Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 16
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 mai, 09
    Varsta
    28
    Posturi
    16

Implicit miros urat a urinei

am un pui de labrador si acum 1 sapt i-am facut vaccin , iar de atunci pisu lui miroase super urat...a medicament combinat cu ...nici nu stiu cum sa definesc..oricum super urat....si imi miroase toata casa.am spalat balconul...am frecat cu peria si clor, cu otet..nimic nu functioneaza.vreau sa stiu doar de ce miroase asa urat pt ca inainte de vaccin nu mirosea asa.o sa isi schimbe mirosul si stiti cumva ce pot sa fac sa scap de miros????mentionez ca are si pampers pt caini...care e schimbat zilnic,chiar de 2 ori p zi!
    va rog sa ma ajutati ...merci mult.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    02 iul, 09
    Posturi
    24

Implicit

Mai bine duceti niste urina la analize si catelul la veterinar. Nu am auzit ca vaccinul sa influenteze urina sau rinichi. Se poate sa fie o coincidenta, sa fi contactat vreo bacterie de afara. La veterinar a stat pe masa sau in brate? Ati mers cu masina? A stat pe jos?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 mai, 09
    Varsta
    28
    Posturi
    16

Implicit

a mers cu masina pana acolo iar la vet a stat pe masa...oricum am luat urina si merg miercuri cu el la vet.merci

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Ce varsta are puiul? De obicei, odata cu intarcarea, cu schimbarea tipului de mancare, a diversificarii alimentatiei odata cu cresterea puiului este normal ca urina sa aiba un miros din ce in ce mai puternic....

Daca urina are o culoare normala, intr-o cantitate normala, daca puiul bea suficienta apa ( mai ales acum pe caldurile astea sub nici o forma nu trebuie restrictionat accesul la apa, insa multi posesori de puiuti dau vara apa cu portia sa faca puii mai putin pp) si nu face foarte des nu cred ca este o problema...O analiza a urinii te va edifica....

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    02 iul, 09
    Posturi
    24

Implicit

Citat Postat de caroma Vezi post
    a mers cu masina pana acolo iar la vet a stat pe masa...oricum am luat urina si merg miercuri cu el la vet.merci
    Cu multa placere. Sper sa nu fie nici o problema. Ce varsta are puiul? Fiind primul vaccin, presupun ca acum are 7 - 8 saptamani.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 mai, 09
    Varsta
    28
    Posturi
    16

Implicit

ian are 2 luni jumate...iar apa are din plin...bea mult si face pisu destul....insa pana acum 1 saptamana nu mirosea atat de urat.de cand a facut vaccinul nr 2 miroase insuportabil si nu mai reusesc sa scot mirosul din balcon.iar mancarea nu s-a schimbat...desi inainte manca ce e drept si ceva orez..plus mancarea lui..acum mananca numai acana..asa se numesc grauntele lui..

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

ian are 2 luni jumate...iar apa are din plin...bea mult si face pisu destul....insa pana acum 1 saptamana nu mirosea atat de urat.de cand a facut vaccinul nr 2 miroase insuportabil si nu mai reusesc sa scot mirosul din balcon.iar mancarea nu s-a schimbat...desi inainte manca ce e drept si ceva orez..plus mancarea lui..acum mananca numai acana..asa se numesc grauntele lui..
    Eu cred ca de la boabe miroase asa greu...si este in oarecare masura normal...la puii mici urima aproape ca nu are miros, dar pe masura ce diversificam mancarea, atat urina cat si fecalele iau un miros greu.
    totusi. spre linistea ta, analiza de urina poate arata daca e sau nu totul ok...si sper sa fie totul ok.
    Poti spala cu apa si domestos sau sano floor, nu foarte concentrat si poti lasa catelul numai dupa ce sa uscat

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 mai, 09
    Varsta
    28
    Posturi
    16

Implicit

am incercat cu domestos si nimic...miroase la fel..am incercat si cu apa si otet si tot nimic..am frecat si cu peria si tot nimic...plus ca ian o sa mai sta inca cel putin 2 sapt in casa...apoi o sa ma chinui sa-l invat sa faca afara si o sa fie mai ok..dar pana atunci o sa puta in continuare(
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

am incercat cu domestos si nimic...miroase la fel..am incercat si cu apa si otet si tot nimic..am frecat si cu peria si tot nimic...plus ca ian o sa mai sta inca cel putin 2 sapt in casa...apoi o sa ma chinui sa-l invat sa faca afara si o sa fie mai ok..dar pana atunci o sa puta in continuare(
    Este primul tau caine?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 mai, 09
    Varsta
    28
    Posturi
    16

Implicit

da....deaceea scriu p forum la "stapan la primul caine":P

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

da....deaceea scriu p forum la "stapan la primul caine":P
    Era doar o constatare...cei care nu au mai avut caine si mai ales pui in casa suporta mai greu lunile astea in care puiul nu poate sa iasa din casa...
    Sper ca puiul nu are nici o problema de sanatate...probabil mirosul este normal...esti tu putin mai sensibila...
    Cand vei incepe sa il scoti afara va fi mai usor...dar va mai dura ceva pana va invata sa faca numai afara...vor mai fi accidente

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 mai, 09
    Varsta
    28
    Posturi
    16

Implicit

l-am dus la veterinar azi...e totul ok..recunosc ca sunt mai sensibila la mirosuri,dar acum am detectat mirosul si e mai ok...iar in ceea ce priveste iesitul afara mi-a zis veterinarul un truc..pe care am sa-l aplic curand..rezultatele o sa vi le comunic oricum.merci pt sfaturi

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,346

Implicit

Abia azi am citit chestia cu mirosul urinei. Sa stii ca si eu am patit asa cu cateaua mea careia i-am schimbat hrana trecand-o de la eukanuba la Acana. Incepuse sa-i miroasa urina foarte puternic a uree. Si am aflat ulterior si de ce. Acana are in compozitie proteine in proportie foarte mare comparativ cu alte marci. Proteinele prin descompunere dau saruri de uratzi. Cu cat are hrana mai multa proteina cu atat este urina mai concentrata si evident ca miroase mai tare. Eu am renuntat sa-i mai dau acana ca mi-a fost teama sa nu faca pietre la rinichi mai ales ca era destul de batranica.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 oct, 09
    Posturi
    7

Implicit

iti zic eu cu ce scapi de mirosul de urina cu otet.eu cand dau cu mopul pe langa detergentul de spalat pe jos vars si niste otet in galeata.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 oct, 09
    Posturi
    7

Implicit

nu stiu ce bobite sunt acestea ca nu am auzit de acana,dar stiu sigur ca medicul veterinar mi-a recomandat sa-i dau bobite de la royal canin si hils bichonelului meu.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */