Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 10 din 10
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    09 mai, 10
    Varsta
    25
    Posturi
    7

Implicit urgent... se scarpina rau de tot

buna ziua. sper sa ma puteti ajuta daca ati mai avut prb asta cu catelul vostru. din cauza unor prb financiare in acest moment nu pot duce catelul la doctor si nici pana acum nu am putut ajunge cu el... ceea ce este un chin atat pt mine cand il vad cum sufera , cat si pt el. I-am dat frontline acum aproximativ 2 luni (l-am dus la doctor sa-i scoata o capusa si i-a pus o fiola de frontline), mi-a dat si o pastila de deparazitare interna pe care nu am apucat sa io dau nici in acest moment (urma sa ii fac in luna iulie vaccinul).... si nici nu i-am mai dat cu nimic de pureci.
    Acum 1 luna dupa ce frontline-ul si-a facut efectul l-am spalat cu un sapmon de animale antipureci (care era vechi, am vazut dupa ca este expirat).... pt ca am vazut ca are pureci si m-am gandit ca de la sampon scapa daca nu aveam posibilitatea sa il duc la medic sau sa ii iau fiola... la cateva zile ii s-a facut pielea rosie (este in continuare rosie), se scarpina fffffffffff rau, in special la urechi.... are si niste pureci pe el... i-am prins vreo 5-6.... si presupun ca mai are daca se scrapina in acest hal.... se mananca cu gura pe spate si pe piciorusele din spate....
    intrebarea mea este: stiu ca poate veti zice ca din cauza mea a ajuns plin de pureci ca nu i-am dat fiola dar chiar nu mi-am putut permite... as vrea sa stiu daca este posibil sa fi facut vreo boala de piele de la pureci, sampon sau mancarimi.... nu are asa de multi pureci fata de cum se scarpina... ai impresia ca isi rupe pielea cateodata....

daca nu sunt absurda vreun sfat daca ii pot da cu ceva.... sper pana pe 15 sa ajung cu el la medic si sa reuseasca sa ii dea cu fiola... credeti ca ma puteti ajuta? cum il pot ajuta sa nu mai fie atat de "mancacios"...
    tin s a mentionez ca a mancat pilaf cu carnita de pui... (pipote inimi etc).... ffff rar mananca putin mezel.... si nu vrea sub nici o forma graunte....

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,345

Implicit

E posibil ca de la samponul antiparazitar sa fi facut o reactie alergica dar nu e exclus ca si de la purici. Asa ca prima miscare e sa-l dai cu o substanta antipurici. Cea mai ieftina e parakill: o picatura,( mai bine 2) la kg/corp.dCosta in intre 20-25lei si daca e cainele mai mic ii ajunge pentru mai multe aplicari. Trebuie sa-l dai cu picaturi cel putin o data pe luna, chiar la 3 saptamani. Clateste-l inca o data cu apa calduta ca e posibil sa nu-l fi clatit bine dupa baia cu antiparazitant. Nu-i mai da mezel sub nici o forma, fie salam, crenwursti sau sunca.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    819

Implicit

Citat Postat de envy_me Vezi post
    buna ziua. sper sa ma puteti ajuta daca ati mai avut prb asta cu catelul vostru. din cauza unor prb financiare in acest moment nu pot duce catelul la doctor si nici pana acum nu am putut ajunge cu el... ceea ce este un chin atat pt mine cand il vad cum sufera , cat si pt el. I-am dat frontline acum aproximativ 2 luni (l-am dus la doctor sa-i scoata o capusa si i-a pus o fiola de frontline), mi-a dat si o pastila de deparazitare interna pe care nu am apucat sa io dau nici in acest moment (urma sa ii fac in luna iulie vaccinul).... si nici nu i-am mai dat cu nimic de pureci.
    Acum 1 luna dupa ce frontline-ul si-a facut efectul l-am spalat cu un sapmon de animale antipureci (care era vechi, am vazut dupa ca este expirat).... pt ca am vazut ca are pureci si m-am gandit ca de la sampon scapa daca nu aveam posibilitatea sa il duc la medic sau sa ii iau fiola... la cateva zile ii s-a facut pielea rosie (este in continuare rosie), se scarpina fffffffffff rau, in special la urechi.... are si niste pureci pe el... i-am prins vreo 5-6.... si presupun ca mai are daca se scrapina in acest hal.... se mananca cu gura pe spate si pe piciorusele din spate....
    intrebarea mea este: stiu ca poate veti zice ca din cauza mea a ajuns plin de pureci ca nu i-am dat fiola dar chiar nu mi-am putut permite... as vrea sa stiu daca este posibil sa fi facut vreo boala de piele de la pureci, sampon sau mancarimi.... nu are asa de multi pureci fata de cum se scarpina... ai impresia ca isi rupe pielea cateodata....

daca nu sunt absurda vreun sfat daca ii pot da cu ceva.... sper pana pe 15 sa ajung cu el la medic si sa reuseasca sa ii dea cu fiola... credeti ca ma puteti ajuta? cum il pot ajuta sa nu mai fie atat de "mancacios"...
    tin s a mentionez ca a mancat pilaf cu carnita de pui... (pipote inimi etc).... ffff rar mananca putin mezel.... si nu vrea sub nici o forma graunte....
    Eu iti sugerez sa folosesti praful de pureci BOLFO este in jur de 30 Ron si se da odata pe saptamana si nu are reactii adverse daca se linge, iar pentru scarpinat iti recomand ECZEMTRAT (facut de Romvac) se da o pastila pe 8 kg timp de 8 zile. Deja dupa a prima, a doua zi nu se mai scarpina
    Mai este un inlocuitor la Eczemtrat parca Fenazon se numeste.
    Cainelui nu-i pasa daca esti bogat sau sarac, harnic sau lenes, destept sau prost; daruieste-i inima ta iar el ti-o va darui pe a lui. Despre cati oameni poti vorbi asa? Cati oameni te pot face sa te simti unic si special?

http://pentruanimalutze.wordpress.com/

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 iul, 10
    Posturi
    2

Smile

Citat Postat de envy_me Vezi post

Ceauu Nu e nici o grija CAINELE TAU ARE DERMATITA O alergie la PURECI Se trateaza ushor Cu 2 injecty sa vindecat Normal injectya costa 5 lei Si tre sa faci depinde de gravitatea boli 2-3-4 injecti una pe saptamana Cu cat mai repede cu atat mai bine ,Ptr ca,cainele va slabi enorm de mult Am si eu un caine si tot cu boala asta ma confrunt acuma DERMATITA SE FACE de la mai multe de la pureci de la alimentatya proasta de la mizerie etc etc De la altzi caini .BAFTAA

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 iul, 10
    Posturi
    2

Cool Plss ajutati-ma

Am un caine lup samaritean are un an si o luna la 3 luni a facut PARVOVIROZA( L-am dus la veterinaru de la noi din oras dar nu s eprea pricepe mi la distrus cu injecty sid egeaba Boala at pe moment ia trecut dar cum intra in apa rece raceste iar((Nu stiu ce sa ma mai fac( De atunci cainele meu a slabit enormm Si nu s-a maid ezvoltat asa cum trebuie sa se dezvolte un caine la varsta lui Ajutati-ma si pe mn cu niste sfaturii
    Ce trebuie sa fac ca,cainele meu sa se ingrase si sa se dezvolte asa cum trebuie exista vreun tratament special ptr asa ceva ,Ptr cainele meu as face orice As baga oricaty bani numai ca sa-l vad bine Din cauza de la boala aia DE LA PARVOVIROZA Numai manca asa cum trebuie acum mi-a facut dermatita o boala de piele O alergie Dar cum veterinarud e la noi nu se pricepe numai NETU MA MAI SALVEAZA
    VREAU S-O VAD BINE(
    VA ROG AJUTATI-MA
    Raman dator

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    819

Implicit

Citat Postat de Claudyuu Vezi post
    Am un caine lup samaritean are un an si o luna la 3 luni a facut PARVOVIROZA( L-am dus la veterinaru de la noi din oras dar nu s eprea pricepe mi la distrus cu injecty sid egeaba Boala at pe moment ia trecut dar cum intra in apa rece raceste iar((Nu stiu ce sa ma mai fac( De atunci cainele meu a slabit enormm Si nu s-a maid ezvoltat asa cum trebuie sa se dezvolte un caine la varsta lui Ajutati-ma si pe mn cu niste sfaturii
    Ce trebuie sa fac ca,cainele meu sa se ingrase si sa se dezvolte asa cum trebuie exista vreun tratament special ptr asa ceva ,Ptr cainele meu as face orice As baga oricaty bani numai ca sa-l vad bine Din cauza de la boala aia DE LA PARVOVIROZA Numai manca asa cum trebuie acum mi-a facut dermatita o boala de piele O alergie Dar cum veterinarud e la noi nu se pricepe numai NETU MA MAI SALVEAZA
    VREAU S-O VAD BINE(
    VA ROG AJUTATI-MA
    Raman dator
    Un caine care a avut parvoviroza din cate stiu eu nu se mai dezvolta cum ar trebui.
    Daca raceste cum intra in apa e clar sistemul imunitar e la pamant si poti incerca sa-i dai K-9 Immune Support.
    Cat despre vitamine pentru recuperarea dupa parvoviroza citeste topicul http://www.animale.ro/forum/showthread.php?t=65167
    Cainelui nu-i pasa daca esti bogat sau sarac, harnic sau lenes, destept sau prost; daruieste-i inima ta iar el ti-o va darui pe a lui. Despre cati oameni poti vorbi asa? Cati oameni te pot face sa te simti unic si special?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,345

Implicit

Schatz, confunzi parvoviroza cu maladia Carre(jigodia). De la parvo se reface un caine. Dupa jigodie, cei mai multi care scapa raman cu probleme neurologice( spasme, paralizii).
    In ceea ce priveste catelul cred ca nu i-ar strica niste Viyo. Ajuta la digestie, creste pofta de mancare. II dau si eu cam de o saptamana puiului meu si se cunoaste. Era un mofturos si acum linge castronul, a pus carne pe el.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,345

Implicit

Nu ai scris cu ce il hranesti, ce cantitate zilnica ii dai, de cate ori pe zi. Eu am avut rezultate foarte bune cu K9 Complete Recovery la o catea in convalescenta dupa o boala foarte grea.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    819

Implicit

Citat Postat de eunice Vezi post
    Schatz, confunzi parvoviroza cu maladia Carre(jigodia). De la parvo se reface un caine. Dupa jigodie, cei mai multi care scapa raman cu probleme neurologice( spasme, paralizii).
    In ceea ce priveste catelul cred ca nu i-ar strica niste Viyo. Ajuta la digestie, creste pofta de mancare. II dau si eu cam de o saptamana puiului meu si se cunoaste. Era un mofturos si acum linge castronul, a pus carne pe el.
    Imi pare rau dar nu confund nimic, m-am referit la faptul k nu mai creste cat ar trebui nu la probleme neurologice

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 feb, 07
    Locație
    Bucureºti
    Posturi
    5,749

Implicit

Schatz, faptul ca raceste asa usor si are probleme dermatologice arata ca are serioase probleme cu imunitatea. Am prieteni al caror caine are probleme dermatologice si-i fac un tratament (periodic) pt cresterea imunitatii+dieta hipoalergenica. Rezultatele sunt excelente. Problemele de piele ii apar mai ales vara, dar cu niste injectii i le rezolva. Ar trebui sa mergi la cel important centru medical f b, sa-i faci niste analize amanuntite si apoi sa-i faci un tratament adecvat.
    De unde esti, ce Facultate de Med Vet sau alt centru bun pt investigatii ai aproape? (asta pt ca sa ti se poata da anumite informatii )
    Daca nu are pofta de mancare poate avea si alt suferinte, pe care, pe moment, nu le vezi (ex probleme cu ficatul (asa a fost pisica mea, dar care luata repete s-a vindecat cu o dieta si niste tablete). Probl cu ficatul pot determina si caderea parului, iritatii ale pielii (la pisica cel putin)). Din cauza asta trebuie neaparat sa-i faci niste analize de sange si apoi sa-i faci un tratament adecvat si fara intreruperi.
    Fireste si vitaminele sunt fb dar sa nu "acopere" pe moment niste suferinte serioase, care mai tarziu sa rabufneasca, din cauza asta tot analizele ar trebui intai si apoi vit, tratamente.
    Raton

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */