Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 8 din 8
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 nov, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    11

Implicit Probleme dupa operatie

Am o pisicuta de 11 ani care vineri a fost operata de cancer mamar (extirpat lantul mamar stang), castrata si facut detartraj cu laserul. Dupa operatie nu a fost bandajata deloc... pur si simplu operatia libera. Problemele a inceput de abia dupa operatie.
    Ea este foarte foarte violenta... si pur si simplu mersul la cabinetul veterinar este un chin. Sambata si duminica i s-au facut antibiotice injectabile. Operatia se prezenta bine si tot incercam sa fiu cu ochii pe ea sa nu isi scoata firele. Azi de dimineata cand m-am trezit, se tot lingea pe burtica insistent si am vazut ca avea putin sange pe operatie, in partea de sus (operatia este de aproximativ 15 cm). Dupa ce m-am uitat cu atentie am vazut ca a scos un fir, sau doua si ca pielea nu mai este lipita. Am dus-o repede la cabinetul veterinar si mi-au spus ca e ok, ca nu-i problema daca e pielea un pic deschisa si mi-a dat sa ii pun niste unguente si un fel de banda adeziva cu ceva crema grasa, pe care sincer va spun ca nu stiu cum voi reusi sa ii le pun, pt ca nu ma lasa.
    Vreau sa va cer si voua parerea... pt ca eu nu stiu cat m-ai rezist. Trebuie sa merg si la servici si nu pot fii cu ochii pe ea toata ziua. Medicii nu se pot apropia de ea sa ii faca ceva... deabia reusesc sa ii faca o injectie si asta cu chinuri, pus prosopul pe cap, tinuta cu forta... sambata i-a intors medicului cabinetul cu fundul in sus... Cand ajung cu ea la veterinar nu mai asculta nici de mine... Nu stiu ce sa ii mai fac sa o impiedic sa isi traga firele. Doctorul a zis ca nu ii pune nimic. si sa speram ca nu mai trage. Dar nu pot sa stau asa pt ca stiu ca asta face toata ziua... o sa traga de firele alea si operatia nu este inca prinsa.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,610

Implicit

Citat Postat de Juels Vezi post
    Am o pisicuta de 11 ani care vineri a fost operata de cancer mamar (extirpat lantul mamar stang), castrata si facut detartraj cu laserul. Dupa operatie nu a fost bandajata deloc... pur si simplu operatia libera. Problemele a inceput de abia dupa operatie.
    Ea este foarte foarte violenta... si pur si simplu mersul la cabinetul veterinar este un chin. Sambata si duminica i s-au facut antibiotice injectabile. Operatia se prezenta bine si tot incercam sa fiu cu ochii pe ea sa nu isi scoata firele. Azi de dimineata cand m-am trezit, se tot lingea pe burtica insistent si am vazut ca avea putin sange pe operatie, in partea de sus (operatia este de aproximativ 15 cm). Dupa ce m-am uitat cu atentie am vazut ca a scos un fir, sau doua si ca pielea nu mai este lipita. Am dus-o repede la cabinetul veterinar si mi-au spus ca e ok, ca nu-i problema daca e pielea un pic deschisa si mi-a dat sa ii pun niste unguente si un fel de banda adeziva cu ceva crema grasa, pe care sincer va spun ca nu stiu cum voi reusi sa ii le pun, pt ca nu ma lasa.
    Vreau sa va cer si voua parerea... pt ca eu nu stiu cat m-ai rezist. Trebuie sa merg si la servici si nu pot fii cu ochii pe ea toata ziua. Medicii nu se pot apropia de ea sa ii faca ceva... deabia reusesc sa ii faca o injectie si asta cu chinuri, pus prosopul pe cap, tinuta cu forta... sambata i-a intors medicului cabinetul cu fundul in sus... Cand ajung cu ea la veterinar nu mai asculta nici de mine... Nu stiu ce sa ii mai fac sa o impiedic sa isi traga firele. Doctorul a zis ca nu ii pune nimic. si sa speram ca nu mai trage. Dar nu pot sa stau asa pt ca stiu ca asta face toata ziua... o sa traga de firele alea si operatia nu este inca prinsa.
    Daca as fi in locul tau, as ruga vet-ii sa-i faca o "camasutza", din panza de bumbac tare. Pe cat posibil panza sa fie alba, fara imprimeuri (pentru ca asta presupune prezenta colorantilor, care inseamna compusi chimici daunatori). E adevarat ca plaga s-ar vindeca mai bine si mai repede fara sa fie acoperita cu aceasta camasuta, dar i-AR DA o PREOCUPARE pisicii tale, ar proteja sutura mai bine... Pisicuta va fi ocupata cu sfasierea camasutei, in loc sa se ocupe de tragerea firelor de sutura... Desigur ca ar fi mult mai stresant pentru ea, dar, intre doua rele...e de preferat acela cu mai putine riscuri...
    Daca nu va hotarati sa-i "puneti camasuta", poate ca ar fi la fel de indicat sa incerci sa pulverizezi pe plaga un spray cu propolis. Se poate administra SI mai de la distanta, fara sa fie nevoie ca pisicuta sa fie imobilizata prea multa vreme, ajuta SI la o cicatrizare rapida a inciziei (are si proprietati antiseptice si de regenerare a tesuturilor) si chiar daca se linge nici nu e toxic, ba chiar - ingerat - daca pisicuta are alte suferinte interne mai putin cunoscute, propolisul dezinfecteaza, "panseaza", vindeca. (Cu alte cuvinte, nu are efecte adverse.) Sprayul cu propolis poate fi gasit la magazinele de tip "naturist". (S-ar putea, doar, ca la prima aplicare sa usture putin. Dar merita!! Face minuni pe tesuturi - si in medicina umana si in cea veterinara!)

Pentru o usoara calmare a pisicutei exista niste spray-uri cu feromoni (unele cabinete le au in dotare), se pulverizeaza usor in aer, la "gura"/usita transportorului si induce pisicilor o stare de "ceva mai bine" le mai tempereaza putin agresivitatea... De exempplu produsul "Feliway" (http://www.pentruanimale.ro/pisici-f...-c-33_230.html), la ale mele a functionat...(Sa nu te astepti ca pisicuta sa fie "usha de biserica", dar oricum nu mai e atat de agitata si necooperanta!)

Sa fie intr-un ceas bun!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 nov, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    11

Implicit

Veterinarul i-a facut o camasuta dar a fost imposibil de pus pe ea, practic nu putea nimeni sa o atinga. Acasa, mama a reusit sa i-o puna. Mi-a spus acum la telefon ca a vazut cateva pete rozalii pe bumbacelul ala dar crede ca e de la ce supureaza operatia. Acasa s-a calmat din tipete si scuipaturi, dar a inceput sa topaie, sa sara prin toata casa... probabil de la camasuta. De mancat mananca cat de cat dar apa nu a mai baut de vineri, i-am pus un pic pe botic... dar nu vrea sa bea deloc, credeti ca este vreo problema?
    Doctorul ne-a mai dat o reteta cu Epitelin unguent de 2-3 ori pe zi timp de 10 zile si Grasolind (un pansament adeziv cu o substanta foarte cremoasa care se pune peste operatie si se tine cate 24 de ore) timp de 7 zile. Problema este ca nu le gasesc in farmacii.
    Ma mai gandeam sa ii iau un guler, credeti ca ajuta sau mai rau o streseaza?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,610

Implicit

Citat Postat de Juels Vezi post
    Veterinarul i-a facut o camasuta dar a fost imposibil de pus pe ea, practic nu putea nimeni sa o atinga. Acasa, mama a reusit sa i-o puna. Mi-a spus acum la telefon ca a vazut cateva pete rozalii pe bumbacelul ala dar crede ca e de la ce supureaza operatia. Acasa s-a calmat din tipete si scuipaturi, dar a inceput sa topaie, sa sara prin toata casa... probabil de la camasuta. De mancat mananca cat de cat dar apa nu a mai baut de vineri, i-am pus un pic pe botic... dar nu vrea sa bea deloc, credeti ca este vreo problema?
    Doctorul ne-a mai dat o reteta cu Epitelin unguent de 2-3 ori pe zi timp de 10 zile si Grasolind (un pansament adeziv cu o substanta foarte cremoasa care se pune peste operatie si se tine cate 24 de ore) timp de 7 zile. Problema este ca nu le gasesc in farmacii.
    Ma mai gandeam sa ii iau un guler, credeti ca ajuta sau mai rau o streseaza?
    In mod sigur prezenta gulerului o va stresa si mai mult!
    Cunosc BINE "genul de manifestari" pe care le descrii si care insotesc prezenta firelor de sutura si prezenta camasutei - post-operator. Pisicuta mea, ACEEA la care ma gandesc, Dalma, a avut acelasi complex de reactii, de comportament, dupa sterilizare si dupa "montarea" camasutei (se intampla cu ani buni in urma, intr-un oras de provincie - intre timp lucrurile au evoluat SI acolo!). In plus, avea si perioade in care mergea "in marsarier", incercand sa iasa din camasuta.
    Poate ca BEA apa, dar nu cand o vedeti voi. Urmareste litiera, sa vezi cum sta cu urinatul. In rest, cata vreme e incomodata de camasuta si de prezenta firelor de sutura, va fi atat de preocupata sa le inlature, incat toata rezistenta si forta si instinctul ei de conservare se concentreaza pe asta! Imediat ce i le va scoate vet-ul, pisicuta se va linisti, ai sa vezi, chiar daca ceva vreme va mai fi ocupata cu linsul plagii. (Am vazut la Dalma mea toate astea si NU mai mir deloc.) Daca as avea timp as incerca sa gasesc linkul pe care userul Flory povestea si cerea sfaturi pentru pisicuta ei, Cosette, cu ACELEASI probleme ca ale tale, mai acum doi ani! O sa incerc, totusi.

M-a mirat, in schimb, altceva si anume ca vet-ii NU i-au facut pisicutei tale antibiotice retard! Sunt multe antibiotice cu efect de 48-72 ore, astfel incat convalescentul sa nu fie stresat prea des, mai ales daca e necooperant, cu dusul-adusul de la vet... Si mai sunt si vet-i/cabinete care pot acorda asistenta post-operatorie acasa (cu un tarif adecvat, desigur), dar se elimina MULT din stresul animalutului...
    Eu, cel putin deocamdata , NU as mai duce-o la vet (ca pare ca nu bea apa si nu mananca), i-as alimenta stressul si nu cred ca e cazul. Dimpotriva.
    In ce priveste vindecarea plagii, eu, din PROPRIE experienta INSIST pe sprayul cu propolis. (Efectele sunt incredibile, aproape miraculoase!)

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 nov, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    11

Implicit

Multumesc mult de sfaturi si o sa incerc si spray-ul cu propolis. Vet-ul ei i-a facut antibiotice injectabile si s-a purtat foarte foarte frumos cu ea, chiar asa rea cum a fost. Si sambata si ieri i s-au administrat antibiotice si acum ii dau si hepatoprotector. Mi-a spus ca ne mai vedem miercuri la un control...
    Mie mi-e groaza doar de ideea ca ea sta fara 2 fire si ca are operatia un pic deschisa. Nu este mult ... dar este

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,610

Implicit

NU vreau sa comentez sutura. Daca este BINE si REZISTENT suturata pe "interior", atunci NU trebuie sa fie o problema lipsa celor doua copci...
    Daca are camasuta pe ea, in mod normal n-ar mai trebui sa-i reuseasca prea curand "scoaterea" altora. DOAR ii da "de lucru"...
    (Am sa incerc sa gasesc SI linkul cu cazul lui Cosette a lui Flory...)

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,610

Implicit

Citat Postat de Neguta Vezi post
    (...)
    (Am sa incerc sa gasesc SI linkul cu cazul lui Cosette a lui Flory...)
    Am cautat, am gasit (DOAR ca pe userita o "cheama" florence, NU Flory):

http://www.animale.ro/forum/showthread.php?t=56748
    dar e interesant si:
    http://www.animale.ro/forum/showthread.php?t=56579

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    18 feb, 09
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    129

Implicit

Buna, si eu am trecut prin asta. A fost groaznica perioada de dupa operatia de scoatere a chistului mamar, s-a dovedit ca si ea a avut ceva cu posibilitatea de transformare in cancer mamar.....
    Acum e bine, dar perioada de dupa a fost....nici nu vreau sa ma gandesc. A avut mari probleme comportamentale, groaznic de stresata. Citeste cu atentie postarile mele si daca ai nevoie de sfaturi, te astept, Juels.Sanatate pisicutei tale.

P.S. Intre timp, am si o a treia pisicuta.... Saracuta, am gasit-o pe strada, inghetata, murdara, infometata si vai de capul ei... am decis sa o opresc, nu ma mai indur sa o dau.E tare,tare dragalasa. E foarte jucausa, scumpa foc, foaaaarte blanoasa, cred ca are ceva de rasa in ea, nitel sasie...si foarte desteapta. A facut din prima la litiera....
    Are 3 luni....

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */