Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: miros urat

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    06 mai, 08
    Locație
    Ploiesti
    Posturi
    2,972

Implicit miros urat

am o prietena care are un pechinez de 11 ani. de ceva timp i-a aparut in partea dorsala o tumoare (ceva ca o carne crescuta). a fost la medic si i-a spus ca dupa aspect arata ca fiind canceroasa. prietena mea nu are posibilitati financiare deosebite asa ca l-a ingrijit cum a putut mai bine. l-a spalat cu ceai de pelin, l-a uns cu creme, de ceva timp ii da cu rostopasca si a observat ca tumoarea a stagnat din crestere. in schimb alta este problema: miroase foarte urat. ea il spala des, chiar si la doua zile. ea crede ca miroase din cauza faptului ca el se linge mereu, iar acest miros vine din gura lui. nu stie ce sa mai faca pentru ca sotul nu mai suporta mirosul din casa iar ea plange adesea de mila cainelui. prietena mea spune ca il miroase peste tot si nu miroase dar acolo unde se aseaza miroase.
    v-ati intalnit cu asa ceva? daca puteti sa-mi dati un sfat...cat o mai avea saracutul de trait ea vrea sa fie langa el, nu sa-l duca sotul pe la tara undeva, ca moare sigur.e un caine invatat in casa, ii va fi greu sa se adapteze afara...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    12 iul, 10
    Locație
    Constanta
    Posturi
    316

Implicit

Mirosul ii vine din gura?
    Glandele perianale i le-a vidat?
    "Tumoarea" este situata langa anus sau pe spate?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    06 mai, 08
    Locație
    Ploiesti
    Posturi
    2,972

Implicit

Citat Postat de Blul Vezi post
    Mirosul ii vine din gura?
    Glandele perianale i le-a vidat?
    "Tumoarea" este situata langa anus sau pe spate?
    Prietena mea crede ca din gura vine mirosul pentru ca dupa ce se linge miroase.
    glandele nu le-a vidat. "tumoarea" e langa anus dar ea nu miroase. vecina are un caine care avea aceeasi problema cu mirositul gurii iar vecina i-a dat oxacilina. a desfacut capsula, a impartit praful din interior in trei si i-l dadea in pateu si dupa vreo 10 zile i-a trecut misorul dar prietenei mele ii e frica sa faca asa.
    cat despre "tumoare" a fost la doi medici si fiecare i-au spus ca la varsta lui operatia ii poate fi riscanta.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    12 iul, 10
    Locație
    Constanta
    Posturi
    316

Implicit

Ar fi foarte simplu sa afle daca ii miroase din gura: sa-i miroasa gura.
    Parerea mea este ca mirosul vine de la glandele perianale.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,300

Implicit

Citat Postat de Blul Vezi post
    Ar fi foarte simplu sa afle daca ii miroase din gura: sa-i miroasa gura.
    Parerea mea este ca mirosul vine de la glandele perianale.
    Ii poate mirosi gura foarte urat de la tartru dentar ori de la un abces la masea. Era acum cativa ani un medicament pentru asa ceva, parca se numea Stomorgyl dar nu sunt sigura. Ma interesez si revin

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,300

Implicit

Da, asa se numeste. Gasiti prospectul pe www.veteco.ro la rubrica antibiotice. Eu il cumparam de la pet-shop pentru catelusa mea care avea o gingivita si tot asa ii mirosea gura a hoit.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 feb, 07
    Locație
    Bucureºti
    Posturi
    5,744

Implicit

Inainte de a baga antibiotic in caine mai bine ar trebui vidate glandele perianale. Cainele cand se linge le apasa si iese continutul care miroase groaznic. Din cauza asta ii miroase si gura si toata casa (lasa pete vizibile sau nu cu miros) Am avut pisica cu glande perianale care secreata f mult.
    Sa cheme un asist vet sa-i videze glandele (5 minute!)
    E bine sa-i dezinfecteze si gura !
    Raton

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    06 mai, 08
    Locație
    Ploiesti
    Posturi
    2,972

Implicit

Multumesc mult de sfaturi. intr-adevar glandele nu le-a golit niciodata. o sa mearga sa le videze si apoi o sa incerce cu medicamentul despre care mi-ati spus. ea il spala pe dinti cu periuta si pasta de oameni si sta amaratul....

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,300

Implicit

Daca are tartru si la varsta de 11 ani sigur ca are, raman la ideea ca aceasta este cauza mirosului. Vei vedea ca pe prospectul Stomorgyl-ului este soecificat ca se recomanda si pentru halitoza(mirosul urat al gurii). Banuiesc ca nu i s-a facut detartraj.

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */