viteilor.
    Rasa se numeste Blanc-Bleu Belge ,(Alb-Albastru Belgian). E o rasa de carne, foarte ameliorata in aceasta directie, la care grupele musculare sunt f. dezvoltate, are chiar crupa dubla, si din aceasta cauza, vacile de rasa pura de multe ori fata doar prin cezariana. Acum s-au adus ceva imbunatatiri rasei, eliminandu-se exemplarele cu fatari distocice, si taurii care produceau vitei cu capul mare, dar totusi este considerata o rasa mai speciala, se foloseste la hibridari pe rase de lapte sau mixte, ptr. ca produsii rezultati au calitati de macelarie deosebite, si se vand la preturi foarte mari.
    Sa ai noroc de ei

MODERATOR
    Data inscrierii
    05 nov, 07
    Locație
    Arad
    Varsta
    27
    Posturi
    4,974

Implicit

Multumesc frumos pentru informatii.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    40
    Posturi
    4,827

Thumbs up

Citat Postat de nelutu.rosu Vezi post

Frumoasa vitelusa.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    40
    Posturi
    4,827

Implicit

Mersi de suport (confirmare) la faza cu potcovitul, "jagoo". Frumos episodul cu boii ce au ingenuncheat ca sa nu alunece.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    40
    Posturi
    4,827

Question

In clasele I - VIII era la Lb. si literatura romana era o lectura ce mi-a placut mult si as vrea sa o recitesc. Nu-i stiu autorul dar cred ca se numea "Plavanii" si era despre un taran sarac si cei doi boi istoviti si flamanzi ai sai, ce nu mai puteau trage carul. Omul ii bate dar apoi regreta si-i imbratiseaza plangand amar. Stie cineva autorul si numele lecturii?

Pagina 3 din 10 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */