Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 22

Subiect: Cicatrizant

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    08 dec, 06
    Locație
    Pitesti
    Posturi
    7,969

Implicit Cicatrizant

Am nevoie de un cicatrizant pentru o pisica cu rana la fund(este carne vie).Pisica a fost impuscata in coloana,apoi s-a tarat ceva timp, pana sa o gasesc eu.Acum problema cea mare o reprezinta rana.Am folosit dermazin in seara asta,vad ca este mai linistita,maine merg sa ii fac o crema la un laborator,dar orice sfat este bine venit!!Va multumesc .

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

cred(repet,cred...eu asa am facut la rani cat de mici si a mers bine) ca este bine sa dai alternativ cu unguent de galbenele si mibazon dar dupa ce dezinfectezi rana cu apa oxigenata de exemplu si dupa ce se usuca cat de cat dupa apa oxigenata...eu asa as face ;desigur nu stiu starea ranii...
    Daca vrei sa cunosti un om,da-i putere de decizie asupra altora...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    08 dec, 06
    Locație
    Pitesti
    Posturi
    7,969

Implicit

Citat Postat de ocean Vezi post
    cred(repet,cred...eu asa am facut la rani cat de mici si a mers bine) ca este bine sa dai alternativ cu unguent de galbenele si mibazon dar dupa ce dezinfectezi rana cu apa oxigenata de exemplu si dupa ce se usuca cat de cat dupa apa oxigenata...eu asa as face ;desigur nu stiu starea ranii...
    Rana este groaznica,se vede uretra si anusul (care este carne vie)

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

e bine sa intrebi un medic cum sa procedezi,dar eu nu as aplica unguent pe rana decat dupa dezinfectare de fiecare data

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    18 iul, 05
    Locație
    constanta
    Varsta
    34
    Posturi
    1,526

Implicit

noi am folosit cu foarte mare succes ,miere de albine !!!! stiu ca suna straniu si la inceput si noi am fost reticente si suspicioase ......insa rezultatele au fost intr-adevar spectaculoase.rana era cauzata de un accident de masina,se vedeau osul si ligamentele.la inceput,cateau nu suporta sa o dam cu miere,urla ca din gura de sarpe,presupun ca o ustura .inainte de a folosi miere,am folosit altele,diverse preparate si dezinfectante,dar fara rezultate uimitoare;aceasta recomandare ne-a fost facuta de catre medicul veterinar .mierea am cumparat-o din piata,de la un producator particular ( nu de la supermarket )
    multa bafta !
    "-te referi cumva la un salon psihiatric?intreba ignatius,fierband de manie.crezi ca sunt nebun?iti inchipui ca vreun cretin de psihiatru va putea vreodata sonda adancimile psihicului meu?(.....)ar incerca sa ma transforme intr-un tampit caruia ii place televiziunea,masinile noi si mancarea congelata.nu pricepi?psihiatria e mai rea decat comunismul.refuz sa fiu indoctrinat.nu vreau sa fiu un robot." ( j.k.toole,conjuratia imbecililor)

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    18 feb, 09
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    129

Implicit

Citat Postat de mara2007 Vezi post
    Am nevoie de un cicatrizant pentru o pisica cu rana la fund(este carne vie).Pisica a fost impuscata in coloana,apoi s-a tarat ceva timp, pana sa o gasesc eu.Acum problema cea mare o reprezinta rana.Am folosit dermazin in seara asta,vad ca este mai linistita,maine merg sa ii fac o crema la un laborator,dar orice sfat este bine venit!!Va multumesc .
    Incearca cu ulei de galbenele. Facut de tine in casa. E foarte important. Este foarte emolient si are proprietati miraculoase in cicatrizarea ranilor. Iei floricele de galbenele, pui 2 lingurite de ulei de masline si le fierbi foarte bine, pana scade. Lasi sa se raceasca, se decanteaza si ce ramane, dai pe rana.
    Eu am facut asa pentru mine, eram toata numai o rana, in urma unui nefericit incident, mi s-a cicatrizat miraculos. Bafta.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    28 iun, 09
    Posturi
    100

Implicit

Ca regula generala in medicina...ranile "umede" se trateaza uscat, dupa cum afectiunile uscate ale pielii se trateaza umed...sfatul meu este sa te duci la un medic vet care va aplica cel mai bun tratament...e risc mare acolo de o miaza cutanata...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    11 mar, 06
    Locație
    perast, montenegro
    Varsta
    5
    Posturi
    4,735

Implicit

da-i cu miere
    if things go wrong, don't go with them

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    28 ian, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    409

Implicit

din cate am inteles rana este destul de profunda. Poate ar fi bine sa se faca si ceva suturi pe-acolo. Eu n-as folosi unguente pt ca impiedica aderenta tesuturilor intre ele. Unguentul de galbenele e bun la ranile superficiale. Cauta la farmacii veterinare pulberi cicatrizante si/sau spray cu propolis (e foarte bun si eficient). Cel mai bine e sa o duci la un vet, daca ai posibilitatea, si sa vada exact despre ce e vorba si ce e de facut.

P.S. inainte sa cicatrizezi rana, asigura-te ca e curata si dezinfectata

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 feb, 08
    Posturi
    765

Implicit

Din ciclul "cu televizorul ati mintit poporul", medicii de la RSCPA foloseau tot miere pentru cicatrizarea plagilor deschise foarte intinse.
    ~ Singura fiinta pe care natura a creat-o nedesavârsita în felul sau pare a fi omul. Toate celelalte fiinte, animale si plante sînt desavârsite. De aceea omul a creat istoria, pentru a se desavârsi prin propriile puteri. De aceea animalele nu au istorie. ~
    Lucian Blaga

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    08 dec, 06
    Locație
    Pitesti
    Posturi
    7,969

Implicit

nu are ce suturi sa faca,,,,,,,s-a tarat pe fund(a fost si muscata si infectia de sub crusta formata a fost curatata)iar acum sub coada este o rana mare si urata.incercam tot ce se poate,sfaturile sunt binevenite.Vineri primesc si un aparat,Bioptron,il incercam si pe acela.Ma nelinisteste ca nu isi foloseste laba neafectata,,,,deci inca se taraste.Poarta pampers pentru a nu lasa urina sa mai sape.Dezinfecatata este cu siguranta.
    Daca nu sunt foarte coerenta in exprimare,imi cer scuze,dar m-a apucat disperarea

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    08 dec, 06
    Locație
    Pitesti
    Posturi
    7,969

Implicit

Citat Postat de raduteribilu Vezi post
    din cate am inteles rana este destul de profunda. Poate ar fi bine sa se faca si ceva suturi pe-acolo. Eu n-as folosi unguente pt ca impiedica aderenta tesuturilor intre ele. Unguentul de galbenele e bun la ranile superficiale. Cauta la farmacii veterinare pulberi cicatrizante si/sau spray cu propolis (e foarte bun si eficient). Cel mai bine e sa o duci la un vet, daca ai posibilitatea, si sa vada exact despre ce e vorba si ce e de facut.

P.S. inainte sa cicatrizezi rana, asigura-te ca e curata si dezinfectata
    la veterinar mergem din 2 in 2 zile,daca sunt probleme sunam.Nu sunt omul care sa trateze dupa ureche,dar orice sfat in privinta cicatrizantului este bine venit ,deoarece unii dintre voi v-atzi confuntat cu asa ceva si fiecare a folosit poate un alt remediu,,,
    Avem acum un unguent facut in farmacie,a fost folosit cu succes de doamna doctor(este pentru rani provocate de arsura si ulcer varicos),dar cu cat incercam mai mult cu atat este mai bine !
    Este si sub tratament cu antibiotice injectabile.O supar cand o intep ,dar asta sa fie supararea ei.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    28 ian, 09
    Locație
    Bucharest
    Varsta
    31
    Posturi
    746

Implicit

nu merge sa ii puna pudra Baneocin?
    la noi la scara e un catel care a fost muscat de coada/spate si are tot asa ditamai gaura si coada inerta. la cabinet l-au dezinfectat, e albastru in zona aia (cum sunt pisele sterilizate) si e dat cu o pudra alba, Baneocin.
    dar el e batran si nu se va misca sa se linga acolo, nu stiu daca n-o fi toxic pt pisa daca pune gura in zona.

baneocin stiu ca e bun si la oameni, eu il foloseam pt bunicul meu...
    Katiusa

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

e bun Baneocinul,dar cicatrizarea se grabeste dupa ce se dezinfecteaza rana si dupa ce esti sigur ca nu este pericol de acumulare de puroi in rana ;a grabi cicatrizarea la o rana inca in pericol de infectare sau prea adanca nu este ok;dar ,a medic va lamuri problema in mod optim,in functie de stadiul si de aspectul ranii.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    08 dec, 06
    Locație
    Pitesti
    Posturi
    7,969

Implicit

Citat Postat de ocean Vezi post
    e bun Baneocinul,dar cicatrizarea se grabeste dupa ce se dezinfecteaza rana si dupa ce esti sigur ca nu este pericol de acumulare de puroi in rana ;a grabi cicatrizarea la o rana inca in pericol de infectare sau prea adanca nu este ok;dar ,a medic va lamuri problema in mod optim,in functie de stadiul si de aspectul ranii.
    medicul a recomandat cicatrizant.Asa cum am spus este vazuta de medicul veterinar din 2 in 2 zile(daca este necesar mergem zilnic)

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */