Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 56
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 feb, 10
    Posturi
    16

Implicit Help...parvoviroza sau jigodie?

Catelulsul meu este in tratament cu ser,vitamine,antibiotic,metocropramid ,dar nu-si revine de 3 zile(nu mananca nimic,nu se joaca.merge putin si apoi se retrage si doarme),a avut varsaturi si scaun apa cu sange inchis la culoare si f urat mirositor...nus ce sa mai fac!
    Are 4 luni si e un canis frumos si nevinovat!
    Ideea este ca este vaccinat complet!

Poate fi parvoviroza?Sau jigodie?
    Ajutati-ma cu un sfat va rog....cum sa-l tratez sa nu moara?
    Va multzumesc!
    De astazi face si Salvacan...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,221

Implicit

Cred ca e parvoviroza si mai stiu ca trebuie facute perfuzii pentru hidratare. Prin varsaturi si scaunele apoase pierde foarte multe lichide si moare prin deshidratare. Mirosul fetid al scaunului este specific parvovirozei. Cu ce vaccin a fost imunizat ? Am auzit ca un anumit tip de vaccin nu imunizeaza pentru tulpina de parvo din Romania. Cred ca am citit chiar pe acest forum despre treaba asta.
    Ultima modificare făcută de eunice; 14/02/2010 la 23:39.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 feb, 10
    Posturi
    16

Unhappy

Buna noapte!Te rog ajuta-ma!
    Uite acum ma uit pe carnet..cred ca Nobivac o data si Biocan a doua oara!
    Face vitamine intarvenos zilnic...de 5 zile!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,221

Implicit

Nu stiu care din astea doua, parca Biocan. Trebuie sa verifici toate discutiile despre parvoviroza din luna noiembrie sau decembrie. Stiu ca m-am dus la o prietena care abia isi cumparase un catel sa-i zic de vaccinul asta din cauza caruia s-au imbolnavit mai multi catei. Uite, caut eu acum pe forum si-ti comunic un pic mai tarziu. OK?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 feb, 10
    Posturi
    16

Implicit

Citat Postat de andra22andra Vezi post
    Buna noapte!Te rog ajuta-ma!
    Uite acum ma uit pe carnet..cred caBiocan, Nobivac si Biocan a doua oara!
    Face vitamine intarvenos zilnic...de 5 zile!
    Ce sa fac sa nu moara?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 feb, 10
    Posturi
    16

Implicit

Citat Postat de eunice Vezi post
    Nu stiu care din astea doua, parca Biocan. Trebuie sa verifici toate discutiile despre parvoviroza din luna noiembrie sau decembrie. Stiu ca m-am dus la o prietena care abia isi cumparase un catel sa-i zic de vaccinul asta din cauza caruia s-au imbolnavit mai multi catei. Uite, caut eu acum pe forum si-ti comunic un pic mai tarziu. OK?
    Astept...te rog!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,221

Implicit

Citeste la www.animale.ro/forum/showthread.php?t=60428
    Medicul e cel care stabileste tratamentul si nu toti cateii mor. Daca tratamentul a inceput foarte devreme are sanse sa scape. Catelului trebuie sa i se faca perfuzie zilnic altfel nu are sanse.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 feb, 10
    Posturi
    16

Implicit Multzumesc din suflet

merg zilnic..chiar si azi am fost...sunt disperata!!!!!!!!Eu am avut un canish imperial superb si a murit in decembrie cu aceleasi simptome,dar paralizase pe spate.Medicul care-l trata(altul)mi-a spus ca a avut leucemie,dar abia acum imi dau seama ca el a avut aceasta boala!
    Era batran,dar l-am iubit enorm...si acum il iubim pe acesta!
    Off.....de ce oare?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,221

Implicit

Daca in decembrie a murit de aceeasi boala cred ca te-ai grabit sa iei un pui. Trebuia sa faci dezinfectia casei si sa astepti minim 6 luni. Faptul ca a paralizat ma duce cu gandul la jigodie. Cainii batrani nu fac parvo care este specifica puilor.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 feb, 10
    Posturi
    16

Implicit draga mea

Daca medicul mi-a spus ca el a avut leucemie...eu nici nu am stiut de aceasta boala itiz dai seama!Acum am aflat,fiind asta mic bolnav am intrat aici si am citit!
    Si m-i se pare ciudat ca simptomele sunt identice...mai putin paralizzia...
    F .nepriceputzi sunt unii medici...o carutza de bani am dat...oare nu le pasa de bietele animale?

Ps...oare Salvacanul e bun?Abia am facut rost de el!
    El e puiul meu

Ultima modificare făcută de andra22andra; 15/02/2010 la 00:30.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 nov, 09
    Locație
    Romania
    Varsta
    37
    Posturi
    600

Implicit

Citat Postat de andra22andra Vezi post
    Eu am avut un canish imperial superb si a murit in decembrie cu aceleasi simptome,dar paralizase pe spate.
    Parvoviroza nu este o boala pe care o face un caine in varsta si cu toate vaccinurile facute. In plus, faptul ca a paralizat spune multe: boala catelului tau a fost JIGODIE (Maladia Carre). Fugi urgent la un spital veterinar unde se pot face analize de sange si fa-i un test. Daca e Jigodie, inca sunt MARI sperante cat timp nu a intrat in faza nervoasa. Te rog mult, fa asta pentru catelul tau! Nu mai astepta sfaturi de pe forum, caci orice secunda conteaza.

Sanatate multa catelului tau!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 feb, 10
    Posturi
    16

Implicit

Si el e cel care e printre ingeri...si il voi iubi mereu...va ramane unic in inima mea!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 feb, 10
    Posturi
    16

Implicit

Citat Postat de Cristina_M Vezi post
    Parvoviroza nu este o boala pe care o face un caine in varsta si cu toate vaccinurile facute. In plus, faptul ca a paralizat spune multe: boala catelului tau a fost JIGODIE (Maladia Carre). Fugi urgent la un spital veterinar unde se pot face analize de sange si fa-i un test. Daca e Jigodie, inca sunt MARI sperante cat timp nu a intrat in faza nervoasa. Te rog mult, fa asta pentru catelul tau! Nu mai astepta sfaturi de pe forum, caci orice secunda conteaza.

Sanatate multa catelului tau!

Multumesc mult Cristina!Dar el face tratament pentru jigodie de azi...cu Salvacan!

Sa-i mai fac analize maine?

Ce inseamna faza nervoasa?Vad ca si tu ai trecut prin asta!
    Catelusii nostrii sunt printre ingeri impreuna...D-zeu sa-i odihneasca!

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    05 nov, 09
    Locație
    Romania
    Varsta
    37
    Posturi
    600

Implicit

Pai in topic intrebi daca e parvo sau jigodie...De aia am considerat ca inca nu stii sigur. Ca sa fiu mai exacta: i s-a facut vreun test? Sau ai tras concluzia asta tu? Sau i s-a pus diagnosticul conform simptomelor? Ca nu mai pricep nimic...
    Da-mi detalii ca sa te pot ajuta. Eu am trecut prin asta acum 3 luni. Din pacate puiuta mea e inger acum

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,221

Implicit

O, ce frumusete. Si eu am avut un caniche imperial acum foarte multi ani dar era alb. Am o slabiciune pentru mieluseii astia. In legatura cu puiul, cred ca medicul ar trebui sa-i puna branula tinand cont ca va trebui sa faca perfuzii inca cel putin o saptamana daca nu chiar doua. Eram odata la cabinetul veterinar cu catelusa mea si acolo era o doamna care venea zilnic cu 8 catei bolnavi de parvo. Dupa vreo luna cand am mai fost la cabinet si am intrebat de cei 8 mi-au spus ca au scapat toti.

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */