Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 27
    Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    400

Implicit Va rog sfat URGENT!

De duminica am probleme cu pisoii de 5 luni: Pisicuta ( care este mai micuta, mai firava) duminica a vomat de vreo 5 - 6 ori o spuma alba (putina) a stat cuminte , a dormit, nu a mancat si nu a baut apa; a facut kaka un pic mai moale si a facut pipi; Felix(motanul) nu a mancat si nu l-am vazut sa bea apa - a facut pipi; in rest a fost activ ca de obicei, a venit la mine sa se mangaie, a tors. Ieri (luni) dimineata, cand am vazut ca tot nu mananca nici unul ( Felix a venit la castron, a mirosit si a plecat ( el care manca tot si orice - are 3 1/2 kg), iar fetita nu s-a aratat interesata) am plecat cu ei la veterinar. Din pacate dna doctor Fernoaga este plecata din tara (revine in noiembrie) asa ca am fost la un cabinet din cartier. Intai a fost vazut Felix ( nu a avut temperatura iar cand l-a pipait la gat s-a ferit asa ca doctorita a zis ca sunt raciti). I-a facut antibiotic si inca o seringa cu nu stiu ce! Fetita (Lady) avea temperatura ( nu mi-a spus cat) alte verificari nu i-a mai facut, i-a facut si ei antibiotic si algocalmin apoi i-a dat ceva pe gurita. Mi-a spus ca s-ar putea sa ii curga bale cam 1/2 ora de la algocalmin, ca asa fac pisicile. Azi trebuie sa merg iar la tratament. Dupa ce am venit acasa, pisicutei i-a fost foarte rau, i-au curs bale aproape 2 ore, era speriata si agitata, se ascundea prin dulap. Apoi s-a linistit, a dormitat toata ziua, la un moment dat s-a dus si a crantanit cateva bobite, a vrut sa bea apa- se apropia cu boticul de apa si apoi se retragea - nu stiu daca a baut! Ieri nu a mai vomitat, nu a facut kaka si cred ca nici pipi. Le-am facut si piept de pui in tigaia de teflon, dar nu au mancat! Mi se pare ciudat ca au racit amandoi in aceeasi zi, ca nu mananca si nu beau ( chiar daca Felix este bine ). Este posibil sa aiba altceva? Sambata am fost plecata mai mult, iar ei au gherait si au rupt o cutie de carton presat , am gasit pe jos numai bucatele de carton. Este posibl sa fi inghitit bucatele de carton care sa se blocheze undeva pe intestin? Ce simptome ar avea? Sau daca au racit intradevar, cum a debutat boala in aceeasi zi ? Nu mananca decat bobite Hills cumparate saptamanal, nu mananca si nu beau nimic de la frigider. Ei stau numai in casa, deschid geamul pentru aerisire de cateva ori pe zi cate putin, in camera in care stau ei ( dormitorul meu) nu este gresie! Miti ( 6 ani) nu are nimic. Eu sunt racita de cateva zile, dar ei pot sa ia raceala de la om? Azi merg iat la medic pt. tratament si mi-a spus ca daca nu mananca si nu bea le face perfuzie! Este nevoie sa le fac mai multe investigatii?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

Prima intrebare care imi vine in minte este daca sunt deparazitati si vaccinati cu ambele vaccinuri polivalente.
    De la algocalmin si de la no-spa am avut si eu grave probleme la doua pisicute (spume la gura si agitatie timp de 6 ore) si poate sa zica cine ce o zice,pe raspunderea mea,nu mai permit sa li se mai administreze asa ceva.Sunt si alte medicamente contra vomei si pentru scaderea temperaturii.A pro pos,ce temperatura au de le-a dat algocalmin?
    Daca vrei sa cunosti un om,da-i putere de decizie asupra altora...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    400

Implicit

Deparazitati sunt, vaccinati nu. Cand am vrut sa-i vaccinez, a fost motanelul deranjat la stomac, apoi am zis sa-i deparazitez din nou la o luna si acum asta. Nu stiu ce temperatura avea; am intrebat si s-a facut ca nu a auzit! Astazi cea mica sta si dormiteaza, este cam zburlita, dar ea incearca sa mai manance - le-am facut niste lapte cu galbenus de ou, miere si picaturi de lamaie - ea a lins ceva, dar se vede ca inghite greu, dar Felix a mirosit si nu a vrut; Felix are stare generala buna, are chef de joaca, dar nu mananca de ieri! Probabil el fiind mai gras, are rezerve.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    400

Implicit

Nu cred ca ar putea fi ceva infectios ( apropo de vaccinuri) nu ies din casa, nu intra in contact cu alte mate, decat cu Miti care nu are nimic! Ce sa fac azi, sa le faca perfuzii la amandoi? Lady a vomat numai duminica, de ieri dimineata nu a mai vomat. Acum voiam sa plec la doctor si de asta intreb. Ce inseamna temperatura mare la pisici? As vrea sa stiu ce sa intreb. Multumesc pentru raspuns!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

Le poti lua si tu temperatura(ca sa iti dai seama ce este pentru ele temperatura mare,ar fi trebuit sa le stii temperatura obisnuita;de exemplu ale mele au in jur de 38:4,38:6 mereu cand sunt sanatoase;teoretic ce este intre 38:2-39:2 este ok,unii dau limite mai ridicate cu 3 diviziuni).Daca ea nu scade sub antibiotic,inseamna ca fie nu este bine ales antibioticul pentru bacteria respectiva,fie este boala virala.
    La facultate le poti face(macar unuia din ei) test sa vezi daca este de vina o boala virala(la sectia infectioase).
    Cea mai mare teama a ta sa fie o boala virala(o pot lua si stand in casa,doar tu vii de afara) ,ei nefiind inca vaccinati la varsta de 5 luni(la 8-9 saptamani se face primul vaccin polivalent,la 12-13 saptamani se face al doilea vaccin polevalent,ambele precedate de deparazitare).
    In orice caz,tine-te de medic;nu avem de unde sa stim daca este boala virala sau nu si nici cum va evolua boala indiferent ca este sau nu virala.
    In orice caz,o pisica ce nu mananca necesita hidratare (si nu numai),fie subcutan,fie prin perfuzii,medicul decide,de la caz la caz.Iar o pisica ce vomeaza nu va fi fortata sa manance si nu i se vor adminsitra medicamente pe cale orala.
    Multa sanatate animalutelor!
    Ultima modificare făcută de ocean; 06/10/2009 la 10:40.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    400

Implicit

Am fost la vet. Le-a facut tratamentul cu antibiotic si vitamine, nu le-a facut perfuzii. Nu mai avea nici unul febra ( AU AVUT 38,5), lui felix i-a scos 2 canini ( sus) care se miscau si unul avea chiar sange pe el ( a zis ca asta este un motiv ca nu mananca, iar la Lady ii cazusera singuri. Mi-a spus sa le iau pliculete sau cutii cu mancare ; am luat si cand am ajuns acasa le-am dat si au mancat ceva (mai mult sos). Sper sa-si revina!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 feb, 07
    Locație
    Bucureºti
    Posturi
    5,430

Implicit

C_stanciu24, ai mesaj!
    Raton

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,610

Implicit

Citat Postat de c_stanciu24 Vezi post
    De duminica am probleme cu pisoii de 5 luni(...) Din pacate dna doctor Fernoaga este plecata din tara (revine in noiembrie) asa ca am fost la un cabinet din cartier. (...)
    Dar daca nu era d-ra dr. Fernoaga, - nu era nici d-na dr. Adriana IONESCU???
    Ca daca era si ai "evitat"-o, ai facut o MARE eroare!! (Care, insa, se poate corecta, desigur!)

In mod sigur, au racit! Da, se poate sa fi racit amandoi in acelasi rastimp: poate a fost vorba doar de cateva ore sau o zi diferenta!

Dar: algocalmin la pisicute atat de mici ca varsta si la o febra de "doar" circa 39 de grade, este un EXCES mai mult decat daunator!!! Ar fi fost de apreciat "vet-ul de cartier" daca mai degraba le-ar fi administrat polidin (alaturi de antibiotic, vitamina C si B-uri). Iar No-spa? Vomita din cauza racelii, NU pentru ca ar avea probleme gastrice/hepatice/digestive! Deci vomatul e doar "efectul" corolar al unei ALTE suferinte decat aceea pentru care sa li se fi administrat No-spa!!! Of, Doamne-Doamne!
    Iar de mancat, saracii NU mananca fiindca ii doare in gat. Nici omul cand e racit si il doare in gat nu poate inghiti si, in consecinta, nici nu vrea sa manance, din cauza durerii...
    Ultima modificare făcută de Neguta; 07/10/2009 la 20:55.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    11 mar, 06
    Locație
    perast, montenegro
    Varsta
    4
    Posturi
    4,735

Implicit

zice un vet ( ft bun ) ca polidinul la pisici e vax, nu are niciun efect

exista ceva studii care i-au demonstrat eficacitatea ? am cautat pe net si nu am gasit nimic
    if things go wrong, don't go with them

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    400

Implicit

Pisoii sunt mai bine. Inca de ieri, cand am venit de la vet (dupa tratament) Lady, pisicuta care a fost mai rau se simtea mai bine si a mancat bine iar de atunci mananca ca o disperata: nu mult o data, dar des si tot ce ii dau: hrana umeda, uscata, ficatei la teflon. Motanul a mancat putin ieri si a fost mai bleg. Azi la tratament mi-a spus doctorita ca inca il doare gatul si de-aia nu mananca; cand am ajuns acasa a refuzat mancarea umeda, dar a baut apa iar mai tarziu, cand le-am dat ficat a venit repede la castron si a mancat tot, chiar a ajutat-o si pe Lady. Daca continua sa se simta bine si sa manance, doctorita a zis ca nu mai trebuie antibiotic. La Facultate nu am ajuns pentru ca am dat telefon inainte si am aflat ca dr. Fernoaga nu este in tara. Daca stiam de dr. Ionescu mergeam acolo.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

ma bucur mult ca merge totul spre bine.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

Kale,eu cand am avut pisoi bolnavi le-am facut alaturi de antibiotic( indicat de antibiograma) si vitamine si in plus si polidin intre 3-5 zile(evident la indicatia medicului si crede-ma si eu am medici buni care se ocupa de felisa mea,altfel nu as avea mortalitate 0% la pui de ani de zile;oricat de bine ii ingrijesti si ii hranesti,cand sunt mici mai apar si cazuri de imbolnavire la unii... la adulti nici nu se pune problema ,sunt toti ok).Ba am mai utilizat la adulti pe cale orala si Imunostim de uz uman .
    Oricum,imunitatea se intareste in timp,indiferent ce produs utilizezi din cele de uz uman sau veterinar indicate de medic,iar o statistica a eficientei este greu de realizat.
    Daca vei constata ca si-a marit imunitatea dupa administrarea unui imunomodulator,apare intrebareaare nu s-a intamplat asta datorita cresterii si intaririi organismului,datorita vaccinarii,datorita hranei mai bune calitativ,datorita vitaminelor administrate etc?E greu de facut un astfel de studiu si de ales un esantion reprezentativ;statistica este o stiinta si concluziile fara o statistica realizata in mod corect sunt pareri.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    400

Implicit

Pot sa spun acum ca pisoii si-au revenit. Incepand cu ora 4 dimineata incep sa se mangaie de mine si sa-mi toarca la ureche; Daca vad ca nu au succes, actiunea continua si creste in intensitate pana pe la 6 cand nu se lasa pana nu ma scol, iar cand ma ridic din pat fug amandoi la castronele sa-mi arate ca sunt goale! Mananca amandoi in disperare, beau apa, isi fac nevoile, se joaca, se spala reciproc, dorm impreuna ziua iar noaptea bataie pe mine! ( cine sa stea mai lipit de mine!) Aseara pe la 12 (noaptea) ii apucase joaca si alergatul cu MITI ( 6 1/2 ani), luau patul si pe noi inclusiv drept trambulina, sareau la geam, pe masa, etc. A trebuit sa o cert pe MITI (care intelege imediat si se opreste) ca sa se opreasca si ei. Asa ca au revenit la normal si ma bucur enorm! Multumesc tuturor pentru sfaturi! Nu sunt chiar incepatoare in ale pisicilor, dar MITI nu a avut probleme de sanatate ( in afara crizelor ca de epilepsie cand avea cam 5-6 luni si care s-ar parea ca au fost de la un nisip special de pisici la care am renuntat si de atunci nu a mai facut crize); de asta m-am speriat cand i-am vazut pe amandoi bolnavi.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

Au avut noroc acum si ma bucur ,dar problema vaccinarii lor ramane cel mai important lucru pe care il ai de facut;normal ere sa fi facut primul vaccin polivalent la 8-9 saptamani si al doilea vaccin polivalent la 12-13 saptamani si ei au deja 5 luni.
    Dupa ce se fac bine programeaza-i la vaccinare!

Despre ce nisip era vorba la Miti?
    Si acum ce utilizezi?
    E interesant de stiut ca poate li se mai intampla si altora.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    400

Implicit

Pana la sfarsitul lunii le fac vaccinul; chiar voiam sa intreb cam cat costa de pisic si ce fel de vaccin sa le fac. Cum nici MITI nu este vaccinata ( avand in vedere antecedentele ei) as vrea sa stiu daca sa-i fac vaccin si de care si daca pot sa o castrez? Nisipul era MIAU - MIAU. Nu a avut nimic inainte, dupa 7 zile de cand am inceput sa-i pun nisipul acela a inceput sa faca crize; doctorita a zis ca nu este de la nisip si sa-i dau vitamine ( ii dadusem mereu si pana atunci vitamine). Am inceput sa-i dau vitamine dar i-am scos si nisipul. A mai facut crize timp de 7 - 10 zile aproape zilnic, apoi nu a mai facut. Dupa aproximativ doua luni, timp in care nu a mai facut crize, doctorita a zis ca probabil a fost de la lipsa de vitamine ( ???) si nu de la nisip. Am inceput sa-i pun iar nisip MIAU - MIAU si dupa alte aprox. 7 zile au reinceput crizele. De atunci i-am scos definitiv acel nisip (am trecut pe nisip simplu de rau), a mai facut crize un timp ( tot cam 10 zile) si de atunci nu a mai avut probleme niciodata. Acum are 6 1/2 ani si in afara de anemia pe care a avut-o cand a fost pierduta, si din care si-a revenit foarte bine, nu a mai avut nimic.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 4 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */