Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 155 din 305 PrimulPrimul ... 145153154155156157165 ... UltimulUltimul
Rezultate 2,311 la 2,325 din 4565

Subiect: OVINE I

Banned
    Data inscrierii
    18 dec, 10
    Locație
    Valea Jiului
    Posturi
    1,202

Implicit

Ramane Parangu gol........
    Anu asta sau cautat jienestile mai rau ca anu trecut........De cand am facut blogul primesc cam 30 de telefoane pe zi pt oi jienesti...
    Acum in iulie cand s-a gatat prima branza 6 persoane care le cunosc au coborat oile si le-au vandut.... mai stiu inca 4 care au clienti la ele pe septembrie cand le coboara din munte.
    Toti care mai au oi vreau in toamna sa le injumatateasca si prefera sa dea pe ales ca sa aiba pret bun...
    Odata plecate din Vale si tinute inpropriu brezele o sa dispara pt ca degeaba iei oi de Petrosani daca bagi la ele brebeci rai sau invers...
    Peste vreo cativa ani cred ca raman doar eu si Jura cu oi in Valea jiului ca astia se leapada de ele ca li se par ca bani ce ii iau pe ele o sa le ajunga o vesnicie... asta ar fi un efect al crizei cred si s-ar numi foame de bani sau hapsanitate ...
    E trist sa vezi toti munti goi...
    Numai bine

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 apr, 08
    Locație
    SALVA jud BN
    Posturi
    1,060

Implicit pt nelutu35.

Stai linistit nea' nelutule ca peste 2-3 ani o sa fie oi pe gratis cu gramada de toate felurile si marimile; Si astia ce le cumpara acuma la anul or sa le dea inapoi la jumate de pret...

Banned
    Data inscrierii
    18 dec, 10
    Locație
    Valea Jiului
    Posturi
    1,202

Implicit

In mai a fost unu la mine dupa 10 mielute si un berbecut si i-am zis ca vand din oi .......... pe moment i s-a parut ca is exagerat de scumpe ......dupa o saptamana m-a sunat ca nu mai poate durmi noaptea daca nu are in curte oile de le-a vazut la mine ...
    Oile astea ale noastre au ceva aparte ,ceva ce te inebuneste e greu de explicat .....dar daca ajungi la mine ai sa vezi tu
    Nu vad nici un motiv de ce cine a cumparat oi anu asta sa le vanda la jumatate de pret anul urmator.... nu le vindeti voi care mulgeti la zi cat mulgem noi la o mulsoare ......care greu scoateti mielu peste 12 kg etc.
    Daca te iei dupa spusele lu Jura ca nu is bune........treaba ta .......vino in toamna in vizita la mine si ai ocazia sa vezi daca am exagerat sau am mintit cu ceva...
    In august o sa ajunga cateva oi de la mine in Franta la ferma unui mare crescator de oi care are scrise mai multe carti in domeniu, care a cautat in toata romania oi sa vada rasele de la noi si ghici ce oi a ales ca vrea sa ia de la noi? breze si bale ... acesta mi-a marturisit ca brezele mele i-au intrat la suflet si mi-ar fi dat oricat sa ii dau una care are coarnele invartite in aer deasupra capului.........
    Numai bine

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 apr, 08
    Locație
    SALVA jud BN
    Posturi
    1,060

Implicit pt nelutu35.

Eu nu zic ca oile nu-s bune. Ci ai de le cumpara- cine crezi matale ca cumpara oi acuma? Cei care nu stiu ce sa faca cu banii si nu prea stiu cu ce se manca oile.
    De miei sa stai linistit ca si pe la noi mai cresc- da la noi nu le infunda nimeni de tarate toata primavara- rar cei care au oi putine;
    Laptele nu ma prea intereseaza momentan- daca e mielu gras e bine.Multam de invitatie da in toamna asta nu cred poate la anu.

Banned
    Data inscrierii
    18 dec, 10
    Locație
    Valea Jiului
    Posturi
    1,202

Implicit pt ndjxx

A fost unu la mine dupa un berbecut de la Bistrita, e mai inalt si are un papuc albastru inchis poate il sti si ai ocazia sa vezi ce berbecut a luat de la mine.
    Poate iti faci timp in toamna ca nu ai nimic de pierdut ba din contra vezi ca poate exista oile de bombani eu pe aici...
    Cati au fost anu asta i-am inebunit.......unu m-a intrebat: asteas oi? la noi oile nu arata asa... astea zici ca is capre negre sau berbeci da numa a oi nu seamana...
    Daca te sucesti esti bine venit oricand
    Cele bune

Banned
    Data inscrierii
    15 nov, 08
    Varsta
    33
    Posturi
    1,370

Implicit

Citat Postat de NDJXX Vezi post
    Eu nu zic ca oile nu-s bune. Ci ai de le cumpara- cine crezi matale ca cumpara oi acuma? Cei care nu stiu ce sa faca cu banii si nu prea stiu cu ce se manca oile.
    De miei sa stai linistit ca si pe la noi mai cresc- da la noi nu le infunda nimeni de tarate toata primavara- rar cei care au oi putine;
    Laptele nu ma prea intereseaza momentan- daca e mielu gras e bine.Multam de invitatie da in toamna asta nu cred poate la anu.
    Întru totul de acord cu tine.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 apr, 08
    Locație
    SALVA jud BN
    Posturi
    1,060

Implicit pt nelutu35.

As veni eu cu drag da nu prea am timp...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    15 dec, 10
    Posturi
    475

Implicit

Nelutule ma mir ca nu-ti rup picioarele aia de care spui ca oile lor sunt proaste.Incep sa i-mi dau seama ca tu chiar ai impresia ca ai cele mai bune oi din lume.Pai daca sunt asa bune de le curge seul pe coada si laptele pe coarnele alea rasucite de ce dracu le vinzi.Apropos de francez vezi sa nu ia oi de la tine doar ca exemplu de" asa nu".Oricum admir perseverenta cu care i-ti faci reclama pe forum.

Banned
    Data inscrierii
    18 dec, 10
    Locație
    Valea Jiului
    Posturi
    1,202

Implicit

Nu te supara dar chiar le am..... as fi curios sa vad la cineva 4 jienesti cum am eu cea mai rea... toti au 1-2 faine restu la rand.La ora actuala mai am 80 ale mele ca restu sunt date dar in astea 80 sunt ce a fost mai bun in Hunedoara,Cluj,Gorj,Timisoara,Caransebes etc. si pe unde au mai ajuns oi din vale am fost si am adus elita inapoi...
    Mai am de luat 2 de la Baru, 3 de la Petrila si una de la Cluj si sunt cam toate ce au mai ramas din averea pierduta a momarlanilor... Gandestete ce o sa iasa de acum incolo pt ca sunt la un loc doar elita.......
    Dupa atata stradanie si pasiune dami voie sa imi prezint munca......
    Voi cei de aici vorbiti si comentati dar veniti fratilor si vedeti ca s-ar putea sa va muscati de limba.....
    Numai bine

Banned
    Data inscrierii
    18 dec, 10
    Locație
    Valea Jiului
    Posturi
    1,202

Implicit

De ce le vand........
    La noi te omoara fanu si locul stramt........ le-am dat toata iarna porumb si mai apoi in primavara tarata dar degeaba ca am terminat fanu si anu asta a fost frig si iarba nu a fost si le-am slabit pana s-a facut iarba..... am bagat degeaba nutret in ele ca le-am distrus
    Iarba a fost putina si am ajuns pana sa facut iarba din gradina in gradina 2 localitati de la mine...........cam 15 km si asa m-au ars uni pt putina iarba de le-am dat tot casu lor.........
    Toti au vazut ca la mine tot timpu vin ciobani si li frica ca ma imbogatesc de pe oi ca is scumpe si au inceput sa imi ceara pe pasune si locurile de fan bani de mai bine cumpar fanu...........
    Fan daca nu faci nu gasesti de cumparat pt ca nu face nimeni.....
    Ma intelegi acum .......eu am mandrie nu ma bag sluga la nimeni pt o claie de fan si nici nu ma apuc sa tin toti escroci de dragu oilor
    Mai ar fi si faptul ca eu nu pot tine oile iarna la un loc ca nu am unde si sa ti mai multi ciobani sa te tot plimbi de la o coliba la alta.........ce sa mai vb de fatat ca atunci e jale ca nu ai oameni competenti....
    Mulsul e pt mine cea mai mare problema ca te omoara........apoi adu oameni care ti le lasa mulse pe jumatate .......prima saptamana de muls trebuie sa aduc tot satu dimineata mulgem 10 oameni sa le gatam iute sa aiba timp sa pasca......ca la amiaza intra iara..........si oile trebuiesc mulse bine ,zbalcite sa nu se intarce.......etc
    Mai bine tin 80 de care ma ocup doar eu si sotia mea si mai tinem un cioban............le tin acasa ,nu ma rog de nimeni sa imi dea terenuri,sa ma ajute la muls ,sa ma lase sa pasc la ei .........
    Poate m-am facut inteles...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    15 dec, 10
    Posturi
    475

Implicit

Eu nu vreau sa te supar Nelule dar nu este in regula sa spui ca tu iei la o mulsoare cat iau ailati pe zi deci fraierilor va chinuiti degeaba pentru ca nu aveti ce am eu.Totusi jieneasca este turcana, poate mai selectata dar nu este mama oilor.Probabil dupa ani de negustorie ai ai oprit ce ti-a picat mai bun si ai strans niste oi bune,dar nu pot sa cred ca toate oile astea au performantele spuse de tine.Pentru a ma face inteles dau un caz ipotetic,daca iau 10 miele Friza si 10 jienesti probabilitatea mai mare este sa iasa bune de lapte cele 10 Frize decat cele 10 jienesti (din care s-ar sa iasa bune 5)pentru ca Friza este oaie specializata pe prod de lapte iar jieneasca pe inaltime, lungime,culoare jar,lana dreapta,coarne rasucite si in ultimul rand lapte.Bafta!

Banned
    Data inscrierii
    18 dec, 10
    Locație
    Valea Jiului
    Posturi
    1,202

Implicit

M-ai inteles gresit.........Ndjxx a zis ca cei care cumpara jienesti scumpe le vand anul urmator la jumatate de pret...........atunci eu i-am raspuns ca nu au nici un motiv sa le dea pt ca productia e mai buna ca si la turcana obisnuita as putea spune dubla........ si atata timp cat sunt care tin turcane obisnuite nu vad de ce ar vinde cineva oile care au o productie dubla........
    Cu friza nu e buna comparatia .............aia e rasa care am inteles eu ca ar fi cea mai buna de lapte.........dar nu e de romania ...friza se tine la ferma nu la stana si poate intelegi unde bat apropo....
    Urmareste blogul meu si poate ai sa vezi ca am facut o prezentare a formei fara exagerari si am incercat cat am putut sa nu gresesc in calcule, astfel incat sa nu se poate interpreta gresit productia.
    La primavara o sa am probabil vreo 60 de miei de dat.......astia ii dau la prima strigare la oameni care cumpara de cativa ani de la mine.......sa nu crezi ca incerc sa imi fac vanzare sau sa atat lumea aiurea ,pur si simplu incerc sa prezint si sa pastrez ce au avut momarlani mai de pret si anume oile jienesti.....

Banned
    Data inscrierii
    15 nov, 08
    Varsta
    33
    Posturi
    1,370

Implicit

Citat Postat de nelutu35 Vezi post
    De ce le vand........
    La noi te omoara fanu si locul stramt........ le-am dat toata iarna porumb si mai apoi in primavara tarata dar degeaba ca am terminat fanu si anu asta a fost frig si iarba nu a fost si le-am slabit pana s-a facut iarba..... am bagat degeaba nutret in ele ca le-am distrus
    Iarba a fost putina si am ajuns pana sa facut iarba din gradina in gradina 2 localitati de la mine...........cam 15 km si asa m-au ars uni pt putina iarba de le-am dat tot casu lor.........
    Toti au vazut ca la mine tot timpu vin ciobani si li frica ca ma imbogatesc de pe oi ca is scumpe si au inceput sa imi ceara pe pasune si locurile de fan bani de mai bine cumpar fanu...........
    Fan daca nu faci nu gasesti de cumparat pt ca nu face nimeni.....
    Ma intelegi acum .......eu am mandrie nu ma bag sluga la nimeni pt o claie de fan si nici nu ma apuc sa tin toti escroci de dragu oilor
    Mai ar fi si faptul ca eu nu pot tine oile iarna la un loc ca nu am unde si sa ti mai multi ciobani sa te tot plimbi de la o coliba la alta.........ce sa mai vb de fatat ca atunci e jale ca nu ai oameni competenti....
    Mulsul e pt mine cea mai mare problema ca te omoara........apoi adu oameni care ti le lasa mulse pe jumatate .......prima saptamana de muls trebuie sa aduc tot satu dimineata mulgem 10 oameni sa le gatam iute sa aiba timp sa pasca......ca la amiaza intra iara..........si oile trebuiesc mulse bine ,zbalcite sa nu se intarce.......etc
    Mai bine tin 80 de care ma ocup doar eu si sotia mea si mai tinem un cioban............le tin acasa ,nu ma rog de nimeni sa imi dea terenuri,sa ma ajute la muls ,sa ma lase sa pasc la ei .........
    Poate m-am facut inteles...
    Și eu ce ziceam, domnule ?

Banned
    Data inscrierii
    15 nov, 08
    Varsta
    33
    Posturi
    1,370

Implicit

Citat Postat de nelutu35 Vezi post
    Nu te supara dar chiar le am..... as fi curios sa vad la cineva 4 jienesti cum am eu cea mai rea... toti au 1-2 faine restu la rand.La ora actuala mai am 80 ale mele ca restu sunt date dar in astea 80 sunt ce a fost mai bun in Hunedoara,Cluj,Gorj,Timisoara,Caransebes etc. si pe unde au mai ajuns oi din vale am fost si am adus elita inapoi...
    Mai am de luat 2 de la Baru, 3 de la Petrila si una de la Cluj si sunt cam toate ce au mai ramas din averea pierduta a momarlanilor... Gandestete ce o sa iasa de acum incolo pt ca sunt la un loc doar elita.......
    Dupa atata stradanie si pasiune dami voie sa imi prezint munca......
    Voi cei de aici vorbiti si comentati dar veniti fratilor si vedeti ca s-ar putea sa va muscati de limba.....
    Numai bine
    Și dac-o fi așa, n-ai oi ca Lupșa veci.

Banned
    Data inscrierii
    18 dec, 10
    Locație
    Valea Jiului
    Posturi
    1,202

Implicit

Ma Lupsa o ales carcioabe pe negru............
    Eu alea le-am dat dupa ce era sa imi moara mai multe ca se sugrumau la iescale ca isi incalceau coarnele si trebuie sa stai jumatate de ora sa le descalci.......
    Eu mi-am oprit numa oi cu coarne largi(cerboaice), coarne carcioabe da invartite de 2-3 ori care poti sa juri ca sunt berbeci, coarne jienesti adica in laturi cum are red bull..... si 3 sute care nu le dau nici pe 2 cu coarne la ce miei scot si cat lapte au.Una dintre sute e si mica sa zic un 30 de kg carcasa da lapte da de zici ca ii mai..........
    Pe mis de la petrita a dato la fel cum se duc toate cand le pica pretu.........Sper sa ajunga mis la mine in toamna (aia e oaia de la cj de ziceam ca mai am de luat......
    Are oi una si una dar eu am ales sa tin doar elita de lapte si care au un aspect mai iesit din comun ........greu de explicat hai dupa 1 august la mine ca daca raman putine le aduc aproape de casa si le vezi..........le-am vazut pe alu Lupsa au lana si coada pana jos ,brezatura buna ,lapte mult sunt as putea spune perfecte dar nu sunt forma ce mi-am oprito eu ...........eu am oprit extreme la coarne, lana, lapte, dimensiune pur si simplu am o colectie......
    Nici Boanta nu e de uitat sau Nistor de la baru ,Ovidiu si mai sunt cativa dar eu m-am axat pe altceva si anume pe forma de a fost la Cimpa pe vremuri ............. oile alea de nu le deosebesti de berbeci cu coarne ca mana de groase si ugere de taraie dupa ele .....
    O sa vezi de acum incolo pe blog numa sa se imbrace in lana...

Pagina 155 din 305 PrimulPrimul ... 145153154155156157165 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 26 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */