Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 129 din 305 PrimulPrimul ... 119127128129130131139 ... UltimulUltimul
Rezultate 1,921 la 1,935 din 4565

Subiect: OVINE I

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 mar, 11
    Locație
    Timis
    Varsta
    52
    Posturi
    533

Implicit D-lui hosu.radu

Citat Postat de hosu.radu Vezi post
    Domnule Felician am citit cu interes postarea dvs. si nu sunt in totalitate de acord cu cele afirmate acolo..
    Ma bucur! Dar daca nu sunteti "in totalitate", sa inteleg ca exista si chestiuni cu care suntem amndoi de acord? Care ar fi alea?
    Eu sunt unul dintre cei care cresc oi de placere si nu din considerente de ordin economic.
    Foarte bine faceti! Nu este nimic rau in asta. Si eu tin oile tot din placere. Cred ca m-as imbolnavi fara ele. Succes si pe mai departe!

Ei aceste animale mi-au ramas in suflet si neputand sa tin mai multe (din lipsa de timp), tin 15-20 de oi asa DE PLACERE. Si fiindca am putine vreau sa fie cat mai frumoase posibil..
    Sa stiti ca si cei care au oi multe (sute sau mii) isi doresc acelasi lucru.

Cunosc multe persoane care tin oi de placere si sa stiti ca nu directioneaza selectia numai dupa aspect ci si dupa productia de lapte..
    Ma bucur sa aud asta! Uite, in sfarsit, un punct in care suntem amandoi de acord!
    O oaie mare si frumoasa va avea si lapte suficient pt ca astfel nu va putea tine un miel care sa fie la fel de frumos ca si ea daca nu si mai frumos..
    Nu neaparat! Poate fi o oaie foarte frumoasa dar cu lapte putin si slab. Am mai spus-o si ieri, frumusetea oii nu este in corelatie directa cu productia de lapte.

Vorbe-ati de consangvinizare, eu stiu ca consangvinizarea (imperecherea intre indivizi cu un grad de inrudire mai mare decat populatia din care fac parte) este o metoda de crestere.
    Fals. Consangvinizarea nu este o metoda de crestere, ci este folosita doar in cazuri exceptionale, cu scopul de a fixa anumite caractere, si doar cu foarte mare grija pentru a nu fixa si anumite defecte genetice, care din recesive pot deveni dominante.

Oile frumoase (adica cele selectionate cat de cat) pot fi la fel de productive ca si cele de care vorbiti d-voastra...
    Da, pot fi, dar nu cele selectionate doar dupa frumusete ci cele selectionate si dupa productii.

Intr-o postare mai veche de pe acest forum zicea cineva ca cei care isi vad oile doar la sfarsit de saptamana vor termina prin a fi ivinsi . ..
    Sunt intru totul de acord. Dar nu cumva se referea la cei care au doar 15-20 de oi? Imi vine greu sa cred ca unul care mai multe oi vine sa le vada doar in week-end.

Mai degraba o sa dispara cei care tin "oi de productie", doamne fereste de ceva preturi mici la carne si lapte asa vreo doi ani la rand coroborat cu un pret mare la cereale ca apoi sa ii vad eu pe baieti pe unde scot maneca...
    Chestiunea aceasta se autoregleaza prin mecanisme ale pietii libere (pretul=cerere/oferta), dar daca se va ajunge vreodata la scenariul pe care l-ati descris, nici pe D-voastra nu va vad prea bine.

Eu de exemplu cresc oi bale care sunt o subvarietate a rasei turcane iar faptul ca sunt frumoase (zic eu) nu inseamna ca nu sunt si productive.
    Cele care au avut cate doi miei, la varsta de 8 saptamani au avut 17-18 kg cate unul...
    Incepe sa ma dezamageasca "bala". Pai la mine, la 8 saptamani, cei din doi ajung la 23-24 kg iar cei singuri la oaie la 31-32 kg.

Daca ii vindeam ca si miei de "productie " insemna 17 kg x 12ron .
    Dar pt ca sunt "pet" inseamna minim 400 ron mieluta si de la 500 ron in sus berbecutul in functie de lungimea cozii, culoarea jarului ...etc .
    Si eu vand berbecutii cu preturi de la 400 de EURO in sus....

Cred ca sunt doua lumi diferite:
    1 Cei care tin oile de placere si e normal sa fie frumoase .
    2 Cei care tin oi de productie la care conteaza doar kg , litrul si sa nu manance mult ca sa nu dea consum specific ridicat.
    Intr-adevar, sunt doua lumi diferite, dar, din pacate, se intersecteaza. Uite si in America exista aceste 2 categorii de crescatori, dar acolo marii crescatori de oi nu dau 2 bani pe animalele selectate doar pe criterii de frumusete (la aproape toate rasele lor au si varianta "show line", de expozitie, cu talia de pana la 120 cm!!!, dar complet nerentabila d.p.d.v. economic).

Referitor la ce ne spune-ati dvs. intr-o postare anterioara cu ce zic aia din Africa de Sud ...
    Apoi daca si negrii aia ne invata cum sa crestem oi mai bine ma las
    Eu sun un pic nationalist si imi plac lucrurile romanesti.
    Mai intai, citatul nu era al unui negru. In Africa de Sud traiesc si cateva milioane de albi, iar la nivelul lor de dezvoltare (pana sa preia negrii controlul) noi putem doar sa visam.
    Mai apoi, ma asteptam sa veniti cu contraargumente logice si nu cu lozinci de 2 bani, gaunoase in continut, culese de la PRM. In ceea ce ma priveste, si mie imi plac lucrurile romanesti, dar in acelasi timp sunt constient ca nu suntem buricul pamantului. Asa ca, daca vad un lucru bun la altii, il preiau fara sa tin cont daca sunt albi sau negri.

Am vazut, din pacate, in supermarket cum sunt alimentele aduse de afara de la animale "de productie ". Asa vrem sa fie si cu oile?
    Ce va pasa? Doar tineti oile ca "pet" nu pentru a ajunge in galantar! Sau, totusi?

E adevarat ca lana lunga nu are un pret special dar oaia cu o lana lunga e de nepretuit.
    De ce?

Trebuie sa intelegeti ca cei care cresc oi de placere o fac cu sufletul si nu neaparat cu gandul la portofel.
    Sunt convins! Cu cat spuneati ca vindeti mieii de prasila?

Multa sanatate!
    Un pasionat de oi din Maramures.
    Asemeni va doresc si eu! Un pasionat crescatori de oi din Banat...
    "Tot ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel; căci în aceasta este cuprinsă Legea şi Prorocii." Evanghelia după Matei 7:12

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 mar, 11
    Locație
    Timis
    Varsta
    52
    Posturi
    533

Implicit

Citat Postat de nelutu35 Vezi post
    D-le Felician, cred ca la modul de selectie al meu va referiti........
    ....
    Oooops! M-ai prins!
    Totusi, dupa ce am citit si recitit de vreo 2-3 ori mesajul tau, trebuie sa ma dau batut si sa recunosc ca nu am inteles ce ai vrut sa zici. Era pro- sau contra- mesajul tau? Eu unul nu-mi dau seama ce pozitie sustii cu argumentele pe care le-ai adus.

Trebuie sa recunosc si ca aveam de mult de gand sa-ti dau replica pe acest forum. Nu pentru ca as avea ceva personal cu tine, Doamne fereste de asa ceva, ci pentru ca unele dintre interventiile tale "o cereau". M-am abtinut nu din lipsa de argumente ci doar din lipsa de timp. E adevarat ca de data asta am folosit doar niste aluzii la adresa ta, dar tu, baiat inteligent fiind, te-ai prins. Felicitari!

Sa auzim numai de bine!
    Felician
    "Tot ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel; căci în aceasta este cuprinsă Legea şi Prorocii." Evanghelia după Matei 7:12

Banned
    Data inscrierii
    17 dec, 10
    Locație
    Valea Jiului
    Posturi
    1,202

Implicit pt basiaticu

Citat Postat de BASIATICU Vezi post
    Nelutu spuneai ca ai 400 de oi? Daca ai atatea oi cum de nu ai reusit sa iti iei macar o masina ca dupa cum ziceai ca vinzi mieii intre 300 si 600, si ca vinzi dupa o oaie 30 kg de cas pe an , pai dupa calculele mele trebuie sa castigi cam 2 miliarde pe an nu? Daca calculam ce spui tu asta iese: 300 de oi sa ai cu lapte a cate 30 kg cas= 9000kg cas vandut engros cu 8 lei= 72000,.. 300 de miei la o medie de 400 de lei mielu iese 120000 . Din calculele mele iese 192000. Cat cheltui cu ele intrun an? 100000?, tot iti mai raman 92000 asa ca ..... Eu cred ca iti poti cumpara o masina sau chiar sa iti faci o casa daca vrei , bine inteles in cativa ani .... Dar gandestete daca ai avea macar 1000 de oi
    Eu iti spun situatia in care sunt acum si poate o sa intelegi..........
    Pe zi le dau la oi 10 saci de tarate si otava dimineata........asta ar insemna cam 400ron la zi (245 taratele si 150 otava) mai am cheltuieli cu ciobani,pasunea(pe o gradina de 3000-4000 mp dau 50 de lei si imi ajunge o zi, dar tinand cont ca oile le am impartite in 2 turme mai se aduna si aici 100ron) sa nu uit de mancarea la caini cam 100ron pe saptamana.............etc.
    Acum trebuie sa platesc pasunea pe care din pacate mai bine de jumatate nu pot sa fac acte sa iau subventie..........si aici mai dau cam 100-300ron pe o gradina depinde cat de mare este..........
    Acum de saptamana vitoare mai trebuie sa platesc 2-3 oameni sa vina sa ma ajute la muls dimineata si mai iau si aia cas sau bani 20-30 lei la zi de unu...............
    Bani ce ii fac din ,,comertu " cu oi tot in oi ii bag ca oile care imi plac sunt scumpe .........si mai ales ca rar prinzi unu care are o oaie faina decis sa o dea ..........
    Bani de pe vara de pe cas ii cheltui cu ciobani,caini si fan..........bani de pe toamna de pe berbeci, miori,noatini........ii dau pe fan,porumb si ciobani pe iarna........
    Si de castigat nu stiu cum as putea castiga ................in toamana nu bag mai mult de 80 pt ca anu asta le-am slabit rau cand le-am dat drumu la iarba ca erau prea multe si rodeau tot, ar mai fi si faptu ca e greu sa tot imparti la ele in 3-4 turme si sa le gestionezi.........acum sunt decis sa tin 80 una si una, care sa ma ocup eu de ele si poate asa reusesc sa ies in castig nu sa trebuiasca sa tot pun bani din casa pt ele pana reusesc sa vand cas,miei,oi sa am cu ce le tine........
    Lana ca sa o tund ma costa 6 lei de oaie si pe lana iau cam tot 6...........asa ca unde e castigu

Banned
    Data inscrierii
    17 dec, 10
    Locație
    Valea Jiului
    Posturi
    1,202

Implicit

Citat Postat de Berbecul Vezi post
    Oooops! M-ai prins!
    Totusi, dupa ce am citit si recitit de vreo 2-3 ori mesajul tau, trebuie sa ma dau batut si sa recunosc ca nu am inteles ce ai vrut sa zici. Era pro- sau contra- mesajul tau? Eu unul nu-mi dau seama ce pozitie sustii cu argumentele pe care le-ai adus.

Trebuie sa recunosc si ca aveam de mult de gand sa-ti dau replica pe acest forum. Nu pentru ca as avea ceva personal cu tine, Doamne fereste de asa ceva, ci pentru ca unele dintre interventiile tale "o cereau". M-am abtinut nu din lipsa de argumente ci doar din lipsa de timp. E adevarat ca de data asta am folosit doar niste aluzii la adresa ta, dar tu, baiat inteligent fiind, te-ai prins. Felicitari!

Sa auzim numai de bine!
    Felician
    In stilul meu subtil am incercat sa va argumentez faptul ca eu am oi de expozitie, dar si de productie.........pierderea cu ele survine din cauza concurentei care da casu cu 7 lei kg si mielu cu 15lei kg si a faptului ca sunt intro zona unde oile se ierneaza greu si scump.........
    Am impresia ca promovati rasele de oi straine si oarecum si iluzi ca se pot aduna averi de pe oi ..........eu vam spus productia mea de pe oile mele ca sa va dati seama ca si cu turcanele se poate face treaba ............da no trebuie sa le dai ca sa iti dea......
    Numai bine, ma duc la tuns ca parca vad ca nici in iunie nu le gat ca is cam multicele.............

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    08 ian, 11
    Locație
    Suceava
    Posturi
    347

Implicit pt Berbecul

Ce rasa de oi cresteti? M-ati facut curios cand am vazut ce greutate au mieii la 8 saptamani si cu ce pret vindeti berbecutii.Din ce citesc eu din randurile scrise de dumneavoastra tineti oile doar pentru profit.Cred ca aveti si multe.Eu am un prieten care are cam 800 si le tine ca la carte,are bale si breze.Are mieii foarte mari ,nu a taiat mai de loc la Pasti,doar din doi. Nu vrea sa mulga oile si tine mieii la ele,spera sa obtina pret bun pe ei pe toamna.Problema e ca dupa socotelile mele a cheltuit foarte mult cu ele.A dat de la 15 decembrie 500g de urluiala de oaie pana acum 10 zile,a mai cumparat si fan, a platit doi-trei oameni plus munca lui.Sta la 5-6km de oi si a avut nevoie de masina 4x4 sa urce la ele si a tocat multa motorina ,plus are 5-6 caini ciobanesti caucazieni care cred ca il costa tare mult intretinerea lor pentru ca arata superb.Socotind toate cheltuielile nu stiu unde va fi profitul.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    08 ian, 11
    Locație
    Suceava
    Posturi
    347

Implicit Pt nelutu si hosu radu

De ceva timp incerc sa compar Bala de Satu cu Breaza de Petrosani.Am mai spus ca am un prieten care are vreo 800 de oi dintre care 200 de bale si cam vreo 150 de breze ,restul bucalai si muscure.Au fost iernate super.Cele bale au fost cumparate prin octombrie-noiembrie si au inceput sa fete din ianuarie.Cele breze au fost la el din vara si au inceput sa fete la 10 martie.Merg des la el ,e casatorit cu o verisoara ,urmaresc atent oile.Ce am observat.Cele bale desi sunt fatate de 3-4 luni se mentin foarte bine au miei foarte mari si sunt acum de cand au scapat la iarba(de 2-3 saptamani) fruntea cardului ,stau numai in fata.Cele breze au fatat mieii mai maricei ,dar cateva zile dupa fatare se cam trag la spate si sunt mai moi.Dupa ce am vazut eu balele sunt mai tari si suporta mult mai bine doi miei(aici ma refer la faptul ca avand doi miei oaia e mereu supta si chinuita de ei ,nu ca balele ar avea mai mult lapte).In schimb vineri seara inainte de Pasti a inchis mieii si sambata dimineata am fost la muls.Eu nu am mai muls niciodata breze de Petrosani,am ramas masca cand am vazut ce lapte au.Aveau pulpele ca niste compresoare parca nu se mai goleau.Si balele aveu lapte dar fiind fatate cu 2 luni inaintea brezelor nu aveau cat ele,dar cred ca sunt bune avand in vedere ca mieii sunt super .Are toate oile cu miei langa ele,vrea sa ii dea in toamna.Concluzia mea:balele se comporta mai bine la card mare si cred ca sunt mai rezistente si sunt cumva mai de carne (asta avand in vedere mieii),brezele vor card mai mic si vor mai mult cocolosite si alintate ,dar la lapte cred ca sunt regine intre turcane.Eu am luat de la el niste mielute din doi de 2-3 zile si le-am bagat la oile mele.Am luat si de la cele de Petrosani(are si oachese si breze)si de la bucalai,dar dupa cum am vazut eu treburile desi la noi toti sunt inebuniti dupa bucalai eu nu mai vreau sa aud de ele.Cred ca o sa incerc sa tin jumatate -jumatate bale si breze au fiecare atuurile lor.Cred ca nu v-am plictisit cu expunerea mea.

Banned
    Data inscrierii
    17 dec, 10
    Locație
    Valea Jiului
    Posturi
    1,202

Implicit pt munteanu

Citat Postat de muntianu Vezi post
    De ceva timp incerc sa compar Bala de Satu cu Breaza de Petrosani.Am mai spus ca am un prieten care are vreo 800 de oi dintre care 200 de bale si cam vreo 150 de breze ,restul bucalai si muscure.Au fost iernate super.Cele bale au fost cumparate prin octombrie-noiembrie si au inceput sa fete din ianuarie.Cele breze au fost la el din vara si au inceput sa fete la 10 martie.Merg des la el ,e casatorit cu o verisoara ,urmaresc atent oile.Ce am observat.Cele bale desi sunt fatate de 3-4 luni se mentin foarte bine au miei foarte mari si sunt acum de cand au scapat la iarba(de 2-3 saptamani) fruntea cardului ,stau numai in fata.Cele breze au fatat mieii mai maricei ,dar cateva zile dupa fatare se cam trag la spate si sunt mai moi.Dupa ce am vazut eu balele sunt mai tari si suporta mult mai bine doi miei(aici ma refer la faptul ca avand doi miei oaia e mereu supta si chinuita de ei ,nu ca balele ar avea mai mult lapte).In schimb vineri seara inainte de Pasti a inchis mieii si sambata dimineata am fost la muls.Eu nu am mai muls niciodata breze de Petrosani,am ramas masca cand am vazut ce lapte au.Aveau pulpele ca niste compresoare parca nu se mai goleau.Si balele aveu lapte dar fiind fatate cu 2 luni inaintea brezelor nu aveau cat ele,dar cred ca sunt bune avand in vedere ca mieii sunt super .Are toate oile cu miei langa ele,vrea sa ii dea in toamna.Concluzia mea:balele se comporta mai bine la card mare si cred ca sunt mai rezistente si sunt cumva mai de carne (asta avand in vedere mieii),brezele vor card mai mic si vor mai mult cocolosite si alintate ,dar la lapte cred ca sunt regine intre turcane.Eu am luat de la el niste mielute din doi de 2-3 zile si le-am bagat la oile mele.Am luat si de la cele de Petrosani(are si oachese si breze)si de la bucalai,dar dupa cum am vazut eu treburile desi la noi toti sunt inebuniti dupa bucalai eu nu mai vreau sa aud de ele.Cred ca o sa incerc sa tin jumatate -jumatate bale si breze au fiecare atuurile lor.Cred ca nu v-am plictisit cu expunerea mea.
    Brezele au nevoie de mai multa atentie............balele nu le cunosc asa ca nu pot zice nimic de ele
    Bafta cu mielutele, poate postati ceva poze cu ele

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    08 iun, 09
    Posturi
    800

Implicit pt.muntianu

Nu am avut niciodata breze ,dar am observat destul de atent cateva exemplare la un prieten din zona Satu Mare .(exemlarele breze provin de la Adi Boanta si de la Batin).
    Concluziile la care am ajuns sunt exact cele expuse de dvs.
    Brezele sunt exceptionale de lapte dar sunt mai pretentioase si slabesc mult in fatat .
    Fiecare varietate are avantaje si dezavantaje .
    V-am mai spus eu ca oaie ca si bala mai rar !

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 feb, 11
    Posturi
    89

Implicit pt nelu

nu ai de vanzare vreun berbecut breaz? sau mielute?

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 mar, 11
    Locație
    Timis
    Varsta
    52
    Posturi
    533

Implicit D-lui nelutu35

In stilul meu subtil am incercat sa va argumentez faptul ca eu am oi de expozitie, dar si de productie.....
    Sunt convins ca ai animale de expozitie. Sa-ti traiasca si sa se inmulteasca! Ma bucur pentru tine! Totusi, eu nu am contestat faptul ca ai animale de expozitie ci am contestat, in primul rand, modul in care faci selectia. Daca tu ai productie de lapte mai mare asta nu se datoreaza faptului ca berbecii "au coarnele orientate in fata" sau au coada lunga sau sunt brezi. Varietatea de turcana pe care o ai ("jienesti") are, intradevar, ceva mai mult lapte decat alte varietati de turcana, dar aceasta nu ca urmare a criteriilor de selectie pe care le aplici. Pur si simplu, conditiile in care s-a format aceasta varietate a favorizat exemplarele cu lapte mai mult, care, intamplator poate erau breze.... Dar faptul ca o oaie este breaza nu inseamna ca este implicit si buna de lapte!
    ...pierderea cu ele survine din cauza concurentei care da casu cu 7 lei kg si mielu cu 15lei kg si a faptului ca sunt intro zona unde oile se ierneaza greu si scump.........
    Sunt de acord ca zona in care esti presupune cheltuieli suplimentare cu iernatul oilor, ceea ce inseamna ca si profitul va fi mai mic. Nu cred insa ca pierderile se datoreaza atat de mult "concurentei" cat se datoreaza productiilor mici pe care le au turcanele in general. Turcana este o oaie super, dar nu exceleaza la nimic: nici la carne, nici la lapte si cu atat mai putin la lana. Toate productiile ei sunt mediocre! Ofera insa un mare avantaj crescatorilor: este foarte bine adaptata la conditiile de intretinere de la noi, pretandu-se la incrucisari cu rase specializate (de carne sau de lapte). Cand i-am spus unui crescator de oi din Elvetia ca oile noastre se mulg si ca obtinem aprox. 20 kg de branza pe cap de oaie/an a crezut ca glumesc. Mi-a replicat ca la ei se obtin 70-80 kg de branza/oaie/an. Evident, era vorba despre oi din rasa de lapte. Un amic de al meu are 120 de oi Sarda si metisi Sarda x Turcana si intr-o zi de pe la mijlocul lui iunie cand a fost cineva la el in vizita, a muls la mulsul de seara aprox. 80 litri de lapte. In aceeasi seara, unchiul meu cu turcane, cu o infuzie importanta de "jienesti" a muls tot 80 de litri, dar de la ... 240 de oi! Cum stau lucrurile cu Sarda, va poate spune si dl. "ghitza".....
    Am impresia ca promovati rasele de oi straine si oarecum si iluzi ca se pot aduna averi de pe oi ........
    Eu promovez doar rase de oi care se preteaza pentru conditiile noastre si care pot face ca cresterea oilor sa devina rentabila si la noi. Englezii s-au apucat de selectia si ameliorarea raselor in urma cu vreo 300 de ani si au ajuns ca la ora actuala sa aiba peste 65 de rase distincte de oi. Cu toate acestea, nici la ei cele 65 de rase nu sunt la fel de raspandite si la fel de numeroase. In ultima vreme (zeci de ani) au lucrat mai ales pe cateva rase care au adus profit crescatorilor de oi (mai ales cele de carne). O parte dintre acestea se preteaza si la conditiile din tara noastra, asa ca, daca se poate, de ce sa nu beneficiem si noi de oferta lor?
    Referitor la "iluzia ca se pot aduna averi de pe oi", eu nu promovez o iluzie ci ideea ca oaia poate deveni profitabila si pentru crescatorul roman. Conditia este ca mai intai acesta (oierul) sa recunoasca sau sa accepte ca in modul de crestere a oilor invatat din mosi stramosi exista loc si de mai bine.

Sa auzim numai de bine!
    Felician

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 mar, 11
    Locație
    Timis
    Varsta
    52
    Posturi
    533

Implicit D-lui muntianu

Ce rasa de oi cresteti?
    In prezent la mine exista un amestec de mai multe rase: Dorper, Turcana, metisi Dorper x Turcana, metisi Blufaced Leicester x Turcana si mai nou, hibrizi tri-rasiali Dorper x metisi Blufaced - Turcana. Dupa cum vezi, exista mai multe combinatii, toate cu scopul de a vedea "ce iasa". Pana acum rezultatele cele mai spectaculoase le-am obtinut din combinatiile cu Dorper. In general, miei din Dorper cu Turcana au la varsta de 8 saptamani cu cel putin 5 kg in plus fata de miei de Turcana 100%, desi au fost unii si cu 7-8 kg in plus.
    M-ati facut curios cand am vazut ce greutate au mieii la 8 saptamani si cu ce pret vindeti berbecutii.
    Mieii cu greutatile respective sunt din berbec Dorper cu oaie Turcana sau din berbec Dorper cu oaie metis Dorper x Turcana. Berbecutii ii vand cu acest pret pentru a mai recupera din investitie. Stiu ca pentru foarte multa lume acestia sunt foarte scumpi, dar nici mie nu mi-a plans nimeni de mila cand am platit cate 800 de euro/cap la primul transport de oi Dorper aduse din Elvetia. Cu toate acestea, este o investitie care se amortizeaza intr-un timp destul de scurt. Si am sa-ti explic si cum: Un berbec de 500 de euro, poate sa monteze intr-un sezon cel putin 70 de oi (vorbesc de berbec Dorper). Sa presupunem ca fiecare fata doar cate un miel, ceea ce inseamna ca berbecul a produs 70 de miei. Daca socotesti ca mieii respectivi au un aport de cate 5 kg datorate combinatiei cu Dorper, rezulta un plus de 350 kg de carne. Te las pe tine sa socotesti cat inseamna in lei aportul adus de acel berbec.
    Din ce citesc eu din randurile scrise de dumneavoastra tineti oile doar pentru profit.
    Nu tin oile doar pentru profit ci le tin si din placere (mai ales turcanele, a caror profit este destul de mic in conditiile in care le tin eu).
    Cred ca aveti si multe.
    Din pacate, nu. Sper insa sa reusesc sa le inmultesc cat mai curand, pentru ca oaia incepe sa devina profitabila de la cateva sute de capete in sus.
    Eu am un prieten care are cam 800 si le tine ca la carte,are bale si breze.Are mieii foarte mari ,nu a taiat mai de loc la Pasti,doar din doi. Nu vrea sa mulga oile si tine mieii la ele,spera sa obtina pret bun pe ei pe toamna.Problema e ca dupa socotelile mele a cheltuit foarte mult cu ele.A dat de la 15 decembrie 500g de urluiala de oaie pana acum 10 zile,a mai cumparat si fan, a platit doi-trei oameni plus munca lui.Sta la 5-6km de oi si a avut nevoie de masina 4x4 sa urce la ele si a tocat multa motorina ,plus are 5-6 caini ciobanesti caucazieni care cred ca il costa tare mult intretinerea lor pentru ca arata superb.Socotind toate cheltuielile nu stiu unde va fi profitul.
    Chiar daca cheltuielile par foarte mari, luate pe cap de oaie acestea nu sunt chiar atat de mari. Uite, de ex., nu cred ca pe cap de oaie a cheltuit mai mult de 50 kg de uruiala. La fan nu-mi dau seama (e in functie de zona, de cat de grea e iarna), dar sunt convins ca la toamna cand va vinde vreo 600-650 de miei (restul de vreo 150 ar trebui opriti pentru inlocuirea reformelor) va avea suficient profit. Un amic de al meu care avea hibrizi de Dorper x Turcana a facut din vanzarea berbecutilor (mielutele si le-a oprit) in toamna aprox. 100 de euro/cap.

Sa auzim numai de bine!
    Felician

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    08 ian, 11
    Locație
    Suceava
    Posturi
    347

Implicit pt Berbecul

Ma impresionati cu calculele dumneavoastra.Aveti dreptate e bine daca altii au inventat ceva sa luam si noi daca e bun.Din pacate pentru ei ciobanii romani sunt marea majoritate conservatori si fara prea multi bani si nu-si permit sau nu vor sa investeasca in rase performante.Rasele performante sunt si pretentioase ,pana scoti de la ele trebuie investit mult in :animale,saivane adevarate si furaj de calitate.Un cioban care are 100 de oi si traieste cu familia de pe urma lor abia are bani de tarait zilele ,de unde bani de investitii.In al doilea rand ei iubesc turcanele ca asa s-au nascut cu ele ,cand vad alte rase li sa par caricaturi si fug de ele.Altii ca mine ,NDJXX,Hosu Radu tinem 20-30 de oi doar din placere si mai mult ca sigur nu scoatem nimic de la ele ca sa fim sinceri ,avem cu totul alte surse de venit,dar iubim turcana si atat.Pentru nimic in lume nu as tine de placere alta rasa de oi.Calculele sunt pentru cei care vad din oaie o afacere si aveti totala dreptate si eu va apreciez si va respect prin tot ceea ce faceti.Multi din noi am vrea sa avem oi cu super productii dar am vrea ca atunci cand apar de dupa deal sa fie mandre si frumoase ca turcanele noastre.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    01 mar, 11
    Locație
    jud mures TARNAVENI
    Varsta
    33
    Posturi
    649

Implicit pt muntianu

Aveti dreptate d-le .Eu am sarde sunt in al 6-lea an si pot spune ca pana anul trecut nu prea am cunoscut mare lucru dupa ele, am investit in saivane tractoare .utlaje si pamant pt a putea face nutret bun si asta insemnand numai lucerna iar referitor la parerile altor ciobani au fost persoane care in targ la poiana mi-au spus ca ei nu ar manca nici branza de la oile mele nu sa mai si tina .

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 mar, 11
    Locație
    Timis
    Varsta
    52
    Posturi
    533

Implicit D-lui muntianu

Din pacate pentru ei ciobanii romani sunt marea majoritate conservatori si fara prea multi bani si nu-si permit sau nu vor sa investeasca in rase performante.
    Intr-adevar, marea lor majoritate sunt foarte conservatori, eu as zice chiar ca unii au o gandire retrograda. Problema lor nu este ca nu ar avea bani ci ca privesc orice eventuala investitie ca pe o pierdere. Nu sunt in stare sa priveasca dincolo de "astazi".

Un cioban care are 100 de oi si traieste cu familia de pe urma lor abia are bani de tarait zilele ,de unde bani de investitii.
    Un contraexemplu ar fi "Ciobanul", adica Jura, care, desi era strans cu banii, totusi si-a cumparat un berbec de Sarda pentru a obtine o productie mai mare de lapte.

In al doilea rand ei iubesc turcanele ca asa s-au nascut cu ele ,cand vad alte rase li sa par caricaturi si fug de ele.
    E o chestiune de mentalitate, mentalitate pe care si-au cultivat-o. Eu am cativa prieteni care sunt ciobani din tata-n fiu, care s-au nascut intre turcane si care au fiecare cate 1700-1800 de oi, dar care nu au fost ingusti la vederi ci si-au dat seama ca la turcanele noastre exista loc de si mai bine. Ca urmare si-au cumparat si oi de alte rase, fara a le considera caricaturi. Nu cred ca are rost sa povestesc cat castiga ei de pe urma oilor....

aveti totala dreptate si eu va apreciez si va respect prin tot ceea ce faceti.
    Multumesc foarte mult pentru aprecieri!

O seara placuta!
    Felician

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 mar, 11
    Locație
    Timis
    Varsta
    52
    Posturi
    533

Implicit D-lui ghitza

Citat Postat de ghitza Vezi post
    Aveti dreptate d-le .Eu am sarde sunt in al 6-lea an si pot spune ca pana anul trecut nu prea am cunoscut mare lucru dupa ele, am investit in saivane tractoare .utlaje si pamant pt a putea face nutret bun si asta insemnand numai lucerna
    Cred ca ai vrut sa spui ca nu ai ramas cu prea multi bani dupa ele, dar ai ramas cu saivane, tractoare, utilaje, pamant, etc. care ma gandesc ca le-ai cumparat cu banii castigati de pe urma oilor. Gresesc? Acum, aceste investitii terminate (investitii pe zeci de ani), presupun ca si profitul de pe urma oilor va fi mai consistent. M-as bucura daca ne-ai putea face o comparatie intre productiile obtinute de la Sarda si cele de la Turcana. Cred ca esti persoana cea mai avizata in acest sens, pentru ca nu ne vorbesti din carti si nici din auzite ci ne vorbesti din experienta personala.
    Citat Postat de ghitza Vezi post
    iar referitor la parerile altor ciobani au fost persoane care in targ la poiana mi-au spus ca ei nu ar manca nici branza de la oile mele nu sa mai si tina .
    Citind aceasta mi-am amintit de zicala romaneasca: "Capra raioasa tine coada sus!" sau de cealalta care zice: "Vulpea care n-ajunge la struguri zice ca nu-i trebuie pentru ca sunt acri". Astfel de indivizi nu merita nici macar bagati in seama. Singurul mod in care trebuie tratati este indiferenta! Aceasta atitudine ii face sa crape de ciuda....

Sa auzim numai de bine!
    Felician

Pagina 129 din 305 PrimulPrimul ... 119127128129130131139 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 13 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */