Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 26
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 iun, 10
    Locație
    Constanta
    Varsta
    34
    Posturi
    70

Question Probleme ochisori pisica

Am un motanel de 3 luni, luat de pe strada. L-am tratat de tot ce a avut (paraziti, deshidratare, etc)
    A avut si o conjunctivita foarte urata: purulenta, ochisorii inflamati de nu mai vedea deloc...L-am dus la veterinar pentru toate cele si i-am facut tratament cu antibiotic pentru ochisori, 7 zile, cu picaturi (Oculoforte) si unguent (Kanamicina) si incet-incet s-a vindecat. La vreo 2 saptamani un ochisor se inflameaza, curge usor, pleoapa a treia evidenta....veterinarul nu stie care este cauza (banuieste ca, in joaca cu celelate pisicute din casa, s-a zgariat...face 4 zile Synulox injectabil si-i trece.
    Dar...dupa alte 2 saptamani, acelasi ochisor incepe sa devina mat si pleoapa a treia ii acopera 1/4 din ochi. Nu ii curge ochisorul absolut deloc, nu este inflamat, el este vesel, mananca, este un mare iubaret. L-am dus din nou la veterinar si a facut 5 zile (de doua ori pe zi) tratament cu un antibiotic injectabil pentru uz uman, de ultima generatie (Axetine). Nicio ameliorare. Ne-am dus din iar si ne-a dat Corneregel si Lacrisifi (lacrimi artificiale, ochisorul fiind mai uscat) pentru 7-10 zile. Ne-a spus sa urmam acest tratament si sa revenim dupa 4 zile sa vedem cum evolueaza pentru ca el banuieste ca de vina este un virus si ar trebui tratat atunci cu un antiviral (Zovirax, unguent oftalmic).
    S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema? Mi-e mila de el sa-i fac atatea tratamente fara sa-i dea cineva de cap.
    Oare o analiza a secretiei oculare este posibila? La aceasta analiza s-ar depista fie si un virus?
    Multumesc.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

Trebuia inceput cu analiza secretiei inainte de vreun tratament,decat sa se faca atatea experimente,apoi se instituia un tratament ca sa tina macar cat de cat sub control infectia,iar dupa ce iesea antibiograma se ghida in tratament dupa aceasta.Asa se procedeaza pentru infectia bacteriana .
    Acum nu ai decat sa iei legatura cu un medic serios care nu trateaza dupa ureche care sa iti spuna la cat timp dupa ultima zi a ultimului tratament facut va fi corect sa ii fie recoltat...pacat de atata timp pierdut si de atatea tratamente care nu fac decat sa dauneze(orice tratament gresit sau incomplet creeaza rezistenta a bacteriilor)

Pentru virusi (daca medicul are motive sa banuiasca simptome de boala virala,ceea ce nu cred...nu ar fi rezistat in viata atata timp sub boala virala )sunt alte analize si se fac la sectia infectioase a fac de med vet.
    Ultima modificare făcută de ocean; 20/07/2010 la 21:17.
    Daca vrei sa cunosti un om,da-i putere de decizie asupra altora...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 iun, 10
    Locație
    Constanta
    Varsta
    34
    Posturi
    70

Implicit

@ocean, este perfect logic ce spui insa eu mi-am pus speranta in medicii veterinari de la cabinetul unde am fost. Eu sunt din Constanta si sper sa gasesc si aici un laborator unde sa i se faca analizele...
    Vroiam sa stiu daca s-au confruntat si altii cu problema mea si daca au reusit sa o rezolve.
    Multumesc pentru raspuns.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

Da,s-au confruntat si au rezolvat-o exact cum ti-am spus.
    Daca nu aveam cunostinta de astfel de cazuri nu iti raspundeam.
    Sanatate motanelului!
    Daca vrei sa cunosti un om,da-i putere de decizie asupra altora...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 iun, 10
    Locație
    Constanta
    Varsta
    34
    Posturi
    70

Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri. Dupa cautari si telefoane date am gasit in Constanta un laborator care sa-i faca motanelului o analiza a secretiei oculare. Sa vedem acum cat de complexa este aceasta analiza...
    Ma fac vinovata ca n-am facut asta de la inceput dar, habar nu aveam ca se pot recolta si secretii oculare pentru analize, desi pare logic. De ce nu mi-o fi spus veterinarul?...Asta nu stiu...
    Trebuie sa stam 2-3 zile fara a aplica vreun tratament local si apoi merg cu el la analize, adica undeva pe vineri, 23.07. Cred cu tarie ca o sa-i dam de cap si Richard o sa se insanatoseasca Ochisorul lui este acum usor acoperit cu o pelicula albicioasa (de fapt, in termeni de specialitate, s-a opacizat corneea si a facut o keratita).
    Promit sa va tin la curent.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Citat Postat de ancamariagadea Vezi post
    Trebuie sa stam 2-3 zile fara a aplica vreun tratament local si apoi merg cu el la analize, adica undeva pe vineri, 23.07. Cred cu tarie ca o sa-i dam de cap si Richard o sa se insanatoseasca Ochisorul lui este acum usor acoperit cu o pelicula albicioasa (de fapt, in termeni de specialitate, s-a opacizat corneea si a facut o keratita).
    Promit sa va tin la curent.
    Cred ca e cam riscant sa astepti 3 zile in care sa nu i faci nimic daca s a opacifiat corneea....Si inca 3-7 zile pana ies rezultatele(si te asigur ca analize virale din secretie nu ti face nimeni).Dar tu alegi,grija mare insa...daca este herpesvirus isi poate pierde ochiul in intervalul asta.

I STEP BACK AND REMEMBER MY PURPOSE AND MY PRIORITIES.I ALWAYS REMIND MYSELF WHY I AM HERE AND WHY I PRACTICE VETERINARY MEDICINE...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 iun, 10
    Locație
    Constanta
    Varsta
    34
    Posturi
    70

Implicit

Citat Postat de caress Vezi post
    Cred ca e cam riscant sa astepti 3 zile in care sa nu i faci nimic daca s a opacifiat corneea....Si inca 3-7 zile pana ies rezultatele(si te asigur ca analize virale din secretie nu ti face nimeni).Dar tu alegi,grija mare insa...daca este herpesvirus isi poate pierde ochiul in intervalul asta.
    Acum chiar ca m-am speriat!!! Pai si cum e mai bine sa fac? Adica nu e bine sa-i fac examenul asta?
    Nu se poate face examenul secretiei oculare daca ochiul nu este "liber" cateva zile Ma gandesc ca o sa-mi dea ceva veterinarul sa-i dau pana vin analizele, nu?

Herpesvirusul se trateaza...si daca da, cu ce?
    Ultima modificare făcută de ancamariagadea; 21/07/2010 la 13:10.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    08 feb, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    796

Implicit

Da-i cu Oculoforte pana rezolvi cu altceva am vindecat 2 pisoi cu aceste medicament si este recomandat pentru mai multe afectiuni ale ochilor.
    Pentru ca raul sa triumfe e nevoie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,610

Implicit

ancamariagadea, pana la urma, CAT timp a trecut de la incheierea tratamentului cu antibiotic?
    Ca sa stii DACA poti sa-l duci sa i se faca o antibiograma (eficienta)...

Iar intre timp, CE te impiedica sa-i administrezi Corneregel (gel recomandat pentru tratarea ulcerului corneean) si Lacrisifi (care sustine un mediu "umed" adecvat globului ocular)?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 iun, 10
    Locație
    Constanta
    Varsta
    34
    Posturi
    70

Implicit

Citat Postat de Neguta Vezi post
    ancamariagadea, pana la urma, CAT timp a trecut de la incheierea tratamentului cu antibiotic?
    Ca sa stii DACA poti sa-l duci sa i se faca o antibiograma (eficienta)...

Iar intre timp, CE te impiedica sa-i administrezi Corneregel (gel recomandat pentru tratarea ulcerului corneean) si Lacrisifi (care sustine un mediu "umed" adecvat globului ocular)?
    @Neguta, tratamentul cu antibiotic injectabil (Axetine-cefalosporina de generatie noua) a fost incheiat luni, 19.07 (a cincea zi). Nevazand nicio ameliorare, medicul veterinar mi-a spus sa-i dau cateva zile Corneregel si Lacrisifi, urmand ca apoi, in functie de evolutie, sa il vada din nou. Mi-a spus ca daca nu se amelioreaza in aceste cateva zile, vrea sa-i dea apoi Zovirax-unguent oftalmic (antiviral).
    Eu i-am dat luni si marti tratamentul (Corneregel si Lacrisifi) insa nelinistea mea a fost mare pentru ca nu i s-a facut un examen al secretiei oculare. Miercuri dimineata asadar, am sunat la un alt cabinet unde se fac analize de laborator, am explicat despre ce este vorba si mi s-a spus 2-3 zile sa nu-i mai aplic nimic local (nici macar lacrimile artificiale) si sa-l aduc sa-i ia exudat. In concluzie maine dimineata, vineri, ma duc cu el la analize. DECI, de luni nu a mai facut antibiotic si de marti seara nu a mai primit nimic local.
    DAR...banuiesc ca pana la venirea rezultatelor mi se va da un tratament de suport. Poate chiar ma voi duce tot la medicul lui, desi voi consulta si parerea celui care ii va face analizele.
    Precizez inca o data ca, inainte de aceasta forma de afectiune (pleoapa evidenta, cornee opacifiata, FARA secretii) a avut in urma cu cateva saptamani o forma foarte urata de conjunctivita purulenta, tratata cu Oculoforte si Kanamicina. Din pacate, desi s-a vindecat aproape in totalitate atunci (la acest ochisor ramasese parca un pic pleoapa a treia evidenta, dar fara secretii), la acest ochisor ne confruntam acum cu aceasta problema.
    Daca nu am fost clara va rog sa-mi spuneti.
    Am dat explicatii pentru ca, acest caz, sper sa fie de folos pe viitor si altora.
    Ultima modificare făcută de ancamariagadea; 22/07/2010 la 12:36.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,610

Implicit

@Neguta, tratamentul cu antibiotic injectabil (Axetine-cefalosporina de generatie noua) a fost incheiat luni, 19.07 (a cincea zi). Nevazand nicio ameliorare, medicul veterinar mi-a spus sa-i dau cateva zile Corneregel si Lacrisifi, urmand ca apoi, in functie de evolutie, sa il vada din nou. Mi-a spus ca daca nu se amelioreaza in aceste cateva zile, vrea sa-i dea apoi Zovirax-unguent oftalmic (antiviral).
    Eu i-am dat luni si marti tratamentul (Corneregel si Lacrisifi) insa nelinistea mea a fost mare pentru ca nu i s-a facut un examen al secretiei oculare. Miercuri dimineata asadar, am sunat la un alt cabinet unde se fac analize de laborator, am explicat despre ce este vorba si mi s-a spus 2-3 zile sa nu-i mai aplic nimic local (nici macar lacrimile artificiale) si sa-l aduc sa-i ia exudat. In concluzie maine dimineata, vineri, ma duc cu el la analize. DECI, de luni nu a mai facut antibiotic si de marti seara nu a mai primit nimic local.
    DAR...banuiesc ca pana la venirea rezultatelor mi se va da un tratament de suport. Poate chiar ma voi duce tot la medicul lui, desi voi consulta si parerea celui care ii va face analizele.
    Precizez inca o data ca, inainte de aceasta forma de afectiune (pleoapa evidenta, cornee opacifiata, FARA secretii) a avut in urma cu cateva saptamani o forma foarte urata de conjunctivita purulenta, tratata cu Oculoforte si Kanamicina. Din pacate, desi s-a vindecat aproape in totalitate atunci (la acest ochisor ramasese parca un pic pleoapa a treia evidenta, dar fara secretii), la acest ochisor ne confruntam acum cu aceasta problema.
    Daca nu am fost clara va rog sa-mi spuneti.
    Am dat explicatii pentru ca, acest caz, sper sa fie de folos pe viitor si altora.
    DUPA ce primesti rezultatele si recomandarile de rigoare, am sa-ti comunic CE tratament a recomandat vet-a OFTALMOLOAGA (de la FMV) in cazurile a trei pisoi (generatii diferite, perioade diferite, varste diferite - dar: antecedente similare, simptome similare), tratament care a dus la vindecarea in proportie de 80% a doi dintre cei trei pacienti (care au URMAT tratamentul fara abatere). In cazul pacientului care a urmat tratamentul partial (dupa care a fost abandonat), s-a ajuns la complicatii si excizia/enucleerea ochiului compromis.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 iun, 10
    Locație
    Constanta
    Varsta
    34
    Posturi
    70

Implicit

Citat Postat de Neguta Vezi post
    DUPA ce primesti rezultatele si recomandarile de rigoare, am sa-ti comunic CE tratament a recomandat vet-a OFTALMOLOAGA (de la FMV) in cazurile a trei pisoi (generatii diferite, perioade diferite, varste diferite - dar: antecedente similare, simptome similare), tratament care a dus la vindecarea in proportie de 80% a doi dintre cei trei pacienti (care au URMAT tratamentul fara abatere). In cazul pacientului care a urmat tratamentul partial (dupa care a fost abandonat), s-a ajuns la complicatii si excizia/enucleerea ochiului compromis.
    L-am dus asadar pe Richard la un cabinet unde se fac multe investigatii, inclusiv analize de laborator, si...surpriza...nu a vrut sa-i faca analiza secretiei oculare, cu toate insistentele mele!

Dupa ce am explicat tot ce s-a intamplat, i-a analizat ochisorul si mi-a spus ca nu are de ce sa-i faca analiza secretiei pentru ca nu are nevoie, ochiul fiind curat, fara secretii, neinflamat, pisoiul foarte mancacios si vesel. M-a intrebat daca mai am pisoi in casa pentru ca ochiul pare sa fi suferit o trauma, o zgarietura. M-a asigurat ca se va vindeca complet in cateva saptamani cu aplicatii riguroase de Corneregel si Oculoforte, de 2 ori pe zi. A specificat ca a vazut multe astfel de cazuri.

Ce sa fac? Sa caut in alta parte sau sa urmez acest tratament?

@Neguta, te rog din suflet spune-mi acel tratament...macar sa vad daca coincide cat de cat cu ce a facut el pana acum...

Nici nu stiu ce mai simt, sunt extrem de obosita, fizic si psihic...Mai am inca un puiut salvat care, dupa indelungi lupte cu diareea, hipotermia si pneumonia, are acum...ciupercute (micoza) si vom incepe lupta cu antimicoticul si dezinfectia casei.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,610

Implicit

(...)
    @Neguta, te rog din suflet spune-mi acel tratament...macar sa vad daca coincide cat de cat cu ce a facut el pana acum...

Nici nu stiu ce mai simt, sunt extrem de obosita, fizic si psihic...Mai am inca un puiut salvat care, dupa indelungi lupte cu diareea, hipotermia si pneumonia, are acum...ciupercute (micoza) si vom incepe lupta cu antimicoticul si dezinfectia casei.
    1. Tratamentul recomandat a fost:
    - Tobradex (sau Spersadex) colir, 1 picatura de 4-5 ori pe zi, aplicare externa (in ambii ochi) - 10 zile; (recunosc ca, in cel mai fericit caz, reuseam sa le administrez de cel mult 3 ori pe zi);
    - colir cu vitamine, aplicatii locale, de 3 ori pe zi - 14 zile;
    - Lacrimic gel (Corneregel), aplicatii locale, de 2 ori pe zi - 14 zile;
    PLUS:
    - petphos pentru pisici mici, 1/2 capsula pe zi -14 zile, apoi 10 zile pauza, apoi din nou 14 zile administrare;
    - vitamina A uleioasa, 1 picatura/zi, se administreaza oral.

2. Pisoii gasiti pe strada sunt in general carentzatzi, cu imunitate scazuta. Eu ti-as recomanda sa-i ajuti cu Viyo, e un siropel (precipitat) de uz veterinar cu multe vitamine, aminoacizi, etc, un supliment alimentar binevenit varstei si conditiei lor... Mai exista niste suplimente alimentare pentru cresterea imunitatii, poate vet-ul tau iti da o recomandare in acest sens.

Doamne ajuta!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 iun, 10
    Locație
    Constanta
    Varsta
    34
    Posturi
    70

Implicit

Multumesc mult, <b>Neguta</b>!
    Observ ca doua dintre medicamentele tratamentului coincid: Corneregel si corticoidul (dexametazona) + antibiotic. Oculoforte are dexametazona cu gentamicina, Tobradex are dexametazona cu tobramicina. Il pot cumpara insa, pe cel din urma.
    O sa-i iau si eu un colir cu vitamine. Imi poti da cateva nume de astfel de picaturi?

Luni vom merge sa-l vada si veterinarul lui...s vedem ce mai spune. Oricum, sunt optimista auzind de cazuri care sa-u vindecat.

PetPhos pentru pisici mici nu stiam ca exista, dar voi cauta, pentru ca vreau sa le dau la toti trei (am trei nazdravani in grija))
    Vitamina A cum o administrezi? O pui in putina conserva?

Tu cand ai urmat acest tratament, in prealabil, la UMV, li s-au facut analiza a secretiei oculare? Ochisorii aveau secretii? Pleoapa a treia era evidentiata? Pisicutii erau veseli, mancau? Diagnosticul la ai tai care a fost?

Scuza-ma ca pun atatea intrebari dar incerc mereu sa fiu receptiva la sfaturi si...pe deasupra...sunt foarte curioasa

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,610

Implicit

Multumesc mult, <b>Neguta</b>!
    (...)
    Scuza-ma ca pun atatea intrebari dar incerc mereu sa fiu receptiva la sfaturi si...pe deasupra...sunt foarte curioasa
    O sa te rog sa-mi acorzi un mic respiro pana la raspuns. Revin cat de curand!!

Dar, pana atunci, in rezumat:
    1."colirul cu vitamine" ASHA a fost denumit. Presupun ca exista o reteta consacrata, fiindca eu l-am cumparat din farmacie (umana) sub denumirea generica.
    2. vitamina A uleioasa se poate administra si direct in guritza pisoiului. E vorba de 1 picatura, din pipeta.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */