Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 13 din 13

Subiect: Raia la caini.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 apr, 09
    Locație
    Bucuresti.
    Varsta
    34
    Posturi
    7

Implicit Raia la caini.

Am tot citit pe forum despre raia la caini. Toti spun ca este o boala (un parazit) care nu se ia intre caini. Ei bine, nu e adevarat. SE IA!!!! Incurajata de sfaturile cunoscatorilor de pe acest site si convinsa ca nu voi pune in pericol ceilalti 5 caini pe care ii am la servici in grija, m-am hotarat sa ajut un caine bolnav grav (nu mai are un fir de par pe tot corpul) de aceasta raie. Am greshit, nu trebuia. Acum toti cei 5 caini pe care ii am s-au imbolnavit de aceeasi raie si toti prezinta aceleasi simptome. Am renuntat sa mai ajut cainele de la care a plecat toata treaba si acum ma lupt cu vindecarea cainilor mei. Pe unele site-uri am citit cum ca s-ar vindeca de la sine, ceva legat de sistemul imunitar..dar...nu stiu ce sa zic...toti au rani, leziuni pe corp mai mici, mai mari, isi smulg blana cu dintii de pe corp si in 2 zile rana se vindeca. Este adevarat ca se vindeca de la sine sau trebuie sa merg la vet?

Multumesc anticipat.
    Ultima modificare făcută de Moderator2; 12/08/2009 la 14:06.

User exclus
    Data inscrierii
    06 mar, 02
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    3,227

Implicit

Exista mai multe feluri de raie
    Raia demodectica (demodecia) nu se ia de la caine la caine
    Raia sarcoptica se ia de la caine la caine si chiar si la om !!

Raia demodectica in unele cazuri trece fara tratament. In altele, lasata netratata, omoara animalul.
    Raia sarcoptica nu trece netratata.

(Mai exista si raie auriculara si o raie mai rara, raia matreata data de Cheyletiella )

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 apr, 09
    Locație
    Bucuresti.
    Varsta
    34
    Posturi
    7

Smile Multumesc pentru raspuns.

Ok. Cum stabilesc de care raie au?
    E cam greu de mers cu ei la vet, sunt caini mari.
    Offff.

User exclus
    Data inscrierii
    19 feb, 08
    Locație
    iasi
    Varsta
    4
    Posturi
    4,363

Implicit

Pai mergi cu unul singur. Daca au aceeasi boala, aplici apoi tratamentul tuturor. Sau, chemi un veterinar la domiciliu.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    28 iun, 09
    Posturi
    100

Implicit

Citat Postat de Indio Vezi post
    Exista mai multe feluri de raie
    Raia demodectica (demodecia) nu se ia de la caine la caine
    Raia sarcoptica se ia de la caine la caine si chiar si la om !!

Raia demodectica in unele cazuri trece fara tratament. In altele, lasata netratata, omoara animalul.
    Raia sarcoptica nu trece netratata.

(Mai exista si raie auriculara si o raie mai rara, raia matreata data de Cheyletiella )
    Aceste informatii sunt, cu parere de rau, partial eronate.
    La caine evolueaza mai multe tipuri de raie si anume:
    Raia demodecica - se ia de la caine bolnav la caine sanatos, se ia de la mama la pui
    si se ia inclusiv de la caine la om.
    Raia sarcoptica - se transmite de la caine la caine, sau la om, chiar si la alte specii de animale.
    Cheiletieloza - raie ce evolueaza cu aspect de matreata in regiunea dorso-lombara si toracala, nu foarte grava; se transmite intre caini, la om, iepure si pisica.
    Raia auriculara, sau otodectoza....localizata strict in conductul auditiv extern / intern.
    Asadar, dintre toate cele 4 rai prezente la caine, demodecia este cea mai grava, supranumita si "cancerul alb"...in anumite stari de imunosupresie, poate produce chiar moartea cainelui. Tratamentul acesteia este destul de complex, iar reusita lui, din prima este de dorit....reaparitia bolii poate duce la cronicizare pana la ramanerea fara nici unui fir de par.
    Ca si obiective ale tratamentului:
    1. terapia acaricida specifica generala si locala
    2. imunomodularea / imunostimularea - autohemoterapie, levamisol, polidin sau orice alt protocol in acest sens
    3. terapie simptomatica - antibiotico-terapie generala si locala in cazul suprainfectiilor bacteriene sau antimicotico-terapia generala si locala in cazul suprainfectiilor micotice.
    4. terapia topica a pielii...in cazuri foarte grave, cu crevase hemoragice, miros de mucegai, hematoame, inainte de a se incepe administrarea locala de solutii, unguente se are in vedere imbunatatirea aspectului pielii prin administrarea de unguent cu galbenele, spalaturi cu ceaiuri de galbenele timp de 1-2 saptamani si abia apoi se trece la terapia locala.

Durata tratamentului este de minim 1 luna si se prelungeste cat e nevoie (am avut situatii chiar de4 4-5 luni de tratament)...nu se intrerupe tratamentul decat dupa cel putin 2 saptamani de la vindecarea clinica completa. Diagnosticul este facil de realizat, dar necesita ex microscopic, deci medic vet.
    Raile NU SE VINDECA DE LA SINE!!!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    28 ian, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    409

Implicit

demodecia se ia de la un caine la altul insa nu e obligatoriu sa se manifeste. depinde de statusul imunitar al cainelui.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 oct, 09
    Posturi
    1

Implicit buna ziua

am un caine maidanez pe strada care are raie. nu am cum sa il duc la veterinar pentru ca este putin salbatic. imi este frica sa nu imi imbolnaveasca cainele si imi este foarte mila de el si vreau sa il tratez. Are 3-4 luni. Problema este ca raia avanseaza foarte repede. Am nevoie de un raspuns clar si eficient cat mai repede.
    Va multumesc.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    18 dec, 07
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    6,679

Implicit

buyaka, in mod normal, nu se pune diagnosticul de catre niste necunoscatori ca noi, ideal fiind ca medicul sa stabileasca ce are cainele.

Cu toate astea, cateii cu raie, pe care nu poti sau nu vrei sa-i duci la vet, decat sa-i lasi sa se chinuie (cineva spunea ca a citit ca daca omul ar avea maincarimile atroce pe care le da raia la caini, nu ar suporta si ar ajunge la suicid!) poti trata ieftin si usor cu un medicament relativ ieftin, anume IVERMECTINA.

Fiecarui caine i se administreaza o pastila/10 kg(sau 2/10kg?) o data la 7 zile. Se pune pastila intr-o bucatica de cremwursti sau carnat si i se da sa-l manance.
    Ideal, sa se dea si un protector hepatic(liv52, essentiale sau silimarina) zilnic, pe perioada tramentului.

Stiu multe cazuri de catei tratati de raie, de pe strada, care s-au refacut miraculos.

Citat Postat de zirina Vezi post
    m-am hotarat sa ajut un caine bolnav grav (nu mai are un fir de par pe tot corpul) de aceasta raie. Am greshit, nu trebuia. Acum toti cei 5 caini pe care ii am s-au imbolnavit de aceeasi raie si toti prezinta aceleasi simptome
    Si cum anume l-ai "ajutat" pe ticalosul care le-a dat raia intentionat?!

Citat Postat de zirina Vezi post
    Am renuntat sa mai ajut cainele de la care a plecat toata treaba si acum ma lupt cu vindecarea cainilor mei..
    Frumos gest! Uman, de-a dreptul!
    De ce nu l-ai trata si pe amaratul asta in acelasi timp (ma rog, vorba vine, ca de tratat, deocamdata, nu tratezi pe nici unul, doar ceri sfaturi pe net) Cum poti face o atare discriminare?Ce fel de om esti?!
    "Some people are alive simply because it's against the law to kill them"

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    17 oct, 09
    Posturi
    10

Implicit Feriti-va De Veterinarul Sabin Anghelache

Catelul meu din pacate sufera de o dermatita alergica-spun medicii, pe care o tratez de ani de zile si in final am ajuns cu el si la Marcovet unde l-am intalnit pe doctorul Sabin Anghelache ....................................

modificat marilena.B

........................
    recomandandu-i catelului meu printre altele si Romergan intr-o doza astronomica ,caci dupa administrare catelul era confuz, se lovea cu capul de pereti, a cazut de cateva ori si a dormit aproape 14 ore. Ma asteptam la altceva de la un spital de 5 stele, fiind total anormal sa fii intampinat de un medic cu ............

modificat marilena.B

........................
    Prietenul meu merge cu pisica la Marcovet si este f. multumit, dar de pisica lui se ocupa alt medic.

modificat marilena.B

........................

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    29
    Posturi
    1,093

Implicit

Citat Postat de dogfancy Vezi post
    un tip l................................................. .................................................. ..................., nepoliticos .
    modificat de marilena.b

Concluzia... cautati numai doctorii cu un ridicat simt estetic, cu dimensiunile 90-60-90, minim 1.80, prezentabili si proaspat barbieriti, numai buni de dus la mama acasa.

Tratamentul ca tratamentul.... da cu infatisarea omului ce ai? Vrei un doctor bun pentru catelul tau, nu sa il iei de barbat.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,709

Implicit

ma bag si eu ca sa nu tac...
    aspectul fizic pe care il afisezi si care tine de ingrijirea personala este deosebit de important. tine de respectul fata de tine si fata de oamenii cu care intri in contact.
    la urma urmei.........spune multe despre tine ca persoana, indiferent ce mari adevaruri scoti pe gura.

parerea mea.....care este....
    viata e frumoasa!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    29
    Posturi
    1,093

Implicit

Te rugam, lasa-ne si adresa cabinetului unde te gasim...sa venim si noi sa ne dam cu parerea despre aspect

Parerea ta care este, este buna. Dar parerea despre aspectul cuiva este cat se poate de subiectiva. De exemplu eu nu m-as fi luat de chilotii omului ) Nu bag mana in foc ca mie imi stau pantalonii pana in gat atunci cand ma aplec dupa vreun catel Iar descrierea de sus numai obiectiva nu mi se pare ...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 nov, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,709

Implicit

deocamdata imi caut servici, dar imediat ce o sa il am promit ca prima data te chem sa iti dai cu parerea.
    viata e frumoasa!

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top