Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 36
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 oct, 09
    Posturi
    2

Implicit cainele meu nu mai mananca

as vrea un sfat,un ajutor... cainele meu nu mai mananca mai nimic de aproape doua saptamini....am fost cu el la veterinar si se pare ca nu are nimic organic cu exceptia faptului ca e batran(in decembrie face 10 ani)...a slabit enorm...noroc de blana ca nu se vede(e chow chow)....da cand pune mana sa-l mangai ii pot numara coastele....nu stiu ce sa fac..ma doare sufletul sa-l vad tot mai slab si mai apatic ,dar nici nu l-as adormi caci poate isi revine.....a mai trecut careva prin asa ceva?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    30 oct, 06
    Posturi
    20,957

Implicit

ar trebui facute investigatii, numai pe baza acestora se poate pune un diagnostic corect, in functie de acesta administrandu-se tratamentul adecvat.
    Poate este pur si simplu la capatul povestii dar asta numai medicul, in baza analizelor, poate decreta.
    opinia mea este sa-l duci la un alt medic pentru investigatii.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,611

Implicit

Citat Postat de gmg966 Vezi post
    as vrea un sfat,un ajutor... cainele meu nu mai mananca mai nimic de aproape doua saptamini....am fost cu el la veterinar si se pare ca nu are nimic organic cu exceptia faptului ca e batran(in decembrie face 10 ani).(...)
    I s-au facut analize de sange? (Probe hepatice? Probe renale? Hemoleucograma? Etc.) I s-au facut ecografii?
    Pe CE baza a "decretat" vet-ul "ca nu are nimic organic"?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 oct, 09
    Posturi
    2

Implicit

da,s-a facut.probleme are-atat hepatice cat si renale-dar cronice(litiaza renala,disfunctie hepatica).are si probleme cu articulatiile,face eczeme frecvent din te miri ce si toate astea de la 4-5ani.a avut problema si ca pui (primul proprietar la neglijat enorm).deaceea este usor sub talia normala acum e relativ vioi chiar si asa slabit dar nu vrea sa manance .daca il fortam vomita .mananca numai carne si aceea in cantitate mica

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    05 oct, 09
    Locație
    grecia
    Posturi
    11

Implicit

1. un caine de 10 ani nu e f batran!!..
    2. poate ca ar trebui sa consulti si un alt veterinar?..
    3.oricat de putin ar manca, e mai bun decat deloc, nu?..
    cred ca ar trebui sa-i dai niste vitamine.. si sa ii faci din nou analize! nu abandona!
    sanatate si sa auzim numai de bine!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 mar, 09
    Posturi
    46

Implicit

cand i s-a facut ultima deparazitare?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 ian, 08
    Locație
    printre nori
    Varsta
    24
    Posturi
    1,354

Implicit

incearca sa`i dai mancare potrivita pt problemele lui.Sunt diete speciale de la Hill`s si Royal
    Trebuie sa crezi in ingeri.Ei iti dau aripi sa plutesti atunci cand esti high!!! [junkie life]

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    05 feb, 03
    Posturi
    3,043

Implicit

Citat Postat de gmg966 Vezi post
    as vrea un sfat,un ajutor... cainele meu nu mai mananca mai nimic de aproape doua saptamini....am fost cu el la veterinar si se pare ca nu are nimic organic cu exceptia faptului ca e batran(in decembrie face 10 ani)...a slabit enorm...noroc de blana ca nu se vede(e chow chow)....da cand pune mana sa-l mangai ii pot numara coastele....nu stiu ce sa fac..ma doare sufletul sa-l vad tot mai slab si mai apatic ,dar nici nu l-as adormi caci poate isi revine.....a mai trecut careva prin asa ceva?
    Da.
    Numai schimba veterinarul, gaseste unul pentru care are valoare chiar si viata unui caine peste 10 ani. Un vet care spune "nu are nimic organic cu exceptia faptului ca e batran" nu isi merita numele.
    Cu tratament potrivit, si regim alimentar specific afectiunilor lui, mosuletul isi poate reveni.
    Sanatate multa batranelului!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    09 aug, 06
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    2,109

Implicit

Citat Postat de mi_haela Vezi post
    Da.
    Numai schimba veterinarul, gaseste unul pentru care are valoare chiar si viata unui caine peste 10 ani. Un vet care spune "nu are nimic organic cu exceptia faptului ca e batran" nu isi merita numele.
    Cu tratament potrivit, si regim alimentar specific afectiunilor lui, mosuletul isi poate reveni.
    Sanatate multa batranelului!
    asta i buna ! batran la 10 ani ////

sunt maidanezi care traiesc 16-17 ani , aia cum mai sunt atunci ?

sunt si stapani care fix cam pe la 10 ani , cand cainele incepe sa aiba oarecare probleme . il proclama batran rau si in numele "iubirii" fata de patrupedul lor la prima problema mai serioasa de sanatate ,"pt a nu-l chinui" , il euthanasiaza ....
    "nu te certa niciodata cu un prost !
    te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta !"

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    05 feb, 03
    Posturi
    3,043

Implicit

Citat Postat de tami Vezi post
    asta i buna ! batran la 10 ani ////

sunt maidanezi care traiesc 16-17 ani , aia cum mai sunt atunci ?
    Da, un caine de talia chow-chow-ului poate fi numit batran la 10 ani. Dar nu inseamna ca pentru el e totul terminat.
    Despre longevitatea maidanezilor fata de cea a rasfatatilor nostri cred ca s-a mai vorbit...

Citat Postat de tami Vezi post
    sunt si stapani care fix cam pe la 10 ani , cand cainele incepe sa aiba oarecare probleme . il proclama batran rau si in numele "iubirii" fata de patrupedul lor la prima problema mai serioasa de sanatate ,"pt a nu-l chinui" , il euthanasiaza ...
    Sa stii ca asta a fost si senzatia mea, ca autorul/autoarea topicului a intrat de fapt sa caute aprobare pentru intentia de a-l "adormi" pe batranel. Nu a fost o intrebare de genul "ce ma fac cu el?" sau "unde ma duc sa-l tratez?"...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    09 aug, 06
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    2,109

Implicit

eu am 2 "copii " de 10 ani si nu am de gand sa ma gandesc la ei ca la batrani ...

si sa stii ca chiar nu sunt batrani ...sunt vioi , mancaciosi si rasfatati ....

User exclus
    Data inscrierii
    14 mar, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    9,772

Implicit

Da, un caine de talia chow-chow-ului poate fi numit batran la 10 ani.
    imi permit sa nu fiu de acord cu tine.
    un chow la 10 ani nu este suficient de batrin ca sa "nu aiba nimic organic", slabind ingrozitor in 2 saptamini (adica foarte brusc).
    intr-adevar, ciinii batrini au tendinta de a slabi (in sensul ca le scade masa musculara, nu in sensul ca nu mai pot depune grasime), insa in conditiile in care maninca normal. daca nu maninca, e sigur o problema medicala.

daca medicul nu i-a facut analize, in ce stele a ghicit el ca "nu are nimic organic" ciinele ?
    sfat calduros : schimba urgent medicul ! definitiv ! si du-te la un cabinet veterinar unde sa i se faca niste analize ciinelui.
    pe acest forum nu vei obtine suport moral pentru eutanasierea unui ciine nu foarte batrin, doar datorita incompetentei (sau lenei ? totuna !) unui medic veterinar.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    05 feb, 03
    Posturi
    3,043

Implicit

Citat Postat de mmz Vezi post
    imi permit sa nu fiu de acord cu tine.
    un chow la 10 ani nu este suficient de batrin ca sa "nu aiba nimic organic", slabind ingrozitor in 2 saptamini (adica foarte brusc).
    intr-adevar, ciinii batrini au tendinta de a slabi (in sensul ca le scade masa musculara, nu in sensul ca nu mai pot depune grasime), insa in conditiile in care maninca normal. daca nu maninca, e sigur o problema medicala.
    Nu stiu unde nu esti de acord cu mine, pentru ca acelasi lucru am spus si eu. E drept, ai trunchiat mesajul meu si, asa incomplet, poate fi contrazis. Spuneam
    Da, un caine de talia chow-chow-ului poate fi numit batran la 10 ani. Dar nu inseamna ca pentru el e totul terminat.
    Si mai departe ii dadeam acelasi sfat ca tine, sa schimbe vetul.

Cat despre afirmatia mea
    o sustin chiar si asa, rupta din context.
    Uite aici: http://books.google.ro/books?id=ybKi...ogs%22&f=false

Tami, daca ai doi "copii" de 10 ani "vioi , mancaciosi si rasfatati" nu inseamna ca ai doi caini tineri. Si baba mea a fost tanara pana la 12 ani . Vrei sau nu sa recunosti, ai doi caini batrani.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    09 aug, 06
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    2,109

Implicit

Nu stiu unde nu esti de acord cu mine, pentru ca acelasi lucru am spus si eu. E drept, ai trunchiat mesajul meu si, asa incomplet, poate fi contrazis. Spuneam

Si mai departe ii dadeam acelasi sfat ca tine, sa schimbe vetul.

Cat despre afirmatia mea

o sustin chiar si asa, rupta din context.
    Uite aici: http://books.google.ro/books?id=ybKi...ogs%22&f=false

Tami, daca ai doi "copii" de 10 ani "vioi , mancaciosi si rasfatati" nu inseamna ca ai doi caini tineri. Si baba mea a fost tanara pana la 12 ani . Vrei sau nu sa recunosti, ai doi caini batrani.

stiu f bine care e durata max de viata a cainilor mei , ei fiind dobermanni , nu asta a vrut sa fie mesajul meu ,ca ii cred tineri ........

User exclus
    Data inscrierii
    14 mar, 03
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    9,772

Implicit

mi_haela, am citat exact fraza cu care nu eram de acord. nu stiu de ce nu ai inteles. nu sunt de acord cu faptul ca un ciine "de talia" chow-ului e batrin la 10 ani. eu am avut si am braci (talie mai mare decit chow-ul) care NU sunt batrini la 10 ani.
    ma rog, eu nu imi iau informatiile despre ciini de pe google, asa ca, avind surse diferite, avem informatii diferite. e asta o problema ?

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */