Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Rezultate 1 la 15 din 15
    Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    15 nov, 09
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    28
    Posturi
    122

Implicit Mirosul de urina de pisica

Are cineva recomandari de solutii cu care se poate elimina mirosul de urina de pisica din textile? Recent am schimbat domiciliul, iar chiriasii care au locuit anterior au avut pisica. Mi-am dat seama dupa ce am dormit o noapte pe canapeaua din sufragerie. Exista solutii cu care sa o pot curata, sau singura ar fi inlocuirea canapelei? Multumesc.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    20 mai, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    27
    Posturi
    131

Implicit

Eu am cumparat de la Farmacia Veterinara o solutie care se aplica pe zona "infestata" (e intr-un recipient similar unui Window Cleaner, alb. Eticheta e cu albastru si putin rosu). Nu are un nume consacrat, din ce vad. Scrie doar mare: STAIN & ODOR REMOVER. Puiul de pisica gasise de cuvinta sa foloseasca patul pe post de litiera si intrase mirosul in saltea si trebuia sa scap de el, altfel ar fi folosit salteaua la nesfarsit. La mine a mers. Trebuie aplicat din abundenta si lasat sa se usuce, abia dupa ce se usuca dispare si mirosul de urina. Costa, insa, cateva sute de mii. Nu mai stiu exact cat, pentru ca am cumparat mai multe in ziua aia si nu mai am bonul.

Din preparatele facute in casa auzisem ca apa fierbinte cu otet ar ajuta, dar fie nu m-am priceput eu sa o prepar, fie nu a mers... Bafta!
    "Maretia omului sta in a-si infrunta destinul, chiar daca stie ca nu il poate schimba."

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    15 nov, 09
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    28
    Posturi
    122

Implicit

dupa indelungi cautari, am gasit solutia respectiva. sper sa functioneze. mi-a sugerat cineva sa citesc totusi si ingredientele biocarpet, ar putea fi aceleasi, insa am cumparat deja solutia speciala. sper sa functioneze, vineri vine domnisoara pisicuta si nu as vrea sa imi foloseasca patul pe post de litiera multumesc frumos pentru sfat. numai bine!

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    20 mai, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    27
    Posturi
    131

Implicit

E cumva diferita de biocarpet, pentru ca la mine Biocarpetul nu a avut niciun efect impotriva mirosului. Oricum, iti sugerez sa dai bine de tot pe loc, sa se ude cum trebuie si nu te descuraja daca iti va mirosi si dupa ce speli. Eu incepusem deja sa mormai ca dadusem o groaza de bani pe ea si ca tot miroase, dar dupa cum scrie pe eticheta: abia dupa ce se usuca de tot, poti vedea/simti efectele. Multa bafta!
    "Maretia omului sta in a-si infrunta destinul, chiar daca stie ca nu il poate schimba."

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    04 feb, 09
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    29
    Posturi
    318

Implicit

Am folosit Fresh & Clean Oxy Strength pentru eliminarea petelor si a mirosului, este un produs pentru curatarea tapiteriei care la mine a dat rezultate.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    15 nov, 09
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    28
    Posturi
    122

Implicit

din pacate nu a functionat nici biocarpet, nici stain and odour remover, am asteptat sa se usuce, inca miroase puternic, cred ca e imbibat buretele din canapea. din cauza mirosului m-a muscat si motanul pe care l-am adus in casa de picior, a trebuit sa-l scot si sa il duc la altcineva. am purces la inlocuirea canapelei. multumesc pentru sfaturi insa!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 ian, 10
    Posturi
    14

Implicit

si eu folosesc tot acelasi produs pentru miros...sincer il folosesc mai mult pentru spalarea litierei...
    Problema mea este alta...motanul meu de aproape un an a inceput sa devina barbat..si nustiu pe unde a stropit dar in toata sufrageria mea miroase ingrozitor...am spalat peretii, covorul, am curatat canapeaua..am spalat si parchetul, toate cu acea solutie si nu numai, insa miroase lafel de rau!
    Saptamana asta il voi castra, cat mai repede posibil insa ce fac cu mirosul? Problema mea este ca nici nu stiu unde a facut..mi se pare ca totul miroase )
    Daca mai stiti alte produse pentru indepartarea mirosurilor..astept sfaturi!
    Merci!

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    20 mai, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    27
    Posturi
    131

Implicit

Ma tem ca nu mai stiu si Domnisoara familiei a considerat de mai multe ori ca mijlocul patului poate fi litiera si acum nici eu nu am mai reusit sa scot mirosul din saltea si nu stiu cu ce sa ii mai dau sa nu mai miroasa.. (

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 ian, 10
    Posturi
    14

Implicit

am cumparat ieri de la pet shop un sprey bun, dar scump, 47ron, se numeste -stain and odor remover- are o usoara aroma de vanilie. Facusera pe covorasele de lana, am pus pe pata din abundenta, am lasat vreo 10 min si apoi le am bagat la masina, iar acum sunt ca noi ca sa fiu sigura am dat si cu putin sprey repelent.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    20 mai, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    27
    Posturi
    131

Implicit

Am acelasi produs. Din pacate eu nu pot baga salteaua la masina de spalat... Cand a facut pe covoras am rezolvat-o cu detergent si balsam de rufe, dar acum e o mare problema pentru mine.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 oct, 10
    Varsta
    38
    Posturi
    1

Implicit

eu am avut de-a randul anilor o gramada de pisici...singura solutie pe care am gasit-o(tot pe net)este;speli locul care miroase cu o solutie de apa cu otet in cantitati egale. dupa ce sa uscat,(putem ajuta absorbind cu hartie sau cu un prosop)presaram pe locul repectiv bicarbonat de sodiu peste care turnam o solutie din 3 sferturi apa oxigenata si o lingurita de detergent. frecam bine locul, clatim,absorbim din nou cu servetele de hartie sau un prosop. garantez rezultatul,si eu am fost f. uimita. succes.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    15 dec, 10
    Locație
    B/MS
    Varsta
    3
    Posturi
    186

Implicit

inafar de otet si solutia Fresh & Clean Oxy Strength ar mai fi ceva ? tocmai am gasit locul de pishu pe timpul zilei ...sub pat

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 mar, 05
    Locație
    brasov
    Posturi
    32

Implicit

http://reviews.petco.com/3554/108801...ws/reviews.htm
    Se gasea in Carefour. Nu l-am mai vazut in schimb de vreo 6 luni acolo.Cu el am reusit sa scot mirosul si sa curat o mocheta care devenise litiera motanului. Daca gasiti produsul pe undeva spuneti-mi si mie unde. De recomandat il recomad eu am fost incantat de rezultate !

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    15 dec, 10
    Locație
    B/MS
    Varsta
    3
    Posturi
    186

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 mar, 05