Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 48
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 apr, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    89

Implicit cum invat un caine sa nu mai manance de pe jos

Vesnica problema cu mancatul de pe jos (afara sau in casa- par, rigips, etc).
    Daca poate cineva sa imi dea niste sfaturi cum ar trebui sa procedez ptr a dezvata un caine sa manance de pe jos.
    Am incercat si cu botnita dar niciun efect ba mai rau, ia pozitia stanii de piatra si nu se mai clinteste din acel loc ptr nimic in lume.
    Am incercat si procedul pe care il foloseste Gabriel Cocu in filmuletul http://www.youtube.com/watch?v=ahisUiJGu6I , insa nici aceasta metoda nu da roade. NU se uita, nu adulmeca, nu ia de pe jos doar daca sunt langa ea, daca e libera si nu e tinuta in lesa, ia tot ce apuca de pe jos ca un aspirator.
    Stie foarte bine ca nu are voie sa ia nimic de pe jos, dar totusi o face.
    Sunt disperata ptr ca recent a fost depistata cu probleme la ficat si nu stiu ce sa fac mai repede si mai bine. Am dat o groaza de bani pe analize, consultatii, radiografii si tratamente ca in final sa o iau de la capat.

Domnilor Moderatori ma scuzati daca am deschis un topic deja existent dar nu am gasit nimic in legatura cu problema ei.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    06 nov, 09
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    237

Implicit

si catelusa mea la fel.aksa nu,qm ajunge in alta parte nu te mai poti juk cu eaca miroase peste tot si mananca daca gaseste cva,daca sunt langa ea il da repede jos ca stie ca o cert daca nu sunt si o vad fuge ca stie ca vin sa il iau si il mananca in fuga...daca gasesti solutia anunta-ma si pe me

User exclus
    Data inscrierii
    04 ian, 09
    Locație
    RESITA
    Posturi
    516

Implicit

NU se uita, nu adulmeca, nu ia de pe jos doar daca sunt langa ea, daca e libera si nu e tinuta in lesa, ia tot ce apuca de pe jos ca un aspirator
    Aproape ca ai si raspuns la intrebare.

Incearca sa nu-i dai niciodata sa manance de pe jos - doar din castron sau din mana ... obisnuieste-o sa-i scoti din gura ce mai ia accidental.
    Poate ne dau mai multe sfaturi cei mai specializati in dresaj si rezolvarea problemelor de comportament canin.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 apr, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    89

Implicit

Citat Postat de Petre Vezi post
    Aproape ca ai si raspuns la intrebare.

Incearca sa nu-i dai niciodata sa manance de pe jos - doar din castron sau din mana ... obisnuieste-o sa-i scoti din gura ce mai ia accidental.
    Poate ne dau mai multe sfaturi cei mai specializati in dresaj si rezolvarea problemelor de comportament canin.

pai exact asta si fac.. doar din mana sau din castronul ei ii dau sa manance, iar afara cand o prind ca a luat ceva de pe jos ii scot tot ce pot.
    Problema e aceeasi ca si la d-na de maio devreme .. gaseste si fuge repede inainte ca sa nu o vad cand mananca, si mananca pe fuga, uneori inghite oasele ascutite fara sa mai mestece.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    06 nov, 09
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    237

Implicit

imi puteti spune laura....exact asta imi e si mie frik la oase,si mie mi se pare tot la fel,adik ca le inghite nemestecate,pana acum nu a vomat niciodata din cauza oaselor dar asta nu inseamna k pot sa o las...pur si simplu ,ma dispera si ma umple de nervi cand vad ca eu ii zic sa ii dea drumul si ea fuge mancand,macar atunci cand o prind(daca o prind) il scuipa..

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    4,808

Implicit

Singura metoda este dresajul si apoi exercitiile repetate periodic ca sa nu uite.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 apr, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    89

Implicit

Si in cazul in care nu dispunem de 200-1000 euro ptr dresaj ce optiuni mai sunt?
    M-am gandit de nenumarate ori insa situatia financiara nu-mi permite si am zis ca trebuie sa existe si alte modalitati, care sa o faca sa nu mai manance de pe jos, mult mai ieftine.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    4,808

Implicit

Nu trebuie sa faci tot programul de dresaj. Doar ce te intereseaza si cred ca va fi mai ieftin. Poti sa-ti cumperi niste carti care vor ajunge in total la maxim 150 roni si sa te apuci sa-l dresezi chiar tu. Mie mi s-a parut foarte interesanta cartea "Imi dresez singur cainele" de Kyra Sundance aparuta la editura Teora. Mai este una foarte buna in sensul ca te face sa-ti intelegi mai bine catelul scrisa de David Alderton. Mai aveam o carte in care se descria exact ce trebuie facut ca sa nu mai manance de pe jos. S-o caut, poate o gasesc si-ti comunic.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 apr, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    89

Implicit

te rog mult .. eu mi-am luat o carte am crezut ca o sa imi foloseasca dar de fapt spune cate putin din toate si ptr fiecare specie in parte "Totul despre cainele tau".

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    4,808

Implicit

Cartea se numeste "Schnauzerii, Crestere, inmultire, dresaj" de Ioan Bud si Aurel Muste si e aparuta la editura Ceres. Eu le-am cumparat prin comanda pe internet. Scrie ca trebuie sa pui un os necuratat de carne si fara sa fii vazuta de caine. Apoi vii cu cainele legat cu o lesa lunga si il plimbi prin zona. In momentul cand gaseste osul va fi smucit puternic si i se va da comanda "NU". Daca trece de os fara sa-l inhatze, va fi recompensat cu carne sau cu ce ii place lui mai mult. Se va repeta exercitiul pina invata.Apoi il lasi liber si verifici daca a invatat. Daca nu, se reiau exercitiile. Acum foarte multi ani eram in parc si discutam cu o cunostinta despre cum a fost dresat cainele lui pentru refuz de hrana. Mi-a zis ca dresorul a folosit zgarda cu impulsuri electrice. Cum se apleca sa ia mancare de pe jos, il electrocuta. Nu stiu daca si acum se foloseste metoda asta. Cred ca e mai eficienta decit prima mai ales daca ai un caine hulpav. De fapt si in carte, autorul atentioneaza ca e foarte greu sa-l faci pe catel sa nu manance de pe jos.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    10 apr, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    89

Implicit

Eu am incercat de mai multe ori prima metoda cu ficatel de pui fiert si cremwusti de pui insa nu a dat niciun rezultat .. ptr ea osul e sfant stie ca nu il gaseste acasa pe jos nici in castronul ei.
    Cand ies cu ea afara incepe sa adulmece alte mirosuri (pe unde au mai trecut cateii) si mirosurile de mancare in acelasi timp si nu prea am cum sa imi dau seama cand vrea sa inhate ceva si cand nu.
    Cand are nevoie isi cauta locul mirosind fiecare cm haotic la fel si cand cauta oase.
    O sa caut si eu cartea de care mi-ai spus si sper sa am rezultate. Multumesc mult.

P.S. Tu ai reusit sa il inveti sa nu mai manance de pe jos?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    4,808

Implicit

Eu am un catel care ma divinizeaza si cand ii spun ca nu are voie ma asculta. Altul- care e de fapt al fiului meu si mai e si cam haplea nu prea asculta dar lucram inca la problema asta. In zonele pe unde umblam noi cu cateii nu sunt oase sau alte alimente ca le mananca maidanezii. Apropo' , in carte scria ca trebuie sa-l recompensezi cu carne cruda.La emisiunea dresorului Gabriel Cocu de pe National Tv am vazut ca recompensa e din carne de vita fiarta. Ideea e sa-i dai ca recompensa ce-i place cel mai mult.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    4,808

Implicit

Pina la urma si pina la urma, treci la medode mai dure adica sa-i cumperi o zgarda pentru dresaj si cum o vezi ca inhata mizerii , cum o electrocutezi. Cu metoda asta e imposibil sa nu se invete ca nu are voie sa manance de pe jos.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    12 nov, 08
    Locație
    Brasov
    Varsta
    27
    Posturi
    98

Implicit

Citat Postat de eunice Vezi post
    Cartea se numeste "Schnauzerii, Crestere, inmultire, dresaj" de Ioan Bud si Aurel Muste si e aparuta la editura Ceres. Eu le-am cumparat prin comanda pe internet. Scrie ca trebuie sa pui un os necuratat de carne si fara sa fii vazuta de caine. Apoi vii cu cainele legat cu o lesa lunga si il plimbi prin zona. In momentul cand gaseste osul va fi smucit puternic si i se va da comanda "NU". Daca trece de os fara sa-l inhatze, va fi recompensat cu carne sau cu ce ii place lui mai mult. Se va repeta exercitiul pina invata.Apoi il lasi liber si verifici daca a invatat. Daca nu, se reiau exercitiile. Acum foarte multi ani eram in parc si discutam cu o cunostinta despre cum a fost dresat cainele lui pentru refuz de hrana. Mi-a zis ca dresorul a folosit zgarda cu impulsuri electrice. Cum se apleca sa ia mancare de pe jos, il electrocuta. Nu stiu daca si acum se foloseste metoda asta. Cred ca e mai eficienta decit prima mai ales daca ai un caine hulpav. De fapt si in carte, autorul atentioneaza ca e foarte greu sa-l faci pe catel sa nu manance de pe jos.
    Da ambele metode sunt bune numai ca prima metoda poate dura foarte mult, depinde de caine. Iar metoda cu zgarda electica este cea mai scurta metoda de a dezvata cainele sa manance de pe jos, metoda la care as recurge numai daca prima metoda este ineficienta.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    29 dec, 09
    Varsta
    23
    Posturi
    463

Implicit

eu am reusit cat de cat sa il fac sa nu mai mance de pe jos ...... dar a fost cam dur parerea mea am bagat de acasa o bucata de carne in zeama de la ardei iute care credeti-ma ca e foarte iuteeeeeee si am aruncat-o pe jos :d si dupa iam dat voie sa manace de atunci se mai uita chioras la cea ce e pe jos ..... si asta la varsta de 6 luni.... acum sper sa tina minte si mai tarziu .... oricum comanda NU e foarte utila ...... cel putin la cainele meu e ... eu am reusit pana acum sa il invat sa nu manace de pe jos ,sa seada, sa stea culcat si cam atat , NU am reusit sa il fac sa stea unde doresc eu .... adica nu am reusit cu comanda stai .. in rest e totul ok

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */