Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 16 la 30 din 62
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 apr, 10
    Locație
    gherla
    Posturi
    9

Implicit

Mersi pt. raspuns,l-amdus la vet. si exact asta a spus:merge cu infiltratii.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 ian, 12
    Posturi
    5

Implicit

Am si eu un cane corso de 9 luni. I-a cazut blana complet dupa urechi, la spate, pe burta si in interiorul coapselor. I-am facut analize de piele in mai multe locuri diferite si se pare ca nu are nici o boala de piele. In urma analizelor de sange, mi se zice ca ar avea glanda tiroida, desi valoriile au fost normale...S-a mai confurntat cineva cu o asa problema sau a auzit de asa ceva?
    Multumesc mult

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    28 nov, 10
    Locație
    Constanta
    Varsta
    29
    Posturi
    118

Implicit

Citat Postat de maria854 Vezi post
    Am si eu un cane corso de 9 luni. I-a cazut blana complet dupa urechi, la spate, pe burta si in interiorul coapselor. I-am facut analize de piele in mai multe locuri diferite si se pare ca nu are nici o boala de piele. In urma analizelor de sange, mi se zice ca ar avea glanda tiroida, desi valoriile au fost normale...S-a mai confurntat cineva cu o asa problema sau a auzit de asa ceva?
    Multumesc mult
    Nu am mai auzit pana acum...imi pare rau...poti pune niste poze te rog?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 sep, 10
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    10

Implicit

Am o problema cu catelul meu, in varsta de 3 luni si 2 saptamani.
    Pe piciorul drept, spate, pe pulpa i-a aparut o "chestie" si i se ia blanita cu tot cu piele. Am fost cu el la un veterinar si mi-a spus ca e posibil sa se fi agatat in ceva. Toate bune si frumoase:i-am dat cu betadina si antibiuotic. Astazi am constat ca mai are inca doua astfel de "chestii" (deci nu a fost agatat): una pe piciorul din stanga spate, pe pulpa si una pe piciorusul din dreapta in zona "genunchiului" (nu stiu cum se numeste la ei). Acestea, fiind inca intr-un stadiu mai putin avansat ca prima aparuta se prezinta ca o bucata de piele mai tare si in jurul ei are un "colier" alb. Banuiesc ca in scurt timp o sa i se ia blanita si de pe acestea. . De curand catelul a suferit o operatie. Iar ca alimentatie i-am dat bobite Royal, fulgi porumb, branza proaspata, pilaf cu legume, legume crude, covrigei, iaurt si cam atat.

Astept un sfat!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 sep, 10
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    10

Implicit

Atasez si doua fotografii in cele doua stadii.
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 iun, 12
    Posturi
    1

Implicit

Buna ziua si imi cer scuze daca postez unde nu trebuie. Am o problema cu al meu corso de 8 luni,schioapata de doua saptamani cu piciorul din fata stang (din umar dupa spusele medicului) prima sapt vinerea si sambata a primit cate o injectie atunci mi sa spus ca pana luni isi revine,zis si facut pana luni si-a revenit dar marti si miercuri schiopata din nou miercuri am fost cu cainele din nou si iar a primit o injectie. Problema e ca de doua zile schioapata iar,acum a jumatate de ora am fost cu el afara dar schioapata foarte rau in nici 10 minute de joaca si fuga dadea semne ca parca s-ar desprinde piciorul din loc. Schiopatatul asta a inceput chiar dupa operatia de pinteni de la picioarele din spate cam la o saptamana si ceva,poate are vreo importanta. Saptamana asta raspunsul de la medic a fost sa merg sa ii fac radiografie la umar. dar azi m-am speriat foarte rau cand l-am vazut cum schioapata. Vitamine pana acum nu i-am dat, doar calciu mi sa spus sa ii dau pana la 7 luni. Va multumesc mult daca aveti rabdare sa cititi si poate ma ajutati cu ceva sfaturi.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    28 oct, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,219

Implicit

Imi pare rau pentru problema ta. Poti incerca sa postezi si pe topicul de "discutii libere" poate un crescator te poate ajuta mai mult. Sfaturi multe aici nu ai cum sa primesti in cazul de fata pentru ca nu se stie cauza...etc. Numai un medic dupa investigatiile de rigoare si dupa ce da diagnosticul te poate ajuta. Ai mare grija si cu medicii astia veterinari,multi sunt niste habarnisti. Cel mai bine e sa ii faci radiografia cat mai repede ca sa iti dai seama ce are exact. Ai grija si cu calciul. Nu stiu cum l-ai administrat pana acum dar nu ii mai da decat daca mai are nevoie. Calciul se da doar daca animalul are nevoie si doar cat are nevoie, cu pauze pentru a se asimila.
    Life is short,talk fast

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    24 apr, 12
    Posturi
    22

Implicit

Recent am observat ca al meu CC are caninii de sus iesiti pe langa cei de lapte - sunt incalecati. Am asteptat cam o saptamana insa tot nu i-au cazut. Este asta o problema, in sensul ca ar trebui scosi de veterinar? Sa mai astept? Cei de jos nu i-au iesit inca, iar cei de lapte sunt rupti si negri.
    Are varsta de 5 luni.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    24 apr, 12
    Locație
    Resita
    Posturi
    81

Implicit

Salut SORIN, si eu am patit la fel, dar am cumparat niste oase presate pe care i le-am dat sa le rontaie, iar dupa o saptamana i-au cazut fara interventia vetului.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    24 apr, 12
    Posturi
    22

Implicit

Zilele trecute am observat ca schioapata putin cu labele din fata asa ca am mers cu el la un veterinar recomandat. L-a consultat tipul pe toate partile si desi a fost incantat de cum se prezinta - 5 luni si 32 kg - mi-a spus ca are o lipsa de calciu destul de mare. Ambele labe din fata ii cam tremurau. I-a injectat un fixator de calciu si i-a prescris calciu, multivitamine si inca ceva pentru articulatii cu o schema de administrare mult mai realista decat ce am primit pana acum de la alti veterinari la care am mai fost.
    Avem o 'revizie' peste 2 saptamani.
    Cred ca asta i se trage de la faptul ca timp de o saptamana nu a mancat mai nimic pentru ca nu ii placea mancarea. Am cheltuit o gramada de bani pe tot felul de mancaruri premium si non-premium ca sa ajung la ce manca la varsta de o luna - Royal Canin junior. Daca la asta adaug costul vitaminelor, vaccinurilor, deparazitarilor etc ajung la concluzia ca e mai ieftin sa cresti doi copii decat un caine de genul asta

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 aug, 10
    Posturi
    1

Implicit

Greu de crescut, satisfactii pe masura. Merita! Informati-va inainte de a va cumpara un astfel de companion.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    24 mar, 12
    Locație
    Calarasi
    Posturi
    39

Implicit

fiindca am gasit locul unde se discuta despre problemele de sanatate, va arat ce problema a avut si are catelul meu, in speranta ca pot afla informatii mai multe si utile, de la voi.
    prima poza e cu buba care i-a iesit din senin pe picior. m-am speriat ingrozitor cand am vazut-o. era carne vie. se lingea tot timpul pe ea, pana ramanea rozalie, ca de bebelus. ii si sangera.
    am fost la doi medici. primul a zis ca ar fi vorba de un papilom rupt, dar, mi-am dat si eu seama ca nu era asa, fiindca ii facusem cu doua zile inainte cateva poze si piciorul lui era perfect...
    a doua poza este dupa ce s-a inchis rana. al doilea medic i-a facut antibiotic injectabil si mi-a spus ca ar fi o reactie a sistemului imunitar, fiindca a mai intalnit destul de des asa ceva la cateii tineri, mai ales la cei cu parul scurt...
    voi ce parere aveti?
    ah...am uitat sa va spun: a avut si pe nasuc o umflatura..nici nu stiu sa va zic exact ce a fost. sangera rau daca i se rupea coaja si sigur n-a fost o autolovire, fiindca in aceleasi poze facute anterior (a treia poza), se vede o usoara albeata, pe locul unde a fost basica...
    deci...astept parerile voastre cu mult interes!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    23 iun, 09
    Varsta
    35
    Posturi
    377

Implicit

ringworm-2.jpg

Dupa forma poate fi microsporum canis ...Local poti sa il dai cu Sporil si trebuie vaccinat cu Biocan M . Ideea e sa faci tratamentul cu Biocan M , adica 3 vaccinari . A doua la un interval de 2 sapt fata de prima si ultima la 3 saptamani dupa a 2a vaccinare. Ideal ar fi totusi sa ceri veterinarului o analiza pentru depistarea Microsporumului . Pana una alta iti recomand crema de uz veterinar Sporil . Succes !

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Citat Postat de rvn Vezi post
    fiindca am gasit locul unde se discuta despre problemele de sanatate, va arat ce problema a avut si are catelul meu, in speranta ca pot afla informatii mai multe si utile, de la voi.
    prima poza e cu buba care i-a iesit din senin pe picior. m-am speriat ingrozitor cand am vazut-o. era carne vie. se lingea tot timpul pe ea, pana ramanea rozalie, ca de bebelus. ii si sangera.
    am fost la doi medici. primul a zis ca ar fi vorba de un papilom rupt, dar, mi-am dat si eu seama ca nu era asa, fiindca ii facusem cu doua zile inainte cateva poze si piciorul lui era perfect...
    a doua poza este dupa ce s-a inchis rana. al doilea medic i-a facut antibiotic injectabil si mi-a spus ca ar fi o reactie a sistemului imunitar, fiindca a mai intalnit destul de des asa ceva la cateii tineri, mai ales la cei cu parul scurt...
    voi ce parere aveti?
    ah...am uitat sa va spun: a avut si pe nasuc o umflatura..nici nu stiu sa va zic exact ce a fost. sangera rau daca i se rupea coaja si sigur n-a fost o autolovire, fiindca in aceleasi poze facute anterior (a treia poza), se vede o usoara albeata, pe locul unde a fost basica...
    deci...astept parerile voastre cu mult interes!
    Din ce oras esti? Ideal ar fi sa fie vazut de un vet bun si inainte de ai da cu orice pe acea chestie si inainte de orice tratament, sa i se faca o analiza a leziunii. Arata mai degraba a exema umeda, mai ales ca il si deranjeaza.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    23 iun, 09
    Varsta
    35
    Posturi
    377

Implicit

Bulina, ring worms-ul apare si in forma asta mai ales daca s-a lins acolo si e inflamat .

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top