Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 16
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    17 oct, 07
    Locație
    Baia Mare
    Varsta
    31
    Posturi
    78

Implicit CYPER-VET antiparazitar extern

Sper ca am nimerit bine locul unde am postat...Am o mica problema cu puricii in casa.Nu mi s-a mai intamplat niciodata,desi am caine de 7 ani si e deparazitat extern cu Frontline,i-am luat si zgarda Scalibor! Avand mai bine de 10 piscaturi de purici pe mine(care ma mananca ingrozitor) m-am dus azi si am cerut ceva impotriva lor la farmacia veterinara.Mi-a dat doamna de acolo CYPER-VET antiparazitar extern.Problema e ca nu nu scrie pe sticluta modul de administrare!!!Nici pe net nu gasesc ... A mai folosit cineva si imi poate spune cat sa pun la 1 litru de apa ca sa stropesc prin casa ?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,682

Implicit

CYPER-VET

Descriere: CONCENTRAT EMULSIONABIL ANTIPARAZITAR EXTERN
    Compoziţie: Cypermethrin ... 10,0 g, Excipient p?nă la ... 100,0 ml
    Acţiune: Produsul conţine ca substanţă activă cypermetrina, un piretroid de sinteză; acţionează asupra ectoparaziţilor, at?t prin contact, c?t şi prin ingestie. Concentraţiile mici ale soluţiei de lucru şi toxicitatea redusă a cypermetrinei pentru operator, animal şi mediu fac din Cyper-Vet un produs ecologic.
    Indicaţii: CYPER-VET se foloseşte pentru prevenirea şi combaterea scabiei şi a ectoparazitismului produs de căpuşe, insecte, purici şi păduchi la ovine, caprine, bovine, porcine şi păsări, precum şi pentru deparazitarea adăposturilor şi dotărilor acestora.
    Mod de folosire: Tratamentul animalelor poate fi general şi local. Tratamentul general, poate fi preventiv şi curativ şi se face prin ?mbăiere (ovine şi caprine) sau pulverizare (bovine şi porcine), iar cel local este numai curativ şi se face prin tamponarea sau fricţionarea zonelor cu leziuni. Tratamentul preventiv pentru scabie se aplică de două ori pe an, respectiv primăvara şi toamna la ovine, caprine, bovine şi porcine folosind o concentraţie de 1 l CYPER-VET la 1000 l apă. Tratamentul curativ pentru scabie se face ori de c?te ori este nevoie şi constă ?n două aplicări la interval de 10-14 zile, folosind o concentraţie de 1 l CYPER-VET la 1000 l apă. ?n cazuri grave de scabie sarcoptică la porc se poate aplica şi un al treilea tratament la 10-14 zile de la cel de al doilea, folosind aceeaşi concentraţie. Pentru combaterea căpuşelor, păduchilor, puricilor şi a altor insecte la bovine, porcine şi păsări CYPER-VET se foloseşte ?n concentraţie de 0,5 l/1000 l apă, prin pulverizare. Pentru deparazitarea adăposturilor, care trebuie efectuată ?n mod obligatoriu ?n acelaşi timp cu tratamentul animalelor se foloseşte CYPER-VET ?n concentraţie de 1 l/1000 l apă prin pulverizare.
    Contraindicaţii şi precauţii: Se menţionează că produsul este toxic pentru albine şi peşti. Se evită aplicarea tratamentelor pe timp ploios; animalele după tratament se adăpostesc la umbră pentru a evita inactivarea substanţelor active. Animalele bolnave, slăbite, epuizate, ?nsetate nu se tratează. ?n caz de intoxicaţii se fac tratamente cu anticonvulsive (diazepam).
    Timp de aşteptare: Pentru carne 2 zile, pentru lapte 1 zi de la ultima aplicare.
    Condiţii de păstrare: La temperatura de 15-25?C, departe de surse de căldură sau foc deschis.
    Grupă de produse : Medicamente
    Substanţă activă: CIPERMETRINA

Producător: S.C. PASTEUR - FILIALA FILIPEŞTI

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,682

Implicit

Deci dilutia este de 1:1000...adica e bine 1 ml la un litru....

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    17 oct, 07
    Locație
    Baia Mare
    Varsta
    31
    Posturi
    78

Implicit

Multumesc mult Bulina!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    13 iul, 09
    Posturi
    1

Implicit intrebare

Pot folosi CYPER-VET pentru un iedut de 5 saptamani?Joe e tare micut si dragalas si n-as vrea sa risc ceva!...Este fara mamica si este plin de paraziti.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 sep, 10
    Posturi
    1

Implicit

Buna! Am un pui de ciobanesc carpatin de numai 2 luni si jumatate si are purici. Mi s-a recomandat Cyper vet pentru baie. pot sa il folosesc fara sa ii dauneze?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,682

Implicit

Citat Postat de Ana_Marin Vezi post
    Buna! Am un pui de ciobanesc carpatin de numai 2 luni si jumatate si are purici. Mi s-a recomandat Cyper vet pentru baie. pot sa il folosesc fara sa ii dauneze?
    Mi se pare prea mic puiul...MAi bine ii dati cu Frontline spray, pudra sau spray Bolfo, evitati substantele toxice care au ca indicatii principale animalele de ferma.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    03 dec, 06
    Locație
    craiova
    Varsta
    30
    Posturi
    2,141

Implicit

bulina, chiar azi am luat si eu cyper-vet, si scrie pe flacon "antiparazitar extern pt caini"...iar prospectul nu contine absolut nimic legat de ovine, bovine, porcine si mai stiu io ce animale de ferma....scrie doar " pt caini"
    am intalnit 2 rase de caini: rottweiler si restul raselor

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,682

Implicit

Citat Postat de dana_rott Vezi post
    bulina, chiar azi am luat si eu cyper-vet, si scrie pe flacon "antiparazitar extern pt caini"...iar prospectul nu contine absolut nimic legat de ovine, bovine, porcine si mai stiu io ce animale de ferma....scrie doar " pt caini"
    Pe site-ul Farmavetului era prospectul cum l-am postat eu mai sus...S-or fi schimbat , eu insa stiu ca era destul de toxic...Nu m-as risca sub nici o forma sa dau pe adulti, daramite pe un pui de catel...

Repet, poate au schimbat prospectul si chiar si produsul...Dar la un pui de cateva luni s-ar putea sa faca rau....

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    03 dec, 06
    Locație
    craiova
    Varsta
    30
    Posturi
    2,141

Implicit

Citat Postat de bulina Vezi post
    Pe site-ul Farmavetului era prospectul cum l-am postat eu mai sus...S-or fi schimbat , eu insa stiu ca era destul de toxic...Nu m-as risca sub nici o forma sa dau pe adulti, daramite pe un pui de catel...

Repet, poate au schimbat prospectul si chiar si produsul...Dar la un pui de cateva luni s-ar putea sa faca rau....

da, pe caini nu l-as folosi nici eu, chiar asa mega diluat cum scrie acolo 1ml la 1 l de apa
    insa mi-a fost recomandat pt curte
    am intalnit 2 rase de caini: rottweiler si restul raselor

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,682

Implicit

Citat Postat de dana_rott Vezi post
    da, pe caini nu l-as folosi nici eu, chiar asa mega diluat cum scrie acolo 1ml la 1 l de apa
    insa mi-a fost recomandat pt curte
    Da, pentru adaposturi, curti...e super bun

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 mai, 12
    Posturi
    1

Implicit BUNA ZIUA!

Citat Postat de darkarma Vezi post
    sper ca am nimerit bine locul unde am postat...am o mica problema cu puricii in casa.nu mi s-a mai intamplat niciodata,desi am caine de 7 ani si e deparazitat extern cu frontline,i-am luat si zgarda scalibor! Avand mai bine de 10 piscaturi de purici pe mine(care ma mananca ingrozitor) m-am dus azi si am cerut ceva impotriva lor la farmacia veterinara.mi-a dat doamna de acolo cyper-vet antiparazitar extern.problema e ca nu nu scrie pe sticluta modul de administrare!!!nici pe net nu gasesc ... A mai folosit cineva si imi poate spune cat sa pun la 1 litru de apa ca sa stropesc prin casa ?
    mie mi s-a spus de la san-vet ca un capac la 3 litrii de apa.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    18 apr, 07
    Locație
    bucuresti
    Varsta
    45
    Posturi
    6,589

Implicit

Cyper-vet-ul este echivalentul romparasect-ului numai ca e mai concentrat
    http://www.romvac.ro/p/ROMPARASECT-20ML

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,682

Implicit

Si romparasectul mai are in plus permethrin....

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 dec, 13
    Posturi
    1

Implicit

Va rog ajuta-ti-ma si pe mine ..
    Se poate da si in casa chestia asta?? pe paturi , lenjerie, pe jos? ca am luat purici de undeva si de cateva zile bune tot omor...dar tot apar nu stiu de unde si m-au mancat de m-au rupt...nu am idee unde se tot ascund

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 7 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */