Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 82
    clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,903

Lightbulb Proverbe si expresii cu animale – despre oameni

Deschid acest topic cu tema “Proverbe si expresii cu animale – despre oameni” pentru a vedea cum in constiinta oamenilor s-au intiparit anumite perceptii despre reprezentantii regnului animal, iar calitatile esentiale ale acestor animale sunt folosite (in covarsitoare proportie) pentru a face de fapt referire la calitatile morale si fizice ale oamenilor sau pentru a explica plastic anumite situatii, scene din societatea noastra. Va astept sa completam tabloul si sa discutam despre talcul unor asemenea inradacinate formulari verbale pline de intelesuri. Prea multe postari nu o sa adune topicul acesta, dar eu zic totusi sa ne exprimam si astfel dragostea si interesul pentru animale. Incerc la primele posturi o randuire pe cateva categorii de animale – nu in functie de semnificatie – a proverbelor si expresiilor pe care mi le-am amintit si le-am notat pe parcursul a doua zile.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,903

Implicit cu caini:

“Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.” “As veni diseara pe la voi dar mi-e rusine de caini.” (acesta-i de la Creanga) “Cainele care latra nu musca.” “Cainii latra caravana trece.” “Cine poate oase roade; cine nu, nici carne moale” “cainele – cel mai bun prieten al omului” “credincios ca un caine” “a avea nas de copoi” “a ridica coada” “rea ca o catea” “slab ca un ogar” “ca un sat fara caini” “bolnav ca un caine” “rau ca un caine” “a marai” “a-si arata coltii” “a fi cainos” “negru in cerul gurii” “a tine de ciolan” (foarte actula in politica la noi) “nu te mai gudura pe langa mine!”

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,903

Implicit cu pisici:

“Pisica blanda zgarie rau.” “Ce naste din pisica soareci mananca.” “Cand pisica nu-i acasa soarecii joaca pe masa.” “a toarce ca o mata” “a-si ascuti ghiarele” “a se pisici” “a arunca pisica in curtea altuia” “a rupe pisica-n doua” “pisicii matii!” “a fi prins cu mata-n sac” “ca un cotoi batran” “ceasul rau, pisica neagra”

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,903

Implicit cu alte animale domestice:

“Calul de dar nu se cauta in gura.” “Voinic tanar, cal batran – greu se-ngaduie la drum.” (acesta-i de la Creanga) “Calul batran greu se mai invata la ham.” “a te inhama la munca” “Bate saua sa priceapa iapa.” “pun eu saua pe tine” “a face din tantar armasar” “a necheza ca o iapa” “la Pastile cailor” “cai verzi pe pereti” “unul Hais si altul Cea” (in ce zona se dirijeaza asa caii?) “vrei calule ovaz?” “ca o oaie bolnava” “ca la tarla” “Sa moara si capra vecinului” “capra nu-i animal, nu-i pozitie – e o traditie” (mi se pare foarte tare explicatia asta) “a mirosi ca un tap” “a fi tapul ispasitor” “sange de taur” “puternic ca un bivol” “a se lasa pe tanja” “a fi lovit cu leuca-n cap” “alb ca spuma laptelui” “ceata laptoasa” “zgarie branza” “a lua cascavalul” “a trage ca in jug” “jugul otoman” “toti barbatii E porci si inculti” (asta imi place mult; chestia cu “inculti” e de la mine, dar dezacordul nu!) “a avea soric de porc” “gras ca un purcel” “sa te faca cineva albie de porci” “a manca precum un porc” “cand o zbura porcul” “Vocea magarului nu se aude in Cer.” “prost ca un magar”

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,903

Implicit cu animale salbatice de pe la noi si de la altii:

“Lupul isi schimba parul dar naravul ba.” “Forta lupului sta in haita, forta haitei sta in lup.” “Nu-i da omului peste, mai bine invata-l sa pescuiasca.” “hamesit ca un lup” “foame de lup” “a se repezi ca o lupii-n stana” “a pune cuiva coarne” “incornorat” “ochi de caprioara” “siret ca o vulpe” “vezi, de aia nu are ursul coada" “plimba ursul ca rugineste lantul” “iute ca un iepure” “fricos ca un iepure” “a dormi iepureste” “a se inmulti ca iepurii” “a o duce bine ca soarecele in siloz” “a chitai de placere” “urat ca un broscoi” “a oracai” “inalt pana la genunchiul broastei” “pestele de la cap se impute” “tacut ca un peste” “are balta peste” “a iesi la pescuit” (de sirene – evident) “a nu sti ce sarpe ai crescut la san” “a se furisa ca un sarpe” “alunecos ca un sarpe” “o sa te caut si in gaura de sarpe” “a avea sanga de vipera” “vorbe inveninate” “tot neamul tau de la maimuta (sau parameci) incoace” “leul – regele animalelor” “usor ca o gazela” “memorie de elefant” “camila – corabia desertului” “lacrimi de crocodil”

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,903

Implicit cu pasari de curte si salbatice:

“minte de gaina” “a avea creier de gaina” “prost ca o gaina” “a ti se face pielea ca de gaina” “a se culca odata cu gainile” “a o duce bine ca puiul cazut in buda” “cine canta in casa – cocosul sau gaina?” “a se da cocos” “a inghiti pe cineva cu fulgi cu tot” “usor ca fulgul” “a umbla cu ceva ca cu un cos de oua” “paste-ti gastele in alta parte” “plin de bani ca rata de apa” “porumbelul pacii” “Nu da vrabia din mana pentru cioara de pe gard” “a umbla cu cioara vopsita” “cioroi” “liber ca pasarea” “a putea prinde pasarea din zbor” “ciocanitoarea – sanitarul padurii” “usor ca o randunica” “a avea cas la gura” “gratios ca o lebada” “mut ca o lebada” “acesta a fost cantecul lui de lebada” “mandru ca un paun” “a cadea de fazan” “a se infoia in pene” “privighetoarea cantecului popular” “voce de privighetoare” “a croncai” “negru ca pana corbului” “galafioasa ca o lisita” “fiecare cioara isi lauda puiul” “ochi de vultur” “a repeta ca un papagal”

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,903

Implicit cu insecte si cu viermi:

“roiul!” “ia-ti roiul!” “harnic precum o albina” “harnicie ca intr-un stup de albine” “galben ca ceara” “ceara matii!” “periculos ca intr-un cuib de viespi” “talie de viespe” “harnic precum o furnica” “furnicar de oameni” “nu trece nici musca” “parca ai fi muscat de streche” “rea de musca” “la categoria musca” “a se simti cu musca pe caciula” “liniste - sa se auda musca pe perete!” “slab ca un tantar” “a-ti canta greierii in calcai” (pe asta am auzit-o la Margineanu, ar putea insemna ca ai ciorapii rupti, deci esti sarantoc) “a avea greieri pe creier” “agitat ca un limbric” “parca ai viermi in fund” “mancare-ar viermii!” “ca un mar viermanos”

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    24 sep, 05
    Locație
    Oradea
    Posturi
    2,427

Implicit

"branza buna in burduf de caine", "caine de pripas", "nu-i treaba magarului de unde beau oile apa", "tot pe calul care trage dai cu biciul"
    Ultima modificare făcută de haiduc; 25/09/2009 la 21:47.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    24 sep, 05
    Locație
    Oradea
    Posturi
    2,427

Implicit

"acvila non capit muscam" -se pune?

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    11 apr, 08
    Locație
    Deva
    Varsta
    35
    Posturi
    381

Implicit

"nu mor caii cand vor cainii"

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,903

Wink

Citat Postat de haiduc Vezi post
    "acvila non capit muscam" -se pune?

Nu stiu, dar asa se citeste. Inca una pa latineasca: "Una hirondum not facet vera."

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,903

Implicit

Citat Postat de brahma_vet Vezi post
    "nici sluga cand vor stapanii..."

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,903

Implicit

“Nu-ti baga coada unde nu-ti fierbe oala.” “Cine fura azi un ou maine va fura un bou.” “Pisica cu clopotei nu prinde soareci.” “Afara-i vopsit gardul, inauntru-i leopardul.” “a umbla cainii cu covrigii in coada” “e o vreme sa nu scoti nici un caine afara” “a taia cainilor frunza” “a puti ca un caine ud” “a privi ca mata-n calendar” “multi, cat parul de pe broasca” “gaina batrana face zama buna” “curaj gaina, ca te tai!” “a merge cu curca la raze” “te uiti ca vitelul la poarta cea noua” “singur cuc” “las-o balta ca macaie!” “suparat ca vacarul pe sat” “cu purcel, cu catel” “vrabia malai viseaza” (exista si varianta mai noua cu Mihai Viteazul, “golaneasca”) “s-au adunat ca mustele la kk” “s-au adunat ca abinele la miere” (asta parca-i mai frumoasa decat anterioara) “a se baga ca musca-n lapte” “cu viteza melcului turbat” “esti ca magarul intre oi” “partea leului” “jocul de-a soarecele si pisica” “a prinde pestisorul de aur”

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    10 mar, 09
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    27
    Posturi
    277

Implicit amalgam..

Citat Postat de brahma_vet Vezi post
    ... nici cainii cand vor stapanii"

"a da la boboci", "ii da broasca cu laba peste cap" (asa zicea
    tata cand ma vedea cu vre-un prieten mai scund ca mine... eu am 1.80 ), "cine a fost primul; oul sau gaina?", "strici orzul pe gaste", "vrei calule ovaz?", "curca beata", "ai trecut (scoala) ca gasca prin apa", " a face din tantar armasar"...
    ... daca am repetat vre-un proverb, imi cer scuze...

“Tot ce se întâmplă o dată, poate să nu se mai întâmple niciodată. Dar tot ce se întâmplă de două ori se va întâmpla cu siguranţă şi a treia oară.”

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    10 mar, 09
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    27
    Posturi
    277

Implicit

"a urla ca lupul la luna", "oracai ca o broasca"

“Tot ce se întâmplă o dată, poate să nu se mai întâmple niciodată. Dar tot ce se întâmplă de două ori se va întâmpla cu siguranţă şi a treia oară.”

Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */