Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 23
    Cont blocat
    Data inscrierii
    20 iul, 10
    Posturi
    385

Implicit cea mai ieftina hrana pentru caini

buna ziua! as dori sa hranesc cainii comunitari din orasul meu pentru ca sunt foarte slabi si mor de mila lor cand trec pe langa ei

as avea nevoie cam de 20 kg de hrana pe zi ca sa ii satur pe toti si la bugetul meu nu imi permit

pe catelusa mea Fernanda o hranesc cu chapy care costa de obicei 7 lei kg dar sincer nu imi permit 140 ron pe zi (30 zile - 4200 lei )

exista hrana pentru caini,ceva la 2 lei sau maxim 3 lei kg. ca sa le pot cumpara? unde pot gasi?

am cautat prin magazine alimentare si la farmacia veterinara , cea mai ieftina hrana era la 5 lei kg.

stiu ca ieftin inseamna fara calitate dar daca abia pot vedea o coaja de paine pe saptamana,eu cred ca e foarte bine venita orice fel de mancare pentru ei

Banned
    Data inscrierii
    23 iul, 06
    Posturi
    1,930

Implicit

Citat Postat de napellidos1 Vezi post
    buna ziua! as dori sa hranesc cainii comunitari din orasul meu pentru ca sunt foarte slabi si mor de mila lor cand trec pe langa ei

as avea nevoie cam de 20 kg de hrana pe zi ca sa ii satur pe toti si la bugetul meu nu imi permit

pe catelusa mea Fernanda o hranesc cu chapy care costa de obicei 7 lei kg dar sincer nu imi permit 140 ron pe zi (30 zile - 4200 lei )

exista hrana pentru caini,ceva la 2 lei sau maxim 3 lei kg. ca sa le pot cumpara? unde pot gasi?

am cautat prin magazine alimentare si la farmacia veterinara , cea mai ieftina hrana era la 5 lei kg.

stiu ca ieftin inseamna fara calitate dar daca abia pot vedea o coaja de paine pe saptamana,eu cred ca e foarte bine venita orice fel de mancare pentru ei

exista niste hrana foarte ieftina impachetata pt carrefour si billa, care e vreo 230 de mii un sac de 10 kg. proasta, intr-adevar dar mai buna decat nimic.

mai exista niste crantanele pt catei, skipper sau cookie, facute in romania. sunt tot pe la 300 de mii un sac de 10 kg dar cred ca le poti gasi mai ieftin daca ai un distribuitor la tine in oras sau vreun prieten cu pet shop... sau daca vrei, incearca sa contactezi producatorul (care si distribuie) si vezi cum e treaba cu vanzarea... nu cred ca vinde catre persoane fizice, dar poate gasesti vreun ONG sau adapost de la tine din oras sa le achizitioneze. ar trebui sa fie sub 200 de mii un sac, tinand cont cu cat se vand.

bafta!

Cont blocat
    Data inscrierii
    20 iul, 10
    Posturi
    385

Implicit

Citat Postat de mireair Vezi post
    exista niste hrana foarte ieftina impachetata pt carrefour si billa, care e vreo 230 de mii un sac de 10 kg. proasta, intr-adevar dar mai buna decat nimic.

mai exista niste crantanele pt catei, skipper sau cookie, facute in romania. sunt tot pe la 300 de mii un sac de 10 kg dar cred ca le poti gasi mai ieftin daca ai un distribuitor la tine in oras sau vreun prieten cu pet shop... sau daca vrei, incearca sa contactezi producatorul (care si distribuie) si vezi cum e treaba cu vanzarea... nu cred ca vinde catre persoane fizice, dar poate gasesti vreun ONG sau adapost de la tine din oras sa le achizitioneze. ar trebui sa fie sub 200 de mii un sac, tinand cont cu cat se vand.

bafta!
    ONG la mine in oras care sa ajute cainii din pacate nu exista

am vazut aici pe forum ca mancarea ARO costa 19 lei - 10 kg dar pe alte forumuri scria 28 lei - 10 kg.

cat ma ieftina este mancarea cu atat mai multa pot cumpara si mai multe guritze va satura .
    60 lei pe zi ar insemna 1800 lei pe luna si totusi este mult pentru mine dar
    cred ca o sa mai caut cativa prieteni iubitori de animale care sa ma ajute sa cumparam in comun si sa le facem cate o bucurie patrupedelor care chiar nu au nici o speranta fara noi

am un prieten in Bucuresti,daca stiti o frabrica / ceva care vinde mancare ieftina in Bucuresti o pot aduce prin el aici pentru a fi impartita la catei care dand din coditza asteapta nerabdatori ceva sa manance

alta problema ar fi ca mai vin pe lume guritze flamande dar incerc sa castrez toate femelele pe care le cunosc ca sa impiedic asta

Banned
    Data inscrierii
    23 iul, 06
    Posturi
    1,930

Implicit

ONG la mine in oras care sa ajute cainii din pacate nu exista

am vazut aici pe forum ca mancarea ARO costa 19 lei - 10 kg dar pe alte forumuri scria 28 lei - 10 kg.

cat ma ieftina este mancarea cu atat mai multa pot cumpara si mai multe guritze va satura .
    60 lei pe zi ar insemna 1800 lei pe luna si totusi este mult pentru mine dar
    cred ca o sa mai caut cativa prieteni iubitori de animale care sa ma ajute sa cumparam in comun si sa le facem cate o bucurie patrupedelor care chiar nu au nici o speranta fara noi

am un prieten in Bucuresti,daca stiti o frabrica / ceva care vinde mancare ieftina in Bucuresti o pot aduce prin el aici pentru a fi impartita la catei care dand din coditza asteapta nerabdatori ceva sa manance

alta problema ar fi ca mai vin pe lume guritze flamande dar incerc sa castrez toate femelele pe care le cunosc ca sa impiedic asta

nu stiu din ce oras esti, dar nu suna prea bine. initiativa de a castra e cat se poate de buna si eu ti-as sugera sa mai citesti pe forum pe aici si sa vezi cei care au organizat deja astfel de activitati - te pot ajuta macar cu sfaturi. cateodata sunt utile si astea. la mancarea aro nu m-am gandit, fiindca n-am mai fost in metro de un milion de ani, dar merita verificat daca e 190. de alea din billa si carrefour stiu sigur, ca am mai cumparat eu.

cat despre fabrica - uite linkul cu cei care produc crantanelele alea ieftine gen cookie si skipper: http://www.nordicgroup.ro/nordic-pet...tion/index.php. merita sa ii contactezi sa ii intrebi care sunt conditiile si preturile sa cumparati direct de la ei. daca tot mai ai cativa prieteni, incercati sa va faceti o firma prin care sa cumparati direct de la distribuitori ce va trebuie pentru animale. s-ar putea sa iesiti mai ieftin.

bafta in ceea ce incerci sa faci
    Ultima modificare făcută de mireair; 03/09/2010 la 01:25.

Cont blocat
    Data inscrierii
    20 iul, 10
    Posturi
    385

Implicit

Citat Postat de mireair Vezi post
    nu stiu din ce oras esti, dar nu suna prea bine. initiativa de a castra e cat se poate de buna si eu ti-as sugera sa mai citesti pe forum pe aici si sa vezi cei care au organizat deja astfel de activitati - te pot ajuta macar cu sfaturi. cateodata sunt utile si astea. la mancarea aro nu m-am gandit, fiindca n-am mai fost in metro de un milion de ani, dar merita verificat daca e 190. de alea din billa si carrefour stiu sigur, ca am mai cumparat eu.

cat despre fabrica - uite linkul cu cei care produc crantanelele alea ieftine gen cookie si skipper: http://www.nordicgroup.ro/nordic-pet...tion/index.php. merita sa ii contactezi sa ii intrebi care sunt conditiile si preturile sa cumparati direct de la ei. daca tot mai ai cativa prieteni, incercati sa va faceti o firma prin care sa cumparati direct de la distribuitori ce va trebuie pentru animale. s-ar putea sa iesiti mai ieftin.

bafta in ceea ce incerci sa faci
    cu castrarea nu e o problema,le pot lua si duce la cabinetele din Bucuresti (am inteles ca sterilizeaza gratuit)

cand mergeam pe strada am vazut o persoana pe care cum o vedeau veneau toti cateii la el si el le dadea cate o coaja de paine
    aici sunt si catei de talie mare pentru care o coaja de paine e o nimica toata

multumesc pentru sfaturi

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    24 mar, 06
    Locație
    cluj-napoca
    Varsta
    37
    Posturi
    1,517

Implicit

ai o adresa de mail ? sau activeazati mesageria privata .

chapy din punctul meu de vedere nu e mai buna ca si cele mai ieftine dar se plateste reclama

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    06 feb, 09
    Locație
    Cluj-Napoca
    Varsta
    28
    Posturi
    871

Implicit

La aproximativ 2,5 lei/kg gasesti gaturi sau spate de pui! E o prostie sa iei rumegusul de la Aro sau alta firma ieftina la acelasi pret! Atunci cand exista optiunea mancare super-premium vs. hrana naturala, mai inteleg ezitarea unora. Dar cand discutam de hrana economica...

Uite, iti dau exemplul meu, poate te conving. Am un chow chow. Fac orice pentru el. I-as lua orice mancare super-premium care ii prieste. La un moment dat ii dadeam BioMill - era 50 de lei sacul de 3 kg, dar nu ma plangeam. Ii mergea binisor. Apoi am citit despre dieta barf cum ii zic americanii - pe scurt dieta in care toata mancarea e cruda si formata din oase si carne. Am incercat-o si am observat doar schimbari in bine: nu mai face aproape deloc diaree (inainte, de la cel putin 5 marci de mancare uscata, toate super-premium, facea), blana e impecabila, nu a avut o alergie de la mancare sau de la altceva (la o rasa predispusa), pofta de alergat mai mare, etc.

Concluzia e, sau as vrea sa fie: daca la un caine pe care imi permit sa il hranesc cu orice mancare, oricat de buna, aleg sa ii dau gaturi si spate de pui cu atat mai mult ar trebui sa o faci la caini pe care nu iti permiti sa ii tii decat pe cea mai slaba calitativ mancare!
    Nu iubim un caine, ci CAINELE. (Axel Munthe)

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    12 iun, 08
    Posturi
    1,541

Thumbs up

Citat Postat de Ioana P. Vezi post
    La aproximativ 2,5 lei/kg gasesti gaturi sau spate de pui! E o prostie sa iei rumegusul de la Aro sau alta firma ieftina la acelasi pret! Atunci cand exista optiunea mancare super-premium vs. hrana naturala, mai inteleg ezitarea unora. Dar cand discutam de hrana economica...

Uite, iti dau exemplul meu, poate te conving. Am un chow chow. Fac orice pentru el. I-as lua orice mancare super-premium care ii prieste. La un moment dat ii dadeam BioMill - era 50 de lei sacul de 3 kg, dar nu ma plangeam. Ii mergea binisor. Apoi am citit despre dieta barf cum ii zic americanii - pe scurt dieta in care toata mancarea e cruda si formata din oase si carne. Am incercat-o si am observat doar schimbari in bine: nu mai face aproape deloc diaree (inainte, de la cel putin 5 marci de mancare uscata, toate super-premium, facea), blana e impecabila, nu a avut o alergie de la mancare sau de la altceva (la o rasa predispusa), pofta de alergat mai mare, etc.

Concluzia e, sau as vrea sa fie: daca la un caine pe care imi permit sa il hranesc cu orice mancare, oricat de buna, aleg sa ii dau gaturi si spate de pui cu atat mai mult ar trebui sa o faci la caini pe care nu iti permiti sa ii tii decat pe cea mai slaba calitativ mancare!
    super corect si adevarat.....

User exclus
    Data inscrierii
    04 ian, 09
    Locație
    RESITA
    Posturi
    516

Implicit

... ... ...
    Uite, iti dau exemplul meu, poate te conving. ... - pe scurt dieta in care toata mancarea e cruda si formata din oase si carne. ... , aleg sa ii dau gaturi si spate de pui ...
    cum ii dai gaturile de pui ? intregi sau macinate,zdrobite ?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 mai, 10
    Posturi
    49

Implicit

Citat Postat de Petre Vezi post
    cum ii dai gaturile de pui ? intregi sau macinate,zdrobite ?
    eu le dau crude si intregi si nu au fost probleme pana acum

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    06 feb, 09
    Locație
    Cluj-Napoca
    Varsta
    28
    Posturi
    871

Implicit

Intregi. La fel si spatele de pui i-l dau in bucati cat mai mari. Unul din avantajele modului acestuia de hranire e ca la fiecare masa roade ceva, deci la fiecare masa isi curata dintii, si nu numai ocazional cand i se dau oase de vita, oase de piele, etc. Iar in ultima vreme tot apar studii care coreleaza diverse boli grave cu lipsa igienei dentare, si la caini si la oameni. Daca zdrobesc gaturile pastrez elementele nutritive, dar pierd avantajul asta. Tocmai de asta nu as alege pentru caine decat un regim bazat ori pe crantanele cat mai mari, neinmuiate, ori pe carne cu oase, nicidecum unul format doar din mancare moale (pilaf, carne fara os, etc.).

Banned
    Data inscrierii
    23 iul, 06
    Posturi
    1,930

Implicit

nu e chiar asa... ma refer la dieta barf. nu prieste tuturor cainilor si mi se pare si destul de normal sa nu. tratam cainele ca pe un carnivor pur, uitand ca toti anii de domesticire au facut din el mai degraba un omnivor. uita-te la maidanezi si la cainii salbaticiti - arareori traiesc din vanat ci mai mult din scavenging. nu am de gand sa intru in polemici, dar in probleme de nutritie nu toata lumea e de acord cu principiile barf si nu toti cainii o tolereaza.

restul da, poate sa ia gaturi sau aro sau orice... tu crezi ca amaratii aia nu vor mai manca din gunoaie, in cazul fericit in care le da el o masa pe zi?

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    06 feb, 09
    Locație
    Cluj-Napoca
    Varsta
    28
    Posturi
    871

Implicit

Nici eu nu vreau sa intru in polemica, din cauza asta nu as fi sarit sa recomand BARF daca cineva ar fi intrebat ce mancare premium sau super-premium sa dea catelului. Insa intre cea mai ieftina mancare pentru caini (de ma ia cu friguri cand ma gandesc ce contine) si gaturi/spate de pui... sincer, cred ca nici nu poate fi vorba de polemica. Singurul dezavantaj real pe care il vad e ca e mult mai complicat sa umbli cu carnea dupa tine.

Bineinteles ca nu cred ca amaratii nu vor manca in continuare tot ce prind daca primesc o masa pe zi. Insa intrebarea topicului nu a fost cum faci un maidanez sa nu mai manance din gunoaie, ci cum ii poti asigura o masa pe zi cu o suma decenta.

User exclus
    Data inscrierii
    04 ian, 09
    Locație
    RESITA
    Posturi
    516

Implicit

Singurul dezavantaj real pe care il vad e ca e mult mai complicat sa umbli cu carnea dupa tine.
    corect - e mult mai comod sa umbli cu o punga de bobite dupa tine decat cu un kil doua de gaturi.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    04 oct, 10
    Posturi
    1

Implicit

Salut! nu stiu din ce oras esti dar am eu mancare pentru caini care nici nu se compara cu ARO, este foarte hranitoare are 30% proteina este pe departe mai de calitate si decat Chappi si este doar 35 RON sacul de 10 kg. Precizez ca, cateii se vor hrani cu o cantitate mult mai mica decat cu mancare de la ARO sau altele.....Daca esti interesat contacteaza-ma....sergcora...este id-ul meu, intra si iti dau nr de tel si discutam...

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */