Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Pernite crapate

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 sep, 09
    Locație
    Baia Mare
    Posturi
    1,138

Implicit Pernite crapate

Pentru ca nimeni pe acel thread nu a raspuns si doresc si eu un raspund va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
    Citat Postat de ishoo Vezi post
    aseara am observat ca sophie schiopateaza adica isi ridica total piciorul drept din fata si umbla in 3 picioare, m-am uitat la labuta si are pernitele crapate la picioarele din fata. o vecina care are si ea catel, m-a sfatuit sa o dau cu ulei de masline pe pernite, deoarece e caine tinut in casa la caldurica si cum e foarte frig iese afara si i-se usuca pernitele de la ger dupa care creapa. in casa nu schipateaza nu are nimic.
    m-am gandit ca poate a mai intalnit cineva problema asta si stie ceva solutie sau sa imi confirme varianta cu ulei de masline.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 dec, 06
    Locație
    romania
    Posturi
    3,669

Implicit

Citat Postat de altu Vezi post
    Pentru ca nimeni pe acel thread nu a raspuns si doresc si eu un raspund va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
    ...exista creme speciale pentru asa ceva,pe site-uri specializate cu produse cosmetice pentru animale;si crema cu galbenele este eficienta,trebuie masate bine pernutele pana intra in piele crema.De uleiul de masline n-am auzit dar e posibil sa fie si asta bun.
    Heaven goes by favour. If it went by merit, you would stay out and
    your dog would go in." -- Mark Twain

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 nov, 09
    Locație
    Romania
    Varsta
    37
    Posturi
    592

Implicit

Hipercheratoza plantara poate avea origini diverse. Destul de des ea este un semn al maladiei Carre. De aceea cred ca este bine ca un vet sa vada catelul, inainte de a se aplica tratamente dupa ureche. Eu am invatat din experienta trista ca lucrurile astea ce par mici si lipsite de importanta pot ascunde boli grave. De ce sa nu elimini o ipoteza?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 sep, 09
    Locație
    Baia Mare
    Posturi
    1,138

Implicit

Citat Postat de Cristina_M Vezi post
    Hipercheratoza plantara poate avea origini diverse. Destul de des ea este un semn al maladiei Carre. De aceea cred ca este bine ca un vet sa vada catelul, inainte de a se aplica tratamente dupa ureche. Eu am invatat din experienta trista ca lucrurile astea ce par mici si lipsite de importanta pot ascunde boli grave. De ce sa nu elimini o ipoteza?
    si al meu are perinitele crapate, dar am cainele de 4 luni si din a doua saptamana le are crapate, nu prea cred sa aibe vreo legatura cu ce zici

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 nov, 09
    Locație
    Romania
    Varsta
    37
    Posturi
    592

Implicit

Uite un citat dintr-un tratat cu privire la maladia Carre, pe care il poti gasi si AICI:

•Forma cutanată. Este semnalată destul de rar şi se manifestă prin apariţia unui exantem pustulos, mai mult sau mai puţin extins pe suprafaţa corporală. Acest eritem este discret, interesând numai pielea din anumite regiuni (auriculară, peribucală, perinazală, faţa internă a coapselor), dar se pot întâlni câini bolnavi cu forma cutanată generalizată. Pustulele au, în general, dimensiuni reduse, de aproximativ 2-3 mm diametru, dar pot fi şi confluente.

La câteva zile apar cruste, care se vor usca şi apoi se exfoliază, fără a lăsa urme de durată. Pot apărea, prin complicaţii bacteriene, micotice, diferite eczeme, dermatite, abcese etc. O localizare specială a formei cutanate constă în hipercheratoza care afectează, în special, cuzineţii plantari. Tegumentul, la nivelul acestora, se îngroaşă şi crapă (crăpăturile sunt profunde şi sângeroase), câinele bolnav fiind şchiop.

Această localizare este cunoscută şi sub denumirea de boală a călcâiului tare.

Nu ma dau mare priceputa, doar ca de cand am patit-o prefer sa fiu aia care se teme de drobul de sare si verifica de 10 ori decat sa pierd timp pretios. Sa dea Dumnezeu sa nu fie vorba de asa ceva in cazul tau. Iti doresc numai bine!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 sep, 09
    Locație
    Timisoara
    Posturi
    72

Implicit

Al meu catelus s-a taiat destul de adanc la o pernita. Care ar fi pericolul infectarii (il dau zilnic cu tinctura de iod) si credeti ca e posibil ca un caine sa faca tetanos?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    29 sep, 09
    Locație
    Baia Mare
    Posturi
    1,138

Implicit

Citat Postat de fiona basset Vezi post
    ...exista creme speciale pentru asa ceva,pe site-uri specializate cu produse cosmetice pentru animale;si crema cu galbenele este eficienta,trebuie masate bine pernutele pana intra in piele crema.De uleiul de masline n-am auzit dar e posibil sa fie si asta bun.
    multumesc pentru sfat!

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */