Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Raia auriculara

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 oct, 08
    Locație
    Bucuresti, Lacul Tei
    Varsta
    30
    Posturi
    2,220

Implicit Raia auriculara

Spuneti-mi va rog, care este perioada de vindecare pentru raie auriculara la pisici, in conditiile unui tratament corespunzator?
    Multumesc.
    Living at 100 miles per hour...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    25 iul, 05
    Locație
    Iasi
    Posturi
    257

Care e tratamentul corespunzator?...am si eu de tratat undeva la tara un motanel de 6 ani ,cu raie si mi s-a recomadat de catre un vet sa ii aplic o pipeta de stronghold, iar dupa 3-4 zile sa il pulverizez pe toata blana, cu o solutie dintr- o fiola de neostomosan si 0.5 l apa, la interval de 3 zile intre pulverizari...nu e prea toxic,dupa stronghold? El e mai sensibil de felul lui, faptul ca se linge dupa pulverizare il poate afecta?
    Alt veterinar mi-a recomandat tot neostomosan, dar proportia sa fie o fiola la 1.5 l apa calduta si aplicat zilnic, timp de 7 zile, cu un betisor de urechi pe zonele afectate, apoi pauza o saptamana si repetat tratamentul.
    Mentionez ca recomandarile medicilor veterinari au fost facute doar dupa niste fotografii si descrieri(are si pe corp zone afectate)...eu am cumparat deja pipeta de stronghold si fiola de neostomosan, dar abia duminica ajung la el si nu stiu care tratament sa il aplic...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    346

Implicit

eu iti recomand sa ii pui picaturi SUROLAN de 2 ori pe zi timp de 5 zile si daca reapare mai repeti o data.la pisele mele a functionat perfect.
    Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    346

Implicit

Citat Postat de Sara_C Vezi post
    Care e tratamentul corespunzator?...am si eu de tratat undeva la tara un motanel de 6 ani ,cu raie si mi s-a recomadat de catre un vet sa ii aplic o pipeta de stronghold, iar dupa 3-4 zile sa il pulverizez pe toata blana, cu o solutie dintr- o fiola de neostomosan si 0.5 l apa, la interval de 3 zile intre pulverizari...nu e prea toxic,dupa stronghold? El e mai sensibil de felul lui, faptul ca se linge dupa pulverizare il poate afecta?
    Alt veterinar mi-a recomandat tot neostomosan, dar proportia sa fie o fiola la 1.5 l apa calduta si aplicat zilnic, timp de 7 zile, cu un betisor de urechi pe zonele afectate, apoi pauza o saptamana si repetat tratamentul.
    Mentionez ca recomandarile medicilor veterinari au fost facute doar dupa niste fotografii si descrieri(are si pe corp zone afectate)...eu am cumparat deja pipeta de stronghold si fiola de neostomosan, dar abia duminica ajung la el si nu stiu care tratament sa il aplic...
    raia auriculara se refera la raia din urechi iar despre ce vb tu este alt fel de raia care se face pe corp si care poate fi demodecica sau sarcoptica.in functie de tipul raiei se da tratament la pisici pt ca e o mare diferenta.
    Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */