Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 5 din 10 PrimulPrimul ... 34567 ... UltimulUltimul
Rezultate 61 la 75 din 148

Subiect: Vaci

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 nov, 07
    Posturi
    50

Implicit

Citat Postat de cryss4 Vezi post
    frumoasa vitica ( pare a fi fetita din cate vad..) ..
    Nup, e flacau. Il cheama Rafael si avea 3 zile in poza.

Banned
    Data inscrierii
    05 aug, 09
    Varsta
    28
    Posturi
    72

Implicit vitei de carne

Buna!

Sunt noua pe sectiunea asta de forum si imi pare bine sa va cunosc pe toti iubitorii de vacute si vitelusi.

Bunicii mei a avut multa vreme vacuta pana cand nu au mai putut sa o ingrijeasca. Mi-a ramas in minte vacuta. Era blanda, iubitoare, pupacioasa. Mi-am promis pe atunci ca voi avea o ferma cand voi fi mare. Nu am uitat promisiunea si acum, cand sunt mare, mi-am pus in practica dorintele.

Viitorul meu sot are o ferma de purcei, un fost CAP. In primavara am decis sa crestem si vitei. Avem cereale destule.

Am umblat prin targuri 2 luni pana am adunat vitelusii si am constatat ca de fapt si vacile cu productie buna de lapte se vand in targuri si si viteii hibrizi de carne. Vacile cu productie buna de lapte se vand de obicei din 2 motive. Proprietarul are nevoie de bani sau nu o mai poate intretine. Daca vezi un om trist, abatut, cu vaca de funie in targ, de la el sa cumperi.

Inainte de a cumpara vitelusii am citit tot ce am putut gasi legat de alimentatia si ingrijirea vacilor si viteilor. Un bun prieten ce are o ferma de alb albasti belgieni m-a ajutat mult.Mi-a oferit informatii pretioase despre alimentatie si adapost.

Adapostul pentru vaci sau vitei nu trebuie inchis, nici macar acoperit. Daca vreti sa aveti animalute curate, atunci faceti un acoperis la adapost, daca nu, in aer liber e ok. Rumegatoarele au un metabolism diferit de al altor animale. In stomac hrana fermenteaza si produce caldura. Practic ele se incalzesc din interior. Plus ca se adapteaza la orice temperatura. Daca sunt tinute afara tot timpul anului, organismul lor va sti sa produca o blanita mai groasa pentru iarna. Bineinteles ca daca hraniti vitelusii sau vacutele doar cu paie sau fan, fermentatia va fi mai redusa si caldura degajata mai putina.

Vacile sunt foarte sensibile la amoniac. Le afecteaza caile respiratorii si nu mai au spor de greutate din aceasta cauza.

Eu tin viteii intr-un fost fanar ce este jumatate acoperit si jumatate neacoperit. Practic fanarul are stalpii de sutinere si acoperisul, iar pe laterale am sudat tevi de metal pentru a delimita spatiul. Pe jos este pamant par peste pamant am pus paie. O data pe luna mai puneam un balot rotund de paie in mijlocul adapostului si viteii il imprastiau. Am curatat o singura data straturile de paie, cu un incarcator frontal.

Avem o adapatoare cu clapeta pentru apa si o hranitoare de beton ce arata ca un fel de cada. Aveam posibilitatea sa tinem viteii si in grajduri dar toti specalistii ne-au spus ca e mai bine asa.

Cat despre alimentatie este impartita in 2: nutreturi de volum si concentratul. Concentratul nu e deloc concentrat ci este practic o reteta de mancare formata din orz, porumb, mazare etc. Nutreturile de volum sunt paie de orz rezultate in urma recoltatului (paiele de orz sunt moi), lucerna si iarba cosita din curte.

Stomacurile vitelusilor sunt programate pentru o dieta bazata pe nutreturi de volum. In cazul unei ingrasatorii, hrana se bazeaza pe concentrate si le este foarte greu sa le digere. Pentru a evita mortalitatea, adaugam in concentrat un amestec cumparat de la orice farmacie veterinara special pentru asa ceva. Amestecul contine niste substante ce ajuta vitelul sa digere concentratele. Noi am folosit amestecul produs de Purina.

Toata hrana le este la discretie, sa pape cat vor ei. Un lucru foarte important este deparazitarea. Noi folosim IVOMEC injectabil. Absolut toti viteii au avut paraziti. O alta boala foarte greu de controlat este tricofitia. Este foarte contagioasa si se transmite atat la om cat si la alte animale. Practic apar niste pete rotunde, fara par si cu pielea ingrosata pe capul si picioarele animalutului. Am scapat foarte greu de boala asta. A trebuit sa prindem fiecare vitel in parte si sa il ungem din cap pana in picioare cu crema antimicotoca, 7 zile la rand.

De cateva zile am valorificat vitelusii, adica i-am vandut. Imi este tare dor de ei.

Uite v-am pus cateva poze cu viteii, deja mari si dolofani.
    Imagini atașate Imagini atașate

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    40
    Posturi
    4,831

Thumbs up

Frumosi vitelusii si utile sfaturile despre cresterea vitelor. Cum stati cu rentabilitatea?

Banned
    Data inscrierii
    05 aug, 09
    Varsta
    28
    Posturi
    72

Implicit

Citat Postat de cristidami Vezi post
    Frumosi vitelusii si utile sfaturile despre cresterea vitelor. Cum stati cu rentabilitatea?
    Ei sincera sa fiu imi e greu sa estimez cat de rentabili sunt vitelusii. Si spun asta pentru ca in afara de comprimatul starter ce l-am cumparat, nu am platit restul hranei.

Dar rentabilitatea afacerii tine foarte mult de pretul pietei si de locul in care viteii sunt valorificati. De exemplu un abator iti plateste 7-10 lei/kg de carcasa. Dintr-un vitel rasa comuna se obtine in medie cam 50% carcasa din greutatea in viu. Adica la un vitel de 200 de kg, obtii cam 100 kg de carcasa si un abator ti-l plateste cu maxim 1000 lei. Statul iti mai da o subventie de aproximativ 100 lei/cap daca animalele se valorifica in abator autorizat, sunt crotaliate si esti inscris in Registrul Fermelor.

In targuri ai posibilitatea sa valorifici animalele la preturi mai bune. Dar totul depinde de piata. Am fost in targuri in care viteii de 300 kg se vindeau cu 800 lei dar si la targuri in care viteii de 300 kg se vindeau cu 1500 lei.

Mai nou samsarii au gasit un nou business ce afecteaza foarte mult proprietarii de vitei. Sa iti dau un exemplu concret. Am fost la targul din satul X. Am vrut sa cumpar vitelusi intre 90 si 200 kg dar nu am mai gasit nici unul, desi era doar ora 5 jumatate dimineata. Intr-un colt al targului, era un camion in care se incarcau toti viteii pusi la vanzare. Oamenii au spus ca a venit la ei un domn, cu banii jos si a luat toti viteii la un pret mediu de 400 lei. La cateva zile dupa targul acesta am fost la alt targ, in satul Y. Ei ce crezi ca am vazut acolo? Acelasi camion din satul X, incarcat cu vitelusi. Am intrebat pretul. Un vitelus costa in medie 650 lei.

Uite asa samsarii au ridicat pretul pe piata in cateva zile.

Parerea mea proprie este urmatoarea. Daca vrei sa deschizi o ingrasatorie de vitei cu gandul ca vei cumpara mancarea si valorifici viteii, las-o balta. Nu vei ajunge nicaieri. Viteii mananca nu gluma. 20 de vitei au ajuns sa manance in medie cam 3 sau 4 saci de faina pe zi dupa ce au depasit 250 kg. Plus o groaza de paie, lucerna si fan ( noi le-am pus la discretie, asa ca nu am putut calcula cate nutreturi de volum au papat).

In schimb daca ai teren, produci cereale, atunci e rentabil sa cresti vitei. Folosesti paiele ca nutreturi de volum si cerealele ca nutreturi de baza. Sa fi doar foarte atent ce animale cumperi si ce tratamente le faci. Altfel te trezesti ca nu ai spor de greutate si nu ai facut nimic.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    40
    Posturi
    4,831

Implicit

Citat Postat de toaletare.catei Vezi post
    ..........................Mai nou samsarii au gasit un nou business ce afecteaza foarte mult proprietarii de vitei. Sa iti dau un exemplu concret. Am fost la targul din satul X. Am vrut sa cumpar vitelusi intre 90 si 200 kg dar nu am mai gasit nici unul, desi era doar ora 5 jumatate dimineata. Intr-un colt al targului, era un camion in care se incarcau toti viteii pusi la vanzare. Oamenii au spus ca a venit la ei un domn, cu banii jos si a luat toti viteii la un pret mediu de 400 lei. La cateva zile dupa targul acesta am fost la alt targ, in satul Y. Ei ce crezi ca am vazut acolo? Acelasi camion din satul X, incarcat cu vitelusi. Am intrebat pretul. Un vitelus costa in medie 650 lei. Uite asa samsarii au ridicat pretul pe piata in cateva zile...............................
    Da, samsarii sunt acum "regii" pietelor agro-alimentare si a targurilor de animale: cumpara de la tarani engros si vand mai scump. Ei au mesele cu vad comercial inchiriate, pot chiar sa puna presiune pe producatorii mici sa le dea lor marfa, pot crea "crize" la un animit produs pentru un timp, cumpara de unde e exces si vand unde produsul e deficitar si isi procura fraudulos de la primarie "Certificat de producator agricol". Tot ce pot face eu e sa NU cumpar in piata de la baietii burtosi si tuciuri. Referitor strict la vitei / vite vandute in piete mai semnalez o smecherie: animalulului i se da in ziua precedenta targului nutret (de care o fi el) foarte sarat pe care acesta-l mananca cu placere. E lasat sa rabde noaptea sete si dimineata i se da la discretie apa. Astfel pot fi necunoscatorii inselati vazand burta mare (sau la cantarire o greutate crescuta, daca se vinde la kilogram), neuitandu-se de exemplu la pulpele superioare daca-s plinute.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    28 ian, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    409

Implicit

Succes in continuare cu afacerea
    In Franta si alte tari mai dezvoltate se foloseste foarte mult sistemul acesta de grajduri deschise. Daca ar fi sa imi fac si eu un grajd, as alege acelasi sistem insa cu posibilitatea de a-l inchide cand doresc. Cu toate ca, confortul termic al vacilor se zice ca e undeva la 6 grade, parca nu l-as lasa deschis in iernile mai geroase. Am umblat prin multe ferme si am vazut tot felul de grajduri, iar frecventa afectiunilor respiratorii iarna, a fost intotdeauna mai mare in grajdurile deschise sau semideschise. Asta inseamna cheltuieli in plus pt tratamente, scaderea sporului si a rentabilitatii. Am fost recent in Austria dupa niste utilaje agricole si am vazut acolo un grajd la care peretii erau din scanduri verticale de lemn ce se puteau inchide si deschide ca niste jaluzele verticale. Cand erau in pozitia deschis, practic dispareau peretii. Chiar daca temperatura nu o ridica foarte tare, e destul sa impiedice vantul si curentul sa patrunda in adapost, lucru care inseamna foarte mult.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 oct, 09
    Posturi
    11

Implicit vitei

Salut tuturor,

Sunt nou printre voi si in acelasi timp incepator in cresterea viteilor,a vacilor.....
    De ceva timp parintii mei si au achizitionat doi vitei(mascul+femela) rasa bruna
    cam la 6 luni ma refer la varsta animal. V as ruga sa ma ajutati cu ceva sfaturi,idei
    legate de tratamente(ce vaccinuri treb facute si cand),pt deparazitare,suplimente minerale.
    Vreau sa mentionez ca la vitei in zona capului mai exact pe gat le au aparut niste cruste,
    un fel de rapan,le am facut evomec ,subcutanat-este bn?ati intalnit si voi asa ceva?
    Atat eu cat si parintii nu prea ne pricepem ..deci orice sfat,info va fi bn venita.
    Va multumesc anticipat

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    40
    Posturi
    4,831

Implicit

Citat Postat de ionutz9 Vezi post
    Salut tuturor,

Sunt nou printre voi si in acelasi timp incepator in cresterea viteilor,a vacilor.....
    De ceva timp parintii mei si au achizitionat doi vitei(mascul+femela) rasa bruna
    cam la 6 luni ma refer la varsta animal. V as ruga sa ma ajutati cu ceva sfaturi,idei
    legate de tratamente(ce vaccinuri treb facute si cand),pt deparazitare,suplimente minerale.
    Vreau sa mentionez ca la vitei in zona capului mai exact pe gat le au aparut niste cruste,
    un fel de rapan,le am facut evomec ,subcutanat-este bn?ati intalnit si voi asa ceva?
    Atat eu cat si parintii nu prea ne pricepem ..deci orice sfat,info va fi bn venita.
    Va multumesc anticipat
    Personal nu asi putea sa te sfatuiesc in aceste probleme; sigur sunt persoane ce au postat aici ce pot da sfaturi calificate si poate o vor face. Pot insa sa-ti spun ca cel mai bine e sa iei legatura grabnic cu un medic veterinar sau un tehnician veterinar care sa vada viteii. La fata locului o sa-ti dea sfaturi in cunostinta de cauza (pentru ca doctorul trebuie sa vada pacientul).

Banned
    Data inscrierii
    05 aug, 09
    Varsta
    28
    Posturi
    72

Implicit

Citat Postat de ionutz9 Vezi post
    Salut tuturor,

Va multumesc anticipat
    Buna Ionut!

MARE ATENTIE! NU ATINGE CRUSTELE! Boala se numeste Tricofitie si este foarte contagioasa. Se transmite la om. Ivomec-ul ajuta doar la parazitii interni si la raie. Dar tricofitia este estul de persistenta si Ivomec-ul nu ajuta. Du-te la o farmacie veterinara si cumpara Unguent Antimicotic (tub alb scris cu verde) si o pereche de manusi nsi o pensula. Pui unguent pe pensula si ungi bine vitelusii cu aceasta de cel putin 2 ori pe zi, timp de cel putin 7 zile. Nu unge doar petele ci toata zona afectata. Ai grija ca boala apare si pe picioare, gat zi in zona fundicului. Unge bine cu crema antimicoatica toate zonele afectate. Ai sa vezi ca dupa 3 zile vor disparea crustele si va incepe sa creasca parul. Nu atinge zonele cu mana fara manusa decat dupa cele 7 zile de tratament.

Exista si vaccin pentru tricofitie dar nu am reusit sa gasesc la nici o farmacie veterinara de la noi. Dupa ce mangai viteii sa te speli bine de tot cu mult sapun.

La mine Ivomec-ul este prima injectie pe care o primeste un vitel cand intra in curte. Restul vaccinelor se fac de catre medicul concesioar (medicul veterinar al zonei) el stie ce trebuie facut la vitei si vacute. Dupa ce i-ai dat ivomec sunt destul de multe sanse sa elimine paraziti prin fecale( limbrici, tenii etc). Ai grija sa nu lasi in grajd parazitii si sa nu ii consume alte animale.

Sa te asiguri ca viteii au intotdeauna sare. Ei stiu cel mai bine cata sa consume dar trebuie sa se afle la dispozitie. Un bloc de 2 kg de sare iti ajunge cam 2 ani la 2 vitei.

Un lucru foarte important in alimentatia viteilor este calciul. Il pot lua singuri daca le dai suficienta lucerna, dar nu foarte multa deoarece produce gaze si viteii se umfla si pot chiar sa moara. Un secret pentru a obtine calciu ieftin pentru vitei este sa cumperi un sac de adeziv pentru marmura (noi folosim de la Baumit) sau un sac de filer de calcar. Calcarul din adeziv si din filer contine minim 90% carbonat de calciu. Daca il cumperi de la o farmacie veterinara te va costa foarte scump, desi este exact acelasi produs. Ai grija doar cu proportiile. La 100 kg de furaj noi adaugam o jumatatate de kg de calciu. daca viteii nu primesc suficient calciu cand sunt in crestere, li se deformeaza oasele si picioarele nu le mai pot sustine greutatea.

Mult succes cu vitelusii!

Banned
    Data inscrierii
    05 aug, 09
    Varsta
    28
    Posturi
    72

Implicit

Citat Postat de raduteribilu Vezi post
    Succes in continuare cu afacerea
    In Franta si alte tari mai dezvoltate se foloseste foarte mult sistemul acesta de grajduri deschise. Daca ar fi sa imi fac si eu un grajd, as alege acelasi sistem insa cu posibilitatea de a-l inchide cand doresc. Cu toate ca, confortul termic al vacilor se zice ca e undeva la 6 grade, parca nu l-as lasa deschis in iernile mai geroase. Am umblat prin multe ferme si am vazut tot felul de grajduri, iar frecventa afectiunilor respiratorii iarna, a fost intotdeauna mai mare in grajdurile deschise sau semideschise. Asta inseamna cheltuieli in plus pt tratamente, scaderea sporului si a rentabilitatii. Am fost recent in Austria dupa niste utilaje agricole si am vazut acolo un grajd la care peretii erau din scanduri verticale de lemn ce se puteau inchide si deschide ca niste jaluzele verticale. Cand erau in pozitia deschis, practic dispareau peretii. Chiar daca temperatura nu o ridica foarte tare, e destul sa impiedice vantul si curentul sa patrunda in adapost, lucru care inseamna foarte mult.
    Buna Radu,

Sa sti ca ai mare dreptate cu inchiderea adapostului pe timpul iernii. Practic viteii nu sunt sensibili la frig ci la curent (vant). Sporul de greutate la viteii de rasa comuna ce ii gasim prin targuri e cam de 1 kg/zi in lunile calde si de 0.9 kg/zi in lunile reci. Daca ar fi animale de rasa cu spor de greutate mai mare si cu diferenta de spor semnificativa iarna, atunci ar merita sa inchizi adapostul. In schimb noi am "ïnchis" 2 laturi ale adapostului cu baloti rotunzi. Asa am eliminat curentul in zona inchisa.

Este foarte important pentru vacutele de lapte sa nu se imbolnaveasca. Daca sunt afectate rau de raceala si iau medicamente, laptele nu mai corespunde pentru livrare si atunci e grav pentru proprietar.

Dar viteii de carne sunt mai putin sensibili. Acum mai am un singur vitelus. Si nu e afectat absolut deloc de vremea rece desi au fost si -5 grade afara noaptea. Unde mai pui ca si bea apa rece ca ghiata. A inceput sa se adapteze. I s-a indesat parul si a crescut. Insa se simte tare singur. Trebuie macar un partener sa ii iau cat de curand

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    19 iun, 08
    Locație
    b-n
    Varsta
    31
    Posturi
    405

Implicit

Nu neaparat trebuie sa fie tricofitie, poate fi si raie, se manifesta asemanator. Ambele apar mai ales la aglomerari de animale, fiind foarte contagioase. Ivomecul ajuta la raie, doar daca e Ivomec Plus, Ivomecul simplu e doar pentru parazitii interni.
    Fara caini se poate trai, dar nu merita.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 oct, 09
    Posturi
    11

Implicit vitei

Va multumesc pentru sfaturile si ideile primite.Legat de asa zisa tricofitia la vitei,qm
    constat(cred)ca nu este vorba despre aceasta boala,dc?din ce am citit tricofitia are
    un aspect initial de eczema uscata, dupa cre apar placi eritematoase si scvamoase, care
    au un contur circular, mai ales in regiunile acoperite cu par fin sau fara par local,in cazul
    animalelor mele am constat o matreata mai deasa si mai groasa(decat la om)daca pot zice
    asa la nivelul gatului ,un fel de rapan nicidecum acea eczema rotunda(moneda)a tricofitiei.
    aceasta provenind din cauza caldurii urmare a aglomerarilor din ferme(asa mi au zis si cei de
    unde am luat vitei)si cum ati specificat si voi mai sus.Legat de deparazitare,de vaccin,le am
    facut acum 10 zile ivomec,rapelul nu l am mai facut pentru ca vreau sa le fac ivomec plus
    este mai puternic si mai eficient(din ce am citit si din sfaturile voastre,ale unor prieteni)
    Unii dintre voi mi ati recomandat sa apelez la mediculu veterinar dar acest lucru e imposibil
    deoarece nu e de gasit fiind ocupat cu paharelul,deci nu prea are rost,credeti ma nu prea
    ati vrea sa l vedeti,aa fiind si la vreo 4 km distanta.
    O alta problema ,unul dintre vitei cam de o saptamana are o usoare diaree,si cam nu stiu
    ce sa i dau,de la farm.vet mi au rec oxitetraciclina,este bn?ce mi recomandati?de
    specificat ca mananca mai mult hrana uscata,cineva mi a zis ca e posibil sa fie din cauza
    tainului fiind in cant mare,vitelul pare sanatos,apetit normal,nu prezinta alte semne,astept
    ceva sfaturi?multumesc si nu mi luati in nume de rau anumite chestii.

Banned
    Data inscrierii
    05 aug, 09
    Varsta
    28
    Posturi
    72

Implicit

Buna Ionutz,

Nu iti luam in nume de rau nimic. Si noi am avut o groaza de probleme cu viteii si cu veterinarii ocupati cu paharelul. Atat de rau e veterinarul nostru incat ii e interzis accesul in ferma. Ai mare grija cu veterinarii concesionari (veterinarul zonei) deoarece ei transmit 90% din boli.

Noi la ferma avem veterinari specialisti care vin doar cand e cazul si atunci cand vin ii ducem acasa, ii punem sa faca dus,sa se spele cu Protex si le dam haine de schimb. Pe drum de acasa la ferma nu au voie sa atinga nici un alt animal, altfel ii ducem inapoi la dus. Suna foarte exagerat dar de cate ori animalele au avut o boala, aceasta a fost adusa de veterinar.

Cat despre boala lor de piele, da-le ivomec plus si repeta doza ( nu da doar o data). Si intre timp incearca si cu unguentul antimicotic ca rau nu poate face, plus ca e foarte ieftin (undeva la 2.5 lei). Nu se poate cu astea doua combinate sa nu le treaca. De asmenea amesteca 1 l de clor cu 5 l de apa si pulverizeaza in adapost pe pereti, pe jos, pe iesle etc. Scoate viteii afara in timp ce faci asta si lasa-i afara 2-3 ore pana se usuca solutia cu care ai stropit. Asa desinfectezi adapostul de paraziti.

Cat despre diaree e foarte important de unde porneste. Ivomecul poate provoca putina diaree in timpul in care elimina parazitii interni. Asta de obicei nu dureaza mai mult de 2-3 zile dupa injectie.

Diareea mai poate fi provocata de lipsa microelementelor din hrana (Cu, Mg, Zn), in special de lipsa cuprului.In general sarea de lins contine aceste microelemente. Indiferent cat sunt de mici, pune-le la dispozitie sare sa linga.

Se poate sa se fi intoxicat si cu diverse plante ce se pot gasi in fan ( brandusa de toamna, coada calului, cucuta, patranjelul cainelui, ciumafaia, sorg, rapita). Preventiv poti sa le faci cateva injectii cu multivitamine. In general plantele toxice ataca vitaminele din corp, in special B-urile.

Daca au papat nutreturi mucegaite este foarte posibil sa faca diaree. In cazul asta le poti da srot de soia si antioxidanti naturali.

Daca este un alt tip de boala, atunci doar antibioticele pot rezolva problema.

Oricum, eu cred ca poti incerca toate metodele de mai sus combinate, pentru ca nu au cum sa afecteze negativ vitelusul.

Eu am invatat foarte multe despre alimentatie, mingrijire si boli din 2 carti, Cartea producatorului si procesatorului de lapte, vol 1 si 2. Costa destul de mult, dar sunt pline de informatii valoroase.

Mult succes cu vitelusii. Sper sa se faca bine in curand.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 oct, 09
    Posturi
    11

Implicit calciu

Salut.

Daca tot ne ai zis un secret legat de calciu,ne poti da mai multe detalii legate de
    adeziv pt marmura,un nume,un cod,pret,poza ambalaj(ne ai zis ca e la baumit dar pe
    catlogul lor apar o groaza de adeizvi).aa vitelului cu diaree i am dat oxitetraciclina
    si incepand cu a 3 a zi si a facut efectul deci a scapat saracutul.

Banned
    Data inscrierii
    05 aug, 09
    Varsta
    28
    Posturi
    72

Implicit vitelusul meu naravas

Buna tuturor!

Draga Ionut am sa iti transmit pe luni exact denumirea adezivului pt ca noi am cumparat 2 tone acum cativa ani si zau ca nu mai stiu cum ii zice decat daca merg si ma uit pe ambalaj, iar ferma e la 20 km de Alba iulia. Plus ca am ramas si fara masina :P

Voiam sa va povestesc ceva tare interesant.

Am vandut cei 20 de vitei in urma cu cateva saptamani si dupa ce i-am dat pe acestia, un vecin ce are ferma de vaci de lapte ne-a dat un vitel mai marisor in schimbul unor cereale.

Vitelul acesta mai marisor este maro inchis, aproape negru, cu cornite ascutite si cu o atitudine rea de tot. Noi avem la ferma foarte multi catei ( in jur de 22), majoritatea copoi ardelenesti. Cateii au invatat sa bea apa din dozatorul vitelului si sa pape faina din vasul sau de mancare. Iar vitelul a inceput sa agreseze constant cateii. Este foarte agresiv si cu oricine intra in tarcul lui. Pe unul din baietii de la ferma l-a lovit destul de rau (l-a luat in coarde si l-a lovit de gard).

De cateva luni citesc tot ce prind despre cai deoarece doresc sa imi iau ponei si caluti. Citesc foarte mult despre dresajul cailor si modul lor de gandire. Iar saptamana trecuta am avut o mica revelatie. Atat caii cat si viteii sunt animale ierbivore, sociabile si vanate. Practic ar trebui sa se comporte cam la fel. Si in lipsa calutilor, m-am gandit ca ar fi interesant sa dresez vitelul.

Asa ca sambata mi-am luat inima in dinti si am aplicat regula nr 1 a dresajului: castigarea increderii. Daca intrai in tarcul lui, vitelul iti invada imediat spatiul personal si in cel mai bun caz te lovea usurel.

Am cumparat o perie rezistenta de plastic cu care sa il periez ca sa imit modul in care vacutele se ling una pe alta in grup. Am inceput sa il periez prin gard. Dupa nici o jumatate de ora, vitelul ma urmarea peste tot ca sa il periez. Ei asta a fost primul pas. Pentru pasul doi mi-am luat inima in dinti si am intrat la el.

Imediat a inceput sa ma amentinte ( botul in pamant, coarne spre mine, pufaia si dadea din picioare). Mi-am spus ca cea mai proasta ideea ar fi sa fug sau sa ma retrag. Asa ca am ramas pe pozitie, fara sa il privesc direct in ochi, am inceput sa ma plimb pe langa el, ca si cum nici nu ar fi existat. Am facut efectiv kilometri in cadrul tarcului. Dupa o ora de plimbat in care vitelul nu stia prea bine ce sa creada, m-am oprit si el a venit la mine sa ma studieze. Nici o secunda nu m-am uitat direct in ochii lui. Cand a venit la mine, am inceput sa il periez usor. Dupa cateva secunde a inceput si el sa ma linga.

Cand el ma lingea, eu m-am oprit si l-am lasat pe el cateva minute sa isi faca de cap Apoi am inceput sa ma plimb din nou prin tarc. Spre marea mea surprindere, al a inceput sa ma urmeze. Am uitat sa va spun ca vitelusul asta maricel are cam 300 kg, deci nu e micut deloc .

Dupa ce m-a urmarit cateva minute prin tarc, am pus niste paie pe jos in cel mai curat loc si pur si simplu m-am asezat jos. Daca voia sa ma loveasca, acum era momentul ideal. Zau ca nu aveam cum sa fug destul de repede din calea lui. Dar vitelul a venit langa mine, mi-a mai dat o portie de lins si s-a asezat comod langa mine.

Zau ca nu mi-a venit sa cred! Am aplicat corect ceea ce am citit si am avut un rezultat mai mult decat surprinzator!

M-am gandit sa impartasesc asta cu voi deoarece stiti foarte bine cat de secretosi sunt dresorii si cat de greu spun ei cate ceva despre modul in care poti lucra cu un animal.

Pe viitor vreau sa invat vitelusul sa mearga in "lesa". Va tin la curent!

Pagina 5 din 10 PrimulPrimul ... 34567 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */