Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 13 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 190
    Cont banat
    Data inscrierii
    05 iun, 09
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    27
    Posturi
    62

Implicit Inmultire zebre australiene

am si eu 2 zebrute. acum ceva timp faceau oua in prostie, pe care le si cloceau, ba mai mult, la un moment dat au facut si pui, numai ca aici se sfarsea totul, puii ii gaseam in afara cuibului, pe fundul colivie morti. cum isi hranesc aceste pasarele puii? ce pot sa fac pt a nu se mai intampla asta?
    Ultima modificare făcută de nelutu.rosu; 06/07/2009 la 06:53.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    16 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,958

Implicit

Citat Postat de mariusapostol87 Vezi post
    am si eu 2 zebrute. acum ceva timp faceau oua in prostie, pe care le si cloceau, ba mai mult, la un moment dat au facut si pui, numai ca aici se sfarsea totul, puii ii gaseam in afara cuibului, pe fundul colivie morti. cum isi hranesc aceste pasarele puii? ce pot sa fac pt a nu se mai intampla asta?
    sunt mai multi factori care ajuta (sau nu!) la inmultirea cu succes a zebrutelor. de fapt, sunt cele mai nepretentioase pasarele din punctul asta de vedere, dar totusi trebuie avut in vedere:
    - varsta - trebuie sa ai o pereche matura (cam de 9-12 luni) pentru a duce "sarcina" la bun sfarsit. o pereche de 3-4 luni (varsta la care incep sa aiba instincte de imperechere si chiar o fac) nu se va ingriji de pui, doar vor dori sa aiba locusorul lor in cuib, pt dormit. si ouale ii vor deranja.
    - cuibul, evident, amenajat corespunzator.
    - hrana cu ceva suplimente pentru perioada de imperechere si cea cu pui (Versele au niste vitamine foarte bune)
    - osul de sepie e o sursa importanta de calciu, daca nu le dai alte vitamine in mancare sau apa.
    - isi hranesc puii ca toate pasarile. mananca ele, apoi regurgiteaza in cioculetele cascate ale puilor.
    - ai putea sa le pui ou fiert foarte bine, pasat, hrana de ou (se gaseste la pet shop, Versele sau ovomix, ce alegi si ce gasesti mai repede)
    nu le da verzituri, pt ca le provoaca diaree care nu ii ajuta pe perioada cu puii.
    - le trebuie oaree liniste, adica sa fie lasati in pace cat au oua si pui, nu controlati la fiecare ora (oare ce mai fac puii, oare mai stau ei pe oua, etc etc). stiu ei ce au de facut, iar daca nu fac bine, din lipsa de experienta, asta e...
    - femela nu trebuie lasata sa faca mai mult de trei ture de oua, pt ca se va extenua si se va "goli" de calciu.
    - daca nu vrei sa se mai intample ouatul, scoate-le cuibul, ai sanse ca ele nici macar sa nu se mai imperecheze. eu am avut succes cu asta, altii nu, spun ca s-au imperecheat si femela a ouat pe jos. la cele doua perechi de zebrute veterane ale mele n-am avut asemenea probleme. au stat fara cuib si nu se calcau deloc, doar topaiau si se giugiuleau.

da mai multe detalii despre de cand ii ai, eventual pune poze etc.
    "Captain, the most elementary and valuable statement in science, the beginning of wisdom, is 'I do not know'." - Lt. Commander Data

Cont banat
    Data inscrierii
    05 iun, 09
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    27
    Posturi
    62

Implicit

o sa incerc sa pun si poze cand ajung acasa la ele. si ale mele ouau pe jos, tocmai daia am luat si cuibul pt ele. mersi pentru sfaturi

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 apr, 09
    Varsta
    29
    Posturi
    25

Implicit

Cel mai important este sa fie nederanjate. Daca le deranjezi mereu, cauta sa-si schimbe cuibul, la mine chiar a inceput sa il strice daca am umblat o data la cuib. Eu le-am dat drumul in balcon, si cuibul l-am pus undeva sus sa se simta in siguranta acolo, si imediat s-au pus serios pe treaba. Daca colivia este mica nu prea sunt multumite de cuib si nu ii dau asa mare importanta. Trebuie sa le dai ou fiert tare, descojit si taiat in mai multe bucati, sau *****, eu le dadeam si in fiecare zi. Parca le place mai mult sa isi aleaga ori galbenusi ori albusi. Si coji de oua pisate sau os de sepie pt calciu + ceva verdeata. Cresc foarte bine puii daca le pui ou in fiecare zi.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    17 ian, 09
    Locație
    Buzau/Vaslui
    Varsta
    24
    Posturi
    773

Implicit

Citat Postat de cata123 Vezi post
    Cel mai important este sa fie nederanjate. Daca le deranjezi mereu, cauta sa-si schimbe cuibul, la mine chiar a inceput sa il strice daca am umblat o data la cuib. Eu le-am dat drumul in balcon, si cuibul l-am pus undeva sus sa se simta in siguranta acolo, si imediat s-au pus serios pe treaba. Daca colivia este mica nu prea sunt multumite de cuib si nu ii dau asa mare importanta. Trebuie sa le dai ou fiert tare, descojit si taiat in mai multe bucati, sau *****, eu le dadeam si in fiecare zi. Parca le place mai mult sa isi aleaga ori galbenusi ori albusi. Si coji de oua pisate sau os de sepie pt calciu + ceva verdeata. Cresc foarte bine puii daca le pui ou in fiecare zi.
    inseamna ca ai mei sunt niste parinti excelenti. Nu pot spune ca ii deranjez dar am norocul de a imi permite sa ma uit la ele, chiar sa le ating puii ca sa vad daca sunt hraniti corespunzator si se intorc imediat la ei. Nu va incurajez sa va deranjati zebrutele de la clocit, insa ale mele sunt foarte constiincioase.

Champions don`t do different things. They do things differently.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    23 aug, 09
    Posturi
    104

Question

Azi zebrutele mele au facut primul ou!
    Maine va aparea urmatorul sau poimaine ?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    16 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,958

Implicit

Citat Postat de belle Vezi post
    Azi zebrutele mele au facut primul ou!
    Maine va aparea urmatorul sau poimaine ?
    "rata" de aparitie este 1ou/zi. cateodata fac si 2-3 unul dupa altul, intr-o zi, dar e mai rar.
    dupa ce depune al treilea oua, de obicei, se apuca de clocit, dar asta nu inseamna ca nu mai depune. pot depune pana la 7-8 oua, din care nu e obligatoriu sa iasa si toti puii. sa te astepti sa fie si oua neviabile, iar din puii care-ti ies, s-ar putea sa mai si moara la varste f fragede, de 1-2 zile.
    "Captain, the most elementary and valuable statement in science, the beginning of wisdom, is 'I do not know'." - Lt. Commander Data

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    23 aug, 09
    Posturi
    104

Implicit

Deci am 4 oua : primul in 28.08.2009
    al-2-lea in 29.08.2009
    al-3-lea in 30.08.2009
    al-4-lea in 31.08.2009
    Am vazut ca deja au inceput sa le cloceasca.Dati-mi si mie niste sfaturi ce sa fac sa scoata pui?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    16 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,958

Implicit

ai citit toate posturile de mai sus? hai, ca nu-s multe. ai acolo exact ce este nevoie pt pui sanatosi si o rata mare de aparitie a lor. in rest, nimic. deci lasa-le in pace sa faca ce stiu ele mai bine, indiferent cum se comporta, iar tie ti s-ar putea parea ciudat.
    vezi ca ai si o lista cu ce sa le dai in plus de mancare, pt a sustine clocitul si hranitul puilor pana la intarcare.
    citeste si totul va fi bine.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    12 feb, 09
    Locație
    Constanta
    Posturi
    147

Unhappy Help!!

Am si eu o problema zebrele mele au facut 2oua dar problema e ca nu le clocesc si sunt de vreo 2-3sapt ouale

MODERATOR
    Data inscrierii
    05 nov, 07
    Locație
    Arad
    Varsta
    27
    Posturi
    5,190

Implicit

Inseamna ca nu sunt inca pregatite pentru pui. Poti arunca ouale si sa le scoti cuibul.
    10 zebre australiene, 4 pescarusi japonezi, 30 perusi, 18 cantatori, 8 kakariki, 40 nimfe, 6 micul alexandru, 6 marele alexandru, 14 roselle, 4 penanti, 2 papagali calugari, 2 barrabanzi, 6 turturele diamant,2 papagali rege, 2 papagali berg, 2 papagali cap de pruna, 2 papagali bernard.

www.youtube.com/user/b64lrm
    www.neluturosu.sunphoto.ro

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    12 feb, 09
    Locație
    Constanta
    Posturi
    147

Wink

Da poate nu sunt pregatiti

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    23 aug, 09
    Posturi
    104

Implicit

Ok,multumesc.A mai facut un ou sunt 5.Si cred ca mai trebuie sa faca inca unul.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    23 aug, 09
    Posturi
    104

Implicit

Sunt 6 !!!!!!
    Le-am vazut super greu pt.ca le clocesc

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    02 iun, 09
    Locație