Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 21
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 nov, 09
    Posturi
    11

Implicit varsta optima sterilizare si alte probleme

Dupa indelungi ezitari si nehotarari, am decis pentru sterilizare pentru 2 cateluse ale mele (eu avand mai multi caini), intrucat am inteles ca metodele hormonale sunt periculoase si chiar pe prospectul lor gasit pe internet scrie ca nu se folosesc de la primele calduri.

Catelusele sunt programate pentru operatie peste 6 zile. Ele acum au 6 luni si o sapatmana. La data operatiei vor avea 6 luni si jumatate. Credeti ca exista posibilitatea sa intre in calduri pana atunci?

Sunt de talie mica-medie avand cam 8-10 kg acum. Mentionez ca mananca normal, nu au schimbari comportamentale si perioada asta si mai mult, stau cu inca 2 masculi in curte (care au acceasi varsta ca ele) si mai sunt si prin vecini caini masculi care nu par atrasi sau interesati de ele. Cam care ar fi semnele sa vor veni primele calduri? Stiu ca la alta catelusa de-a mea au fost destul de evidente schimbarile comportamentale (nu mai manca, incerca sa se acunda, era irascibila cu masculii din vecini cu mult inainte sangerarilor care au aparut la cca. 9 luni).

Daca intra in calduri pana saptmana viitoare, ce se mai poate face? Ar fi greu sa astept sa termine caldurile pentru ca se pot imprechea accidental.

Sunt si foarte ingrijorata in ceea ce priveste sterlizarea in sine. Toata lumea ma asigura ca este ceva de rutina, insa este vorba totusi de o operatie destul de invaziva din cate am citit. Cam ce riscuri reale presupune ea? Ce trebuie facut in perioada post-operatorie? Credeti ca pe viitor se vor gasi metode mai putin invazive pentru problema contraceptiei canine?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Metodele neinvazive nu vor rezolva problema piometrului...
    Daca uterul ramane la locul lui, tot nu rezolvi pb
    Sterilizarea este cea mai sigura metoda, care desi invaziva, este usor suportata de catelele tinere.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    11 feb, 09
    Posturi
    112

Implicit ia uite

Uite cateaua mea sterilizata la 6 luni, ovariohisterectomie. A zacut 3 zile, acum are 1 an si nu mai poate de bine. O faci pentru sanatatea lor generala, nu numai pentru a opri inmultirea. Succes
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 nov, 09
    Posturi
    11

Implicit sterilizare diverse dileme

Citat Postat de bulina Vezi post
    Metodele neinvazive nu vor rezolva problema piometrului...
    Daca uterul ramane la locul lui, tot nu rezolvi pb
    Sterilizarea este cea mai sigura metoda, care desi invaziva, este usor suportata de catelele tinere.
    Multumesc pentru raspuns. La aceeasi concluzie am ajuns si eu dupa ce m-am "documentat" pe Internet. Nu statisticile sunt cele ce m-au convins, ci mai mult mesajele personale ale celor care s-au confruntat cu problema piometrului la catele lor.

Ma interesa insa si care este probabilitatea ca ele sa intre in calduri la aceasta varsta (6 luni si 1 sapt.) Este ok varsta aceatsta pt sterlizare? Sau este prea tarziu? Sau prea devreme?

Inca o problema care ma ingrijoreaza este omiterea mentionarii efectelor secundare (posibile) ale sterilizarii. Asta mai ales in cazul in care aceasta operatie este complet ireversibila. Majoritatea medicilor spun ca nu sunt efecte secundare, dar mai multe studii spun ca exista posibile modificari fizice, comportamentale, de sanatate.

De exemplu:

The con’s are more on the physical level, with increased chances of hypo-thyroidism, osteo-sarcoma and haemangio-sarcoma, incontinence in females and probably
    in males as well, infections of the external re-productive organs and skeleton problems.
    On a mental level there is an increased tendency towards fear- or dominance aggression as
    a side-effect of hypo-thyroidism or, when spayed before mental maturity, of dominance
    aggression in females already with a tendency towards dominant behavior.

De aici:
    http://www.luckydogs.info/pdf/Web_-_..._and_Con_s.pdf

sau:

When discussing the health impacts of spay/neuter, health risks are often not mentioned. At times, some risks are mentioned, but the most severe risks usually are not.
    (...)
    On the negative side, spaying female dogs
    • if done before 1 year of age, significantly increases the risk of osteosarcoma (bone cancer); this is a
    common cancer in larger breeds with a poor prognosis
    • increases the risk of splenic hemangiosarcoma by a factor of 2.2 and cardiac hemangiosarcoma by
    a factor of >5; this is a common cancer and major cause of death in some breeds
    • triples the risk of hypothyroidism
    • increases the risk of obesity by a factor of 1.6-2, a common health problem in dogs with many
    associated health problems
    • causes urinary “spay incontinence” in 4-20% of female dogs
    • increases the risk of persistent or recurring urinary tract infections by a factor of 3-4
    • increases the risk of recessed vulva, vaginal dermatitis, and vaginitis, especially for female dogs
    spayed before puberty
    • doubles the small risk (<1%) of urinary tract tumors
    • increases the risk of orthopedic disorders
    • increases the risk of adverse reactions to vaccinations
    (...)
    All surgery incurs some risk of complications, including adverse reactions to anesthesia, hemorrhage, inflammation, infection, etc. Complications include only immediate and near term impacts that are clearly linked to the surgery, not to longer term impacts that can only be assessed by research studies.

De aici:
    http://www.naiaonline.org/pdfs/LongT...uterInDogs.pdf

In situatia data, cine trebuie crezut? Riscurile acestea care apar in studii de spcialitate nu sunt niciodata mentionate din cate observ. De aici rezulta si ingrijorarea mea (poate cam extrema). De aceea mi-a fost si foarte greu sa iau aceasta decizie pentru ca, daca apar aceste efecte dupa operatie nu mai e nimic de facut.

In cazul meu ma ingrijoreaza posibilele schimbari comportamentale in ceea ce priveste agresivitatea intre catele. Aici totusi am gasit rezultate imbucuratoare care spun ca s-ar reduce acest tip de agresivitate. In acelasi timp, altii spun ca datorita nivelului crescut de testosteron in femele sterilizate, agresivitatea poate fi mai marcata. A mai avut cineva cu mai multe femele experiente in ceea ce priveste interactiunea dintre ele inainte si dupa sterilizare?

Eu cum stau cu cateii mei toti sub acelasi acoperis, mi-ar fi extraordinar de greu sa menajez o situatie de permanent conflict intre ei, ca urmare a acestei operatii. Ele acum se impaca bine (in afara de ocazionala rafuiala cand ajunge din greseala sa fie mancare la comun sau alte obiecte) si sper din tot sufletul sa ramana asa si dupa operatie. Si mai greu mi-ar fi sa fiu nevoita sa dau una din ele daca se infirma teoria veterinariarilor ca ele "se mai linistesc" dupa sterilizare.

Scuze pentru lungimea post-ului. Apreciez orice raspunsuri/reactii.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 nov, 09
    Posturi
    11

Implicit

Citat Postat de overseas Vezi post
    Uite cateaua mea sterilizata la 6 luni, ovariohisterectomie. A zacut 3 zile, acum are 1 an si nu mai poate de bine. O faci pentru sanatatea lor generala, nu numai pentru a opri inmultirea. Succes
    Multumesc pentru raspuns. Chiar ma ajuta enorm sa aud experiente personale pe acest subiect. Este superba cateaua ta. Cand spui ca a "zacut" 3 zile, la ce te referi mai exact? Ai tinut-o in casa cam cat timp dupa operatie? Eu nu stiu daca trebuie sa le separ de ceilalti in post-op sau chiar intre ele. Am inteles ca nu ar fi necesar.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    11 feb, 09
    Posturi
    112

Implicit

La mine situatia a fost complicata. Cateaua, pe care o iubesc ca pe ochii din cap, este la casa de la munte. Am luat-o din drum unde maica-sa nu o lasa sa manance resturi pana cand nu se sautura ea (adica batrana). Cel mai apropiat vet este la 60 km. Din cauza drumului cu masina, iubita a fost destul de chinuita. Operatia a durat cca 1h, dupa care a fost ametita din cauza anestezicului, iar cand a ajuns acasa a vomitat. Este caine de curte dupa cum vezi (iarna prefera sa doarma in zapada uneori, nu in cusca !), asa ca si-a facut recuperarea in fan, la adapost de vant. Cca 2 zile nu a mancat nimic. Mi se rupea sufletul cand o vedeam, dar si-a revenit foarte bine. Stand uneori singura in curte, daca nu o sterilizam riscam doua randuri de pui pe an !!! Dar a contat si sfatul deissimei care mi-a aratat avanzajele pt sanatate (cancere, tumori etc).
    Inainte de operatie sa nu manance cca 12 ore, eventual ii dai putina apa. Vei avea sa le dai medicamente dupa operatie, dar cum ei nu vor avea pofta de mancare te sfatuiesc sa iei o seringa (fara ac), sa pisezi medicatia si sa o dizolvi cu putina apa, dupa care le deschizi gurita si pac - pe gat. Altfel te vei ruga de ei cu pastilele degeaba.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 nov, 09
    Posturi
    11

Implicit

Citat Postat de overseas Vezi post
    La mine situatia a fost complicata. Cateaua, pe care o iubesc ca pe ochii din cap, este la casa de la munte. Am luat-o din drum unde maica-sa nu o lasa sa manance resturi pana cand nu se sautura ea (adica batrana). Cel mai apropiat vet este la 60 km. Din cauza drumului cu masina, iubita a fost destul de chinuita. Operatia a durat cca 1h, dupa care a fost ametita din cauza anestezicului, iar cand a ajuns acasa a vomitat. Este caine de curte dupa cum vezi (iarna prefera sa doarma in zapada uneori, nu in cusca !), asa ca si-a facut recuperarea in fan, la adapost de vant. Cca 2 zile nu a mancat nimic. Mi se rupea sufletul cand o vedeam, dar si-a revenit foarte bine. Stand uneori singura in curte, daca nu o sterilizam riscam doua randuri de pui pe an !!! Dar a contat si sfatul deissimei care mi-a aratat avanzajele pt sanatate (cancere, tumori etc).
    Inainte de operatie sa nu manance cca 12 ore, eventual ii dai putina apa. Vei avea sa le dai medicamente dupa operatie, dar cum ei nu vor avea pofta de mancare te sfatuiesc sa iei o seringa (fara ac), sa pisezi medicatia si sa o dizolvi cu putina apa, dupa care le deschizi gurita si pac - pe gat. Altfel te vei ruga de ei cu pastilele degeaba.
    Si cam cat a durat pana si-a revenit complet la normal catelusa? Ai observat si alte schimbari dupa aceea?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Revenirea din anestezie are loc in fuctie de felul anesteziei : daca este clasica, o catea isi revine in functie de metabolism, de la cateva ore pana la mai multe zile. Unele vomita, altele nu, dat fiind ca anestezicul "trece" prin ficat si il cam deranjeaza. La varianta de anestezie cu antidot, pleci cu cateaua acasa pe picioare....

Efectele adverse...sunt foarte rare, ele exista numai la putine catele. Lasand la o parte teoria, la catele apare cel mai des obezitatea, insa acum e mult mai usor sa tii un caine la dieta, mai ales daca sta la curte si face mancare , riscul e mult redus....
    Incontinenta...eu din cate sute de catele sterilizate stiu si am auzit, nu cred ca sunt 5 la care a aparut problema asta....
    Din punctul meu de vedere, cele scris ein materialele alea sunt un fel de drob de sare...multe se pot intampla si la cateaua nesterilizata, la care ii dai eventual anticonceptionale sau doamne fereste, din greseala ramane gestanta.
    Eu sunt de parere ca sterilizarea e o metoda eficienta, cateaua poate avea o viata lunga si linistita....

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 nov, 09
    Posturi
    11

Implicit

Citat Postat de bulina Vezi post
    Revenirea din anestezie are loc in fuctie de felul anesteziei : daca este clasica, o catea isi revine in functie de metabolism, de la cateva ore pana la mai multe zile. Unele vomita, altele nu, dat fiind ca anestezicul "trece" prin ficat si il cam deranjeaza. La varianta de anestezie cu antidot, pleci cu cateaua acasa pe picioare....

Efectele adverse...sunt foarte rare, ele exista numai la putine catele. Lasand la o parte teoria, la catele apare cel mai des obezitatea, insa acum e mult mai usor sa tii un caine la dieta, mai ales daca sta la curte si face mancare , riscul e mult redus....
    Incontinenta...eu din cate sute de catele sterilizate stiu si am auzit, nu cred ca sunt 5 la care a aparut problema asta....
    Din punctul meu de vedere, cele scris ein materialele alea sunt un fel de drob de sare...multe se pot intampla si la cateaua nesterilizata, la care ii dai eventual anticonceptionale sau doamne fereste, din greseala ramane gestanta.
    Eu sunt de parere ca sterilizarea e o metoda eficienta, cateaua poate avea o viata lunga si linistita....
    Mersi inca odata pentru informatii si promptitudinea raspunsurilor.

1. Despre ingrasare mi-a spus si dr. veterinar. Dupa operatie, trebuie doar sa reduc cantitatea de mancare sau sa schimb si sa folosesc mancare speciala? Eu acum le dau Pedigree Junior simplu dimineata si seara Junior amestecat cu hrana umeda din conserva. Ca snack-uri in timpul zilei le-am mai dat si morcovi, pe care i-au molfait si mancat cu rigurozitate, dar asta probabil pentru ca li se schimba si dintii si simt nevoie sa roada (altceva decat sosetele mele, desi si pe acestea le rod cu religiozitate).

2. Dr. mi-a spus ca in ziua operatiei, le aduc dimineata si le iau dupa-amiaza "ca noi". Asta inseamna poate ca va folosi aceasta "anestezie cu antidot"? Mi-a spus ca nici nu e nevoie sa le separ de ceilalti (3!!!) catei pe durata recuperarii post-op. Credeti ca e in regula sa-i tin tot impreuna? Daca nu, ar trebui sa stiu din timp ca sa gasesc o modalitate sa-i izolez. Afara nu-i pot lasa noaptea be masculi + cealalta catea pentru ca e prea frig si ei sunt de talie mica.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    23 ian, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    410

Implicit

Alte exemple:
    7 pui dintre care 4 femele, sterilizate la 2 luni si 5 zile (imediat s-au trezit si s-au luptat toata dupa-amiaza, ca de obicei);
    O catea sterilizata la 6 luni (a venit in lesa de la cabinet si dupa ce a dormit doua ore si-a facut nevoile afara, a mancat si l-a latrat pe vecin, ca de obicei);
    O catea sterilizata la 5 luni (s-a trezit din anestezie foarte nervoasa si a incaierat un caniche in cabinet - dupa 24 de ore in care fost relativ calma a reusit sa muste o alta catea din casa si pe fratele meu, asta fiind comportamentul ei natural);
    Un caine castrat la un an (am venit cu el in lesa de la cabinet si a vrut sa ramana in curte, unde a facut ture nebunesti in jurul gardului si a latrat, ca in fiecare zi);
    O catea obeza, cu mastita nervoasa, sterilizata la 3 ani, deoarece tatal meu s-a temut de anestezie si a fost foarte greu de convins (catelusa statea intinsa si parea trista dupa ce a ajuns acasa - deoarece tata plangea langa ea si spunea ,,uite, Fanny e suparata pe mine,, - dar cand am intrat eu in camera s-a ridicat si a inceput sa dea din coada) acum, la 2 ani de la operatie, este normoponderala si plina de muschi deoarece tata a inteles ca indopatul nu este o dovada de afectiune;
    de fiecare data protocolul anestezic a fost clasic (low-cost) si iv (deci s-a metabolizat mai repede); toti s-au dezvoltat absolut normal, unii din cei castrati sunt slabi si la cativa ani de la castrare deoarece intotdeauna au fost mai lingavi si mai agitati iar cei pofticiosi si lenesi au tendinta sa se ingrase, lucru care s-ar fi intamplat si daca ar fi ramas necastrati dar nu s-ar fi consumat cu stresul curtatii si montei. Singura legatura intre ingrasare si castrare am vazut-o la catelele din strada, care nemaifiind vlaguite de cresterea puilor au suficienta hrana. Nici cresterea mai accentuata a oaselor lungi nu am sesisat-o (am un caine care la 8 luni era gigant si am refuzat sa il castrez inainte de un an si jumatate, dar tot cat un vitel a crescut, si niste metisi de basset - cei castrati la 2 luni - care au picioarele scurte ca bassetul). Niciodata nu am vazut catele cu incontinenta urinara sau alte probleme asociate castrarii si teoretic riscurile sunt infime pe langa beneficii.
    Pot sa dau sute de exemple de animale sterilizate carora le-am vazut evolutia post-operator - femelele sunt exact ca inainte in maxim 48 de ore. Asadar, curaj!

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    11 feb, 09
    Posturi
    112

Implicit

2-3 zile a zacut, dar fara dureri sau altceva, doar ca nu manca. In 7 zile era activa. Nu am remarcat modificari de comportament. CRed ca depinde foarte mult de cum te ocupi de ea. Eu sunt seful haitei de care asculta neconditionat, dar si tovarasul cu care face cele mai mari nebunii Greutatea eu o controlez din hrana pe care i-o dau, sunt foarte strict si metoda functioneaza. Pentru cateaua mea sterilizarea era absolut obligatorie, pentru ca un timp am tinut-o in lant fara gard. Iti dai seama ca era tinta sigura daca era in calduri...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 nov, 09
    Posturi
    11

Implicit

Citat Postat de isis Vezi post
    Alte exemple:
    7 pui dintre care 4 femele, sterilizate la 2 luni si 5 zile (imediat s-au trezit si s-au luptat toata dupa-amiaza, ca de obicei);
    O catea sterilizata la 6 luni (a venit in lesa de la cabinet si dupa ce a dormit doua ore si-a facut nevoile afara, a mancat si l-a latrat pe vecin, ca de obicei);
    O catea sterilizata la 5 luni (s-a trezit din anestezie foarte nervoasa si a incaierat un caniche in cabinet - dupa 24 de ore in care fost relativ calma a reusit sa muste o alta catea din casa si pe fratele meu, asta fiind comportamentul ei natural);
    Un caine castrat la un an (am venit cu el in lesa de la cabinet si a vrut sa ramana in curte, unde a facut ture nebunesti in jurul gardului si a latrat, ca in fiecare zi);
    O catea obeza, cu mastita nervoasa, sterilizata la 3 ani, deoarece tatal meu s-a temut de anestezie si a fost foarte greu de convins (catelusa statea intinsa si parea trista dupa ce a ajuns acasa - deoarece tata plangea langa ea si spunea ,,uite, Fanny e suparata pe mine,, - dar cand am intrat eu in camera s-a ridicat si a inceput sa dea din coada) acum, la 2 ani de la operatie, este normoponderala si plina de muschi deoarece tata a inteles ca indopatul nu este o dovada de afectiune;
    de fiecare data protocolul anestezic a fost clasic (low-cost) si iv (deci s-a metabolizat mai repede); toti s-au dezvoltat absolut normal, unii din cei castrati sunt slabi si la cativa ani de la castrare deoarece intotdeauna au fost mai lingavi si mai agitati iar cei pofticiosi si lenesi au tendinta sa se ingrase, lucru care s-ar fi intamplat si daca ar fi ramas necastrati dar nu s-ar fi consumat cu stresul curtatii si montei. Singura legatura intre ingrasare si castrare am vazut-o la catelele din strada, care nemaifiind vlaguite de cresterea puilor au suficienta hrana. Nici cresterea mai accentuata a oaselor lungi nu am sesisat-o (am un caine care la 8 luni era gigant si am refuzat sa il castrez inainte de un an si jumatate, dar tot cat un vitel a crescut, si niste metisi de basset - cei castrati la 2 luni - care au picioarele scurte ca bassetul). Niciodata nu am vazut catele cu incontinenta urinara sau alte probleme asociate castrarii si teoretic riscurile sunt infime pe langa beneficii.
    Pot sa dau sute de exemple de animale sterilizate carora le-am vazut evolutia post-operator - femelele sunt exact ca inainte in maxim 48 de ore. Asadar, curaj!
    Isis, m-ai mai linistit cu exemplele astea numeroase. Sper sa fie OK si la ale mele. Oricum, voi posta si eu evolutia post-operatorie la sf. saptamanii viitoare. Eu sunt curioasa si cum vor reactiona fratii lor.

Am uitat sa mentionez ca am 5 caini (stiu, suna terifiant, dar macar sunt de talie micuta). Una e mama, iar ceilalti 4 sunt puii ei. Din 5 pui nascuti, am dat numai unul (si acela cu greeu) si pe restul i-am crescut prin toate stagiile ca si cum ar fi copiii mei. Acum deja sunt pe drumul spre maturitate la 6 luni si n-am nici o intentie sa-i dau. M-am gandit ca daca tot m-am atasat de ei si am posibilitatea sa ma ocup cum trebuie de fiecare, de ce sa-i dau cand sunt altii in situatii mai nefericite in strazi si prin adaposturi care s-ar bucura mai mult sa fie adoptati si ingrijiti de altcineva. Si din cauza ca ii stiu din prima secunda din care s-au nascut e mai stresant cand trebuie sa iau o decizie de genul asta. Oricum, alta alternativa nu aveam si sper sa fie bine si pentru ele.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    23 ian, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    410

Implicit

Eu m-as simti ca in concediu cu 5, deoarece m-am mutat de la apartament cu 8 dulai si in cateva zile am gasit o punga cu 7 de cateva ore si am fost obligata sa preiau un caine care altfel ar fi fost deportat pe camp. La asta se mai adauga lotul de pisici, care stau tot in casa. Am tot zis sa postez poza si povestea fiecaruia la topicul cu frumoasele noastre exemplare, dar sunt atat de multi incat mai am de postat 2/3. Este foarte greu spre imposibil sa gasesti stapani responsabili.
    Pe cei 7 mici i-am castrat in aceeasi dupa-amiaza, nu au dat semne ca observa unul la altul ca au fost operati. Inainte aveam tendinta sa separ animalul castrat de grupul lui in primele zile, dar am observat ca reintegrarea rapida ii face bine si ceilalti nu se comporta schimbat. O singura catelusa care fusese operata de piometru pe ultima suta se comporta cu alte cateluse cu foarte multa grija imediat dupa ce erau operate, le mirosea burtica, le purica si dormea lipita de ele.
    Eu te-as sfatui sa tii catelusa separata sau doar cu mama daca pare abatuta si mai putin dornica de joaca decat ceilalti. Dar... de ce nu ii castrezi pe toti o data ca sa nu faci discriminari si sa scapi de grija?
    Medicul iti va da toate sfaturile, asa ca iti recomand doar sa pui catelusa pe suprafata plana de pe care nu poate cadea in trezire, sa o lasi sa isi gaseasca singura pozitia antalgica si sa nu te stresezi.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 nov, 09
    Posturi
    11

Implicit

Citat Postat de isis Vezi post
    Eu m-as simti ca in concediu cu 5, deoarece m-am mutat de la apartament cu 8 dulai si in cateva zile am gasit o punga cu 7 de cateva ore si am fost obligata sa preiau un caine care altfel ar fi fost deportat pe camp. La asta se mai adauga lotul de pisici, care stau tot in casa. Am tot zis sa postez poza si povestea fiecaruia la topicul cu frumoasele noastre exemplare, dar sunt atat de multi incat mai am de postat 2/3. Este foarte greu spre imposibil sa gasesti stapani responsabili.
    Pe cei 7 mici i-am castrat in aceeasi dupa-amiaza, nu au dat semne ca observa unul la altul ca au fost operati. Inainte aveam tendinta sa separ animalul castrat de grupul lui in primele zile, dar am observat ca reintegrarea rapida ii face bine si ceilalti nu se comporta schimbat. O singura catelusa care fusese operata de piometru pe ultima suta se comporta cu alte cateluse cu foarte multa grija imediat dupa ce erau operate, le mirosea burtica, le purica si dormea lipita de ele.
    Eu te-as sfatui sa tii catelusa separata sau doar cu mama daca pare abatuta si mai putin dornica de joaca decat ceilalti. Dar... de ce nu ii castrezi pe toti o data ca sa nu faci discriminari si sa scapi de grija?
    Medicul iti va da toate sfaturile, asa ca iti recomand doar sa pui catelusa pe suprafata plana de pe care nu poate cadea in trezire, sa o lasi sa isi gaseasca singura pozitia antalgica si sa nu te stresezi.
    Woow! Si pana acuma ma credeam eu sunt nebuna ca am am atatia caini (de fapt, mai mult cei din jur). Nu am inteles cati ai exact. 8 sau 9? Si stai cu totii in apartement? Ce bine e cand mai intalnesti pe cineva cu mai multi caini. Chiar ma gandeam sa deschid un topic separat pentru asta pentru ca complet alta experienta decat sa ai un singur caine. Ai tai cum se impaca? Cam cat timp stau singuri pe zi? Mai sunt conflicte (mai ales intre catelele sterilizate ma intereseaza).

In cazul meu, vor fi doua cateluse sterilizate vineri. Raman acasa mama lor si cei doi masculi (fratii). Pe ei (baietii) nu am de ce sa-i castrez, mai ales la varsta asta. Am citit mult si am ajuns la conlcluzia ca nu este necesar. Mai ales ca pe timpul zilei cand e mai cald ii tin in gradina mare si izolata cu ditai gardul si noaptea dorm in casa, deci nu au cum s-o ia la sanatoasa in cautare de partenere pe coclauri. Veterinarul m-a asigurat ca nu e nici o problema sa ii las impreuna pe toti dupa ce le aduc pe fete. Planul meu este insa sa le tin pe ele numai in casa si sa-i aduc pe baieti seara tarziu la ele. Ma gandesc ca poate vor fi prea obositi sa aibe chef de joaca. Oricum, e exclus sa-i las noaptea afara pentru ca e destul de frig. De izolat complet mi-ar fi cam greu, de aceea si intrebam.

Ele binenteles ca noaptea se urca sa doarma cu noi in pat. Sa nu le mai las imediat dupa operatie sau in noaptea aceea?

Nu stiu daca ar trebui sa le izolez si pe ele, una de cealalta. Ma tem ca daca sunt in disconfort destul de mare sa nu fie mai irascbile si sa se iste vreun conflict. Au mai fost rar episoade agresive intre ele, dar deobicei de la mancare ajunsa din greseala in comun (de ex, nuci, asta pe cand aveau 5 luni). Au mai fost cateva incidente si intre catelusa mai dominanta si unul din masculi (numai doua de cand s-au nascut si pana azi). Baietii nu s-au batut niciodata intre ei. Fetele insa, cand incep, sunt mai greu de oprit. Oricum, nu s-au ranit niciodata atat de tare incat sa dea sangele.

Cu mama lor nu cred ca e problema sa stea. Desi si ea e tinerica si se joaca cu ei destul de mult.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    23 ian, 06
    Locație
    craiova
    Posturi
    410

Implicit

Am avut 8 in apartament, dar dupa ce m-am mutat la casa am mai preluat 8 = 16. Traiesc in casa si si-au pastrat stilul de viata de la apartament. In fiecare camera este un lider (sunt 4 lideri, doi masculi si doua femele, in 3 camere si bucatarie) si acolitii lui. Fiecare caine are un anumit temperament (evaluat de dresor, care este si un bun etolog) si antipatii de care suntem obligati sa tinem cont chiar si cand deschidem o usa. Totul este ca la armata, cu orar fix, altfel situatia ar scapa de sub control. Nu pot stabili nici o legatura intre conflicte si sterilizare, fiecare caine a ramas si dupa interventie exact asa cum ii era felul.

Castrarea exclude foarte multe probleme cu care se confrunta masculii nesterilizati o data cu varsta (de la alopecie pana la cancer de prostata). Nu cred ca masculii mei ar fi fost linistiti necastrati si inchisi cu femele sterilizatecare care sa ii incaiere cand le sar in spinare; sau simtind mirosul catelelor la estru de la mare distanta. Am avut un catel cu priaprism de la 3 saptamani si remediul a fost castrarea. Deseori am vazut stapani atat de agasati de caldurile cainelui care rupea usi si scancea incontinuu incat s-au debarasat de el in loc sa il castreze si sa astepte o vreme. Chiar luna aceasta s-a ratacit pe strada noastra un caniche pitic indragostit: era plin de muscaturi si parcursese jumatate din oras intr-o singura seara - stapanii au spus ca permament este indragostit si agitat si evadeaza. Instinctul de reproducere il intrece uneori pe cel de supravietuire.
    P.S. Sa nu le lasi pe pat cand sunt inca ametite, ca sa nu cada. Dupa ce isi recapata toate reflexele pot sta unde vor ele.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top