Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 7 din 7 PrimulPrimul ... 567
Rezultate 91 la 104 din 104

Subiect: Despre Gaini

Banned
    Data inscrierii
    04 nov, 07
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    17
    Posturi
    263

Implicit

Te iert cu o conditie,ale03!!!Sa iti ceri scuze de la toti si sa nu mai spui atat de multe prostii. daca femeia aceea ti-a spus asa ceva, puteai sa zici asta de la inceput si iti ziceam noi ce trebuie facut. Te rog sa te potolesti si sa nu mai iti bati joc chiar asa si te iert(poate). Nu mai iti bate joc si treci pe treaba. daca ai 5 gaini ai grija de ele. Acum da niste informatii serioase. Cand le-ai cumparat? Ce rasa sunt? Ce le dai sa manance?Ce culori sunt?Unde le tii?. Spune adevarul si eu iti voi da sfaturi utile dar sa nu mai iti bati joc. mersi mult de intelegere.Si bafta cu cresterea gainilor. Fara batjocora.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    09 iul, 08
    Locație
    Targu Jiu, Gorj
    Posturi
    186

Implicit

Citat Postat de fraulein Vezi post
    Sunt foarte frumoase gainile tale. Ce rasa sunt? Sunt cumva hansel si gretty. asa parca se numesc. Fac si oua? as vrea si eu sa imi iau asa gaini doar ca eu am numai din acelea mari(leghorn,conccincina,sussex,playmouth,rhode-island) s nu cred ca pot supravietuii cele mici cu cele mari. oricum sunt foarte frumoase.dar cate gaini ai? Tu le cresti?
    Multumesc.Sincer,nu prea stiu ce rasa sunt cred ca sunt o corcitura de chabo...Nu cred ce daca ai gaini mari si mici se intampla ceva,Am vreo 3 gaini momentan.
    “Dogs never bite me. Just humans.” -Marilyn Monroe

MODERATOR
    Data inscrierii
    05 nov, 07
    Locație
    Arad
    Varsta
    27
    Posturi
    5,200

Exclamation

Citat Postat de ale03 Vezi post
    Aha. Si daca nu e corcitura cum imi dau seama? daca e corcita cu leghorn? a ta e cu sussex si brahama?sau?ce e aia conccincinaca? Nu am mai auzit. e mancare de gaini?
    app azi am luat 5 gaini si le cheama: pipi.caca.lili.gigi. Sunt de culoarea verzuie si nu fac oua. Ce e de facut? sunt cocosi? cum se pot controla daca fac oua in ziua aceea? eu am auzit ca le bagi un lemn in cur si daca pocneste ceva e oul acolo daca nu nu.
    Ba fata esti brocoli zau bre. la mate am notele:100,200 si 567932498275 de mii
    Si nu la vomitat pe gura ci pe cur bre.
    Auzi nu sti u mai multe decat mine. Sa sti ca am 5 gaini:lili.pipi.caca.gigi si vomiytatura. si acum leam schimbat numele: le cheama:vomitatura. buda stricata. calorifer. cacacioasa. lopata
    Citat Postat de Sandryta Vezi post
    tu esti copcil iarba atunci macar brocoliu ii bun de mancat )

ale03 - Ban 2 saptamani.

ale03 - Foloseste-ti imaginatia in scopuri cu adevarat creative. Ai acum 2 saptamani de joaca pe afara si asa vremea se incalzeste.

Sandryta - Avertisment pentru alimentarea discutiei si continuare cu off-topic.

Am rugat seriozitate, inca astept sa vad din partea voastra seriozitate si informatii de folos.

Cititi regulamentul acestui forum:

http://www.animale.ro/pagina/regulament

Topicul va fi curatat in scurt timp de toate aberatiile aduse.
    10 zebre australiene, 4 pescarusi japonezi, 30 perusi, 18 cantatori, 8 kakariki, 40 nimfe, 6 micul alexandru, 6 marele alexandru, 14 roselle, 4 penanti, 2 papagali calugari, 2 barrabanzi, 6 turturele diamant,2 papagali rege, 2 papagali berg, 2 papagali cap de pruna, 2 papagali bernard.

www.youtube.com/user/b64lrm
    www.neluturosu.sunphoto.ro

Banned
    Data inscrierii
    03 apr, 10
    Posturi
    32

Implicit

Va rog iertatima. NU MA DATI AFARA. nu se va mai repeta. eu am zis doar ce mi sa spus la cumparare. VA IMPLOR SA NU MA DATI AFARA. ca nu am chef sa ma joc in curte. va rog sa mai imi dati o sansa.multumesc anticipat!!!

Banned
    Data inscrierii
    04 nov, 07
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    17
    Posturi
    263

Implicit

Citat Postat de aliosa Vezi post
    Multumesc.Sincer,nu prea stiu ce rasa sunt cred ca sunt o corcitura de chabo...Nu cred ce daca ai gaini mari si mici se intampla ceva,Am vreo 3 gaini momentan.
    lasa ca poate mai incolo o sa ai mai multe. Mie mi se par a fi:hansel si gretty (denumirea populara a rasei).Presupun ca sunt destul de mici ouale. Oricum,asteptam poze cu ouale lor (cum arata) si cu ele.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    10 iul, 08
    Varsta
    18
    Posturi
    106

Implicit

eu nu incercam sa fiu off topic doar ca ma miram de chestiile spuse de ale!
    scuze daca chiar eram off topic
    app bv fraulein poate vor face si mai multe oua

Banned
    Data inscrierii
    04 nov, 07
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    17
    Posturi
    263

Implicit

Da.Grey a facut azi un ou. Grey face zilnic oua.Zi de Zi!!! E cea mai outoare gaina din toate. eu sunt acum in clasa a 6-a si o sa o duc pe grey( cand o sa invatatm despre gaini la bio)la scoala.
    De abia astept si o sa o tin pe banca la ore sa stea libera.
    Si imi cer scuze de off-topic

Banned
    Data inscrierii
    03 apr, 10
    Posturi
    32

Implicit

Bravo ei.Sa faca multe oua. si ale mele au facut azi 3 oua. Super tare.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    03 aug, 08
    Locație
    Aiud
    Varsta
    21
    Posturi
    1,461

Exclamation

Da.Grey a facut azi un ou. Grey face zilnic oua.Zi de Zi!!! E cea mai outoare gaina din toate. eu sunt acum in clasa a 6-a si o sa o duc pe grey( cand o sa invatatm despre gaini la bio)la scoala.
    De abia astept si o sa o tin pe banca la ore sa stea libera.
    Si imi cer scuze de off-topic
    Wow fraulien, daca nu vrei sa te faci de ras, lasa gaina in cotet, plus ca gainile au paduchi si daca se ia pe colegii tai vei avea probleme, plus ca fac niste gainatoi giganti si daca face asa ceva in cls, iara probleme, deci mai gandeste-te
    Puffy

Banned
    Data inscrierii
    04 nov, 07
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    17
    Posturi
    263

Implicit

Nu ,nu o sa faca nimeni paduchi. Grey nu are paduchi. Am controlat-o.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    09 dec, 09
    Locație
    Brasov
    Varsta
    22
    Posturi
    563

Implicit

Gainile fac paduchi daca afara este foarte cald, + ca, gainilor le trebuiesc un petec de pamant, iar pe pamant pus nisip, roscolit, eu pun si "floare de fan"-(resturile de fan ce raman pe dinafara din postava vacii) pt. ca lor le place sa isi faca "moara" (termen popular) adica sa se "balaceste" mai ales in zilele toride de vara, pastrandu-si temperatura corpului normala. Asta ajuta si pe perioada clocitului, fiindca resturile de pamant ce raman pe sub gaini si printre aripile pasarilor racesc oualele, pastradu-le la temperatura necesara eclozarii, acest proces nu le raceste brusc, ca nu cumva embrionul sa moara. Eu dupa ce pun closca pe oua, in fiecare zi o las sa iasa, de ce putin doua ori, sa manance, sa bea apa si sa isi faca "moara", fapt. pt. care closca scoate mai multi pui, iar sansele ca un ou sa nu iasa, sunt reduse. Anul trecut din 5 cloci, nu mi-a iesit decat un singur ou.

Cine a auzit de chestia ca, niciodata o gaina sa nu fie pusa pe ouale din ograda, daca exista doi sau mai multi cocosi?
    Hai sa va spun, este o prostie, fiindca am avut si 6 cocosi, cand incerca unul sa calce gaina, ceilalti sareau ca din "pusca", ca si cum ar fi gelos unul pe celalat si tot reusea cel de pe gaina sa o calce.
    O sa va tin la curent in legatura cu, clostile si puii pe care ii voi scoate anul acesta.
    "Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"

Banned
    Data inscrierii
    04 nov, 07
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    17
    Posturi
    263

Wink

Gainile mele au nisip si chiar si fan de la nenssy. Un sac am dat la gaini luna asta si inca mai rascaie la el. sa va spun cum e impartita curtea lor:
    -o parte fara dale,cu pamanta unde pun fanul si alte resturi unde ele pot sa rascaie in voie.
    -o portiune cu dale betonata unde sa se plimbe in zilele cu ploaie sa nu stea in namol si acolo mai sunt si castroanele cu mancare(2 de mancare si unul ptr. fructe)
    -un colt ingradit cu dale in care ele se scalde in nisip (e ca si un bazin)
    -un colt acoperit cu o streasina si multe placi pentru a fi cat mai ascuns ptr. gaini ,unde fac ouale.(cuiburile)

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    03 aug, 08
    Locație
    Aiud
    Varsta
    21
    Posturi
    1,461

Wink

Gainile mele au nisip si chiar si fan de la nenssy. Un sac am dat la gaini luna asta si inca mai rascaie la el. sa va spun cum e impartita curtea lor:
    -o parte fara dale,cu pamanta unde pun fanul si alte resturi unde ele pot sa rascaie in voie.
    -o portiune cu dale betonata unde sa se plimbe in zilele cu ploaie sa nu stea in namol si acolo mai sunt si castroanele cu mancare(2 de mancare si unul ptr. fructe)
    -un colt ingradit cu dale in care ele se scalde in nisip (e ca si un bazin)
    -un colt acoperit cu o streasina si multe placi pentru a fi cat mai ascuns ptr. gaini ,unde fac ouale.(cuiburile)
    Mie mi se pare ca miniti castronul cu fructe, fi serioasa cine a mai auzit de asa ceva? is niste gaini pana la urma , animale de gospodarie, tinute pt carne si oua, nu pentru a le plimba in lesa, a le duce la scoala , sau mai stiu eu ce
    Cuafor, si salon de masaj nu au? da impachetari cu namol? internet ? cablu? =))
    Puffy

MODERATOR
    Data inscrierii
    05 nov, 07
    Locație
    Arad
    Varsta
    27
    Posturi
    5,200

Implicit

Topic inchis.
    10 zebre australiene, 4 pescarusi japonezi, 30 perusi, 18 cantatori, 8 kakariki, 40 nimfe, 6 micul alexandru, 6 marele alexandru, 14 roselle, 4 penanti, 2 papagali calugari, 2 barrabanzi, 6 turturele diamant,2 papagali rege, 2 papagali berg, 2 papagali cap de pruna, 2 papagali bernard.

www.youtube.com/user/b64lrm
    www.neluturosu.sunphoto.ro

Pagina 7 din 7 PrimulPrimul ... 567

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •