Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 10 din 10
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    02 iun, 10
    Posturi
    2

Post ce dam de mancare la iepurasi ?!

am cautat si nu prea am gasit mare lucru despre ce se da de mancare la iepuri. de aceea am hotarat sa fac acest topic si pentru altii care sunt ca mine ( adica incepatori in crescut iepurasi ! )
    eu de exemplu am citit intro carte despre iepuri cum ca in afara de frunzele de papadie (care pot fi date fara limita) nu prea se da verdeata proaspata . eu unu as vrea sa stiu din experienta voastra daca le dati iepurasilor lucerna , trifoi , troscot si ierboaica. rog spuneti daca le dati uscate sau proaspete. cica daca le dai proaspete se poate ca iepurasul sa faca tot felul de boli de piele sau digestie.
    P.S. am sa fac poze din carticica aceea despre iepuri si am sa le pun sa vedeti si voi ce scrie !

Ban permanent- Spam
    Data inscrierii
    31 mai, 10
    Locație
    earth
    Posturi
    8

Implicit

mancare recomandata pentru iepurasi:
    mere, struguri, banane, morcovi, sfecla, broccoli, spanac, varza, patrunjel, salata verde.

ca si gustare se poate da:
    stafide sau alte fructe uscate, arahide nesarate, biscuiti graham. Aceste gustari nu sunt recomandate in cantitati mari sau ca inlocuitor mancare. doar la nivel de gustare.

a se evita urmatoarele ce sunt toxice pentru iepuras:
    frunze de rubara, oleandru ( este o floare din gradina ), cat si unele fructe ce nu sunt uscate ca cirese, piersici, caise, prune..

deasemenea iepurasului ii place sa rontaie, este foarte util pentru ca dintii de iepuras cresc pe toata perioada vietii, asa ca paiele uscate sunt recomandate cat si crengute de copaci dar ce trebuiesc in prealabil uscate.

sper ca a fost de ajutor.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    bistrita
    Varsta
    20
    Posturi
    120

Implicit

am cateva observatii: morcovi mai rar si fara varza. la topicul "despre iepuri" un user spunea ca nici salata nu e indicata. cred ca cel mai usor pentru un incepator e sa ii dea, ca masa principala, hrana speciala, de la petshop.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    10 feb, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    637

Implicit

Acum vin si eu cu ceva mai multe observatii
    Nu stiu ce carte ai, dar eu in trei carti ale mele nu am gasit asa ceva. Intradevar in una din ele scrie ca se poate pe timp de iarna o dieta fara verdeata proaspata, doar cu fan si palete.
    Intradevar sunt legume/fructe/etc. care ii pot face rau iepurasului si de aceea de fiecare data cand vrei sa-i dai ceva si nu stii daca are voie da si tu un search pe net si cu siguranta gasesti.

La baza stau apa si fanul care trebuie sa le aiba in permanenta, iar restul de doua ori pe zi(dimineata si seara). Paletele(mancarea uscata din comert) trebuie sa fie cat mai simpla(fara tot felul de seminte), cat mai multe bete si rondele daca se poate. Legumele sunt indicate, dar nu in exces. De evitat salata(provoaca diaree daca e data prea multa), varza(constipa), conopida-brocoli(provoaca gaze), cartofii.
    Morcovi, sfecla- in cantitati mici
    Despre lucerna si trifoi am asa: se culeg in faza inmuguririi sau inceputul infloririi, se dau putin ofilite in ratie mica(risc balonare) ... deci mai bine te lipsesti de ele.

Eu le dau la ai mei castravete, ardei, marar si patrunjel ca astea le plac cel mai mult.

Biscuitii nu se dau la iepuri. Tai painea felii si o lasi sa se usuce si o mananca cu mare placere.

Fructele sunt considerate dulciuri si se dau in cantitati foarte mici. Nu au voie citrice(provoaca gaze, balonari).
    Mai rar, dar am mai vazut pe net ca cica nu au voie fructe care au samburi(exceptie merele) ca cirese, piersici, caise, prune(dupa cum spunea si "ciurucmic") insa nu am vazut sa zica ca sunt toxice. In nici una din cele trei carti ale mele nu sunt trecute ca fiind toxice. Eu le-am dat la ai mei si caise si prune(le-au placut mai mult) in fiecare vara si nu au patit nimic.

Ramurele de: salcie, salcam, fag, mesteacan, dud si stejar(taiate in iunie sau cel tarziu la inceputul lui august si apoi uscate la umbra).

Uite si un link cu ceva detalii bune:
    http://en.allexperts.com/q/Rabbits-7...abbits-eat.htm

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 dec, 09
    Posturi
    53

Implicit

Al meu nu mananca ardei, nu-i place deloc Cat despre paine, nu i-am dat niciodata..nu de alta dar cate prostii contine, nici nu o consum deja, daramite iepurasul meu.
    Ultima modificare făcută de sweety_5; 03/06/2010 la 09:18.
    CREDENDO VIDES-crezand vei vedea...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    02 iun, 10
    Posturi
    2

Implicit

uite ce am eu despre hranire :
    " Plantele cu efect pozitiv
    Lucerna - Este o planta bogata in proteina si calciu. Poate fi recoltata de 4-5 ori la
    sezon.
    Morcovul, sfecla rosie - Sunt bogate in vitamina A si pot servi ca profilaxie impotriva
    scabiei si napirlirii
    Patlagina - Poate fi data iepurilor in cantitati nelimitate. Este buna pentru functia
    intestinelor si pentru membranele mucoase.
    Vetrice - Poate fi data in cantitati nelimitate. Va ajuta in prevenirea viermilor si altor
    probleme ale sistemului digestiv.
    Podbalul - Poate fi dat uscat, dar numai de doua ori pe saptamina. Va impiedica
    aparitia balonarii.
    Suplimentar la aceste plante, se mai recomanda hranirea iepurilor si cu iarba
    obisnuita (din paduri, de exemplu), deorece si ea are unele calitati medicinale pentru
    iepuri. Se mai recomanda sa dam iepurilor si un amestec de plante, astfel iepurii vor
    putea sa-si aleaga hrana dupa plac.
    Mai putem hrani iepurii si cu diferite cereale cum ar fi grau, porumb si orz, de
    obicei ca nutret combinat.
    Plantele cu efecte negative
    De retinut:
    ˇ Este important ca iepurii sa fie hraniti in fiecare zi la acelasi timp.
    ˇ Iepurilor trebuie sa aiba o mincare variata si balansata.
    ˇ Hrana se da in principala seara. De obicei, iepurii maninca mai linistit in
    timpul serii, deoarece este mai racoare si este mai putin zgomot.
    ˇ Iepurii permanent trebuie sa aiba apa potabila
    ˇ Ceapa
    ˇ Arpagicul
    ˇ Sparanghelul
    ˇ Prazul
    Boli gastrointestinale
    ˇ Cartofii cruzi
    ˇ Frunza de cartofi
    ˇ Resturi de planta de rosii
    ˇ Resturi de planta de tutun
    In majoritatea cazurilor iepurii vor muri.
    ˇ Plantele conifere
    ˇ Apa in care a nimerit o planta conifera
    Gastrointerita, voma,diaree, moarte.
    ˇ Varza (verde, alba si rosie)
    ˇ Trifoiul rosu
    ˇ Conopida
    Balonare, diaree"

V.valy am o intrebare :
    marar si patrunjel le dai si radacinile sau doar frunze ?!

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    10 feb, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    637

Implicit

Imi poti spune si mie din ce carte ai luat astea?
    Sunt cateva lucruri care nu sunt corecte(asta din multe surse din care m-am documentat si eu).

De ex:

1. "Mai putem hrani iepurii si cu diferite cereale cum ar fi grau, porumb si orz, de
    obicei ca nutret combinat."
    -nu este deloc recomandat. Pe langa fan si legume mancarea trebuie sa fie cat mai simpla fara toate porcaiile de seminte etc. Pe langa toate astea porumbul/mazarea(care de multe ori este cu gramada in mancarea de la petshop) nu se da la iepuri deoarece nu poate fi digerat bine(risca sa se constipe). Se pot da numai sub forma presata, deci nu boabe.

2. "Hrana se da in principala seara. De obicei, iepurii maninca mai linistit in
    timpul serii, deoarece este mai racoare si este mai putin zgomot."
    -intradevar sunt animale nocturne, dar asta nu inseamna ca trebuie mai mult seara. Se hranesc dimineata si seara, iar intre mesele acestea pot avea paine uscata si fan(care binenteles e in permanenta). Nu trebuie sa stea nemancati mai mult de 9 ore deoarece se pot constipa sau balona.

3. Intradevar oricare din familia cepei este toxic.

4. Varza nu provoaca diaree, voma ci constipatie. Salata in exces provoaca diaree.

5. Conopida, brocoli provoaca gaze/balonare.

Toate astea le-am gasit pe net in nenumarate locuri, nu doar in cartile mele.

Plante salbatice care provoaca intoxicatii:
    -feriga de padure
    -laba ursului
    -stirigoaia
    -neghina
    -pintenasul/mentisorul de camp
    -volbura
    -macul salbatic
    -cucuta
    -mazarichea salbatica
    -sangele voinicului de livada
    -drobita colorata
    -cartofii
    -laurul/ciumafaia
    -marul lupului
    -traista ciobanului
    -ienuparul obisnuit
    -nalba
    -urzicuta
    -toporasul
    -coada soricelului

PS: marar si patrunjel doar frunzele.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    09 iun, 10
    Posturi
    16

Implicit

Într-adevăr, v.valy are dreptate în privința hrănirii. Fânul nu trebuie să lipsească din alimentația iepurilor, întrucât are multe fibre și ajută la un trenzit bun. Se recomandă suplimentarea cu amestec de semințe (cel din pet shop este mai recomandat, întrucât semințele cu siguranță nu sunt stropite cu cine știe ce substanțe). Fânul trebuie să fie undeva în jur de 80% din hrana zilnică, restul pelete și rădăcinoase de preferat (fructele cât mai puțin). Nu de multe ori folosirea preponderentă a cerealelor și concentratelor provoacă probleme digestive grave, tranzit îngreunat, fecale lipicioase și alte năzbâtii. Să nu uităm totuși că iepurele este un animal ierbivor și trebuie să mănânce întocmai ca un animal ierbivor.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 iul, 10
    Varsta
    30
    Posturi
    6

Implicit

incercati sa va hraniti iepurasii cu ceea ce mancati si voi, ma refer la fructe si legume.iepuroiul meu mananca de toate:mere,varza,patrunjel,banane,marar,pepene rosu si galben (nu coaja),piersici,capsuni,paine(in special cea neagra),alune,fructe deshidratate,cereale viva(fara lapte),cate un pic de ciocolata(fara crema),biscuiti,bomboane,jeleuri....toate cu limita.si partea cea mai ciudata e ca nu mananca morcovi.
    pe langa toate acestea mancarea lui la cutie de la vitakraft,pelete sau rondele,simple fara tot felul de seminte.nu ii cumpar mancare la kg caci nu mi se pare buna, am luat o data din aceea cu alune si am gustat si eu si erau rancede alunele.
    fan nu ii mai dau caci a facut o alergie la el si stranuta saracul.....
    nu le dati ierburi de pe camp sau din parc caci nu se stie ce substante au ajuns pe ele.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    10 feb, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    637

Implicit

Citat Postat de tisoi Vezi post
    incercati sa va hraniti iepurasii cu ceea ce mancati si voi, ma refer la fructe si legume.iepuroiul meu mananca de toate:mere,varza,patrunjel,banane,marar,pepene rosu si galben (nu coaja),piersici,capsuni,paine(in special cea neagra),alune,fructe deshidratate,cereale viva(fara lapte),cate un pic de ciocolata(fara crema),biscuiti,bomboane,jeleuri....toate cu limita.si partea cea mai ciudata e ca nu mananca morcovi.
    pe langa toate acestea mancarea lui la cutie de la vitakraft,pelete sau rondele,simple fara tot felul de seminte.nu ii cumpar mancare la kg caci nu mi se pare buna, am luat o data din aceea cu alune si am gustat si eu si erau rancede alunele.
    fan nu ii mai dau caci a facut o alergie la el si stranuta saracul.....
    nu le dati ierburi de pe camp sau din parc caci nu se stie ce substante au ajuns pe ele.
    Nu te supara, dar parerea mea este sa te mai documentezi si sa nu mai dai astfel de sfaturi. Tu iti hranesti iepurasul cu exact ce nu are voie si ce este pe primul loc la mancare pt ei tu nu le oferi(aici ma refer la fan). Daca a facut alergie la fan ceea ce mi se pare cam ciudat(poate o fi fost la altceva, de ex talas) trebuia sa incerci altul nu sa renunti la el.
    Asa ca ...

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 7 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */