Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 79
    Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    30 nov, 08
    Locație
    Gibraltar
    Varsta
    31
    Posturi
    999

Implicit Displazia nu este o problema asa grava pe cat se zice

Buna ziua,

Din cate vad sunt din ce in ce mai multi posesori de patrupezi suferinzi de displazie.

Desi mitul in Romania este ca e o boala mai ceva decat ''mortala'' totusi nu este chiar asa.
    Calitatea vietii unui displazic poate sa fie aceeasi ca si a unui caine normal.
    Singurul motiv pentru care displazia este un bau bau este acela ca nu se inghesuie doctorii sa faca acest gen de operatii si nici nu vor sa invete sa faca.

Sa o luam cu inceputul.

Exista mai ulte tipuri de tratament ca sa zic asa.
    1-Medicamentos cu medicamente pe baza de condroitin si glucozamina(substantele continute in cartilaje)
    Acestea stimuleaza refacerea cartilajelor prin urmare nu se mai freaca os pe os si nu ii mai doare...in teorie.In practica articulatia se va macina cu timpul dar nu va avea durere.
    Singurul punc negativ este costul pentru ca tratamentul va fi administrat pe toata durata vietii cainelui si la un calcul pe hartie se constata ca o interventie chirurgicala e mai ieftina pe termen lung.
    2-Chirurgical de 3 tipuri-
    a-rezectie de cap femural si astfel nu se mai freaca de bazin.cu timpul se formeaza intre femur si bazin o pseudoartroza cu rol de articulatie.se recomanda la cainii de talie mica si medie,costa cu aprox 200 eur (radiografie si tratament pe 2 luni inclus)si recuperarea se face in aprox 4 luni
    b-modificarea geometriei bazinului prin spargerea in 3 bucati si repozitionare pentru reintroducerea femurului in locas(se face la pui mai mult)
    c-protezare,care costa cu aprox 400 eur si nu miiiiiiiii si miiiii cum iar se zice prin Romania.

Eu am un labrador cu displazie bilaterala de grad maxim,caine neglijat pana la varsta de 7 luni cand a avut loc rezectia de cap femural...caine care nu avea deloc masa musculara la picioarele din spate pt ca in toate lunile astea nu le-a folosit.
    Dupa operatia facuta in Budapesta(numele clinicii pe privat sa nu se zica ca fac reclama)cainele s-a recuperat in proportie de 99%.
    E un caine de 25 kg care alearga de rupe,sare ca un cal si singurul lucru vizibil este un usor schiopatat datorat lungimii piciorului si faptul ca are gleznele foarte laxe doar pt faptul ca a incercat sa compenseze mobilitatea din sold cu cea din glezne(reamintesc ca asta este un caz aparte pt ca acest caine nu a mers normal niciodata )

Poze si filmulete cu el le puteti gasi in sectiunea Labradori si cainele este Otto.

Pentru orice intrebare legata de costuri,persoane de contact,tratamente,materiale de recuperare puteti apela la oricare dintre membrii forumului de la Labradori ca toti stiu cam ce si cum.

Mai mult decat atat,daca aveti cunostinte medici veterinari care sunt dispusi sa faca o deplasare in Budapesta sa invete cum se fac interventiile chirurgicale de acest gen pot apela cu incredere la profesorul care l-a operat pe Otto(eu am incercat sa trimit un vet roman sa invete si desi avea transportul asigurat a refuzat pe motiv ca nu are timp.....)

In concluzie,displazia nu este ca epilepsia.Este un defect care desi genetic sau provocat prin loviri sau alunecari nu pune in pericol viata cainelui si pot sa va dau N exemple de caini recuperati pana la 100% ori medicamentos ori chirurgical.

O zi buna sa aveti.
    mie imi plac blanosii si flocosii dar ei nu vor sa stea la mine asa ca ii strang...pana raman

User exclus
    Data inscrierii
    17 nov, 05
    Posturi
    4,978

Implicit

Este o afectiune foarte grava pe care, din pricina unei experiente pozitive, o minimizezi ("nu e asa grav daca iti ia foc casa, ca uneori pompierii o sting la timp"). E ca si cand ai spune ca un caine cu atrofie retiniana progresiva nu va mai suferi, cata vreme un ochi bolnav i se poate scoate.

Nu am vazut nicaieri pe careva sa puna semnul de egalitate intre displazie si moarte.

Poate nu ar fi rau sa publici, inainte de a face astfel de afirmatii (si sa dai apa la moara multor "crescatori" sa isi inmulteasca toti cainii netestati) care sunt costurile adevarate, complete*, cat dureaza recuperarea, prin ce suferinte atroce poate trece un caine de alt tip decat labradorul (unul cu o mai mare toleranta la durere si care nu da niciun semn) pana cand ajunge pe masa de operatie - dupa ce, bineinteles, a lasat o pleiada de urmasi asemeni lui dupa el, multi dintre ei in mainile unora care nu isi permit (sau, pe romaneste: "nu le pasa") astfel de operatii. Recuperare, care, desigur, nu este completa...ai admis si tu (deci afirmatia "Calitatea vietii unui displazic poate sa fie aceeasi ca si a unui caine normal." este falsa, cu atat mai mult cu cat cainele tau este tanar si nu ai imbatranit alaturi de unul care a suferit o astfel de operatie...pentru pertinenta...).

Putem inmulti si caini cu probleme cardiace...pana la urma, si lor li se pot face implanturi si nu mor din atata operatie...

Tonul tau optimist nu se potriveste cu gravitatea subiectului. Daca vrei sa recomanzi un veterinar, bine, daca nu...putin echilibru nu strica.

In privinta tratamentului medicamentos - ai vreo idee in privinta efectelor secundare ale Rymadyl-ului?

Revenind la prima fraza: "Din cate vad sunt din ce in ce mai multi posesori de patrupezi suferinzi de displazie." - asa o fi, si daca da, putem multumi usuratatii cu care atat respectivii clienti, cat si "crescatori" trateaza problema...din pacate, ca Stan-Patitul, si tu la fel...trist.

Dupa umila mea parere NIMENI nu ar trebui sa treaca prin astfel de situatii. Permite-mi sa ma indoiesc de sumele pe care le-ai enuntat (cu atat mai mult cu cat spui si ca "*[...]orice intrebare legata de costuri,persoane de contact,tratamente,materiale de recuperare puteti apela[...]"). Ca sa nu mai zic ca lor li se adauga cheltuielile de drum pana la vecinii unguri, cazare etc. Daca stau bine sa ma socot ajung la concluzia ca te-a costat pe tine mai putin tratamentul decat pe mine 3 displazii (rezultate oficiale) de cot/sold in Ungaria, la un veterinar cu o carte de vizita de prima mana.

Este o problema mult mai grava decat intelegi tu, intrucat boala nu a aparut din senin, ci a fost transmisa de niste genitori, care cine stie cat au transmis. Prima fraza pe care ai scris-o ar fi trebui sa se constituie intr-un semnal de alarma asurzitor.

User exclus
    Data inscrierii
    17 nov, 05
    Posturi
    4,978

Implicit

Se scrie Rimandy, nu Rymadyl. Si asa ceva dai in paralel cu acele suplimente, care sa nu crezi ca fac minuni (am impresia ca citezi de pe site-ul vreunui producator).

ot sa va dau N exemple de caini recuperati pana la 100% ori medicamentos ori chirurgical
    Ei, na! Prin afirmatia asta te-ai discreditat...

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    04 iun, 08
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    26
    Posturi
    512

Implicit

Citat Postat de the_elder Vezi post
    Se scrie Rimandy, nu Rymadyl.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    30 nov, 08
    Locație
    Gibraltar
    Varsta
    31
    Posturi
    999

Implicit

Nu am vazut nicaieri pe careva sa puna semnul de egalitate intre displazie si moarte.

Cu toate astea cunosc cel putin 3 persoane carora le-a fost recomandat de vet sa isi eutanasieze cainii sa nu se mai chinuie
    Asta este informatie primita in Romania.

Poate nu ar fi rau sa publici, inainte de a face astfel de afirmatii (si sa dai apa la moara multor "crescatori" sa isi inmulteasca toti cainii netestati) care sunt costurile adevarate, complete...

Nu intelege gresit partea cu crescatorii si cu testele de displazie.Nu are nici in clin nici in maneca ce zic eu aici cu faptul ca atata vreme cat romanul vrea caine de rasa si nu este educat in domeniul asta,va fi dispus sa cumpere cainele de la petshop sau de pe internet.
    Inmultitorii de caini asta si speculeaza.Daca nu ar fi fost labradorul asta cu probleme eu nu as fi avut nici acum caine de rasa si pedigree ci doar cainele luat din adapost,caine de rasa comuna.....stiti si voi ca nu e de vina ala care vinde asa ceva ci ala care e prost si da banii pe asa ceva Oricum atata vreme cat asociatia chinologica toleraza pentru bani miscarea asta nu se va schimba nimic.
    Costurile le-am zis.200 eur radiografia,anestezia,operatia si pastile pentru 2 luni.
    Transportul cu masina proprie si uite asa ca pentru lenesii carora li se pare un capat de tara zic si distante din Bucuresti-Budapesta 850 km dus,pret motorina aprox 40 eur pe segment+ 10 RON un meniu la KFC.
    Plecare noaptea la ora 1,ajuns dimineata la 9,intrare in operatie si plecare inapoi la ora 2.
    E ok asa?

Recuperare....dupa cum am mentionat dar cineva a omis sa citeasca cainele meu nu avea masa musculara la picioarele din spate(vazut din spate era concav)si se tara pe labele din fata ca o foca.E un caine care pana la operatie mai mult de 5 metri nu mergea si ca sa se ridice trebuia sa fie ajutat.Daca il atingeai cadea.
    Recuperarea de care a avut nevoie a fost in principal pentru constructia de masa musculara si a implicat masaje zonale,presopunctura si reflexoterapie,hidroterapie si muuuulta miscare.
    Sedinta de terapie a costat intre 40-55 eur in functie de locatie si se faceau intre 2-4 pe luna.

Repet,un caine cu masa musculara nu va avea nevoie de aceasta perioada de recuperare si de un cost asa ridicat.
    Mai mult,veterinarii iti arata cum sa faci recuperarea in casa si tipul de masaje pe care trebuie sa le faci.

Tonul tau optimist nu se potriveste cu gravitatea subiectului. Daca vrei sa recomanzi un veterinar, bine, daca nu...putin echilibru nu strica.

Tocmai am zis ca nu vreau sa fac publicitate ci vreau doar sa le spun celor cu aceasta problema ca nu trebuie sa isi puna latul de gat daca se lovesc de problema asta.Care vrea informatii poate cauta pe topicul labradorilor sau pe PM sau sa caute pe Google pana la urma.

In privinta tratamentului medicamentos - ai vreo idee in privinta efectelor secundare ale Rymadyl-ului?

Da cine a zis ca ii dau asta? Din cate stiu e antiinflamator.

Revenind la prima fraza: "Din cate vad sunt din ce in ce mai multi posesori de patrupezi suferinzi de displazie." - asa o fi, si daca da, putem multumi usuratatii cu care atat respectivii clienti, cat si "crescatori" trateaza problema...din pacate, ca Stan-Patitul, si tu la fel...trist.

Trist sau Stan ''usuratatea'' la care faci referire nu vad ce are a face aici...sincer.
    Daca zici ca stii inseamna ca ai si tu caine cu displazie..sau ai avut...deci unde e lupul moralist? adica fara ton de repros dar totusi daca stam si propavaduim inmultirea exemplarelor fara defecte genetice cum se face ca si unii din adepti au aceleasi probleme?

Repet,atata vreme cat in Romania nu se fac testele de displazie perechilor si cat timp Asoc tolereaza asa ceva si acorda pedigree-uri asa dupa ureche(pana si al meu are asa ceva )nu mai vad rostul discutiei.

Topicul a fost deschis tocmai pentru acesi Stani fara de cunostinte chinologice care se trezesc dupa un timp ca le sar cainii ca iepurii si nu stiu daca displazia este genetica sau leziune sau de la administrarea calciului cu teravagonul in perioada de crestere(pentru ca inca se mai da calciu in nestire pe taramurile alea ca cica asa zice vetul si crescatorul)

Dupa umila mea parere NIMENI nu ar trebui sa treaca prin astfel de situatii.

Ideea topicului si iar repet este aceea de a ajuta persoanele care AJUNG cu sau fara voia lor in situatia asta si nu e un topic cu ''de ce ajung''.

Daca stau bine sa ma socot ajung la concluzia ca te-a costat pe tine mai putin tratamentul decat pe mine 3 displazii (rezultate oficiale) de cot/sold in Ungaria, la un veterinar cu o carte de vizita de prima mana.

Doctorul care s-a ocupat de labrador este asta,tot de prima mana si el:
    Dr. Zsolt Sebestyén
    Graduated in 1982 on the University of Veterinary Science. Till 1991 he has been working on the Departnent and Clinic of Surgery and Ophthalmology in different positions. He left the University as the head of the Large animal Clinic in 1991, and founded the *********** Clinic. Since than he is an invited lecturer in subject neurology in the gradual and post gradual education. He had sveveral lectures on international (eg. World Small Anmal Veterinary Congresses in Durban 1994 and in Lyon 1999) and national veterinary congresses in the field of traumatology, orthopaedics, neurology and plastic surgery. Since 1997 he is the chairman of the Professional and Continuing Education Committee of the Hungarian Veterinary Chamber, and member of the Continuing Education Committee of the University of Veterinary Science.

Este o problema mult mai grava decat intelegi tu, intrucat boala nu a aparut din senin, ci a fost transmisa de niste genitori, care cine stie cat au transmis. Prima fraza pe care ai scris-o ar fi trebui sa se constituie intr-un semnal de alarma asurzitor.
    Si iarasi repet desi m-am plictisit,nu ma intereseaza cum s-a instalat boala.
    Expun numai cum se poate trata.Cine vrea sa o faca bine,cine nu iarasi bine.
    Numai ca tocmai polemicilor de acest gen lumea nu are acces la informatie,polemici in care unu zice o rezolvare a unei probleme si altul se apuca sa intrebe de unde problema

Si in concluzie ca sa mai zic si de ''viata aproape normala a unui caine displazic'' o sa mai zic si faptul ca labradoruil meu fuge la fel de repede ca maidanezul din dotare si merge pe orice tip de teren si zilnic are parte de plimbari/alergari de cel putin 10 km.
    Si daca o fi sau nu caine tolerant la durere hai sa dam si niste exeple vizuale de caini de alte rase operati de displazie si sa vedem daca sa observa prea tare

Caine operat la varsta de 7 ani (parca numai cainii tineri erau recuperabili sau am inteles eu gresit)cu protezare de sold
    http://www.youtube.com/watch?v=2Z31Sp3Ld1Y

altul
    http://www.youtube.com/watch?v=SzrlD...eature=related

un ciobanesc german?agility dupa protezare? de necrezuuuuttttttt(sunt ironic fireste)
    http://www.youtube.com/watch?v=Sc80d...eature=related

labrador la 6 zile dupa operatie..merge neasistat?
    http://www.youtube.com/watch?v=FcOIx...eature=related

prima zi dupa spargerea bazinului in 3 si reasezarea capetelor femurale +artroscopie la cot
    http://www.youtube.com/watch?v=n9w3T...eature=related

Rott pui ce-i drept cu acelasi tip de operatie ca si al meu care se bucura de o viata normala
    http://www.youtube.com/watch?v=juFeb...eature=related

Rott cu rezectie cap femural bilateral+video cu recuperare in casa(miscari si secrete)
    http://www.youtube.com/watch?v=6wB41...eature=related

Caine mic si gras la 5 sapt dupa rezectie

http://www.youtube.com/watch?v=UfHx0...eature=related

Setter cred ca nu prea le am cu rasele..nu sunt chinolog.totusi un caine varza inainte de operatia de rezectie si dupa..se vede in film
    http://www.youtube.com/watch?v=iZooY...eature=related

collie..nici asta nu are o viata prea buna dupa operatie
    http://www.youtube.com/watch?v=IcLvi...eature=related

asta are doar 3 picioare si rezectie femurala
    http://www.youtube.com/watch?v=XeIu8...eature=related

Rott cu multiple malformatii la sold si cot..operat si el
    http://www.youtube.com/watch?v=JY7Kv...eature=related

Si la final un caz care in continuare ma face sa cred ca displazia e floare la ureche pe langa alte cazuri si numai cei care nu vor sa accepte realitatea asa cum este ea si nu vor sa se implice sub protectia unor ''costuri' ridicate sau a lipsei de veterinari specializati(sau a lenei).
    Caine cu tetrapareza recuperat de fizioterapeuta cainelui meu cat sa mearga si sa alerge usor in 4 luni...prin masaje,presopunctura si hidroterapie.

Pai daca nici toate filmele astea nu vor schimba imaginea displaziei in mentalitatea romaneasca atunci The Elder chiar ai dreptate...displazia este o boala teribila prin chinurile careia nu trebuie sa treaca nimeni
    mie imi plac blanosii si flocosii dar ei nu vor sa stea la mine asa ca ii strang...pana raman

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    30 nov, 08
    Locație
    Gibraltar
    Varsta
    31
    Posturi
    999

Implicit

scuze am uitat sa postez ultimul filmulet care m-a facut sa cred ca labradorul meu este un caz recuperabil si ca orice displazie este recuperabila

http://users.fulladsl.be/spb2400/Fis...E_STUDIES.html

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    2,927

Implicit

eu inteleg ce vrea sa zica redbeben...
    de fiecare data cand am cautat articole si topicuri despre dispalzie, mereu se ajunge la discutia privind dreptul de monta sau nu....lucru care nu ma ajuta si nici nu ma intereseaza in momentul in care doresc sa imi tratez cainele de aceasta boala
    vreau sa vad si topicuri unde se vorbeste despre tratamentele administrate, ce efecte au avut, daca au fost si negative....lucruri de genul asta...nu polemici despre inmultire, ptr ca toata lumea cred ca a inteles ca nu este recomandat sa dai la monta un caine cu displazie

o sa ii fac si eu un filmulet si cateva poze cainelui meu, acum la inceputul tratamentului, si o sa mai postez evolutia pe parcurs...sper sa fie o evolutie

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,251

Implicit

Blublu, am gasit eu un articol care cred ca te va ajuta sa te lamuresti. Are multe pagini si nu l-am citit pe tot. http://www.petplace.com/dogs/hip-dys...dogs/pag1.aspx

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 dec, 08
    Varsta
    30
    Posturi
    64

Implicit

Cu acesata ocazie i-mi permit sa-i multumesc utilizatorului rdbeben pentru tot ajutorul acordat.Si cainele meu este displazic si mai are si artroza la picioarele din fata.La FMV Iasi nu mi s-au prea dat sanse,dar luand legatura cu redbeben am inceput sa vad altfel problema si uite asa am ajuns la budapesta la prof recomandat de dumnealui si uite ca arko este bine.
    I-mi permit sa spun ca pentru cei mai putin doxa, atitudinea pe care o inspira dumnealui este un sut inainte,increderea de a merge mai departe.Probabil daca nu luam legatura cu dansul cainele meu era eutanasiat demult.

Banned
    Data inscrierii
    11 ian, 10
    Locație
    vatra dornei
    Posturi
    623

Implicit

Se scrie Rimandy, nu Rymadyl. Si asa ceva dai in paralel cu acele suplimente, care sa nu crezi ca fac minuni (am impresia ca citezi de pe site-ul vreunui producator).

Ei, na! Prin afirmatia asta te-ai discreditat...

the_elder.....de cand dai sfaturi...cand nu ai fost in stare sa-ti ingrijesti cainii cu displazie,in general sunt 2 tipuri de crescatori,unui care ar face orice pt cainii lor si altii care ar face orice pt ei(crescator)ca faca cat mare mare profit de pe urma lor;daca nu te-as cunoaste as crede ca esti din prima categorie.....dar imi pare rau.pesimismul tau legat de displazie arata ca esti o persoana putin interesata de sanatatea cainilor si destul de limitata.
    sa citesti atenta postul meu,poate am facut ceva greseli gramaticale sau mancai ceva litere,sa-mi dau seama de varsta ta....dar din ce am citit inca esti la varsta pubertatii.
    redebeben.....nu te enervat pe ciudati din astia care daca au canisa sunt atotstiutori si desteptii lumii dar nu-s in stare sa aibe grija de caini lor,si vand
    catei cu astfel de probleme;sunte destule persoane care sa te aprecieze pt ceea ce ai facut si ce faci in continuare.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    19 nov, 09
    Locație
    gibraltar
    Varsta
    34
    Posturi
    468

Implicit

Celor care se confrunta cu aceasta problema cred ca le sunt utile si informatiile din topicul acesta:http://www.animale.ro/forum/showthread.php?t=59639 unde se vorbeste despre cabinete din Bucuresti unde se poate face fizioterapie

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 feb, 12
    Locație
    cluj
    Varsta
    32
    Posturi
    38

Implicit

Un Cane Corso cu displazie de grad D LA VARSTA DE 6 LUNI...Mi s-a recomandat sa-l adorm ,sa nu fiu egoista....operatia de care are el nevoie este de 1500 de euro pe sold(deci 3000 mii) se adauga tratamentul post operator,internarea, cazarea personala,drumul etc...ma gandesc ca am nevoie de cel putin 5000 de euro...(nimeni nu garanteaza reusita avand in vedere ca mi s-a pus in fata cazuri in care a trebuit refacuta operatia urgent...deci alti bani alta distractie...si pe langa astami s-a spus ca v-a suferii enorm...)am facut anunturi umanitare in disperare la tv,site-uri,asociatii...etc sa adun banii,toata lumea m-a luat la intrebari nimeni sa ajute precis...este viata mea acest animal dar nu am acesti bani,mi s-a spus si de acest medicament cu efecte secundare grave,daca nu sufera ,sau nu simte o problema,o resimte pe cealalta si asa se bat cap in cap toate.Toate problemele transmise genetic si din inconstienta proprietarilor catelei care au mai adaugat la linia pedigree-ului un mascul dintr-o canisa "malformata" trag si sufera altii...m-a asigart verbal ca nu face asa ceva,cand am venit cu dovezi inainte sa le vada au spus ca fabulez,ca sunt nebuna si desprinsa din filme ca o op de displazie costa 1000 de lei...pt ei care au bani e o nimica toata dar gradul catelului meu de displazie este D si partea dr este predispusa sa iasa oricand si la orice ora din cavitate....ii pusca oasele la fiecare miscare,...mi s-a spus ca acest caine la doi ani cel tarziu nu v-a mai umbla si v-a suferii enorm,....nu prea umbla,numai seara...nu are chef de plimbari ,oricum nu are voie,nici dresaj etc...Sunt egoista daca il voi supune tratamentelor medicamentoase? sau sa il adorm...sunt distrusa si disperata cum am mai spus si nu stiu ce sa ma fac....acesti bani nu ii am si nu stiu in care parte sa o apuc...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    30 ian, 10
    Varsta
    42
    Posturi
    253

Implicit pt ileaandramaria

activeaza te rog mesageria privata.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 feb, 12
    Locație
    cluj
    Varsta
    32
    Posturi
    38

Implicit pt vioricaorga

sunt noua pe aici,ma holbez de ceva vreme pe unde sunt si setarile,numai ca nu le gasesc...,copii imi urla si taraboi la noi... scrie-mi evetual pe mail,nu stiu daca e voie sa-l postez sau nu dar tot il postez...: acasa_2007cj@yahoo.com.
    multumesc anticipat

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 apr, 12
    Posturi
    13

Implicit

Bunaa

Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează