Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 13 din 13
    clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 ian, 08
    Locație
    printre nori
    Varsta
    24
    Posturi
    1,354

Implicit Solutie pt catei plini de raie si capuse,abandonati in mijlocul padurii

Titlu schimbat la cerere.

re cineva vreo idee cum se poate ajuta o catelusa cu 4-5pui ... abandonata intr`o padure langa Ploiesti [la cativa km..vreo 5] ??? Atat ea cat si puiutii au raie,sunt in ultimul hal.Acu` 2zile nu era...azi i`am vazut,eram in trecere.
    Ma duc acum sa le pun niste mancare si apa ... dar daca aveti vreo idee,va rog...spuneti ...orice orice
    Ultima modificare făcută de deissima; 05/06/2009 la 19:46.
    Trebuie sa crezi in ingeri.Ei iti dau aripi sa plutesti atunci cand esti high!!! [junkie life]

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    2,926

Implicit

tratamentul pentru raie este destul de usor....si ieftin

"Tratamentul consta in administrarea de Ivermectina, pastile, una pe 5 kg. daca nu scrie altfel pe prospect, odata pe saptamana x 4 sapt. In fiecare zi insa ii dai 2 pastile de Silimarina, pe toata durata tratamentului, care dureaza 4 saptamani. Daca are rani suprainfectate de la scarpinat, pentru ca mancarimile sunt infioratoare, ii dai antibiotic. Intrebi doctorul ce anume.Chiar daca nu i-a trecut complet adica inca nu i-a crescut parul, (poate avea si portiuni inegrite de piele, acolo nu-i va mai creste, pielea si-a pierdut functiile) te opresti altfel ii distrugi ficatul. Daca pielea nu mai este rosie, nu se mai scarpina si nu mai are rani inseamna ca tratamentul si-a facut efectul. Nu este nevoie sa il dai cu nimic pe piele. Atentie insa, boala este f.pacatoasa, poate reveni daca are un sistem imunitar precar.
    Insist pastile de Ivermectina ii dai doar o data pe saptamana, nu in fiecare zi. Exemplu: cainele are 10 kg. si pastilele sunt dozate una/5 kg. Ii dai 2 pastile la fiecare a 8-a zi. Deci 2 pastile,intr- o singura priza/ pe saptamana "

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    2,926

Implicit

ivermectina e ieftina ...eu pe o cutie de 50 pastile am dat 12.5 lei
    in loc de silimarina, le mai poti da si Liv52 (ambele de la farmacia umana)

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 ian, 08
    Locație
    printre nori
    Varsta
    24
    Posturi
    1,354

Implicit

Bun ... am revenit cu vesti. Nu e catea cu pui ... sunt de fapt 2catei de vreo 4-5luni [frati]si unul de vreo 2-3 ... eu vazusem sigur mai multi ...dar disparusera.Le`am improvizat un adapost dintr`o cutie de carton pe care am tapetat`o cu mult scoci,in caz de ploaie sa nu se ude.Si le`am pus o patura inauntru.le`am taiat 2sticle de 5l ...intr`una mancare uscata,iar in cealalta apa.
    Cateii sunt in ultimul ultimul stadiu.Daca nu vor fi tratati si luati de acolo mor 100%.Au atat raie cat si O TONA de capuse imense.M`am chinuit sa le iau cateva,dar nu am reusit prea bine,mi`e frica sa nu le ramana capetele prinse acolo [am patit cu una si m`am lasat].cateii au galme de puroi de la capuse,si am observat ca atunci knd am strivit ceva capuse a tasnit lichid asemanator cu puroiul,nicidecum sange.Este fff urata situatia.de raie poate scapa...dar de capuse nu cred,pentru ca`s in plina padure & camp.
    Daca are cineva vreo solutie...eu le pot asigura transportul.dar aici nu am unde sa`i duc [singura varianta e la adapost,unde nu mi`as duce nici papusa...pt ca acolo`s catei mai jalnici decat ei...]
    Trebuie sa crezi in ingeri.Ei iti dau aripi sa plutesti atunci cand esti high!!! [junkie life]

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Poti sa ii imbaiezi cu neostomosan. Merge si pe capuse si pe raie. E ieftin, se face o fiola in 2 litri de apa si dai pe ei, pe tot corpul....

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 ian, 08
    Locație
    printre nori
    Varsta
    24
    Posturi
    1,354

Implicit

problema e ca eu dau cu de toate.dar s`au supra infectat de la capuse.Au galme cu puroi si tot felul de nenorociri.ca sa nu mai zic ca facem anatomie pe ei lejer... le poate fi fatala imbaierea asta cu substante?eu am spray frontline,dar nu le`am dat de frica sa nu fie periculos

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    2,926

Implicit

pt capuse nu stiu ce sa recomand bun, insa pt raie, incepe urgent cu ivermectina...chiar sevor vedea rezultate...si pt ca sunt puiuti, nu uita de protectorul hepatic

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    15 sep, 06
    Varsta
    29
    Posturi
    342

Implicit

eu pentru o catelusa plina de capuse de talie mica am folosit frontline combo si a doua zi multe au inceput sa pice si s au uscat iar ce erau bine infipte le am luat cu penseta si au iesit usor,mentionez ca erau uriase si multe rau .

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 ian, 08
    Locație
    printre nori
    Varsta
    24
    Posturi
    1,354

Implicit

aha...pai e ok atunci.eu am spray frontline [cu pulverizator],n`am pipeta...cu el dau si pe cateii mei.sper sa ajung azi acolo pe seara,daca nu maine mai mult ca sigur o sa merg.[pleaca mama cu masina,iar singura e riscant sa merg pt ca e un loc cu fete la produs...toata padurea e de fapt asa...]
    ce mai sper sa nu plece de acolo pe strada,ca`i calca masinile.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 ian, 08
    Locație
    printre nori
    Varsta
    24
    Posturi
    1,354

Implicit

am fost la catei azi.cel mic a disparut de tot ...cred eu.nu l`am zarit...n`a aparut [cel mai probabil a murit].cineva fffff iubitor,le`a furat cutia..le`a aruncat tot ce era acolo.I`am gasit in alt loc,tot langa padure,dar inspre strada [foarte periculos din cauza masinilor].Le`am pus 2l de apa si 2kg de mancare si cel mai important ...am reusit sa`i prind sa le dau cu frontline! maine iar...incerc sa ajung pe acolo

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 ian, 08
    Locație
    printre nori
    Varsta
    24
    Posturi
    1,354

Implicit

se poate inchide.s`a rezolvat problema

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 ian, 08
    Locație
    printre nori
    Varsta
    24
    Posturi
    1,354

Implicit

nu`l mai inchideti.i`am dus acolo unde ziceau ca`i cazeaza si s`au gandit ca nu`i mai iau...
    drept urmare m`am intors cu ei in camp,dar situatia nu`i deloc draguta.am mai descoperit cativa pui de...cred ca o luna...aproape morti de foame,sete si caldura.Absolut toti plini de raie ...iar pe cativa i`au calcat masinile.
    Le`am facut tratament si vitamine injectabil.Daca are cineva vreo solutie...ar fi super,este urgent urgent ...va implor...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 ian, 08
    Locație
    printre nori
    Varsta
    24
    Posturi
    1,354

Implicit

chiar nu exista nici o solutie si pt amaratii astia 2???eu nu mai pot ajunge deloc la ei,nu am cu ce si nici cu cine mai nou + incep bac`ul de sapt viitoare.Ar trebui azi sa ajung neaparat neaparat si n`am nici o sansa.Vineri le`am pus mancare si apa si le`am facut tratamentul.Tratamentul trebuie facut in fiecare zi,azi trebuie sa le fac si a doua injectie pt raie si vitaminele....

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */