Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 33
    Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    29 ian, 07
    Locație
    Timisoara/Bazosu Nou
    Varsta
    28
    Posturi
    738

Implicit Catei mici cu diaree

In cazul in care nu am postat unde trebuie, imi cer mii de scuze...

Pe scurt, cresc 2 catei cu biberonul (talie mica, metisi shi-tzu cu yorkie). Le dau lapte praf gimborn, conform retetei de pe cutie. Acum au 16 zile, si de vreo 2 zile tot au diaree, nu extrem de grava, cu fecale galbene. Mananca, bine, sunt activi. Ei au mai avut si alte probleme, si la o saptamana a trebuit sa faca tratament cu antibiotice, asa ca acuma nu prea imi vine sa bag alte medicamente in ei. Ce as putea sa le fac? (ma refer la leacuri..."babesti"). Am incercat cu un pic de apa cu otet, dar degeaba....

Ei sunt "inculpatii":

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 nov, 08
    Posturi
    85

Implicit

Citat Postat de Gurytza_ta Vezi post
    In cazul in care nu am postat unde trebuie, imi cer mii de scuze...

Pe scurt, cresc 2 catei cu biberonul (talie mica, metisi shi-tzu cu yorkie). Le dau lapte praf gimborn, conform retetei de pe cutie. Acum au 16 zile, si de vreo 2 zile tot au diaree, nu extrem de grava, cu fecale galbene. Mananca, bine, sunt activi. Ei au mai avut si alte probleme, si la o saptamana a trebuit sa faca tratament cu antibiotice, asa ca acuma nu prea imi vine sa bag alte medicamente in ei. Ce as putea sa le fac? (ma refer la leacuri..."babesti"). Am incercat cu un pic de apa cu otet, dar degeaba....

Ei sunt "inculpatii":

Incercati sa le dati ceai de menta , vreo 4-5 zile la rand , cu acelasi biberon cu care le administrati laptele. Sa fie caldut . Ar trebui sa rezolve problema.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    28 ian, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    409

Implicit

sau carbune medicinal

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    29 ian, 07
    Locație
    Timisoara/Bazosu Nou
    Varsta
    28
    Posturi
    738

Implicit

Mersi mult...o sa incerc ceaiul de menta....

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,610

Implicit

Citat Postat de Gurytza_ta Vezi post
    Mersi mult...o sa incerc ceaiul de menta....
    N-ar strica si niste Smecta... De la farmacia umana. E doar un praf de argila (se amesteca in apa - are instructiuni specifice). Contribuie la detoxificarea sistemului digestiv.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 iun, 09
    Varsta
    23
    Posturi
    79

Implicit in nici un caz lapte!!!

Citat Postat de calin nebunul Vezi post
    Incercati sa le dati ceai de menta , vreo 4-5 zile la rand , cu acelasi biberon cu care le administrati laptele. Sa fie caldut . Ar trebui sa rezolve problema.
    buna intradevar ceai de menta..avand in vedere k sunt prea mici nu ai cum sa le dai orez cu piept de pui fiert..apa trb fiarta si racita sau apa plata si cam atat babeste dar cu astia nu o sa faci nimic,..dute llas farmacie si cere niste pliculete contra diariei pt sugari o sa i le pui in biberonu cu ceai si ai sa vezi imediat efectele..este cel mai slab mendicament avand in vedere k este pt sugari..2pliculete in biberon..iar dak nu si face efevtu de si ma insel cere altceva la farmacie..imodium este cel mai bundar catei sunt prea micuti..o jumatate de pastila ai putea sa le dai...deci una la amandoi..sper sa te ajute//

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    29 dec, 09
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    26
    Posturi
    45

Implicit

Buna ziua. Am un bichon frise de 2 luni jumatate si azi dimineata pe la 10 a facut kk un pic moale si restu asa apa cu un mucus deasupra. In schimb tot in dimineata asta pe la 6, 7 a facut kk de 2 ori normal. A mancat bine , se joaca, bea apa e ok. II dau de mancare BELCANDO cu curcan si orez mancare umeda si uscata tot BELCANDO. Ma puteti ajuta cu vreun sfat?
    Câinele este singura vieţuitoare care a dus la perfecţiune vocaţia prieteniei.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    4,981

Implicit

Nu le mai da apa cu otet. Eu zic sa le dai mucilagiu de orez adica apa in care ai fiert orez pe langa ceai de menta. Poate ai facut laptele prea concentrat. Ar fi bine o perioada sa le prepari laptele tot cu mucilagiu de orez pina isi revin complet.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    29 dec, 09
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    26
    Posturi
    45

Implicit

Citat Postat de eunice Vezi post
    Nu le mai da apa cu otet. Eu zic sa le dai mucilagiu de orez adica apa in care ai fiert orez pe langa ceai de menta. Poate ai facut laptele prea concentrat. Ar fi bine o perioada sa le prepari laptele tot cu mucilagiu de orez pina isi revin complet.
    Eunice, cu cine vorbesti ?:P :P :P

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    4,981

Implicit

Scuze, nu m-am uitat ca postarea e din iunie. Dar e valabil si pentru tine. Daca fac un scaun mai moale, da-le mucilagiu de orez sau amesteca in lapte.
    Ultima modificare făcută de eunice; 24/01/2010 la 19:32.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    24 mar, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    5,877

Implicit

Citat Postat de ClaudiaAlecsa Vezi post
    Buna ziua. Am un bichon frise de 2 luni jumatate si azi dimineata pe la 10 a facut kk un pic moale si restu asa apa cu un mucus deasupra. In schimb tot in dimineata asta pe la 6, 7 a facut kk de 2 ori normal. A mancat bine , se joaca, bea apa e ok. II dau de mancare BELCANDO cu curcan si orez mancare umeda si uscata tot BELCANDO. Ma puteti ajuta cu vreun sfat?
    In primul rand te anunt ca Belcando nu este deloc mancare adecvata pentru un pui de catel atat de mic. Ii dai tu asa, ca ai auzit de ea? ca poate iti pare tie gustoasa? pentru ca eu nu cred ca un veterinar sa te fi sfatuit sa faci asta.
    Renunta la ea daca doresti sa ai mai tarziu un caine sanatos, fara deficiente.

Du-te si i-ai mancare adecvata de la un cabinet veterinar, speciala pentru puii de catel in primele luni de viata, care-i asigura suportul necesar de vitamine (vitale pentru crestere armonioasa) si care contine formula proteica necesara organismului lor mic. Royalul are gama pentru juniori, la fel Hill`s, Acana, Eukanuba, etc.
    Cauta si tu pe google, marcile acestea ca sa te convingi.

Deci, vrei un caine sanatos? arunca mancarea pe care i-o dai in prezent ca bine nu-i faci deloc Si introdu-i in hrana doar mancare de calitate, asa cum recomanda orice veterinar.

Si vezi sa-i faci deparazitarile interne si externe cum trebuie, urmate de schema de vaccinare corespunzatoare.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    18 iul, 05
    Locație
    constanta
    Varsta
    33
    Posturi
    1,525

Implicit

si belacando are hrana ptr juniori . si nu stiu cum dzeu ai ajuns tu la concluzia ca e mancare proasta . e o mancare superpremium. si are relativ aceleasi preturi ca royalul si altele similare . e o mancare chiar apreciata , dar mai putin cunoscuta .
    "-te referi cumva la un salon psihiatric?intreba ignatius,fierband de manie.crezi ca sunt nebun?iti inchipui ca vreun cretin de psihiatru va putea vreodata sonda adancimile psihicului meu?(.....)ar incerca sa ma transforme intr-un tampit caruia ii place televiziunea,masinile noi si mancarea congelata.nu pricepi?psihiatria e mai rea decat comunismul.refuz sa fiu indoctrinat.nu vreau sa fiu un robot." ( j.k.toole,conjuratia imbecililor)

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    24 mar, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    5,877

Implicit

Citat Postat de hysa Vezi post
    ...si nu stiu cum dzeu ai ajuns tu la concluzia ca e mancare proasta ....
    Din experienta.
    Da, sustin ca nu este o mancare adecvata puilor de caine. Mai bine ii gateste orez cu carne si legume, decat sa-i dea asa ceva, daca nu-si poate permite sa-i cumpere mancare de calitate macar in primul an de viata.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    29 dec, 09
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    26
    Posturi
    45

Implicit

Citat Postat de ccris Vezi post
    Din experienta.
    Da, sustin ca nu este o mancare adecvata puilor de caine. Mai bine ii gateste orez cu carne si legume, decat sa-i dea asa ceva, daca nu-si poate permite sa-i cumpere mancare de calitate macar in primul an de viata.
    ccris, imi permit sa ii cumpar orice fel de mancare nu este vorba despre bani si nu mai vorbi in necunostinta de cauza despre lucrurile astea ca nu e chiar placut. Ca sa revin la subiect eu cand am mers la veterinar m-a intrebat cu ce il hranesc si am spus cu Belcando. El a zis ca e bine nu e nici o problema. I-am dat belcando de cand a venit prima data in casa mea si nu a avut probleme pana acum deloc. A avut o scapare si nu stiam ce se intampla. S-ar putea sa nu fie buna cum zici tu dar te rog pe viitor nu mai vorbi asa cu un aer de superioritate pentru ca aici discutiile sunt prietenesti si nu jignim pe nimeni. Ahh si am uitat sa iti spun ca fiecare veterinar si fiecare vanzator de la un pet shop au pareri si pareri .. asa cum ai si tu si eu si altii

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    24 mar, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    5,877

Implicit

Imi pare rau, nu jignesc pe nimeni, si nici nu ma cred mai desteapta, doar ti-am spus ca eu am observat ca Belcando nu le prieste puilor de catel nici celor foarte batrani. Le provoaca mereu diaree. Este ceva in el care nu le prieste.
    Daca vetul ti-a aprobat asta, nu-i contest acceptul, dar eu nu as da asa ceva, asta este tot.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */