Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 7 din 7
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 sep, 09
    Posturi
    7

Angry operatie care nu se mai inchide...

Buna! in primul rand, sunt noua pe acest forum, asa ca sper sa nu incalc vreo regula fara sa-mi dau seama.

Am un caniche mediu, de 6 ani, care a fost atacat de un caine foarte mare. Are 3 muscaturi, inchise cu 15 copci. Problema este ca ranile nu se inchid, desi a trecut 1 sapt si 2 zile...
    ii curge sange din toate, am fost la vet si i le stoarce zilnic! pe mine ma ingrozeste chestia asta, va rog sa-mi spuneti daca este normal, daca a mai patit cineva asa ceva... acum e pe antibiotice, am inteles ca vrea sa ii ia pielea de pe una din cusaturi, sa ii ramana rana deschisa si sa ii creasca un nou strat de piele dar cred ca o sa dureze o vesnicie...

si il doare, abia merge saracutul. va rog, ajutati-ma cu un sfat, sa stiu macar daca e bine sa i le stoarca asa, zilnic, pt ca il doare ingrozitor si nu vreau sa ii faca rau.

multumesc!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    23 sep, 07
    Locație
    Slatina, Olt
    Varsta
    45
    Posturi
    264

Implicit

Salut, eu cred ca doar un (alt) vet iti poate da un sfat potrivit. Poate nu ar strica sa il mai vada un medic? Daca i le "stoarce zilnic" nu vad cum i s-ar putea inchide. Insa daca exista o infectie, asta ar explica si de ce i le stoarce, si de ce nu i se inchid. Oricum, repet, nu e un sfat profesionist, eu nu sunt medic, asa ca impartaseste-ti temerile cu vetul tau (de cat timp mergeti la vetul asta?) si eventual mai mergi sa il mai vada cineva, pentru un 'second oppinion' sau fie doar sa fii impacat. Intre timp igiena la superlativ in tot mediul in care se invarte catelul. Insanatosire grabnica!
    We have time in abundance, an eternity, to repeat our mistakes: but we need one moment to correct it only.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    24 mar, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    5,877

Implicit

Citat Postat de ivy Vezi post
    Buna! in primul rand, sunt noua pe acest forum, asa ca sper sa nu incalc vreo regula fara sa-mi dau seama.

Am un caniche mediu, de 6 ani, care a fost atacat de un caine foarte mare. Are 3 muscaturi, inchise cu 15 copci. Problema este ca ranile nu se inchid, desi a trecut 1 sapt si 2 zile...
    ii curge sange din toate, am fost la vet si i le stoarce zilnic! pe mine ma ingrozeste chestia asta, va rog sa-mi spuneti daca este normal, daca a mai patit cineva asa ceva... acum e pe antibiotice, am inteles ca vrea sa ii ia pielea de pe una din cusaturi, sa ii ramana rana deschisa si sa ii creasca un nou strat de piele dar cred ca o sa dureze o vesnicie...
    ...
    Nu sunt vet.
    Imi pare rau pentru necazul asta.
    Eu nu am patit asa ceva cu cainii mei, dar iti pot spune ca la cabinetul unde am mers eu o perioada, era un caz asemanator. O catelusha care avea cel putin 10 plagi deschise prin muscare de catre mai multi catei. De gat, de labe, pe laterale, era cumplit. Fusese operata si cusuta si cam la 1 saptamana era din nou redeschisa si din nou curatata si inchisa si iar tinuta bandajata toata si tot asa la saptamana. Nu se putea misca de durere si se infecta mereu. O tineau acolo in cabinet pentru ca trebuia tinuta in mediu aseptic, ca la arsi, sa nu se infecteze. In timpul asta slabise era o umbra. Ii injectau mereu vitamine, tratament de sustinere si antibiotic, normal.
    Doar capul si coada se vedea din bandaje, in rest, o mumie bandajata cu gat, burta, labe.
    Abia dupa 1 luna nu a mai supurat si nimeni nu mai credea ca mai scapa.
    Dar a avut zile si dorinta de a trai. Dar a fost si ff bine ingrijita.
    A mai stat ulterior inca 1 luna tot la ei, pana i-au curatat ce mai ramasese, ca scapase de bandaj dar tot in mediu aseptic a stat, pentru ca se mai infecta dar usor, la suprafata, nu in strat profund.
    Cam 2 luni s-au chinuit reciproc unii cu altii.

Mai cunosc un caz cu un caine de talie medie/mare care a fost muscat tot asa, pe tot corpul de mai multi caini. Nu s-a intervenit in primele 4 ore de la incident si bietul catel a murit in chinuri cumplite in urmatoarele 12 ore.

Daca vetul il stoarce, stie el ce face. Va trebui ca bietul catel sa fie robust si sa reziste la asemenea durere. Nu conteaza ca are doar 3 muscaturi, pot fi profunde si durerea sa fie atat de mare incat sa nu mai poata suporta si sa-i cedeze corpul. E la ca arsi: pot sa aiba doar 35% arsuri pe corp, dar din cauza durerii sa le cedeze inima.

Trebuie sa fii langa el, si sa-l incurajezi, sa fie tare si sa reziste. Stai langa el cand ii face acele manopere medicale, trebuie sa stie ca nu l-ai abandonat si ca trebuie sa lupte. Nu trebuie sa te uiti in plaga, dar sa-l tii si sa-l mangai si sa-l ajuti sa simta ca esti langa el, mai presus decat acea suferinta.
    Bine ca are doar 6 ani si nu este mai in varsta.

Sa intrebi tot timpul vetul ce tratament ii face si cum vede evolutia lui. Ca este important in cazul in care vei dori sa mai obtii si un alt sfat din alta parte.

Sanatatate si curaj!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 sep, 09
    Posturi
    7

Implicit

va multumesc din suflet pt raspunsuri! din fericire, catelusul meu se simte tot mai bine, vetul il curata zilnic la rani si spune ca e pe zi ce trece mai bine. au inceput sa ii dea "muguri" noi de carne, dar mai dureaza pana se vindeca...

important e ca e vioi din nou, merge, latra mai nou deci se vad semne clare de ameliorare, chiar daca ranile sunt inca deschise.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    24 iul, 09
    Locație
    Constanta
    Varsta
    5
    Posturi
    82

Smile

Citat Postat de ivy Vezi post
    va multumesc din suflet pt raspunsuri! din fericire, catelusul meu se simte tot mai bine, vetul il curata zilnic la rani si spune ca e pe zi ce trece mai bine. au inceput sa ii dea "muguri" noi de carne, dar mai dureaza pana se vindeca...

important e ca e vioi din nou, merge, latra mai nou deci se vad semne clare de ameliorare, chiar daca ranile sunt inca deschise.

Ne bucuram ca se simte mai bine! Ce culoare este crem sau roscat? Sanatate si vindecare rapida!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    24 mar, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    5,877

Implicit

Si eu ma bucur ca da semne de viata! Asta este tare bine.
    Sa fii langa el, la fiecare scheaunat, sa stie ca esti acolo, ca se poate baza pe tine.
    Dupa ce se va vindeca, mare atentie cu el, afara la comportamentul fata de alti masculi, asemanatori cu cel care i-a provocat aceasta suferinta. Poate deveni la randul lui agresiv si sa atace din senin alti caini pasnici.
    Ochii pe el, si strunit daca va face asta sau incurajat daca va da semne ca este temator fata de acesti caini. Si tinut cu lesa, da? Este modalitatea cea mai sigura de a-l proteja de evenimente absolut neplacute.
    Sanatate ii doresc!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    05 oct, 09
    Locație
    grecia
    Posturi
    11

Implicit

cainele meu e tot de talie mica, a fost muscat si izbit, sfasiat, in 2locuri la umar, a avut copci, plus ca l-am operat la burta care i-a fost sfasiata. o plaga prin muscatura supureaza, e normal, se curata, asa a zis medicul. eu ii dadeam cu spray, sa prinda crusta, el a zis k nu e deloc asa, trebuie s-o las sa curga, sa nu se infecteze!
    se va opri supurarea, nu te ingrijora- iti spun asta din proprie experienta.
    ma bucur ca se simte mai bine, sa auzim numai de bine!

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */