Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 14 din 14

Subiect: pisici bolnave

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 apr, 10
    Posturi
    79

Implicit pisici bolnave

mutat de la urgente

moderator4
    __________________________________________________ ___________

am nevoie de un sfat pentru tratarea unor pisicutze bolnave. am fost deja la veterinar, dar dupa mai multe zile de tratament nu se vede nicio ameliorare asa ca acum m-am gandit sa intreb poate cineva a trecut prin ceva asemanator si stie vreo solutie. simptomele sunt: lipsa poftei de mancare, diaree, voma si pleoapa a treia trasa. veterinarul oscileaza intre diagnostice (raceala, indigestie - stam la curte si mai au obiceiul sa vaneze diverse chestii, melci, insecte etc- si un virus care am inteles ca ar fi cam acelasi lucru cu parvoviroza la caini- pisicile nu sunt vaccinate). tratament le-a facut cu algocalmin, scobutan (parca asa se cheama, nu sunt f sigura), un antiinflamator, o solutie care se da pe guritza si cica ar fi un antidiareic, plus hidratare cu ser, glucoza si vitamine. va rog daca aveti vreun sfat ajutati-ma pt ca imi este ingrozitor de mila sa le vad asa amarate
    Ultima modificare făcută de Moderator4; 24/07/2010 la 16:36.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    11 mar, 06
    Locație
    perast, montenegro
    Varsta
    5
    Posturi
    4,735

Implicit

cu cateva luni in urma am ajutat pe cineva care avea 5-6 pisici bolnave de rinotraheita, tot asa lasate pe afara si nevaccinate

daca doresti iti pot da pe privat detalii despre cabinetul cu care lucrez si unde au fost tratate cu succes acele pisicute

algocalminul este foarte periculos la pisici
    if things go wrong, don't go with them

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,613

Implicit

Citat Postat de LarissaR Vezi post
    am nevoie de un sfat pentru tratarea unor pisicutze bolnave. am fost deja la veterinar, dar dupa mai multe zile de tratament nu se vede nicio ameliorare asa ca acum m-am gandit sa intreb poate cineva a trecut prin ceva asemanator si stie vreo solutie. simptomele sunt: lipsa poftei de mancare, diaree, voma si pleoapa a treia trasa. veterinarul oscileaza intre diagnostice (raceala, indigestie - stam la curte si mai au obiceiul sa vaneze diverse chestii, melci, insecte etc- si un virus care am inteles ca ar fi cam acelasi lucru cu parvoviroza la caini- pisicile nu sunt vaccinate). tratament le-a facut cu algocalmin, scobutan (parca asa se cheama, nu sunt f sigura), un antiinflamator, o solutie care se da pe guritza si cica ar fi un antidiareic, plus hidratare cu ser, glucoza si vitamine. va rog daca aveti vreun sfat ajutati-ma pt ca imi este ingrozitor de mila sa le vad asa amarate
    ...Dar niste analize de sange si de kk le-a facut?
    Acel virus similar parvovirozei de la catei genereaza boala care se numeste panleucopenie. Existenta/prezenta ei se poate confirma prin teste.
    Ma exaspereaza vet-ii care pun diagnostice "dupa ochi", mai ales cand NU sunt siguri, cand bajbaie ...
    (Crde ca e vorba de "scourban", NU "scobutan" - e un tip de sulfamida pentru enterocolite). Dar trebuia cautata CAUZA!!!
    CE varsta au pisicile?
    CUM e diareea? Consistenta? Aspect? Culoare?
    De unde esti?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 apr, 10
    Posturi
    79

Implicit

sunt din bacau, pisicutzele bolnave au in jur de 6 luni si da, diagnosticul li s-a pus dupa ochi, si nici ala nu li s-a pus ci mai mult au fost tratate la modul general, sa se potriveasca la orice, fara analize fara nimic. azi am fost la un alt veterinar, le-a fost ceva mai bine peste zi, dar acum este iar jale cu ele. scaunul nu mai e scaun, e sange, mult, si cu toate ca azi le administrase si un antihemoragic tot nu se opreste. sper sa reziste pana maine toate 3. stiti cumva cam care ar fi perioada de actiune a acestui virus? pentru ca din cate am inteles nu exista un tratament efectiv pentru el, ci doar se ajuta corpul sa reziste, si as vrea sa stiu daca ce e mai rau a trecut sau urmeaza. cea care s-a imbolnavit prima are deja o saptamana de boala, ceilalti au 3 zile.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,613

Implicit

sunt din bacau, pisicutzele bolnave au in jur de 6 luni si da, diagnosticul li s-a pus dupa ochi, si nici ala nu li s-a pus ci mai mult au fost tratate la modul general, sa se potriveasca la orice, fara analize fara nimic. azi am fost la un alt veterinar, le-a fost ceva mai bine peste zi, dar acum este iar jale cu ele. scaunul nu mai e scaun, e sange, mult, si cu toate ca azi le administrase si un antihemoragic tot nu se opreste. sper sa reziste pana maine toate 3. stiti cumva cam care ar fi perioada de actiune a acestui virus? pentru ca din cate am inteles nu exista un tratament efectiv pentru el, ci doar se ajuta corpul sa reziste, si as vrea sa stiu daca ce e mai rau a trecut sau urmeaza. cea care s-a imbolnavit prima are deja o saptamana de boala, ceilalti au 3 zile.
    Da, din pacate, dupa aspectul scaunului, pare sa fie vorba de panleucopenie. Perfuziile de hidratare si "hranire"/sustinere a organismului sunt ESENTIALE in acest caz. Varsta e un dezavantaj. In general dupa varsta de un an, sunt mai rezistente la acest virus.
    E greu de spus CUM vor evolua.
    Am "pierdut" si eu, cu ani in urma, pisicute - din cauza panleucopeniei. Atunci am invatat CE inseamna necesitatea administrarii vaccinurilor, atat pisicutelor care traiesc in casa, cat si celor cu viata "in libertate".
    Panleucopenia e similara parvovirozei. In situatii dramatice, in cazul parvovirozei se recurge la transfuzii. Ma intreb daca aceasta abordare NU ar putea sa ajute pisicutelor.
    ATENTIE: virusul e foarte contagios!!! Si ramane in mediul unde a fost eliminat (prin scaun si/sau voma). De aceea, locurile respective TREBUIE bine dezinfectate cu ECOCID preparat foarte concentrat. Ai grija ca pisicutele tale sa nu intre in contact cu altele, fiindca riscul de a le contamina e foarte mare. Si atentie MARE la igiena mainilor tale sau a celor care le "manipuleaza": sa nu transmiteti VOI virusul altor pisici sanatoase.
    Mai exista un topic despre panleucopenie, poate gasesti acolo mai multe elemente ajutatoare. Mai cauta si pe Internet.
    In principal, situatia pisicutelor tale NU e deloc optimista. Dar, in viata "petrecuta" pe la cabinete veterinare, pot sa-ti spun ca AM CUNOSCUT cel putin doua cazuri de pisicute vindecate prin stradania vet-ilor...
    Acum: Dumnezeu cu mila!!!
    Ultima modificare făcută de Neguta; 24/07/2010 la 00:36.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 apr, 10
    Posturi
    79

Implicit

multumesc pentru sfaturi, intr-adevar e vorba de panleucopenie. din pacate astazi cand am fost la tratament una dintre pisicutze a murit, era si bolnava de cel mai mult timp si eliminase foarte mult sange, dar a fost foarte trist, mai ales ca luptase foarte mult sa traiasca.
    ceilalti 2 sunt mai bine, par sa se refaca (doamne ajuta sa nu fie doar o aparenta), le-a revenit pofta de mancare si chiar s-au jucat un pic.
    ii tin in carantina, ca sa ii pazesc pe ceilalti de boala (am uitat sa mentionez ca am cam 20 de toti) si sper sa fie bine de acum. cat despre vaccin, sunt constienta ca e foarte important, si o sa incerc sa rezolv aceasta problema cu toate ca sunt multi, pentru ca oricum daca se imbolnavesc ma costa chiar mai scump, si mai si sufera saracutzii pe deasupra.
    multumesc de sfaturi

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    01 feb, 09
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    26
    Posturi
    889

Implicit

Doamne ce veste trista ,chiar speram ca in final sa fie totul ok.
    Care pisica a murit? O stiu? Una dintre alea patate cu portocaliu ?
    Saracul sufletel .....
    Asa de tare ma enerveaza veterinarii astia care nici nu se sinchisesc sa iti recomande niste analize...ma gandesc acum ca Petrica a avut exact aceleasi simptome doar ca am avut noroc sa fie o indigestie, ceva si s-a nimerit tratamentul.
    Tine-ne la curent, sper sa aiba noroc celelalte doua.
    “The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated”
    http://picasaweb.google.com/thepink13butterfly
    http://eva-loveanimals.blogspot.com/

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Bineinteles,veterinarii sunt de vina si in cazul asta....Ca au pus un diagnostic corect (apropo,stii cat costa testul care confirma panleukopenia...?),ca au facut un tratament corect care speram ca va salva 2 pui din 3,in conditiile in care la varsta asta mortalitatea depaseste 80 %...

Bafta celor doi...ca au nevoie...Nu intrerupe tratamentul chiar daca au inceput sa manance,si atentie mare la ce anume le dai.Poti rasufla usurata cand au primul scaun legat.

I STEP BACK AND REMEMBER MY PURPOSE AND MY PRIORITIES.I ALWAYS REMIND MYSELF WHY I AM HERE AND WHY I PRACTICE VETERINARY MEDICINE...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 apr, 10
    Posturi
    79

Implicit

@laura... da, una dintre alea carora le-am cautat stapani la buc a murit, a fost fffff trist. eram la vet cand s-a intamplat si a incercat sa o aduca inapoi dar nu s-a mai putut, de doua zile elimina foarte mult sange, cred ca azi i-a cedat ficatelul, pentru ca se simtea umflat daca o palpam. imi pare rau ca am pierdut vreo 5 zile de tratament mergand la un vet specializat mai mult pe operatii decat pe boli, cred ca daca i s-ar fi facut si ei perfuzii si injectia anti-hemoragica mai devreme ar fi avut o sansa pentru ca luptat foarte mult. acum sa speram ca ceilalti vor fi ok

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    01 feb, 09
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    26
    Posturi
    889

Implicit

Citat Postat de caress Vezi post
    Bineinteles,veterinarii sunt de vina si in cazul asta....Ca au pus un diagnostic corect (apropo,stii cat costa testul care confirma panleukopenia...?),ca au facut un tratament corect care speram ca va salva 2 pui din 3,in conditiile in care la varsta asta mortalitatea depaseste 80 %...

Bafta celor doi...ca au nevoie...Nu intrerupe tratamentul chiar daca au inceput sa manance,si atentie mare la ce anume le dai.Poti rasufla usurata cand au primul scaun legat.
    Da, pisicile trebuiau vaccinate, daca nu s-a intamplat asta nu ti se pare normal sa ii fi recomandat primul vet la care a fost, un set de analize? Oricum, stiu vetul, cum zice si Larisa e specializat in chirurgie si la urma urmei chiar nu are nici un rost sa dam vina pe cineva. Mare pacat insa ca bietul sufletel s-a stins.

Larisa sa ai grija sa dezinfectezi bine prin casa . Astia doi mici bolnaviori cum sunt?
    Hugs
    “The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated”

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 apr, 10
    Posturi
    79

Implicit

cei micuti sunt bine, au o pofta de mancare teribila . pentru unul dintre ei probabil maine e ultima zi de tratament, celalalt mai are vreo 2 zile si gata si el. o sa incerc sa postez si niste poze cu dragutii de ei

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    01 feb, 09
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    26
    Posturi
    889

Implicit

cei micuti sunt bine, au o pofta de mancare teribila . pentru unul dintre ei probabil maine e ultima zi de tratament, celalalt mai are vreo 2 zile si gata si el. o sa incerc sa postez si niste poze cu dragutii de ei
    Ma bucur de vesti bune !!!
    Astept poze cu mici luptatori

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 ian, 11
    Posturi
    6

Implicit

vad ca raspunsurile sunt cam egale cu zero...am fost si eu f dezamagita cand am cautat tratament si nu am gasit, si mi-au murit trei pisici. DIN FERICIRE, DE CAND AM GASIT TRATAMENTUL, TOATE CELELALTE 11 CARE ERAU SI ELE INTR-O STARE CE ANUNTA ACELASI DEZNODAMANT, AU TRAIT, SI ACUM SE JOACA PE LANGA MINE! INCLUSIV CEI PATRU PUI DE 4 LUNI. Pe scurt, la pisicii adulti, faceti 1ml de CEFORT, 0,2ML DE NO-SPA SI 0,2 ML DE ARNETIN ( echivalentul injectabil al ranitidinului), B1 SI B6 cate 0,5, vitamina C1, 2, 3 ml maxim, si toate acestea se repeta la fix 12 ore. La pui, doar CEFORTul se face la jumatate, adica 0,5 ml la 12 ore. Tineti animalul la cald, mai ales atunci cand se deshidrateaza datorita vomei si diareei ii scade temperatura, care in mod normal e aprox.38,6, adica il puneti intr-o cutie cu sticle cu apa fierbinte, suportabila, invelite, nu il fortati absolut deloc cu apa si mancare, in apogeul bolii chiar e interzis, deoarece are sistemul digestiv cam distrus, si oricum sufera de malabsorbtie, si apoi oricum pierde foarte multa energie vomand, ca nu poate asimila. Eu, ca sa nu mai alerg cu sticlele, am pus o cutie mare de carton pe calorifer si l-am lasat dat la minim.Am mai facut inainte un tratament cu amoxicilina si inca ceva, dar acelea trei au murit, in conditiile in care erau intr-o stare f buna, au murit repede, deoarece antibioticlul nu a avut nici un efect. Cand le trece, cauta ele mancarea, din priviri. Dati-le cantitati mici, si mai dese decat mult si rar, ca iar vomita. Tratamentul se tine intre 7 si 10 zile, la pisicile mari l-am intrerupt dupa 5 zile, ca ma stresam rau de tot cand le faceam injectiile, trebuie o persoana sa o tina, si alta sa faca injectia cu antibioticul si vitaminele, subcutanat. Orice om poate invata sa faca injectiile, eu ca aveam multe nu imi permiteam sa ma duc la medic cu ele, si m-a invatat medicul cum se face. Se apuca pielea de unde este ea mai "desprinsa" de corp,adica la pliurile dintre picioare si corp.si se introduce acul pana simtim ca a trecut de piele, avem grija sa nu avem aer in seringa. Sfatul meu este ca desi seringiler pt pisicile mari trebuiesc de 10 ml, sa folositi ace din cele mai mici, cu codita albastra. CEFORTUL este un antibiotic ce costa 16 Ron, un flacon de 1 gr. de pulbere. Va trebuie si solutie de CLORURA DE SODIU, pe care o cumparati si pe aceasta, la fel ca si pe toate celalalte, de la farmacia umana. Aceasta, si nu altceva, este absolut necesara pt prepararea CEFortului, care se face luind cu o seringa mai mare 5 ml de solutie de clorura de sodiu din flacon, si punand in flaconul de Cefort. Apoi agitati bine flaconul, pana ce pulberea de cefort s-a dizolvat complet,rezultand o solutie usor galbuie. Abia acum luati de aici 1 ml sau 0,5 de cefort, si apoi, in aceeasi seringa celelalte vitamine, arnetin si nospa. Atentie, nu amestecati in aceeasi seringa si alte chestii, precum glucoza, etc. DEci, aceasta a fost baza, mai trebuie sa le mai faceti din momentul in care nu mai mananca, si au diaree si voma, si hidratare, care se face tragand intr-o seringa mare de 20 de ml, cate 10 ml de SOLUTIE RINGER SI GLUCOZA 5%, puteti sa faceti glucoza si cate mai putina, fiind dulce unii medici se tem ca ar intretine diareea, dar oricum, ea exista. La pisicii mari in functie de halul in care sunt fiecare, le faceti pana la 120 de ml pe zi de sol. ringer in amestec sau nu cu glucoza, puteti face si cate trei seringi de 20 de ml odatain caz de extrema urgent. De ex. eu am lipsit vreo 6 ore de acasa, si l-am gasit pe unul intins pe jos de nu mai putea sa-si ridice nici capul, din cauza ca nu il hidratasem inainte sa plec ,la sfatul unui doctor care a zis ca daca ii hidratez asa, din cauza glucozei au o stare de satietate si nu mai incep sa manance pana nu le tai glucoza.. , si am crezut ca moare . Dar i-am facut repede 3 seringi, si in zece minute a inceput sa-si revina. La cei mici, eu am facut max. 30 de ml. La doi dintre ei, care erau mai rau, le-am facut tratamentul nu injectabil, si prin perfuzare. Unul, nu mai speram sa-si mai revina, mai ales ca dupa cum spuneam, la pisicii mari le-am intrerupt tratamentul dupa 5 zile, si la doi dintre ei a trebuit sa mai revin cu inca trei zile iar de tratament, ca incepusera iar sa vomite si sa aiba diaree. Iar la cei mici le-am intrerupt dupa 6, si iar a trebui tsa revin cu tratamentul , la fel. apropo de doza de antibiotic, in terorie este mare, de trei ori cred ca mai mare decat cea prescrisa, insa in practica, se pare ca e altceva. Va doresc multa sanatate. A, am uitat sa va mai zic de ceva. Exista un produs pe care il gasiti la farma veterinare sau la cabinete, f bun se numeste DIARSANYL, eu le-am dat pe final la pui, e o pasta intr-un tub, care contine un tip de argila si inca ceva, a fost buna, si pe unii i-am mai chinuit si cu ulei esential de menta, pt uz intern, o picatura pe care cu greu le-am bagat-o in gura, dar am descoperit secretul: desfac o capsula de orice medicament naturist, scot pudra si pun pudra de menta facuta la rasnita, sau pudra de argila, si picur acolo o picatura doua de ulei de menta, dupa care insurubez cele doua bucati ale capsulei, si le-o introduc pe gat. Si asa scapa de gustul acela care e f intens, mai ales pt ele. Inca un sfat, cand incepeti cu injectiile, faceti intai hidratarea si apoi antibioticul cu vitaminele, care sunt dureroase. Aveti grija ca atunci cand le faceti injectiile sa le puneti pe o masa si nu jos, ca sa aveti o pozitie cat mai buna, ca se si zbat, si sa exersati facand intai cateva injectii de hidratare. Aveti grija sa puneti imediat dupa preparare si dupa fiecare injectie flaconul cu restul de Cefort in frigider, la fel si vitaminele, pt ca se degradeaza f usor!!!!!!! Cefortul nu mai e bun daca s-a facut portocaliu la culoare. Asa ca preparati cate un flacon, pe rand, si abia cand l-ati terminat preparati altul
    puteti sa le puneti si vit, B12 in injectie, cate 0,3 ml tot la 12 ore, daca sunt anemiati, cei de pe-afara le fac chiar transfuzii pt ca daca nu mananca fac hipoproteinie, cAM asa am tradus din engleza. Mai ales cei care sunt slabiti dinainte de boala.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 iun, 12
    Posturi
    1

Implicit

Buna Sapphire....aseara in disperare am cautat pe net informatii despre tratamentul parvovirozei feline, dupa ce o pisicuta mi-a murit luni de boala aceasta, desi am dus-o la vet nu a stiut ce are?! Si-a dat seama cand nu se mai putea face nimic !!!! este revoltator.....dar mai am o pisicuta care de joi a inceput sa prezinte aceleasi simptome....asa ca nu am mai stat pe ganduri si dupa ce am vazut postarea ta, asta noapte pe la 11, am dat fuga la farmacie si m-am inarmat cu de toate ... am facut intocmai cum ai scris, iar azi dimineata se simtea mai bine si a si mancat putina hrana umeda... Continui cu tratamentul inca 5-7 zile pana cand va face kk legat...Multumesc mult si sper ca totul sa fie bine!!! Multa sanatate!!!!

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */