Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 64
    Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    348

Implicit Se poate steriliza o pisica in calduri?+lactatie?

Ieri am dus la sterilizat o pisica de-a mea,era in calduri si mai alapta inca puiuta ei,dar dat fiind faptul ca era in calduri de o luna si jumatate am considerat ca ar fi bine sa o sterilizez sa nu mai suporte stresul caldurilor.Doctorita a sterilizat-o si azi se comporta f ciudat...imi lasa impresia ca se comporta ca si cum ar fi inca in calduri,se tavaleste pe jos desi efectul anestezie nu a trecut si scoate niste sunete de parca ar durea-o ceva...operatia e ok,burta nu e umflata...la nici o pisica nu am mai vz asemenea manifestari dupa sterilizare si voiam sa cer niste pareri,poate cineva a patit la fel.

Ma gandeam ca poate nu ar fi trebuit sterilizata atata timp cat era in calduri...sau asta nu afecteaza?
    Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,301

Implicit

Am sterilizat eu o pisicuta in calduri si dupa 2 sile topaia prin casa. Tine de starea de sanatate a pisicii nu daca e in calduri sau nu. Asta, a mea avea vreo 10 luni si era (si este) sanatoasa tun. Pisica ta fiind in perioada de lactatie poate e mai plapanda, poate e carentata si isi revine mai greu.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    348

Implicit

Intr-adevar pisica alaptand e mai slaba,mai ales ca de o luna jumate e ra tot in calduri si nu manca mai nimic,a slabit mult.
    Problema e ca se comporta acum ca si cand ar fi tot in calduri,se tavaleste si striga,ne musca.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,301

Implicit

Ai rabdare cateva saptamani pina se regleaza din punct de vedere hormonal. Probabil ca are inca un titru ridicat de hormoni. Mai dureaza pina ii elimina.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    348

Implicit

Pisica a murit...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

Imi pare rau pentru biata pisica ...probabil ca ce interpretai tu ca sunt calduri dupa operatie era disperarea ei de durere si ca se simtea rau...Imi pare rau ca nu ai sterilizat-o cand trebuia si ai lasat-o sa faca pui...a preveni este mai usor decat a drege din mers si/sau in situatie limita stare de lucruri care se poate ivi...
    Deci care a fost motivul decesului?I-ai facut o ecografie inainte de operatie?Sau macar in timpul operatiei s-a constatat daca facuse deja piometru?
    Ultima modificare făcută de ocean; 06/06/2010 la 16:36.
    Daca vrei sa cunosti un om,da-i putere de decizie asupra altora...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    12 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Indiferent cand ai sterilizat o,in calduri,gestanta sau in lactatie,nu ar fi trebuit sa moara.Foarte dubios ceea ce s a intamplat...Medicul ce zice?

I STEP BACK AND REMEMBER MY PURPOSE AND MY PRIORITIES.I ALWAYS REMIND MYSELF WHY I AM HERE AND WHY I PRACTICE VETERINARY MEDICINE...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Imi pare rau de decesul pisicutei , dar se pare ca la Simona sunt pb vechi, unde sunt pisicutze multe, care unele fac pui, altele mor calcate de mashini...
    Citeam ca are mai mult de 15...credeam ca sunt sterilizate toate, dar se pare ca nu...mi se pare inconstientza sa ai asa o colectivitate cu animale care se reproduc, se imbolnavesc....

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    348

Implicit

Pisica nu avea piometru,nu avea nimic,era perfet sanatoasa,decat ca era in calduri...am lasat-o sa faca pui deoarece imi doream sa am pui din rasa ei(cine a mai citit postarile mele stie ca am 3 pisici de rasa)...a facut pui in martie si intrase in calduri de vreo luna...eu am amanat putin ssterilizarea deoarece am vrut sa o alapteze pe micuta ei cat mai mult si totodata asteptam sa ii treca caldurile.nu i-au mai trecut caldurile si am sunat o doctorita care imi mai sterilizase si alte pisici(toate sunt sterilizate) si mi-a zis ca e ok sa osterilizeze chiar daca e in calduri.

La operatie ea zicea ca totul a decurs bine,doar ca nu i-a facut perfuzii,nimic,si plus de asta i-a administrat o doza mai mare de anestezic decat in mod normal,asta mi-a zis ea...eu cand am dus pisica acasa am vazut ca nu se simte bine si nici a doua zi,am sunat doctorita si ea mi-a zis sa stau linistita ca e normal sa urle si sa se tavaleasca pe jos...probabil de dureri...a doua zi dupa masa cand am vz ca pisa se simte din ce in ce mai rau am mers cu ea la alt vet deoarece respectiva care o operase nu considera c are ce sa-i faca...acolo am constatat ca micuta avea 34,5 temperatura si era f deshidratata...era in soc hipotermic,i-a pus vet-ul perfuzii si mi-a zis ca e prea tarziu sa se mai poata face ceva...la 30 min dupa ce i-a dat perfuzii a murit.

vetul al doilea mi-a zis ca nu facuse hemoragie interioara ,asta era sigura si ca cel mai probabil a murit din cauza faptului ca nu i s-au acordat ingrijirilr necesare post operatorii...lucru pe care nu il facuse nici cu celelalte pise ale mele...doar ca ele au fost poate mai rezistente

o alta parere ar fi faptul ca ar fi gresit interventia chirurgicala...

cert e ca eu am cerut in mod insistent sai faca tot ce trebuie ca sa fie bine si ea nu a facut.m-a mintit in fata.

nu doresc nimanui sa treaca prin ce trec eu acum...

BULINA,intr-adevar mi-a murit o pisica calcata de masina,am multe si nu pot sa le tin pe toate in casa,dar poti fi sigura ca toate pisicile mele sunt bine ingrijite,iubite,mi-ar placea sa am posibilitatea financiara sa le ofer mai mult dar din pacate nu pot...pot sa le dau un camin acceptabil,mancare si multa iubire,restul...mi-r placea sa le fac mai mult.am avut perioade cand am avut si 25 pisici,eu nu locuiesc singura ci cu mama mea si fratele meu...in casa nu pot tine decat maxim 10..asta e,cine nu intelege si acuza n-am nimic de comentat.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Simona...toti ne dorim sa avem cat mai multe animalutze, insa trebuie sa ne limitam la cat putem duce...ca timp, bani si atentie...
    Asa cum a spus si Caress, nu ar fi trebuit sa moara...nu din cauza unei interventii de felul asta...Am dus la castrat de-a lungul timpului mai multe cateluse si pisici unele in stare avansata de gestatie, altele in calduri ( imi era teama ca nu le voi mai prinde, ele fiind ale nimanui de obicei, si nici nu pot aduce acasa pisici in calduri sau catele, si sa stept pana le trece)..insa nici una nu am murit ( cel putin nu in perioada de cateva sapt cat au fost atent supravegheate....)...

In comunitatile mari de pisici pot apare infectii si boli care sunt duse pe picioare de majoritatea, dar pot fi fatale la una operata recent si dupa o gestatie, plus caldurile prelungite....La asta m-am referit in postul meu...

Fara o necropsie e usor sa invinovatesti pe cineva, asta e clar....
    Sper ca pe viitor restul piselor sa fie ok...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    348

Implicit

Pisica nu traia intr-o cominitate mare de pisici,statea cu mine in dormitor si cu inca 2 pisici,atat,nu aveau acces afara si nu sunt bolnave nici una,era o pisica normala,sanatoasa,era doar putin cam slaba deoarece nu manca la fel de mult de cand era in calduri...

Parerea mea e ca femeia aia a a omorat-o dar cea mai mare parte de vina o am eu deoarece am dus-o cu incredere la un vet nou...din spusele ei i-a facut psicii anestezic in cantitate mai mare plus ca nu i-a acordat nici o ingrijire post operatorie linistindu-ma si mintindu-ma ca ii facuse...nici cand am sunat-o disperata ca pisica urla de durere ea mi-a zis ca e de la calduri...care calduri nu stiu,atat timp cat biata de ea nici nu era treaza din anestezie si nu se putea tine pe picioare.

Am invatat o lectie de viata f importanta,pacat ca a trebuit sa sufere iubita mea pt ca eu sa inteleg sa nu mai am incredere in orice si in oricine.
    Din punctul meu de vedere respectiva a gresit total operatia plus ca nu s-a ocupat de ea nici dupa...ma abtin sa spun mai multe pt sufletul curat al acelei pisici.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Citat Postat de siymona Vezi post
    Pisica nu traia intr-o cominitate mare de pisici,statea cu mine in dormitor si cu inca 2 pisici,atat,nu aveau acces afara si nu sunt bolnave nici una,era o pisica normala,sanatoasa,era doar putin cam slaba deoarece nu manca la fel de mult de cand era in calduri...

Parerea mea e ca femeia aia a a omorat-o dar cea mai mare parte de vina o am eu deoarece am dus-o cu incredere la un vet nou...din spusele ei i-a facut psicii anestezic in cantitate mai mare plus ca nu i-a acordat nici o ingrijire post operatorie linistindu-ma si mintindu-ma ca ii facuse...nici cand am sunat-o disperata ca pisica urla de durere ea mi-a zis ca e de la calduri...care calduri nu stiu,atat timp cat biata de ea nici nu era treaza din anestezie si nu se putea tine pe picioare.

Am invatat o lectie de viata f importanta,pacat ca a trebuit sa sufere iubita mea pt ca eu sa inteleg sa nu mai am incredere in orice si in oricine.
    Din punctul meu de vedere respectiva a gresit total operatia plus ca nu s-a ocupat de ea nici dupa...ma abtin sa spun mai multe pt sufletul curat al acelei pisici.
    Deci nu era un veterinar la care ai mai fost? De la anestezic nu stiu ce sa zic, daca a avut sau nu importanta....dar ce intelegi prin ingrijire postoperatorie? ca de obicei mai mult de un antibiotic cu spectru larg facut atunci la operatie ....nu stiu sa se mai faca si alte chestii.....

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    348

Implicit

Am mai dus la aceasta femeie 5 pisici,si a fost ok,de aceea am prins curaj oarecum si am dus-o si pe ea,desi am avut niste indoieli am lasat simturile deoparte si am luat in calcul ratiunea...ma gandeam ca nu avea ce sa pateasca,in fond din cate am inteles nu e o operatie chiar asa complicata.increderea asta m-a costat scump,din pacate.
    Medicul vet. al piselor mele la care merg de obicei e un vet f bun ,in final am dus-o si pe ea la el cand am vz ca ea nu face nimic...doar ca era prea tarziu,pisica era in soc hipotermic si deshidratata la maxim...a murit in jumate de ora de cand ii pusese perfuzii,altceva nu putea sa ii mai faca,oricum murea.
    Prin ingrijire postoperatorie eu inteleg ceea ce se face in mod normal la o pisica:antibiotic,si in special perfuzii,mai ales la o pisica mai plapanda cum era ea.Ea mi-a zis ca i-a facut dar de fapt ii facuse numai antibiotic si atat,ma doare faptul ca m-a mintit si m-a linistit caci altfel mergeam cu ea in alta parte si ii facea perfuzii,dar m-am bazat pe cuvantul ei.
    Si ce ma deranjeaza cel mai tare e faptul ca am insistat de nenumarate ori sa o duc sa o vada ca nu se simte bine si ea imi zicea ca asa e normal...nici cand striga si se tavalea pe jos de dureri nu mi-a zis sa o duc repede sa vada ci mi-a zis ca e de la calduri...asta da raspuns.

ma simt f vinovata pt ca nu am dus-o la vetul nostru,parca mi-a luat cineva mintile,nu mai stiu...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

eu mai cred ca avea ceva cu ficatul sau rinichii si nu au rezistat la anestezie...de aceea este binevenit un set de analize inainte de sterilizare,asa cum si noi oamenii ne facem inainte de orice operatie mai simpla decat sterilizarea,ca de exemplu pentru operatia de apencicita...
    Daca vrei sa cunosti un om,da-i putere de decizie asupra altora...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    348

Implicit

Citat Postat de ocean Vezi post
    eu mai cred ca avea ceva cu ficatul sau rinichii si nu au rezistat la anestezie...de aceea este binevenit un set de analize inainte de sterilizare,asa cum si noi oamenii ne facem inainte de orice operatie mai simpla decat sterilizarea,ca de exemplu pentru operatia de apencicita...
    Intr-adevar trebuiau facute analize inainte,asta daca stia si doctorita ca trebuie,daca mi-ar fi cerut i-as fi facut ,nicidecum nu as fi sterilizat-o asa...eu consider ca de aia sunt medici veterinari ca sa stie ei mai bine decat noi cum sa evalueze starea unui animal,nu sa ma duc eu sa-i spun ca sa faca pt ca daca asa se pune problema at ma lipsesc de serviciile respectivului.
    Vet-ul piselor mele,la care am dus-o ulterior mi-a zis ca el nu ar fi operat-o fara analize din mai multe motive:calduri,lactatie,si cel mai important era faptul ca era destul de slaba,sau mi-a zis ca in cel mai rau caz am mai fi asteptat 2 sapt sa-i treaca complet caldurile...acum eu pot sa imi dau cu capul de pereti si sa ma intreb de ce nu am dus-o la el din prima...sincer,nu stiu ce a fost in capul meu,am ajuns sa blestem ziua in care am cunoscut acea doctorita si faptul ca am fost atat de imbecila sa-mi dau pisicile pe mana ei...

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top